Divi - en to th translation catalogue (4470 entries)

en: %1$s %2$s Layout
th: เลย์เอาต์ %1$s %2$s

en: %1$s Alternating Background Color
th: %1$s สลับสีพื้นหลัง

en: %1$s Archive Page
th: หน้าไฟล์เก็บถาวร %1$s

en: %1$s Attributes
th: แอตทริบิวต์ของ %1$s

en: %1$s Author
th: ผู้เขียน %1$s

en: %1$s Background
th: พื้นหลัง %1$s

en: %1$s Background Color
th: %1$s สีพื้นหลัง

en: %1$s Border Color
th: %1$s ชายแดนสี

en: %1$s Border Radius
th: %1$s ชายแดนรัศมี

en: %1$s Border Width
th: %1$s ชายแดนกว้าง

en: %1$s Box Shadow
th: กล่องเงา %1$s

en: %1$s Categories
th: หมวดหมู่ %1$s

en: %1$s Comment Count
th: จำนวนความคิดเห็น %1$s

en: %1$s Excerpt
th: ข้อความย่อ %1$s

en: %1$s Focus Background Color
th:  %1$s สีพื้นหลังโฟกัส

en: %1$s Focus Text Color
th: สีข้อความของโฟกัส %1$s

en: %1$s Font
th: ตัวอักษร %1$s

en: %1$s Icon
th: %1$s ไอคอน

en: %1$s Icon Color
th: %1$s ไอคอนสี

en: %1$s Icon Placement
th: %1$s ตำแหน่งไอคอน

en: %1$s Letter Spacing
th: ช่องไฟตัวอักษร %1$s

en: %1$s Line Height
th: ความสูงของบรรทัด %1$s

en: %1$s Link
th: ลิงก์ %1$s

en: %1$s Modified Date
th: วันที่แก้ไข %1$s

en: %1$s Name
th: ชื่อ %1$s

en: %1$s Publish Date
th: วันที่เผยแพร่ %1$s

en: %1$s Relationship
th: %1$s ความสัมพันธ์

en: %1$s Tags
th: แท็ก %1$s

en: %1$s Text Alignment
th: %1$s จัดแนวข้อความ

en: %1$s Text Color
th: สีข้อความ %1$s

en: %1$s Text Size
th: %1$s ขนาดตัวอักษร

en: %1$s Title
th: ชื่อเรื่อง %1$s

en: %1$s in Specific %2$s
th: %1$s ใน %2$s ที่ระบุ

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
th[0]: %1$s รีวิวสำหรับ %2$s
th[1]: %1$s รีวิวสำหรับ %2$s

en: %1$s with Specific %2$s
th: %1$s พร้อม %2$s ที่ระบุ

en: %1$s/Archive Title
th: ชื่อเรื่อง %1$s/คลังเก็บ

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
th: %1$s: ค่าต้องยาวไม่เกิน %2$d อักขระ

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
th: %1$s: ค่าต้องยาวอย่างน้อย %2$d อักขระ

en: %1s %2s Alignment
th: การจัดแนว %1s %2s

en: %1s Margin
th: ระยะขอบด้านนอก %1s

en: %1s Padding
th: ระยะขอบด้านใน %1s

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
th: %2$s เวลาที่คาดว่าจะเหลือ: %1$d นาที

en: %d image From Unsplash
th: รูปภาพ %d จาก Unsplash

en: %d selected
th: เลือกแล้ว %d รายการ

en: %s Admin Label
th: ป้ายกำกับผู้ดูแลระบบ %s

en: %s Alignment
th: การจัดแนว %s

en: %s Animation Delay
th: ดีเลย์แอนิเมชัน %s

en: %s Animation Direction
th: ทิศทางแอนิเมชัน %s

en: %s Animation Duration
th: ระยะเวลาแอนิเมชัน %s

en: %s Animation Intensity
th: ความเข้มแอนิเมชัน %s

en: %s Animation Repeat
th: การทำซ้ำแอนิเมชัน %s

en: %s Animation Speed Curve
th: เส้นโค้งความเร็วแอนิเมชัน %s

en: %s Animation Starting Opacity
th: ความทึบเริ่มต้นของแอนิเมชัน %s

en: %s Animation Style
th: สไตล์แอนิเมชัน %s

en: %s Background
th: พื้นหลัง %s

en: %s Background Color
th: สีพื้นหลัง %s

en: %s Background Image
th: %s รูปภาพพื้นหลัง

en: %s Background Image Blend
th: %s โหมดผสมภาพพื้นหลัง

en: %s Background Image Position
th: ตำแหน่งรูปภาพพื้นหลัง %s

en: %s Background Image Repeat
th: การทำซ้ำรูปภาพพื้นหลัง %s

en: %s Background Image Size
th: ขนาดรูปภาพพื้นหลัง %s

en: %s Background Mask
th: %s หน้ากากพื้นหลัง

en: %s Background Pattern
th: %s แพทเทิร์นพื้นหลัง

en: %s Background Video Height
th: %s ความสูงวิดีโอพื้นหลัง

en: %s Background Video MP4
th: %s วิดีโอพื้นหลัง MP4

en: %s Background Video Webm
th: %s วิดีโอพื้นหลัง Webm

en: %s Background Video Width
th: %s ความกว้างวิดีโอพื้นหลัง

en: %s Blend
th: %s ผสม

en: %s Blur
th: %s เบลอ

en: %s Border Color
th: %s สีขอบ

en: %s Border Radius
th: %s รัศมีมุม

en: %s Border Style
th: %s สไตล์ขอบ

en: %s Border Styles
th: %s สไตล์ขอบ

en: %s Border Weight
th: ความหนาเส้นขอบ %s

en: %s Border Width
th: %s ความกว้างขอบ

en: %s Bottom Sticky Limit
th: ขีดจำกัดสติ๊กกี้ด้านล่าง %s

en: %s Box Shadow
th: เงากล่อง %s

en: %s Box Shadow Blur Strength
th: %s ความเข้มการเบลอเงากล่อง

en: %s Box Shadow Horizontal Position
th: %s ตำแหน่งแนวนอนเงากล่อง

en: %s Box Shadow Position
th: %s ตำแหน่งเงากล่อง

en: %s Box Shadow Spread Strength
th: %s ความเข้มการกระจายเงากล่อง

en: %s Box Shadow Vertical Position
th: %s ตำแหน่งแนวตั้งเงากล่อง

en: %s Breakpoint
th: เบรกพอยต์ %s

en: %s Brightness
th: %s ความสว่าง

en: %s Button
th: ปุ่ม %s

en: %s CSS Class
th: คลาส CSS %s

en: %s CSS ID
th: ID CSS %s

en: %s Color
th: สี %s

en: %s Conditions
th: เงื่อนไข %s

en: %s Contrast
th: %s คอนทราสต์

en: %s Custom CSS
th: CSS แบบกำหนดเอง %s

en: %s Default Preset
th: พรีเซ็ตเริ่มต้น %s

en: %s Disable on
th: %s ปิดใช้งานบน

en: %s Element Label
th: ป้ายชื่อองค์ประกอบ %s

en: %s Font
th: ฟอนต์ %s

en: %s Font Size
th: ขนาดฟอนต์ %s

en: %s Font Style
th: สไตล์ฟอนต์ %s

en: %s Font Weight
th: น้ำหนักฟอนต์ %s

en: %s Gradient Direction
th: ทิศทางไล่สี %s

en: %s Gradient Length
th: ความยาวไล่สี %s

en: %s Gradient Position
th: ตำแหน่งไล่สี %s

en: %s Gradient Stops
th: จุดหยุดไล่สี %s

en: %s Gradient Type
th: ประเภทไล่สี %s

en: %s Heading Level
th: ระดับหัวเรื่อง %s

en: %s Height
th: ความสูง %s

en: %s Horizontal Offset
th: ออฟเซ็ตแนวนอน %s

en: %s Horizontal Overflow
th: โอเวอร์โฟลว์แนวนอน %s

en: %s Hue
th: %s เฉดสี

en: %s ID & Classes
th: ID และคลาส %s

en: %s Icon
th: %s ไอคอน

en: %s Icon Color
th: %s สีไอคอน

en: %s Icon Placement
th: %s ตำแหน่งไอคอน

en: %s Image Height
th: ความสูงรูปภาพ %s

en: %s Image Horizontal Offset
th: ออฟเซ็ตแนวนอนของรูปภาพ %s

en: %s Image Vertical Offset
th: ออฟเซ็ตแนวตั้งของรูปภาพ %s

en: %s Image Width
th: ความกว้างรูปภาพ %s

en: %s Interactions
th: การโต้ตอบ %s

en: %s Invert
th: %s กลับสี

en: %s Item Indent
th: การเยื้องรายการ %s

en: %s Letter Spacing
th: ระยะห่างตัวอักษร %s

en: %s Line Color
th: สีเส้น %s

en: %s Line Height
th: ความสูงบรรทัด %s

en: %s Line Style
th: สไตล์เส้น %s

en: %s Link
th: ลิงก์ %s

en: %s Link Target
th: เป้าหมายลิงก์ %s

en: %s Link URL
th: %s ลิงก์ URL

en: %s Margin
th: ระยะขอบ %s

en: %s Mask Aspect Ratio
th: %s อัตราส่วนภาพหน้ากาก

en: %s Mask Blend Mode
th: %s โหมดผสมหน้ากาก

en: %s Mask Color
th: %s สีหน้ากาก

en: %s Mask Height
th: %s ความสูงหน้ากาก

en: %s Mask Horizontal Offset
th: %s ออฟเซ็ตแนวนอนของหน้ากาก

en: %s Mask Position
th: %s ตำแหน่งหน้ากาก

en: %s Mask Size
th: %s ขนาดหน้ากาก

en: %s Mask Transform
th: %s การแปลงหน้ากาก

en: %s Mask Vertical Offset
th: %s ออฟเซ็ตแนวตั้งของหน้ากาก

en: %s Mask Width
th: %s ความกว้างหน้ากาก

en: %s Max Height
th: ความสูงสูงสุด %s

en: %s Max Width
th: ความกว้างสูงสุด %s

en: %s Min Height
th: ความสูงต่ำสุด %s

en: %s Module
th: โมดูล %s

en: %s Motion Effect Trigger
th: ทริกเกอร์เอฟเฟกต์การเคลื่อนไหว %s

en: %s Name
th: ชื่อ %s

en: %s Not Supported
th: ไม่รองรับ %s

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
th: ออฟเซ็ตจากองค์ประกอบสติ๊กกี้รอบข้าง %s

en: %s Offset Origin
th: จุดกำเนิดออฟเซ็ต %s

en: %s Opacity
th: %s ความทึบ

en: %s Padding
th: ระยะห่างด้านใน %s

en: %s Parallax Method
th: %s วิธีพารัลแลกซ์

en: %s Pattern Blend Mode
th: %s โหมดผสมแพทเทิร์น

en: %s Pattern Color
th: %s สีแพทเทิร์น

en: %s Pattern Height
th: %s ความสูงแพทเทิร์น

en: %s Pattern Horizontal Offset
th: %s ออฟเซ็ตแนวนอนของแพทเทิร์น

en: %s Pattern Repeat
th: %s การทำซ้ำแพทเทิร์น

en: %s Pattern Repeat Origin
th: %s จุดเริ่มต้นการทำซ้ำแพทเทิร์น

en: %s Pattern Size
th: %s ขนาดแพทเทิร์น

en: %s Pattern Transform
th: %s การแปลงแพทเทิร์น

en: %s Pattern Vertical Offset
th: %s ออฟเซ็ตแนวตั้งของแพทเทิร์น

en: %s Pattern Width
th: %s ความกว้างแพทเทิร์น

en: %s Placeholder Text
th: ข้อความตัวยึด %s

en: %s Position
th: ตำแหน่ง %s

en: %s Preset
th: %s ตั้งไว้ล่วงหน้า

en: %s Preset 1
th: พรีเซ็ต 1 %s

en: %s Presets
th: %s ตั้งไว้ล่วงหน้า

en: %s Relationship
th: ความสัมพันธ์ %s

en: %s Repeat Gradient
th: ทำซ้ำไล่สี %s

en: %s Saturate
th: %s ความอิ่มสี

en: %s Scroll Effects
th: เอฟเฟกต์การเลื่อน %s

en: %s Scroll Transform Effects
th: เอฟเฟกต์การแปลงเมื่อเลื่อน %s

en: %s Sepia
th: %s ซีเปีย

en: %s Settings
th: การตั้งค่า %s

en: %s Shadow Color
th: %s สีเงา

en: %s Size
th: ขนาด %s

en: %s State
th: สถานะ %s

en: %s Sticky Bottom Offset
th: ออฟเซ็ตสติ๊กกี้ด้านล่าง %s

en: %s Sticky Position
th: ตำแหน่งสติ๊กกี้ %s

en: %s Sticky Top Offset
th: ออฟเซ็ตสติ๊กกี้ด้านบน %s

en: %s Style
th: สไตล์ %s

en: %s Style Position
th: ตำแหน่งสไตล์ %s

en: %s Style Type
th: ประเภทสไตล์ %s

en: %s Text
th: ข้อความ %s

en: %s Text Alignment
th: การจัดแนวข้อความ %s

en: %s Text Color
th: สีข้อความ %s

en: %s Text Shadow
th: เงาข้อความ %s

en: %s Text Shadow Blur Strength
th: ความเบลอของเงาข้อความ %s

en: %s Text Shadow Color
th: สีเงาข้อความ %s

en: %s Text Shadow Horizontal Length
th: ความยาวเงาข้อความแนวนอน %s

en: %s Text Shadow Vertical Length
th: ความยาวเงาข้อความแนวตั้ง %s

en: %s Text Size
th: ขนาดข้อความ %s

en: %s Toggle Gradient
th: สลับไล่สี %s

en: %s Toggle Mask
th: %s สลับหน้ากาก

en: %s Toggle Pattern
th: %s สลับแพทเทิร์น

en: %s Top Sticky Limit
th: ขีดจำกัดสติ๊กกี้ด้านบน %s

en: %s Transforms
th: การแปลง %s

en: %s Transition
th: ทรานซิชัน %s

en: %s Transition Default and Sticky Styles
th: ทรานซิชันสไตล์เริ่มต้นและสติ๊กกี้ %s

en: %s Transition Delay
th: ดีเลย์แทรนซิชัน %s

en: %s Transition Duration
th: ระยะเวลาแทรนซิชัน %s

en: %s Transition Speed Curve
th: เส้นโค้งความเร็วแทรนซิชัน %s

en: %s Use Parallax Effect
th: %s ใช้เอฟเฟกต์พารัลแลกซ์

en: %s Vertical Offset
th: ออฟเซ็ตแนวตั้ง %s

en: %s Vertical Overflow
th: โอเวอร์โฟลว์แนวตั้ง %s

en: %s Visibility
th: การมองเห็น %s

en: %s Weight
th: น้ำหนัก %s

en: %s Width
th: ความกว้าง %s

en: %s Z Index
th: ดัชนี Z %s

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
th: %s จะมีเส้นขอบเพื่อแยกออกจากข้อความปกติ เลือกสีที่จะใช้กับเส้นขอบนั้น

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
th: %s จะมีเส้นขอบเพื่อแยกออกจากข้อความปกติ คุณสามารถเพิ่มหรือลดความหนาของเส้นขอบได้ด้วยการตั้งค่านี้

en: %s by %s
th: %s โดย %s

en: %s quantity
th: จำนวน %s

en: %s result
th: ผลลัพธ์ %s

en: %s: The field is required.
th: %s: จำเป็นต้องกรอกฟิลด์นี้

en: %s: The selected value is invalid.
th: %s: ค่าที่เลือกไม่ถูกต้อง

en: %s: The selected value is not exist.
th: %s: ไม่มีค่าที่เลือกอยู่

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
th: %s: ค่าต้องมีเฉพาะตัวอักษรและตัวเลขเท่านั้น

en: %s: The value may only contain letters.
th: %s: ค่าต้องมีเฉพาะตัวอักษรเท่านั้น

en: %s: The value may only contain numbers.
th: %s: ค่าต้องมีเฉพาะตัวเลขเท่านั้น

en: %s: The value must be a valid email address.
th: %s: ค่าต้องเป็นอีเมลที่ถูกต้อง

en: &laquo; Older Entries
th: &laquo; รายการก่อนหน้า

en: (Copy)
th: (คัดลอก)

en: (estimated for %s)
th: (ประมาณการสำหรับ %s)

en: + Select Category, Tags, ...
th: + เลือกหมวดหมู่ แท็ก ...

en: + Select posts
th: + เลือกโพสต์

en: , Reset after
th: , รีเซ็ตหลังจาก

en: 0 Comments
th: 0 ความคิดเห็น

en: 0 comments
th: 0 ความคิดเห็น

en: 0 items
th: 0 รายการ

en: 1 Column
th: 1 แถวตั้ง

en: 1 Comment
th: 1 ความคิดเห็น

en: 1 comment
th: 1 ความคิดเห็น

en: 2 Column
th: 2 คอลัมน์

en: 2 Columns
th: 2 คอลัมน์

en: 3 Columns
th: 3 คอลัมน์

en: 3D Diamonds
th: เพชร 3 มิติ

en: 4 Columns
th: 4 คอลัมน์

en: 404 Error Page
th: หน้าแสดงข้อผิดพลาด 404

en: 404 Page
th: หน้า 404

en: 404 error pages do not have editable page settings.
th: หน้าข้อผิดพลาด 404 ไม่มีการตั้งค่าหน้าที่แก้ไขได้

en: 5 Columns
th: 5 คอลัมน์

en: 6 Columns
th: 6 คอลัมน์

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
th: <p class="description">เลือกเมนูที่จะใช้ในโมดูล <a href="%s" target="_blank">คลิกที่นี่เพื่อสร้างเมนูใหม่</a>.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
th: <span class="meta-nav">&larr;</span> ความคิดเห็นเก่ากว่า

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
th: ต้องเพิ่ม <strong>Woo Billing Address Module</strong> และ <strong>Woo Shipping Address Module</strong> ลงในหน้านี้เพื่อให้ผู้ใช้สามารถส่งคำสั่งซื้อได้

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
th: ต้องเพิ่ม <strong>Woo Billing Address Module</strong> ลงในหน้านี้เพื่อให้ผู้ใช้สามารถส่งคำสั่งซื้อได้

en: A Module
th: โมดูลหนึ่งรายการ

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
th: จำเป็นต้องมีโมดูลเนื้อหาโพสต์เพื่อเพิ่มเนื้อหาเฉพาะภายในเทมเพลต Theme Builder เมื่อเพิ่มโมดูลเนื้อหาโพสต์ลงในเทมเพลตแล้ว คุณจะสามารถเพิ่มเนื้อหาโพสต์เฉพาะในพื้นที่นั้นสำหรับแต่ละโพสต์ได้โดยใช้เทมเพลตนี้

en: A Row
th: แถวหนึ่งรายการ

en: A Section
th: ส่วนหนึ่งรายการ

en: A Specific URL Parameter
th: พารามิเตอร์ URL เฉพาะ

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
th: มีข้อมูลสำรองสำหรับ Theme Builder ที่ใหม่กว่าเวอร์ชันที่คุณกำลังดูอยู่ ข้อมูลสำรองนี้ถูกบันทึกไว้ระหว่างเซสชันการแก้ไขครั้งก่อนของคุณ แต่คุณไม่ได้บันทึก ต้องการกู้คืนข้อมูลสำรองนี้และแก้ไขต่อจากจุดที่ค้างไว้หรือไม่?

en: A global color can't equal itself
th: สีโกลบอลไม่สามารถเท่ากับตัวมันเองได้

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
th: ชื่อที่จะเชื่อมโยงกับบัญชีเมื่อแสดงในฟิลด์เลือกบัญชี

en: ACF Groups
th: กลุ่ม ACF

en: AI Image
th: รูปภาพ AI

en: AI Quick Action
th: การดำเนินการด่วนด้วย AI

en: Above
th: ด้านบน

en: Above Title
th: เหนือชื่อ

en: Absolute
th: แอบโซลูท

en: Accordion
th: แอคคอร์เดียน

en: Accordion Item
th: รายการแอคคอร์เดียน

en: Accordion Items
th: รายการแอคคอร์เดียน

en: Accordions
th: accordions

en: Account
th: บัญชี

en: Account Link URL
th: URL การเชื่อมโยงบัญชี

en: Account Name
th: ชื่อบัญชี

en: Action
th: เซ็กชั่น

en: Action Icons On Hover
th: ไอคอนการทำงานเมื่อโฮเวอร์

en: Actions
th: การดำเนินการ

en: Activate Preset
th: เปิดใช้งานพรีเซ็ต

en: Active Groups
th: กลุ่มที่ใช้งาน

en: Active Link Color
th: สีลิงค์ทำงาน

en: Active Menu Link
th: ลิงค์ของเมนูที่ใช้งานอยู่

en: Active Portfolio Filter
th: ตัวกรองพอร์ตโฟลิโอทำงาน

en: Active Tab
th: แท็บทำงาน

en: Active Tab Background Color
th: สีพื้นหลังแท็บทำงาน

en: Active Tab Text
th: ข้อความแท็บที่ใช้งานอยู่

en: Active Tab Text Color
th: สีข้อความของแท็บที่ใช้งานอยู่

en: Actual Size
th: ขนาดจริง@Action

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add %s
th: เพิ่ม %s

en: Add API Key
th: เพิ่มคีย์ API

en: Add Attribute
th: เพิ่มแอตทริบิวต์

en: Add Audio
th: เพิ่มเสียง

en: Add Background Color
th: สีพื้นหลัง

en: Add Background Gradient
th: การไล่สีพื้นหลัง

en: Add Background Image
th: ภาพพื้นหลัง:

en: Add Background Mask
th: เพิ่มมาสก์พื้นหลัง

en: Add Background Pattern
th: เพิ่มรูปแบบพื้นหลัง

en: Add Background Video
th: กำหนดเป็นวิดีโอพื้นหลัง

en: Add Canvas
th: เพิ่มแคนวาส

en: Add Checkbox
th: เพิ่มช่องทำเครื่องหมาย

en: Add Column
th: เพิ่มคอลัมน์

en: Add Condition
th: เพิ่มเงื่อนไข

en: Add Cookie
th: เพิ่มคุกกี้

en: Add Custom Body
th: เพิ่มเนื้อหาหลักแบบกำหนดเอง

en: Add Custom Footer
th: เพิ่มฟุตเตอร์แบบกำหนดเอง

en: Add Custom Header
th: เพิ่มเฮดเดอร์แบบกำหนดเอง

en: Add Element
th: เพิ่มองค์ประกอบ

en: Add Element Above
th: เพิ่มองค์ประกอบด้านบน

en: Add Element Below
th: เพิ่มองค์ประกอบด้านล่าง

en: Add Element Inside
th: เพิ่มองค์ประกอบด้านใน

en: Add From Library
th: เพิ่มจากไลบรารี

en: Add From Sets Library
th: เพิ่มจากคลังชุด

en: Add Fullwidth Section
th: เพิ่มส่วนแบบเต็มความกว้าง

en: Add Gallery Images
th: ภาพแกลเลอรี

en: Add Global Body
th: เพิ่มเนื้อหาหลักแบบโกลบอล

en: Add Global Color
th: เพิ่ม Global Color

en: Add Global Font
th: เพิ่มฟอนต์ส่วนกลาง

en: Add Global Footer
th: เพิ่มฟุตเตอร์แบบโกลบอล

en: Add Global Header
th: เพิ่มเฮดเดอร์แบบโกลบอล

en: Add Global Image
th: เพิ่มรูปภาพส่วนกลาง

en: Add Global Link
th: เพิ่มลิงก์ส่วนกลาง

en: Add Global Number
th: เพิ่มตัวเลขส่วนกลาง

en: Add Global Text
th: เพิ่มข้อความส่วนกลาง

en: Add Grid Offset Rule
th: เพิ่มกฎการเยื้องกริด

en: Add Image
th: ภาพ

en: Add Interaction
th: เพิ่มการโต้ตอบ

en: Add Layout
th: เพิ่มเลย์เอาต์

en: Add Media
th: เพิ่มสื่อ

en: Add Meta Query
th: เพิ่มเมตาคิวรี

en: Add Module
th: เพิ่มโมดูล

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add New %s
th: เพิ่ม %s ใหม่

en: Add New %s Or Row
th: เพิ่ม %s ใหม่ หรือแถว

en: Add New Body Template
th: เพิ่มเทมเพลตเนื้อหาหลักใหม่

en: Add New Footer Template
th: เพิ่มเทมเพลตฟุตเตอร์ใหม่

en: Add New Fullwidth Row
th: เพิ่มแถวแบบเต็มความกว้างใหม่

en: Add New Global Canvas
th: เพิ่มแคนวาสส่วนกลางใหม่

en: Add New Header Template
th: เพิ่มเทมเพลตเฮดเดอร์ใหม่

en: Add New Item
th: เพิ่มไอเท็มใหม่

en: Add New Module
th: เพิ่มโมดูลใหม

en: Add New Module Or Row
th: เพิ่มโมดูลหรือแถวใหม่

en: Add New Preset
th: เพิ่มพรีเซ็ตใหม่

en: Add New Row
th: เพิ่มแถวใหม่

en: Add New Section
th: เพิ่มเซกชั่นใหม่

en: Add New Template
th: เพิ่มเทมเพลตใหม่

en: Add New Theme Builder
th: เพิ่ม Theme Builder ใหม่

en: Add New Theme Builder Item
th: เพิ่มรายการ Theme Builder ใหม่

en: Add Page
th: เพิ่มหน้า

en: Add Placeholder Content To New Modules
th: เพิ่มเนื้อหาที่สำรองไว้ในโมดูลใหม่

en: Add Preset
th: เพิ่มพรีเซ็ต

en: Add Radio
th: เพิ่มปุ่มตัวเลือก

en: Add Regular Section
th: เพิ่มส่วนแบบปกติ

en: Add Specialty Section
th: เพิ่มเซ็กชั่นพิเศษ

en: Add To Category
th: เพิ่มไปยังหมวดหมู่

en: Add To Tags
th: เพิ่มไปยังแท็ก

en: Add Video
th: วิดีโอ

en: Add a review
th: เพิ่มรีวิว

en: Add custom HTML after the element wrapper.
th: เพิ่ม HTML กำหนดเองหลังตัวห่อองค์ประกอบ

en: Add custom HTML before the element wrapper.
th: เพิ่ม HTML กำหนดเองก่อนตัวห่อองค์ประกอบ

en: Add from Library
th: เพิ่มจากไลบรารี

en: Add to %1$s Library
th: เพิ่มไปยังไลบรารี %1$s

en: Add to Categories
th: เพิ่มไปยังหมวดหมู่

en: Add to Library
th: เพิ่มไปยังไลบรารี

en: Add to Tags
th: เพิ่มไปยังแท็ก

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
th: เพิ่มสต็อปสีสองสต็อปขึ้นไปที่พื้นหลังการไล่ระดับสีของคุณ แต่ละจุดสามารถลากไปยังตำแหน่งใดก็ได้บนแถบไล่ระดับสี จากแต่ละสีหยุดไปที่ถัดไป สีจะถูกสอดแทรกเป็นการไล่ระดับสีที่ราบรื่น

en: Add/Delete Item
th: เพิ่ม/ลบรายการ

en: Added %s
th: เพิ่ม %s แล้ว

en: Added Column
th: เพิ่มคอลัมน์แล้ว

en: Added Flex Column
th: เพิ่มคอลัมน์แบบยืดหยุ่นแล้ว

en: Added Flex Grid
th: เพิ่มกริดแบบยืดหยุ่นแล้ว

en: Added Group Preset
th: เพิ่มพรีเซ็ตกลุ่มแล้ว

en: Added Module Preset
th: เพิ่มพรีเซ็ตโมดูลแล้ว

en: Added Row
th: เพิ่มแถวแล้ว

en: Added Specialty Section
th: เพิ่มส่วนพิเศษแล้ว

en: Added template
th: เพิ่มเทมเพลตแล้ว

en: Additional Information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Additional information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Address Line 2
th: ที่อยู่บรรทัดที่ 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
th: ปรับความไวของการเคลื่อนไหวแบบสะท้อนตามตำแหน่งเมาส์

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
th: ปรับรูปแบบพื้นหลังของปุ่มโดยกำหนดสีพื้นหลัง การไล่ระดับสี และภาพ

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
th: ปรับรูปแบบพื้นหลังขององค์ประกอบนี้โดยกำหนดสีพื้นหลัง การไล่ระดับสี รูปภาพ วิดีโอ รูปแบบ และมาสก์

en: Adjust the height of the featured image.
th: ปรับความสูงของรูปภาพเด่น

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
th: ปรับระยะห่างแนวนอนระหว่างองค์ประกอบลูก ช่องว่างนี้มีผลระหว่างคอลัมน์ทั้งในเลย์เอาต์แบบเฟล็กซ์และกริด

en: Adjust the max height of the featured image.
th: ปรับความสูงสูงสุดของรูปภาพเด่น

en: Adjust the max width of the featured image.
th: ปรับความกว้างสูงสุดของรูปภาพเด่น

en: Adjust the size of the carousel arrows.
th: ปรับขนาดของลูกศรแครูเซล

en: Adjust the size of the dot navigation.
th: ปรับขนาดของการนำทางแบบจุด

en: Adjust the spacing between each column in this row.
th: ปรับแต่งช่องไฟระหว่างแต่ละแถวตั้งในแถวนี้

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
th: ปรับระยะห่างแนวตั้งระหว่างองค์ประกอบย่อย ช่องว่างนี้ใช้ระหว่างแถวทั้งในเลย์เอาต์แบบเฟล็กซ์และกริด

en: Adjust the width of the content within the blurb.
th: ปรับความกว้างของเนื้อหาภายในประกาศแจ้ง

en: Adjust the width of the featured image.
th: ปรับความกว้างของรูปภาพเด่น

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
th: การปรับฟิลเตอร์สีเทาจะช่วยให้คุณเปลี่ยนความอิ่มตัวของสีของแผนที่

en: Admin Label
th: ป้ายชื่อแอดมิน

en: Administrator
th: ผู้ดูแลระบบ

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Advanced Settings
th: การตั้งค่าขั้นสูง

en: After
th: หลัง

en: After Every 10th Action
th: หลังจากทุกการกระทำ 10

en: After Every 20th Action
th: หลังจากการกระทำทุก ๆ 20

en: After Every 30th Action
th: หลังจากการกระทำทุก 30

en: After Every 40th Action
th: หลังจากการกระทำทุก 40

en: After Every Action
th: หลังจากทุกการกระทำ

en: After Image
th: รูปภาพหลัง

en: After Label
th: ป้ายกำกับหลัง

en: After Number of Times
th: หลังจากจำนวนครั้ง

en: Album
th: อัลบั้ม

en: Alert
th: การแจ้งเตือน

en: Align Columns
th: จัดแนวคอลัมน์

en: Align Content
th: จัดแนวเนื้อหา

en: Align Items
th: จัดแนวรายการ

en: Align Self
th: จัดแนวตนเอง

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
th: จัดแนวรายการกริดภายในเซลล์ตามแนวนอน ควบคุมการวางตำแหน่งของรายการตามแกนอินไลน์ (แนวแถว) ภายในพื้นที่กริด โดยมีตัวเลือกเช่น เริ่ม กึ่งกลาง จบ และยืด

en: Align image to the left, right or center.
th: จัดรูปภาพให้ชิดซ้าย ขวา หรือตรงกลาง

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
th: จัด %1$s ไปทางซ้ายขวากึ่งกลางหรือจัดชิดขอบ

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
th: จัดแนว %s ไปทางซ้าย ขวา กึ่งกลาง หรือเต็มบรรทัด

en: Align the module to the left, right or center.
th: จัดโมดูลให้ชิดซ้ายขวาหรือกึ่งกลาง

en: Align this item within its grid cell horizontally.
th: จัดแนวรายการนี้ภายในเซลล์กริดในแนวนอน

en: Align this item within its grid cell vertically.
th: จัดแนวรายการนี้ภายในเซลล์กริดในแนวตั้ง

en: Align to the left, right, center or justify.
th: จัดแนวไปทางซ้าย ขวา กึ่งกลาง หรือเต็มบรรทัด

en: Align you button to the left, right or center of the module.
th: จัดแนวปุ่มไปทางซ้าย ขวา หรือกึ่งกลางของโมดูล

en: Align your button to the left, right or center of the module.
th: จัดตำแหน่งปุ่มของคุณไปทางซ้ายขวาหรือกึ่งกลางของโมดูล

en: Alignment
th: การจัดแนว

en: All
th: ทั้งหมด

en: All
th: ทั้งหมด

en: All %1$s
th: ทั้งหมด %1$s

en: All %1$s Pages
th: หน้าทั้งหมดของ %1$s

en: All Archive Pages
th: หน้าไฟล์เก็บถาวรทั้งหมด

en: All Attributes
th: แอตทริบิวต์ทั้งหมด

en: All Author Pages
th: หน้าผู้เขียนทั้งหมด

en: All Body Templates
th: เทมเพลตเนื้อหาหลักทั้งหมด

en: All Borders
th: ขอบทั้งหมด

en: All Categories
th: หมวดหมู่ทั้งหมด

en: All Containers
th: คอนเทนเนอร์ทั้งหมด

en: All Date Pages
th: หน้าตามวันที่ทั้งหมด

en: All Day
th: ทั้งวัน

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
th: ผู้ใช้ Divi ทุกคนสามารถจัดเก็บได้สูงสุด %s รายการไปยัง Divi Cloud ได้ฟรี หากต้องการบันทึกรายการเพิ่มเติมลงในคลาวด์ของคุณและปลดล็อกพื้นที่จัดเก็บไม่จำกัด ให้อัปเกรดสมาชิกภาพ Divi Cloud ของคุณวันนี้ หากคุณสร้างเว็บไซต์ Divi เป็นอาชีพ Divi Cloud คือส่วนเสริมที่ยอดเยี่ยมและช่วยประหยัดเวลาอย่างมาก คุณจะต้องชอบแน่นอน!

en: All Elements
th: องค์ประกอบทั้งหมด

en: All Footer Templates
th: เทมเพลตฟุตเตอร์ทั้งหมด

en: All Header Templates
th: เทมเพลตเฮดเดอร์ทั้งหมด

en: All Modified Fields
th: ฟิลด์ที่แก้ไขแล้วทั้งหมด

en: All Modules
th: โมดูลทั้งหมด

en: All Option Groups
th: กลุ่มตัวเลือกทั้งหมด

en: All Presets
th: พรีเซ็ตทั้งหมด

en: All Templates
th: เทมเพลตทั้งหมด

en: All Theme Builder Items
th: รายการ Theme Builder ทั้งหมด

en: All Theme Builders
th: Theme Builders ทั้งหมด

en: All Variables
th: ตัวแปรทั้งหมด

en: All available options selected
th: เลือกตัวเลือกที่มีทั้งหมดแล้ว

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
th: เนื้อหาทั้งหมดที่สร้างใน Divi Builder จะสูญหาย เนื้อหาก่อนหน้าจะถูกกู้คืน คุณต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
th: ข้อมูลทั้งหมดบนหน้าปัจจุบันจะหายไป คุณต้องการให้ดำเนินการต่อหรือไหม?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
th: การตั้งค่าบทบาทปัจจุบันทั้งหมดของคุณจะถูกรีเซ็ตเป็นค่าเริ่มต้น คุณต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: All options selected. Type to add custom tags.
th: เลือกตัวเลือกทั้งหมดแล้ว พิมพ์เพื่อเพิ่มแท็กแบบกำหนดเอง

en: All values must have units
th: ค่าทุกค่าต้องมีหน่วย

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
th: วิดีโอทั้งหมดควรได้รับการอัปโหลดทั้งในรูปแบบ. MP4 .WEBM เพื่อให้แน่ใจว่ามีความเข้ากันได้สูงสุดในเบราว์เซอร์ทั้งหมด อัปโหลดรุ่น. MP4 ที่นี่

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
th: วิดีโอทั้งหมดควรได้รับการอัปโหลดทั้งในรูปแบบ. MP4 .WEBM เพื่อให้แน่ใจว่ามีความเข้ากันได้สูงสุดในเบราว์เซอร์ทั้งหมด อัปโหลดรุ่น. WEBM ที่นี่

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
th: อนุญาตให้ผู้เล่นอื่นหยุดพักวิดีโอได้หลังจากเริ่มเล่น

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
th: อนุญาตให้ผู้เล่นอื่นหยุดพักวิดีโอได้หลังจากเริ่มเล่น

en: Allowed Symbols
th: สัญลักษณ์ที่ใช้ได้

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
th: ตัวอักษรและตัวเลขเท่านั้น (A-Z, 0-9)

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
th: บันทึกโมดูล %d ทั้งหมดเป็นรายการแยกด้วย

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
th: บันทึกแถว %d ทั้งหมดเป็นรายการแยกด้วย

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
th: บันทึกส่วน %d ทั้งหมดเป็นรายการแยกด้วย

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
th: ลิงค์ที่ใช้งานคือหน้าที่กำลังเยี่ยมชม คุณสามารถเลือกสีที่จะใช้กับลิงค์ที่ใช้งานเพื่อแยกความแตกต่างจากลิงค์อื่น ๆ

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกการตั้งค่า Global Presets ปัญหาต่างๆ อาจทำให้การบันทึกล้มเหลว เช่น การไม่มีทรัพยากรเซิร์ฟเวอร์ การบล็อกไฟร์วอลล์ หรือข้อขัดแย้งของปลั๊กอิน หรือการกำหนดค่าเซิร์ฟเวอร์ผิดพลาด คุณสามารถลองบันทึกอีกครั้งโดยคลิกลองอีกครั้ง หรือคุณสามารถดาวน์โหลดข้อมูลสำรองของค่าเริ่มต้นที่ไม่ได้บันทึกไว้โดยคลิกดาวน์โหลดข้อมูลสำรอง การสำรองข้อมูลจะมีประโยชน์เมื่อติดต่อทีมสนับสนุนของเรา

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
th: มีข้อผิดพลาดเกิดขึ้นขณะบันทึกเพจของคุณ ปัญหาหลายอย่างอาจเป็นสาเหตุให้บันทึกล้มเหลวได้ เช่น ทรัพยากรเซิร์ฟเวอร์ไม่เพียงพอ การปิดกั้นไฟร์วอลล์ ปลั๊กอินขัดข้อง หรือกำหนดค่าเซิร์ฟเวอร์ไม่ถูกต้อง เป็นต้น คุณสามารถลองบันทึกใหม่อีกครั้งได้โดยการคลิกที่ “ลองใหม่” หรืออาจดาวน์โหลดการสำรองข้อมูลเพจที่ยังไม่ได้บันทึกของคุณโดยการคลิกที่ “ดาวน์โหลดการสำรองข้อมูล” คุณสามารถกู้คืนการสำรองข้อมูลได้โดยใช้ระบบพกพาในการใช้งานในขณะที่ทำการแก้ไขเพจของคุณในครั้งถัดไป

en: An error occurred while processing the shortcode.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะประมวลผล shortcode.

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอัปโหลดไฟล์ฟอนต์ เราตรวจพบว่าส่วนขยาย PHP 'fileinfo' ไม่ได้ถูกโหลดบนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ การเปิดใช้งานส่วนขยายอาจช่วยได้

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
th: คำแนะนำเกี่ยวกับโมดูลเมนูความกว้าง

en: An introduction to the Menu module
th: คำแนะนำเกี่ยวกับโมดูลเมนู

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุขณะอัปโหลดไฟล์ฟอนต์ โปรดลองอีกครั้ง

en: And %1$s More
th: และอีก %1$s รายการ

en: Animation
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: Animation Delay
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: Animation Direction
th: ทิศทางการไล่สี

en: Animation Duration
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: Animation Intensity
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: Animation Repeat
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: Animation Speed
th: ความเร็วแอนิเมชัน

en: Animation Speed Curve
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: Animation Starting Opacity
th: แอนิเมชันเริ่มต้นความทึบ

en: Animation Style
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: Annually
th: รายปี

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
th: เอกสารการตั้งค่าบัญชีผู้ให้บริการป้องกันสแปม

en: Any
th: ใด ๆ

en: Any %1$s Link
th: ลิงก์ %1$s ใดก็ได้

en: Any URL Parameter
th: พารามิเตอร์ URL ใดๆ

en: App View
th: มุมมองแอป

en: Append Above
th: ต่อท้ายด้านบน

en: Append Below
th: ต่อท้ายด้านล่าง

en: Append To Main Canvas
th: ต่อท้ายเข้ากับแคนวาสหลัก

en: Apply
th: นำไปใช้

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
th: ใช้ "ออฟเซ็ตสติ๊กกี้" กับองค์ประกอบสติ๊กกี้ที่ใกล้ที่สุดซึ่งอยู่เหนือหรือใต้ขององค์ประกอบนี้

en: Apply Changes
th: นำการเปลี่ยนแปลงไปใช้

en: Apply Motion Effects To Child Elements
th: ใช้เอฟเฟกต์การเคลื่อนไหวกับองค์ประกอบย่อย

en: Apply Structure Template
th: ใช้เทมเพลตโครงสร้าง

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
th: ปรับเอียงในแนวตั้งหรือแนวนอนให้กับองค์ประกอบ โดยยืดไปในทิศทางใดทิศทางหนึ่ง

en: Apply coupon
th: ใช้คูปอง

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
th: ใช้ “Sticky Offset” กับ Sticky Element ที่ใกล้ที่สุดที่อยู่ด้านบนหรือด้านล่างขององค์ประกอบนี้

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
th: การใช้ตัวกรองสีเทาจะเปลี่ยนสีแผนที่เป็นขาวดำ

en: Arch
th: โค้ง

en: Archive Pages
th: หน้าไฟล์เก็บถาวร

en: Are You Sure?
th: คุณแน่ใจไหม?

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบพรีเซ็ต "%s"? การกระทำนี้ไม่สามารถย้อนกลับได้

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการย้าย "%s" ไปยังถังขยะ?

en: Are you sure?
th: คุณแน่ใจหรือไม่?

en: Arrow
th: ลูกศร

en: Arrow 2
th: ลูกศร

en: Arrow 3
th: ลูกศร

en: Arrow Color
th: ลูกศรสี

en: Arrow Position
th: ตำแหน่งลูกศร

en: Arrow Size
th: ขนาดลูกศร

en: Arrows
th: ลูกศร

en: Artist
th: ศิลปิน

en: Artist Name
th: ชื่อศิลปิน

en: Ascending
th: จากน้อยไปมาก

en: Ask me anything about building your page.
th: ถามฉันได้ทุกอย่างเกี่ยวกับการสร้างหน้าเพจของคุณ

en: Assign As Default
th: กำหนดเป็นค่าเริ่มต้น

en: Assign Preset as Default
th: กำหนดพรีเซ็ตเป็นค่าเริ่มต้น

en: Assign Presets
th: กำหนดพรีเซ็ต

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
th: กำหนด CSS ID ที่ไม่ซ้ำกันให้กับองค์ประกอบซึ่งสามารถใช้เพื่อกำหนดสไตล์ CSS ที่กำหนดเองจากภายในธีมลูกของคุณหรือจากภายในอินพุต CSS ที่กำหนดเองของ Divi

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
th: กำหนดจำนวนคลาส CSS ใด ๆ ให้กับองค์ประกอบคั่นด้วยช่องว่างซึ่งสามารถใช้เพื่อกำหนดสไตล์ CSS ที่กำหนดเองจากภายในธีมลูกของคุณหรือจากภายในอินพุต CSS ที่กำหนดเองของ Divi

en: Assigned layout to template
th: กำหนดเลย์เอาต์ให้กับเทมเพลตแล้ว

en: Asymmetric
th: ไม่สมมาตร

en: Asymmetric 2
th: ไม่สมมาตร 2

en: Asymmetric 3
th: ไม่สมมาตร 3

en: Asymmetric 4
th: ไม่สมมาตร 4

en: Attribute
th: คุณลักษณะ

en: Attribute Body
th: แอตทริบิวต์ร่างกาย

en: Attribute Name
th: ชื่อแอตทริบิวต์

en: Attribute Row
th: แถวแอตทริบิวต์

en: Attribute Text
th: ข้อความแอตทริบิวต์

en: Attribute Title
th: ชื่อแอตทริบิวต์

en: Attribute Type To Extend
th: ประเภทแอตทริบิวต์ที่จะขยาย

en: Attribute Value
th: ค่าแอตทริบิวต์

en: Attribute name is required.
th: ต้องระบุชื่อแอตทริบิวต์

en: Attributes
th: แอตทริบิวต

en: Audio
th: เสียง

en: Audio Content
th: เนื้อหาเสียง

en: Audio Cover Art
th: ภาพประกอบเสียง

en: Audio File
th: ไฟล์เสียง

en: Audio Meta
th: เมตาเสียง

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
th: โดย %1$s

en: Audio Title
th: ชื่อออดิโอ

en: Audios
th: ไฟล์เสียง

en: Authentication Required
th: ต้องยืนยันตัวตน

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Author Archive Page
th: หน้าเก็บถาวรผู้เขียน

en: Author Bio
th: ประวัติผู้เขียน

en: Author Page Link
th: ลิงก์ไปยังหน้าผู้เขียน

en: Author Profile Picture
th: รูปโปรไฟล์ผู้เขียน

en: Author Text
th: ข้อความผู้เขียน

en: Author Website
th: เว็บไซต์ผู้เขียน

en: Author details can be modified from the user profile page.
th: รายละเอียดผู้เขียนสามารถแก้ไขได้จากหน้าข้อมูลโปรไฟล์ผู้ใช้

en: Auto
th: รถยนต์

en: Auto Height Rows
th: แถวความสูงอัตโนมัติ

en: Auto Width Columns
th: คอลัมน์ความกว้างอัตโนมัติ

en: Automatic Animation
th: การเคลื่อนที่อัตโนมัติ

en: Automatic Animation Speed (in ms)
th: ความเร็วการเคลื่อนที่อัตโนมัติ (หน่วยมิลลิวินาที)

en: Automatic Carousel Rotation
th: การหมุนภาพแบบอัตโนมัติ

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
th: ความเร็วในการหมุนภาพแบบอัตโนมัติ (เป็นมิลลิวินาที)

en: Automatic Rotation
th: การหมุนอัตโนมัติ

en: Automatic Rotation Speed
th: ความเร็วการหมุนอัตโนมัติ

en: Available on backorder
th: พร้อมสั่งจองล่วงหน้า

en: Avatar
th: อวาตาร์

en: Average
th: ปานกลาง

en: Back To Preset Manager
th: กลับไปที่ตัวจัดการพรีเซ็ต

en: Back to parent
th: กลับไปยังรายการแม่

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Background Color
th: สีพื้นหลัง

en: Background Gradient
th: การไล่สีพื้นหลัง

en: Background Image
th: ภาพพื้นหลัง:

en: Background Image Blend
th: ผสมรูปภาพพื้นหลัง

en: Background Image Height
th: ความสูงของภาพพื้นหลัง

en: Background Image Horizontal Offset
th: ภาพพื้นหลัง ออฟเซ็ตแนวนอน

en: Background Image Position
th: ภาพพื้นหลังตำแหน่ง

en: Background Image Repeat
th: ทำซ้ำรูปภาพพื้นหลัง

en: Background Image Size
th: ภาพพื้นหลังขนาด

en: Background Image Vertical Offset
th: ภาพพื้นหลังแนวตั้งออฟเซ็ต

en: Background Image Width
th: ความกว้างของภาพพื้นหลัง

en: Background Mask
th: หน้ากากพื้นหลัง

en: Background Overlay Color
th: สีโอเวอร์เลย์พื้นหลัง

en: Background Pattern
th: รูปแบบพื้นหลัง

en: Background Preview:
th: ตัวอย่างพื้นหลัง:

en: Background Settings
th: การตั้งค่าพื้นหลัง

en: Background Video
th: วิดีโอพื้นหลัง .MP4

en: Background Video Height
th: ความสูงวิดีโอพื้นหลัง

en: Background Video MP4
th: วิดีโอพื้นหลัง .MP4

en: Background Video Webm
th: วิดีโอพื้นหลัง .WEBM

en: Background Video Width
th: ความกว้างวิดีโอพื้นหลัง

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
th: ภาพพื้นหลังสามารถผสมกับสีพื้นหลังรวมสองภาพเข้าด้วยกันและสร้างเอฟเฟ็กต์ที่เป็นเอกลักษณ์

en: Backup Exists
th: มีข้อมูลสำรองอยู่

en: Backward
th: ย้อนกลับ

en: Bar
th: บาร์

en: Bar Background Color
th: สีพื้นหลังแผนภูมิ

en: Bar Counter
th: แถบตัวนับ

en: Bar Counters
th: แผนภูมิจำนวน

en: Base Device
th: อุปกรณ์หลัก

en: Based on
th: อ้างอิงจาก

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
th: เป็นคนแรกที่รีวิว “%s”

en: Bean
th: ถั่ว

en: Before
th: ก่อน

en: Before Image
th: รูปภาพก่อน

en: Before Label
th: ป้ายกำกับก่อน

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
th: ก่อนที่คุณจะดาวน์โหลดเลย์เอาต์สำเร็จรูปจากไลบรารี Divi คุณต้องยืนยันการสมัครสมาชิก Elegant Themes ของคุณก่อน

en: Before/After Image
th: รูปภาพก่อน/หลัง

en: Before/After Images
th: รูปภาพก่อน/หลัง

en: Below
th: ด้านล่าง

en: Below Title
th: ใต้ชื่อ

en: Best Selling Products
th: สินค้าขายดี

en: Binary
th: ไบนารี

en: Bio/Description
th: ประวัติ/คำอธิบาย

en: Biography
th: ประวัติย่อ

en: Blades
th: ใบมีด

en: Blend Mode
th: ช่วยศูนย์ควบคุม Kde ในโมดูล

en: Block
th: บล็อก

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
th: อัญประกาศบล็อกจะได้รับเส้นขอบเพื่อแยกพวกเขาออกจากข้อความปกติ เลือกสีที่จะใช้สำหรับเส้นขอบนั้น

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
th: อัญประกาศบล็อกจะได้รับเส้นขอบเพื่อแยกพวกเขาออกจากข้อความปกติ คุณสามารถเพิ่มหรือลดขนาดของเส้นขอบนั้นโดยใช้การตั้งค่านี้

en: Blockquote
th: blockquote

en: Blockquote Border Color
th: สีเส้นกรอบเมื่อโฟกัส

en: Blockquote Border Weight
th: น้ำหนักชายแดน Blockquote

en: Blog
th: บล็อก

en: Blogs
th: บล็อก

en: Blue
th: สีน้ำเงิน

en: Blur
th: โฆษณาสั้น

en: Blur by this amount.
th: เบลอตามจำนวนนี้

en: Blurb
th: โฆษณาสั้น

en: Blurb Content
th: เนื้อหาตัวอย่าง

en: Blurb Image
th: ภาพตัวอย่าง

en: Blurb Title
th: ชื่อตัวอย่าง

en: Blurbs
th: blurbs

en: Body
th: ข้อความหลัก

en: Body Area
th: บริเวณร่างกาย

en: Body Link
th: บอดี้ลิงค์

en: Body Template
th: เทมเพลตเนื้อหาหลัก

en: Body Templates
th: เทมเพลตเนื้อหาหลัก

en: Body Text
th: เนื้อความ

en: Body Text Color
th: สีข้อความหลัก

en: Body: %s
th: ข้อความหลัก: %s

en: Bold
th: ตัวหนา

en: Bold 700
th: ตัวหนา 700

en: Border
th: เส้นขอบ

en: Border Bottom
th: ขอบด้านล่าง

en: Border Color
th: สีเส้นกรอบ

en: Border Left
th: ขอบด้านซ้าย

en: Border Radius
th: รัศมีมุม

en: Border Right
th: ขอบด้านขวา

en: Border Style
th: รูปแบบเส้นกรอบ

en: Border Styles
th: รูปแบบเส้นกรอบ

en: Border Top
th: ขอบด้านบน

en: Border Weight
th: ความหนาเส้นขอบ

en: Border Width
th: ความกว้างเส้นกรอบ

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
th: เส้นขอบรองรับสไตล์ที่แตกต่างหลากหลายซึ่งแต่ละรูปแบบจะเปลี่ยนรูปร่างขององค์ประกอบเส้นขอบ

en: Bottom
th: ด้านล่าง

en: Bottom Border Color
th: สีของปุ่มและเส้นขอบ

en: Bottom Border Style
th: รูปแบบเส้นกรอบ

en: Bottom Border Width
th: ความกว้างเส้นกรอบ

en: Bottom Center
th: ด้านล่างตรงกลาง

en: Bottom Left
th: ด้านล่างซ้าย

en: Bottom Right
th: มุมล่างด้านขวา

en: Bottom Sticky Limit
th: ขีด จำกัด เหนียวด้านล่าง

en: Bottom To Top
th: ล่างขึ้นบน

en: Bottom of Element
th: ด้านล่างขององค์ประกอบ

en: Bounce
th: ตีกลับ

en: Box Shadow
th: กล่องเงา

en: Box Shadow Horizontal Position
th: กล่องเงาแนวนอนตำแหน่ง

en: Box Shadow Position
th: ตำแหน่งเริ่มต้น

en: Box Shadow Vertical Position
th: ตำแหน่งเริ่มต้น

en: Brand New
th: ใหม่เอี่ยม

en: Breakpoint
th: เบรกพอยต์

en: Breakpoint Enter
th: เข้าสู่เบรกพอยต์

en: Breakpoint Exit
th: ออกจากเบรกพอยต์

en: Breakpoints
th: เบรกพอยต์

en: Brightness
th: ความสว่าง

en: Browser
th: เบราว์เซอร์

en: Build Custom Body
th: สร้างเนื้อหาหลักแบบกำหนดเอง

en: Build Custom Footer
th: สร้างฟุตเตอร์แบบกำหนดเอง

en: Build Custom Header
th: สร้างเฮดเดอร์แบบกำหนดเอง

en: Build From Scratch
th: สร้างใหม่ตั้งแต่ต้น

en: Build Global Body
th: สร้างเนื้อหาหลักแบบโกลบอล

en: Build Global Footer
th: สร้างฟุตเตอร์แบบโกลบอล

en: Build Global Header
th: สร้างเฮดเดอร์แบบโกลบอล

en: Build New Template
th: สร้างเทมเพลตใหม่

en: Build On The Front End
th: สร้างบนหน้าเว็บจริง

en: Build With AI
th: สร้างด้วย AI

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
th: สร้างเพจของคุณตั้งแต่เริ่มต้น ไม่ต้องกังวล คุณสามารถเข้าถึงเลย์เอาต์สำเร็จรูปของเราได้ทุกเมื่อ

en: Builder
th: ตัวสร้าง

en: Builder Default Interaction Mode
th: โหมดการโต้ตอบเริ่มต้นของบิลเดอร์

en: Builder Default View Mode
th: โหมดมุมมองเริ่มต้นของตัวสร้าง

en: Builder History
th: ประวัติบิลเดอร์

en: Builder Interface
th: อินเทอร์เฟซของบิลเดอร์

en: Builder Interface Animations
th: แอนิเมชันอินเทอร์เฟซบิลเดอร์

en: Builder Keyboard Shortcuts
th: คีย์ลัดแป้นพิมพ์ของบิลเดอร์

en: Builder Settings
th: การตั้งค่าตัวสร้าง

en: Bullet
th: สัญลักษณ์แสดงหัวข้อย่อย

en: Bullet Color
th: สีจุด

en: Button
th: ปุ่ม

en: Button #1
th: ปุ่ม #1

en: Button #1 Link URL
th: ลิงก์ปุ่ม #1 URL

en: Button #2
th: ปุ่ม #2

en: Button #2 Link URL
th: ลิงก์ปุ่ม #2 URL

en: Button Alignment
th: การจัดเรียงปุ่ม

en: Button Box Shadow
th: เงากล่องปุ่ม

en: Button Icon
th: ไอคอนปุ่ม

en: Button Icon Color
th: สีไอคอนปุ่ม

en: Button Icon Placement
th: ตำแหน่งไอคอนปุ่ม

en: Button One
th: ปุ่มหนึ่ง

en: Button Text
th: ข้อความปุ่ม

en: Button Two
th: ปุ่มสองคน

en: Button and Border Color
th: สีของปุ่มและเส้นขอบ

en: Buttons
th: ปุ่ม

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
th: ด้วยการปรับตำแหน่งสิ้นสุดของการไล่ระดับสีคุณสามารถควบคุมความเร็วในการเปลี่ยนสีของแต่ละสีได้อย่างรวดเร็วและช้า

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
th: ด้วยการปรับตำแหน่งเริ่มต้นของการไล่ระดับสีคุณสามารถควบคุมความเร็วในการเปลี่ยนสีของแต่ละสีได้อย่างรวดเร็วหรือช้า

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
th: ตามค่าเริ่มต้นภาพเคลื่อนไหวจะเล่นเพียงครั้งเดียว หากคุณต้องการวนลูปภาพเคลื่อนไหวอย่างต่อเนื่องคุณสามารถเลือกตัวเลือกวนรอบได้ที่นี่

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
th: โดยค่าเริ่มต้นไอคอนปุ่มจะปรากฏขึ้นเมื่อโฮเวอร์ หากคุณต้องการให้ไอคอนปุ่มปรากฏขึ้นเสมอคุณสามารถเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ได้

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
th: โดยค่าเริ่มต้นองค์ประกอบจะขยายความกว้างเต็มขององค์ประกอบหลักของพวกเขา หากคุณต้องการตั้งค่าความกว้างคงที่ที่กำหนดเองคุณสามารถทำได้โดยใช้ตัวเลือกนี้

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
th: โดยค่าเริ่มต้น ระบบจะส่งออกแคนวาสหลักของคุณและแคนวาสภายในทั้งหมด พร้อมทั้งแคนวาสส่วนกลางที่ต่อท้ายกับแคนวาสหลักของคุณ หรือถูกกำหนดเป้าหมายโดยแคนวาสหลักของคุณด้วยการโต้ตอบ

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
th: โดยการเพิ่มความทึบเริ่มต้นคุณสามารถลดหรือลบเอฟเฟกต์จางที่ใช้กับลักษณะภาพเคลื่อนไหวทั้งหมดได้

en: CSS Class
th: CSS คลาส

en: CSS ID & Classes
th: ID และคลาส CSS

en: CSS Snippet
th: สแนปเพ็ต CSS

en: CSS added here will target the following class: %s
th: CSS ที่เพิ่มที่นี่จะกำหนดเป้าหมายคลาสต่อไปนี้: %s

en: CSS syntax error.
th: ข้อผิดพลาดไวยากรณ์ CSS.

en: Call
th: โทรหา

en: Call To Action
th: ปุ่มเรียกให้คลิก

en: Call To Actions
th: เรียกร้องให้ดำเนินการ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel Changes
th: ยกเลิกการเปลี่ยนแปลง

en: Cannot create a revision of a revision
th: ไม่สามารถสร้าง revision ของ revision ได้

en: Cannot hook block to itself.
th: ไม่สามารถเชื่อมบล็อกเข้ากับตัวเองได้

en: Canvas
th: แคนวาส

en: Canvas Grid View
th: มุมมองกริดของแคนวาส

en: Canvas ID is required.
th: ต้องระบุ Canvas ID

en: Canvas Name
th: ชื่อแคนวาส

en: Canvas Portal
th: พอร์ทัลแคนวาส

en: Canvas Portals
th: พอร์ทัลแคนวาส

en: Canvas Settings
th: การตั้งค่าแคนวาส

en: Capitalize
th: ตัวพิมพ์แรกใหญ่

en: Captcha
th: แคปชา

en: Captcha Field
th: เขตข้อมูล Captcha

en: Captcha Text
th: ข้อความ Captcha

en: Caption
th: คำบรรยาย

en: Caption Text
th: ข้อความคำบรรยาย

en: Caret
th: คาเร็ต

en: Carousel
th: ภาพสไลด์หมุน

en: Carousel Active Slide
th: สไลด์ที่ใช้งานของคารูเซล

en: Carousel Arrows
th: ลูกศรคารูเซล

en: Carousel Container
th: คอนเทนเนอร์คารูเซล

en: Carousel Dots
th: จุดคารูเซล

en: Carousel Item
th: รายการแครูเซล

en: Carousel Item Title
th: ชื่อรายการแครูเซล

en: Carousel Item Title Text
th: ข้อความชื่อรายการแครูเซล

en: Carousel Settings
th: การตั้งค่าคารูเซล

en: Carousel Slide
th: สไลด์แครูเซล

en: Carousel Title
th: ชื่อแครูเซล

en: Carousel Track
th: แทร็กคารูเซล

en: Cart
th: เกวียน

en: Cart Contents
th: สินค้าในรถเข็น

en: Cart Quantity
th: ปริมาณรถเข็น

en: Cart Quantity Text
th: ข้อความจำนวนรถเข็น

en: Cart Totals Table
th: ตารางยอดรวมรถเข็น

en: Cart Totals Table Cell
th: ตะกร้าสินค้ารวมตารางเซลล์

en: Cart Totals Table Row
th: แถวตารางรวมตะกร้า

en: Cart totals
th: ยอดรวมในตะกร้า

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Categories Separator
th: ตัวคั่นหมวดหมู่

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Category 1
th: หมวดหมู่ 1

en: Category 2
th: หมวดหมู่ 2

en: Category 3
th: หมวดหมู่ 3

en: Category Description
th: คำอธิบายหมวดหมู่

en: Category Image
th: รูปภาพหมวดหมู่

en: Category Page
th: หน้าหมวดหมู่

en: Category Type
th: ประเภทหมวดหมู่

en: Center
th: กลาง

en: Center Center
th: เซ็นเตอร์ เซ็นเตอร์

en: Center Left
th: จัดเรียงตรงกลาง

en: Center Mode
th: โหมดกึ่งกลาง

en: Center Right
th: กวาดไปทางด้านขวา

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
th: จัดสไลด์ที่ใช้งานอยู่ให้อยู่กึ่งกลาง และแสดงสไลด์บางส่วนทั้งสองด้าน

en: Centered
th: ศูนย์กลาง

en: Centimeters (cm)
th: เซนติเมตร (ซม.)

en: Change API Key
th: เปลี่ยนเอพีไอคีย

en: Change Column Structure
th: เปลี่ยนโครงสร้างคอลัมภ์

en: Change Gutter Width
th: เปลี่ยนความกว้างของขอบระหว่างหน้า

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
th: เปลี่ยนทิศทางของการไล่ระดับสีโดยเลือกตำแหน่งเริ่มต้นภายในช่วง 360 องศา

en: Changed Column Structure
th: เปลี่ยนโครงสร้างคอลัมน์แล้ว

en: Changed Flex Column Structure
th: เปลี่ยนโครงสร้างคอลัมน์แบบยืดหยุ่นแล้ว

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
th: การเปลี่ยนแปลงที่ทำกับตัวแปรจะมีผลกับทุกอินสแตนซ์ทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ คุณต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: Character
th: อักขระ

en: Chat
th: คุยกัน

en: Checkbox
th: ช่องทำเครื่องหมาย

en: Checkboxes
th: กล่องตัวเลือก

en: Checkerboard
th: กระดานหมากรุก

en: Checkout
th: ชำระเงิน

en: Checkout Button
th: ปุ่มชำระเงิน

en: Chevrons
th: บั้ง

en: Child Module
th: โมดูลลูก

en: Children
th: รายการลูก

en: Children of Specific %1$s
th: รายการย่อยของ %1$s ที่ระบุ

en: Choose Column
th: เลือกคอลัมน์

en: Choose File
th: เลือกไฟล์

en: Choose Files
th: เลือกไฟล์

en: Choose Font Files
th: เลือกไฟล์

en: Choose Layout
th: เลือกเค้าโครง

en: Choose Library
th: เลือกไลบรารี

en: Choose a Background Image
th: เลือกภาพพื้นหลัง

en: Choose a Background Video MP4 File
th: เลือกวิดีโอพื้นหลัง ไฟล์ .MP4

en: Choose a Background Video WEBM File
th: เลือกวิดีโอพื้นหลัง ไฟล์ .WEBM

en: Choose a Premade Layout
th: เลือกเลย์เอาต์สำเร็จรูป

en: Choose a color for the carousel arrows.
th: เลือกสีสำหรับลูกศรแครูเซล

en: Choose a color for the dot navigation.
th: เลือกสีสำหรับการนำทางแบบจุด

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
th: เลือกสีสำหรับลูกศรสไลเดอร์ภายในวงกลม

en: Choose a color for the slider circle and line.
th: เลือกสีสำหรับวงกลมและเส้นของสไลเดอร์

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
th: เลือกฟิลด์กำหนดเอง ต้องกำหนดฟิลด์กำหนดเองไว้ในบัญชีผู้ให้บริการอีเมลของคุณ

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
th: เลือกฟอนต์แบบกำหนดเองที่จะใช้สำหรับ %s มีฟอนต์เว็บ Google ให้ใช้ทั้งหมด หรือคุณสามารถอัปโหลดไฟล์ฟอนต์แบบกำหนดเองของคุณเองได้

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
th: เลือกแบบอักษรที่กำหนดเองเพื่อใช้สำหรับปุ่ม แบบอักษรเว็บของ Google ทั้งหมดมีให้บริการหรือคุณสามารถอัปโหลดไฟล์แบบอักษรที่กำหนดเองของคุณเอง

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
th: เลือกฟอนต์แบบกำหนดเองที่จะใช้สำหรับข้อความ มีฟอนต์เว็บ Google ให้ใช้ทั้งหมด หรือคุณสามารถอัปโหลดไฟล์ฟอนต์แบบกำหนดเองของคุณเองได้

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
th: เลือกรายชื่อ AWeber หากคุณมองไม่เห็นรายชื่อ ให้คลิก “เพิ่ม” เพื่อเพิ่มบัญชี AWeber

en: Choose a preset for the selected module
th: เลือกพรีเซ็ตสำหรับโมดูลที่เลือก

en: Choose a service provider.
th: เลือกผู้ให้บริการ

en: Choose a title of your login box.
th: เลือกชื่อกล่องลงชื่อเข้าใช้

en: Choose an Image
th: เลือกภาพ

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
th: เลือกบัญชีหรือคลิก "เพิ่ม" เพื่อเพิ่มบัญชีใหม่

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
th: เลือกไอคอนสำหรับลูกศรนำทางด้านซ้าย

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
th: เลือกไอคอนสำหรับลูกศรนำทางด้านขวา

en: Choose an icon for this list item.
th: เลือกไอคอนสำหรับรายการนี้

en: Choose an icon for your link.
th: เลือกไอคอนสำหรับลิงก์ของคุณ

en: Choose an icon to display
th: เลือกไอคอนที่จะแสดง

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
th: เลือกไอคอนเพื่อแสดงบนปุ่มเลื่อนลง

en: Choose an icon to display with your blurb.
th: เลือกไอคอนที่จะแสดงพร้อมโฆษณาสั้น

en: Choose an icon to display.
th: เลือกไอคอนที่จะแสดง

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
th: เลือกจากเค้าโครงที่สร้างไว้ล่วงหน้าหลายร้อยแบบ เริ่มจากเค้าโครงที่คุณบันทึกไว้ หรือจำลองหน้าที่มีอยู่

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
th: เลือกวิธีปรับขนาดคอลัมน์กริด คอลัมน์ความกว้างเท่ากันจะสร้างคอลัมน์ที่สม่ำเสมอ คอลัมน์อัตโนมัติจะปรับขนาดตามเนื้อหา และแบบกำหนดเองให้คุณควบคุมได้เต็มที่ด้วยไวยากรณ์กริด CSS แบบกำหนดเอง

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
th: เลือกวิธีกำหนดขนาดแถวของกริด ความสูงอัตโนมัติจะปรับตามเนื้อหา ความสูงเท่ากันจะสร้างแถวให้สม่ำเสมอ ความสูงขั้นต่ำจะกำหนดค่าฐาน และความสูงคงที่จะคงมิติของแถวให้สม่ำเสมอ

en: Choose how many columns to display.
th: เลือกจำนวนแถวตั้งที่ต้องการแสดง

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
th: เลือกจำนวนโพสต์ที่คุณต้องการให้แสดงในแถบเลื่อน

en: Choose how many posts you would like to offset by
th: เลือกจำนวนโพสต์ที่คุณต้องการหักลบ

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
th: เลือกจำนวนโพสต์ที่คุณต้องการข้าม โพสต์เหล่านี้จะไม่ปรากฏในฟีด

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
th: เลือกจำนวนผลิตภัณฑ์ที่คุณต้องการข้าม ผลิตภัณฑ์เหล่านี้จะไม่แสดงในฟีด

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
th: เลือกจำนวนครั้งที่ตัวแบ่งรูปร่างควรทำซ้ำ การตั้งค่าเป็น 1x จะเป็นการลบการทำซ้ำทั้งหมด

en: Choose how much posts you would like to display per page.
th: เลือกจำนวนโพสต์ที่คุณต้องการแสดงต่อหนึ่งหน้า

en: Choose how the animation should play.
th: เลือกวิธีการเล่นแอนิเมชัน

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
th: เลือกวิธีจัดแนวเมนูดรอปดาวน์เมื่อเทียบกับโมดูลแม่

en: Choose how the dropdown should be positioned.
th: เลือกวิธีการวางตำแหน่งดรอปดาวน์

en: Choose how the target element responds to mouse movement
th: เลือกวิธีที่องค์ประกอบเป้าหมายตอบสนองต่อการเคลื่อนไหวของเมาส์

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
th: เลือกวิธีเปรียบเทียบค่าเมตา ตัวเลือกมี เช่น เท่ากับ, ไม่เท่ากับ, มากกว่า, น้อยกว่า และตัวดำเนินการเปรียบเทียบอื่นๆ สำหรับกรองโพสต์

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
th: เลือกวิธีจัดเรียงโพสต์ในลูปของคุณ เลือกฟิลด์ที่จะใช้กำหนดลำดับของเนื้อหาที่แสดง

en: Choose how your products should be ordered.
th: เลือกการจัดเรียงลำดับสินค้า

en: Choose posts of which post type you would like to display.
th: เลือกโพสต์ประเภทของโพสต์ที่คุณต้องการแสดง

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
th: เลือกคุณสมบัติกริดของ CSS ที่จะนำไปใช้กับรายการที่เป็นเป้าหมาย

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
th: เลือกคลาสคอลัมน์สำหรับโมดูลนี้เมื่ออยู่ภายในเลย์เอาต์แบบ Flex

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
th: เลือกองค์ประกอบ HTML5 ที่จะใช้สำหรับตัวห่อองค์ประกอบ

en: Choose the alignment of the dot navigation.
th: เลือกการจัดแนวของการนำทางแบบจุด

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
th: เลือกทิศทางการจัดเรียงโพสต์ของคุณ จากมากไปน้อยจะแสดงรายการใหม่ที่สุดหรือค่าที่มากที่สุดก่อน ส่วนจากน้อยไปมากจะแสดงรายการเก่าที่สุดหรือค่าที่น้อยที่สุดก่อน

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
th: เลือกน้ำหนักแบบอักษรที่แบบอักษรของคุณรองรับ เลือก "ทั้งหมด" หากคุณไม่ทราบข้อมูลนี้หรือถ้าตัวอักษรของคุณมีน้ำหนักทั้งหมด

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
th: เลือกรูปภาพที่คุณต้องการให้ปรากฏในแกลเลอรี่ภาพ

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
th: เลือกสไตล์เลย์เอาต์สำหรับองค์ประกอบนี้ Flexbox เปิดใช้งานตัวเลือกเลย์เอาต์ขั้นสูงด้วยการควบคุมทิศทาง การจัดแนว และระยะห่าง

en: Choose the playback direction of the animation.
th: เลือกทิศทางการเล่นของแอนิเมชัน

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
th: เลือกจุดกำเนิดสำหรับการแปลงทั้งหมด ซึ่งจะส่งผลต่อจุดที่วัตถุถูกหมุน ย้าย และปรับขนาดรอบๆ จุดนั้น

en: Choose the position of the carousel arrows.
th: เลือกตำแหน่งของลูกศรแครูเซล

en: Choose the position of the dot navigation.
th: เลือกตำแหน่งของการนำทางแบบจุด

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
th: เลือกขอบเขตของตำแหน่งที่จะค้นหาฟิลด์ที่ตรงกัน

en: Choose the scope of where to look for target modules.
th: เลือกขอบเขตของตำแหน่งที่จะค้นหาโมดูลเป้าหมาย

en: Choose the social network
th: เลือกโซเชียลเน็ตเวิร์ก

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
th: เลือกขนาดภาพย่อที่จะใช้สำหรับรูปภาพเด่น

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
th: เลือกประเภทเนื้อหาที่จะคิวรีสำหรับลูปของคุณ เลือกประเภทโพสต์เพื่อแสดงสิ่งต่างๆ เช่น โพสต์บล็อกและสินค้า, เทอมเพื่อแสดงสิ่งต่างๆ เช่น หมวดหมู่และแท็ก, ผู้ใช้เพื่อแสดงรายการผู้ใช้ หรือเมนูเพื่อวนซ้ำรายการเมนู WordPress

en: Choose the type of field
th: เลือกประเภทของเขตข้อมูล

en: Choose the width of each sidebar widget.
th: เลือกความกว้างของวิดเจ็ตในแถบด้านข้างแต่ละรายการ

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
th: เลือกที่จะให้องค์ประกอบนี้อยู่ห่างจากขอบด้านบนหรือด้านล่างของหน้าต่างเบราว์เซอร์ในขณะที่ผู้ใช้เลื่อน

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
th: เลือกให้องค์ประกอบนี้คงระยะคงที่จากขอบบนหรือขอบล่างของหน้าต่างเบราว์เซอร์ขณะผู้ใช้เลื่อน

en: Choose what action should be performed
th: เลือกการกระทำที่จะดำเนินการ

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
th: เลือกข้อมูลที่จะรวมไว้ใน URL การเปลี่ยนเส้นทางเป็นอาร์กิวเมนต์ของแบบสอบถาม

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
th: เลือกสิ่งที่จะเกิดขึ้นเมื่อผู้เข้าชมไซต์สมัครรับข้อมูลรายการของคุณสำเร็จ

en: Choose when the animation should be triggered.
th: เลือกเวลาที่ควรทริกเกอร์แอนิเมชัน

en: Choose when the dropdown should be displayed.
th: เลือกว่าควรแสดงดรอปดาวน์เมื่อใด

en: Choose when this interaction should be triggered
th: เลือกเวลาที่ควรทริกเกอร์การโต้ตอบนี้

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
th: เลือกเวลาที่จะแสดงองค์ประกอบนี้ตามชุดเงื่อนไข สามารถเพิ่มเงื่อนไขได้หลายแบบ เงื่อนไขวันที่ & เวลาขึ้นอยู่กับการตั้งค่าเขตเวลาของคุณในการ <a href="%1$s" target="_blank" title="การตั้งค่าทั่วไป WordPress">การตั้งค่าทั่วไป WordPress</a>

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
th: เลือกว่าจะให้ไอคอนปุ่มปรากฏที่ใดภายในปุ่ม

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
th: เลือกตำแหน่งเมนูดรอปดาวน์เมื่อเทียบกับโมดูลแม่

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
th: เลือกตำแหน่งที่คุณต้องการวางภาพพื้นหลังไว้ในองค์ประกอบนี้ คุณอาจต้องการวางตำแหน่งพื้นหลังตามจุดโฟกัสของภาพ

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
th: เลือกข้อกำหนดใด ๆ หรือทั้งหมดที่ต้องทำให้สำเร็จ

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
th: เลือกระหว่างให้แสดงหรือซ่อนไอคอนอ้างอิง

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
th: เลือกให้เริ่มท็อกเกิลนี้ในสภาพเปิดหรือปิด

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
th: เลือกว่าจะให้สไลเดอร์เลื่อนในแนวนอนหรือแนวตั้ง

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
th: เลือกว่าจะต่อท้ายแคนวาสนี้ไว้ด้านบนหรือด้านล่างของเนื้อหาหลักในหน้าเว็บจริง

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
th: เลือกว่าคุณต้องการให้เงาปรากฏขึ้นนอกโมดูลของคุณยกโมดูลขึ้นจากหน้าหรือภายในโมดูลตั้งค่าโมดูลลงในหน้า

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
th: เลือกเบรกพอยต์ที่จะทริกเกอร์การโต้ตอบนี้

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
th: เลือกหมวดหมู่ที่คุณต้องการรวมในฟีด

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
th: เลือกหมวดหมู่ที่คุณต้องการจะรวมไว้ในแถบเลื่อน

en: Choose which categories you would like to include.
th: เลือกประเภทคุณต้องอยากจะมีส่วนร่วมนะ

en: Choose which element to extend attributes from.
th: เลือกองค์ประกอบที่จะขยายแอตทริบิวต์จาก

en: Choose which element to find and replace values from.
th: เลือกองค์ประกอบที่จะใช้ค้นหาและแทนค่าจาก

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
th: เลือกฟิลด์ที่แก้ไขแล้วที่จะขยายจากองค์ประกอบต้นทาง

en: Choose which module should receive the effect
th: เลือกโมดูลที่จะรับเอฟเฟกต์

en: Choose which option group to extend from the source elements.
th: เลือกกลุ่มตัวเลือกที่จะขยายจากองค์ประกอบต้นทาง

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
th: เลือกด้านที่ไซด์บาร์จะปรากฏ การตั้งค่านี้ควบคุมทิศทางข้อความและตำแหน่งขอบ

en: Choose which type of products you would like to display.
th: เลือกประเภทสินค้าที่คุณต้องการแสดง

en: Choose which types of attributes to copy.
th: เลือกประเภทของแอตทริบิวต์ที่จะคัดลอก

en: Choose which types of elements to extend to.
th: เลือกประเภทขององค์ประกอบที่จะขยายไปยัง

en: Choose which types of elements to search within.
th: เลือกประเภทขององค์ประกอบที่จะค้นหาภายใน

en: Choose your desired portfolio layout style.
th: เลือกรูปแบบเลย์เอาท์แฟ้มภาพผลงานที่คุณต้องการ

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
th: การเลือก "ใบปะหน้า" จะบังคับให้รูปภาพเติมพื้นที่พื้นหลังทั้งหมดโดยการตัดรูปภาพเมื่อจำเป็น การเลือก "พอดี" จะทำให้แน่ใจได้ว่าภาพทั้งหมดจะมองเห็นได้ตลอดเวลา แต่อาจส่งผลให้มีช่องว่างรอบ ๆ ภาพ เมื่อตั้งค่าเป็น "ขนาดจริง" ภาพจะไม่ถูกปรับขนาดเลย

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
th: เบราว์เซอร์ Chromium (Chrome, Edge ฯลฯ)

en: Circle
th: วงกลม

en: Circle Background Color
th: สีพื้นหลังวงกลม

en: Circle Background Opacity
th: ความทึบของพื้นหลังวงกลม

en: Circle Color
th: สีวงกลม

en: Circle Counter
th: วงนับจำนวน

en: Circle Counter Title
th: ชื่อตัวนับแบบวงกลม

en: Circle Counters
th: เคาน์เตอร์วงกลม

en: Circular
th: หนังสือเวียน

en: Clear
th: ล้าง

en: Clear , Save to Library, Import, Export
th: ล้าง, บันทึกไปยังคลัง, นำเข้า, ส่งออก

en: Clear Layout
th: ล้างเลย์เอาต์

en: Cleared Layout
th: ล้างเลย์เอาต์แล้ว

en: Click
th: คลิก

en: Click Here
th: คลิกที่นี่

en: Click Mode
th: โหมดคลิก

en: Click here
th: คลิก

en: Click here to login
th: คลิกที่นี่เพื่อเข้าสู่ระบบ

en: Clone
th: ทำสำเนา

en: Cloned %s
th: ทำซ้ำ %s แล้ว

en: Cloned Column
th: ทำซ้ำคอลัมน์แล้ว

en: Close
th: ปิด

en: Close Active Tab
th: ปิดแท็บที่ใช้งานอยู่

en: Close All
th: ปิดทั้งหมด

en: Close Edit Canvas Modal
th: ปิดโมดอลแก้ไขแคนวาส

en: Close Extend Attributes Modal
th: ปิดโมดอลขยายแอตทริบิวต์

en: Close History Modal
th: ปิดโมดอลประวัติ

en: Close Modal
th: ปิดโมดอล

en: Close Page Settings Modal
th: ปิดโมดัลการตั้งค่าหน้า

en: Close Responsive & State Picker
th: ปิดตัวเลือกสถานะและการแสดงผลแบบตอบสนอง

en: Close Right Click Options
th: ปิดตัวเลือกคลิกขวา

en: Close Search
th: ปิดการค้นหา

en: Close Tab
th: ปิดแท็บ

en: Close Tab Group
th: ปิดกลุ่มแท็บ

en: Closed Icon
th: ไอคอนปิด

en: Closed Title
th: หัวข้อปิด

en: Closed Title Text
th: ข้อความชื่อเรื่องเมื่อปิด

en: Closed Title Text Color
th: สีข้อความชื่อเรื่องปิด

en: Closed Toggle Background Color
th: สีพื้นหลังท็อกเกิลปิด

en: Clouds
th: เมฆ

en: Clouds 2
th: คลาวด์ 2

en: Code
th: โค้ด

en: Code AI
th: โค้ด AI

en: Code Snippet
th: สแนปเพ็ตโค้ด

en: Code With AI
th: รหัสด้วย AI

en: Codes
th: รหัส

en: Collapse
th: ย่อเก็บเธร

en: Collapse All
th: ยุบทั้งหมด

en: Collapse Empty Columns
th: ยุบคอลัมน์ว่าง

en: Collapse Table Gutters and Borders
th: ยุบรางน้ำและขอบโต๊ะ

en: Collapse Table Gutters and Borders.
th: ยุบรางน้ำและเส้นขอบของตาราง

en: Color
th: สี

en: Color Burn
th: สีสันสด

en: Color Dodge
th: สีสว่าง

en: Color Filters
th: ฟิลเตอร์สี

en: Color Palette
th: บัญชรสี

en: Color Palette Settings
th: การตั้งค่าพาเลตต์สี

en: Color Picker
th: ตัวเลือกสี

en: Color Scheme
th: ชุดสี

en: Colors
th: สี

en: Column
th: แถวตั้ง

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
th: คอลัมน์ %s อัตราส่วนของมาสก์พื้นหลัง

en: Column %s Background Mask Blend Mode
th: คอลัมน์ %s โหมดผสมมาสก์พื้นหลัง

en: Column %s Background Mask Color
th: คอลัมน์ %s สีมาสก์พื้นหลัง

en: Column %s Background Mask Height
th: คอลัมน์ %s ความสูงของมาสก์พื้นหลัง

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
th: คอลัมน์ %s พื้นหลังมาสก์ ออฟเซ็ตแนวนอน

en: Column %s Background Mask Position
th: คอลัมน์ %s ตำแหน่งมาสก์พื้นหลัง

en: Column %s Background Mask Size
th: คอลัมน์ %s ขนาดมาสก์พื้นหลัง

en: Column %s Background Mask Style
th: คอลัมน์ %s รูปแบบมาสก์พื้นหลัง

en: Column %s Background Mask Transform
th: เปลี่ยนรูปแบบมาสก์พื้นหลังของคอลัมน์ %s

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
th: คอลัมน์ %s มาสก์พื้นหลังแนวตั้งออฟเซ็ต

en: Column %s Background Mask Width
th: คอลัมน์ %s ความกว้างของมาสก์พื้นหลัง

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
th: คอลัมน์ %s โหมดผสมผสานรูปแบบพื้นหลัง

en: Column %s Background Pattern Color
th: คอลัมน์ %s รูปแบบพื้นหลัง สี

en: Column %s Background Pattern Height
th: คอลัมน์ %s ความสูงของรูปแบบพื้นหลัง

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
th: คอลัมน์ %s รูปแบบพื้นหลัง ออฟเซ็ตแนวนอน

en: Column %s Background Pattern Repeat
th: คอลัมน์ %s รูปแบบพื้นหลัง ทำซ้ำ

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
th: คอลัมน์ %s รูปแบบพื้นหลัง กำเนิดซ้ำ

en: Column %s Background Pattern Size
th: คอลัมน์ %s ขนาดรูปแบบพื้นหลัง

en: Column %s Background Pattern Style
th: คอลัมน์ %s รูปแบบรูปแบบพื้นหลัง

en: Column %s Background Pattern Transform
th: คอลัมน์ %s การแปลงรูปแบบพื้นหลัง

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
th: คอลัมน์ %s รูปแบบพื้นหลัง ออฟเซ็ตแนวตั้ง

en: Column %s Background Pattern Width
th: คอลัมน์ %s ความกว้างของรูปแบบพื้นหลัง

en: Column 1
th: คอลัมน 1

en: Column 1 Before
th: ก่อนคอลัมน์ 1

en: Column 1 Main Element
th: องค์ประกอบหลักคอลัมน์ 1

en: Column 2
th: คอลัมน 2

en: Column 2 Before
th: ก่อนคอลัมน์ 2

en: Column 2 Main Element
th: องค์ประกอบหลักคอลัมน์ 2

en: Column 3
th: คอลัมน 3

en: Column 3 Before
th: ก่อนคอลัมน์ 3

en: Column 3 Main Element
th: องค์ประกอบหลักคอลัมน์ 3

en: Column Class
th: คลาสคอลัมน์

en: Column End
th: สิ้นสุดคอลัมน์

en: Column Inner
th: คอลัมน์ด้านใน

en: Column Label
th: ป้ายคอลัมน์

en: Column Layout
th: เค้าโครงคอลัมน์

en: Column Link Target
th: เป้าหมายลิงก์คอลัมน์

en: Column Link URL
th: URL ลิงก์คอลัมน์

en: Column Minimum Width
th: ความกว้างขั้นต่ำของคอลัมน์

en: Column Reverse
th: ย้อนคอลัมน์

en: Column Span
th: การกินพื้นที่คอลัมน์

en: Column Start
th: เริ่มคอลัมน์

en: Column Width
th: ความกว้างคอลัมน์

en: Column Widths
th: ความกว้างคอลัมน์

en: Columns
th: คอลัมน์

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
th: รายการประเภทโพสต์แบบคั่นด้วยจุลภาคเพื่อดึงแท็กโซโนมี หากว่าง จะคืนค่าแท็กโซโนมีของประเภทโพสต์ทั้งหมด

en: Command Center
th: ศูนย์คำสั่ง

en: Commands
th: คำสั่ง

en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Comment Avatar
th: รูปตัวแทนความคิดเห็น

en: Comment Body
th: ส่วนความคิดเห็น

en: Comment Content
th: เนื้อหาความคิดเห็น

en: Comment Count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Comment Count Text
th: ข้อความจำนวนความคิดเห็น

en: Comment Meta
th: นิยามความคิดเห็น

en: Comment Text
th: ข้อความความคิดเห็น

en: Comments
th: ความคิดเห็น

en: Comments Count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Common
th: ทั่วไป

en: Company
th: บริษัท

en: Company Link Target
th: บริษัท ลิงค์เป้าหมาย

en: Company Link URL
th: บริษัท ลิงค์ URL

en: Company Text
th: ข้อความบริษัท

en: Compare
th: เปรียบเทียบ

en: Compare: %s
th: เปรียบเทียบ: %s

en: Comparison operator.
th: ตัวดำเนินการเปรียบเทียบ

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
th: ทำการซื้อให้เสร็จสิ้นโดยใช้ป๊อปอัปเพื่ออัปเกรด Divi Cloud.

en: Conditional Logic
th: การกำหนดรูปแบบการแสดง

en: Conditions
th: เงื่อนไข

en: Confetti
th: ลูกปา

en: Configuration Error: Invalid data.
th: ข้อผิดพลาดการกำหนดค่า: ข้อมูลไม่ถูกต้อง

en: Configuration Error: Invalid provider.
th: ข้อผิดพลาดการกำหนดค่า: ผู้ให้บริการไม่ถูกต้อง

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
th: ข้อผิดพลาดการกำหนดค่า: ยังไม่ได้เลือกรายการสำหรับฟอร์มนี้

en: Configure import options for your layout.
th: กำหนดค่าตัวเลือกการนำเข้าสำหรับเลย์เอาต์ของคุณ

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Conical
th: ทรงกรวย

en: Contact Button
th: ปุ่มที่อยู่ติดต่อ

en: Contact Form
th: แบบฟอร์มติดต่อ

en: Contact Forms
th: แบบฟอร์มการติดต่อ

en: Contact Title
th: ชื่อที่อยู่ติดต่อ

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
th: การติดต่อโฮสต์ของคุณและขอให้พวกเขาเพิ่มตัวแปร PHP ต่อไปนี้อาจช่วยได้: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars นอกจากนี้ การตรวจสอบบันทึกข้อผิดพลาดในไฟร์วอลล์ของคุณ (เช่น ModSecurity เป็นต้น) อาจช่วยเปิดเผยผลลัพธ์ที่ผิดที่ป้องกันไม่ให้บันทึกได้สำเร็จ

en: Container
th: กล่องบรรจุ

en: Contains
th: ประกอบด้วย

en: Contains (LIKE)
th: มี (LIKE)

en: Content
th: เนื้อหา

en: Content Area
th: พื้นที่เนื้อหา

en: Content Area Background Color
th: สีพื้นหลังพื้นที่เนื้อหา

en: Content Attributes
th: แอตทริบิวต์เนื้อหา

en: Content Display
th: การแสดงเนื้อหา

en: Content Length
th: ความยาวของเนื้อหา

en: Content Max Width
th: ความกว้างสูงสุดของเนื้อหา

en: Content Settings
th: การตั้งค่าเนื้อหา

en: Content Width
th: เนื้อหา

en: Content cannot be empty.
th: เนื้อหาต้องไม่ว่างเปล่า

en: Content conversion encountered a fatal error.
th: การแปลงเนื้อหาเกิดข้อผิดพลาดร้ายแรง

en: Content conversion failed: %s
th: การแปลงเนื้อหาล้มเหลว: %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
th: เนื้อหาที่ป้อนลงในที่นี่จะปรากฏที่ด้านล่างข้อความหัวเรื่องย่อย

en: Content migration encountered a fatal error.
th: การย้ายข้อมูลเนื้อหาเกิดข้อผิดพลาดร้ายแรง

en: Content migration failed: %s
th: การย้ายข้อมูลเนื้อหาล้มเหลว: %s

en: Continue
th: ต่อ

en: Continue Automatic Slide on Hover
th: ทำต่อไปโดยอัตโนมัติเลื่อนเมื่อเมาส์ชี้อยู่

en: Continue Editing
th: แก้ไขต่อ

en: Contrast
th: ปุ่มควบคุม

en: Contributor
th: ผู้มีส่วนร่วม

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
th: ควบคุมวิธีจัดแนวองค์ประกอบย่อย สำหรับเลย์เอาต์แบบเฟล็กซ์ จะจัดแนวรายการตามแกนขวาง สำหรับเลย์เอาต์แบบกริด จะจัดแนวรายการภายในเซลล์ตามแนวตั้ง

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
th: ควบคุมวิธีการกระจายองค์ประกอบลูกตามแกนหลัก สำหรับเลย์เอาต์แบบเฟล็กซ์ จะกระจายรายการตามแกนหลัก สำหรับเลย์เอาต์แบบกริด จะจัดแนวกริดทั้งชุดภายในคอนเทนเนอร์ในแนวนอน

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
th: ควบคุมวิธีจัดแนวเนื้อหาตามแกนขวาง สำหรับเลย์เอาต์แบบเฟล็กซ์ จะจัดแนวบรรทัดที่ตัดเมื่อมีพื้นที่เหลือ สำหรับเลย์เอาต์แบบกริด จะจัดแนวกริดทั้งหมดภายในคอนเทนเนอร์ตามแนวตั้ง

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
th: ควบคุมวิธีที่รายการกริดเติมพื้นที่ว่างในกริด แบบหนาแน่นจะพยายามเติมช่องว่างด้วยรายการที่เล็กกว่า ส่วนแบบโปร่งจะคงลำดับเอกสารตามธรรมชาติไว้

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
th: ควบคุมจำนวนโปรเจกต์ที่แสดง เว้นว่างหรือพิมพ์ 0 หากไม่จำกัดจำนวน

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
th: ควบคุมพฤติกรรมขององค์ประกอบนี้ภายในคอนเทนเนอร์แบบ Flexbox เลือก "ย่อให้พอดี" เพื่อให้ย่อเมื่อพื้นที่จำกัด, "ขยายเต็มพื้นที่" เพื่อขยายและเติมพื้นที่ที่มี, หรือ "กำหนดเอง" เพื่อควบคุมด้วยตนเอง

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
th: ควบคุมอัลกอริทึมการจัดวางอัตโนมัติสำหรับรายการกริด เลือกแถวเพื่อเติมแถวก่อน หรือคอลัมน์เพื่อเติมคอลัมน์ก่อน ซึ่งกำหนดการไหลของรายการโดยอัตโนมัติเมื่อไม่ได้ระบุตำแหน่งอย่างชัดเจน

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
th: ควบคุมทิศทางที่องค์ประกอบลูกถูกจัดเรียง เลือกแถวสำหรับเลย์เอาต์แนวนอน คอลัมน์สำหรับเลย์เอาต์แนวตั้ง หรือแบบย้อนกลับของแต่ละแบบ

en: Control the playback speed of the animation.
th: ควบคุมความเร็วการเล่นของแอนิเมชัน

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
th: ควบคุมขนาดไอคอนโดยเพิ่มหรือลดขนาดฟอนต์

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
th: ควบคุมขนาดของไอคอนโดยการเพิ่มหรือลดขนาดตัวอักษร

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
th: ควบคุมลำดับการซ้อนของแคนวาสนี้ แคนวาสที่มีค่า z-index สูงกว่าจะปรากฏเหนือแคนวาสที่มีค่า z-index ต่ำกว่า

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
th: ควบคุมว่าองค์ประกอบย่อยควรตัดไปขึ้นบรรทัดใหม่เมื่อเกินความกว้างของคอนเทนเนอร์หรือไม่ ไม่ตัดบรรทัดจะคงรายการไว้บรรทัดเดียว ตัดบรรทัดจะอนุญาตให้รายการย้ายไปบรรทัดใหม่ และตัดบรรทัดแบบย้อนกลับจะตัดบรรทัดในลำดับย้อนกลับ

en: Controls
th: ปุ่มควบคุม

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
th: ควบคุมลำดับการเรนเดอร์ CSS ตัวเลขที่สูงกว่าจะถูกพิมพ์ทีหลังและมีผลเหนือกว่า

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
th: ควบคุมการแสดงฟิลด์อพาร์ตเมนต์ (address_2) ในการชำระเงิน

en: Controls the display of the company field in checkout.
th: ควบคุมการแสดงฟิลด์บริษัทในการชำระเงิน

en: Controls the display of the phone field in checkout.
th: ควบคุมการแสดงฟิลด์โทรศัพท์ในการชำระเงิน

en: Conversion Failed
th: การแปลงล้มเหลว

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
th: การแปลงเสร็จสมบูรณ์ รายการถูกย้ายไปยังไลบรารีแถวแล้ว

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
th: การแปลงเสร็จสมบูรณ์ รายการถูกย้ายไปยังไลบรารีส่วนแล้ว

en: Convert Module To Row
th: แปลงโมดูลเป็นแถว

en: Convert Module To Section
th: แปลงโมดูลเป็นส่วน

en: Convert Row To Section
th: แปลงแถวเป็นส่วน

en: Convert Selected Modules To Group
th: แปลงโมดูลที่เลือกเป็นกลุ่ม

en: Convert To Global
th: แปลงเป็น Global

en: Cookie
th: คุกกี้

en: Cookie Does Not Exist
th: ไม่มีคุกกี้

en: Cookie Exists
th: มีคุกกี้

en: Cookie Name
th: ชื่อคุกกี้

en: Cookie Value
th: ค่าคุกกี้

en: Cookie Value Does Not Equal
th: ค่าคุกกี้ไม่เท่ากัน

en: Cookie Value Equals
th: ค่าคุกกี้เท่ากับ

en: Copied %s
th: คัดลอก %s แล้ว

en: Copied Modules
th: คัดลอกโมดูลแล้ว

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy %1$s
th: คัดลอก %1$s

en: Copy %1$s Attributes
th: คัดลอกแอตทริบิวต์ของ %1$s

en: Copy All Attributes
th: คัดลอกแอตทริบิวต์ทั้งหมด

en: Copy Attributes
th: คัดลอกแอตทริบิวต์

en: Copy Children
th: คัดลอกชิลด์

en: Copy From Template
th: คัดลอกจากเทมเพลต

en: Copy Item Styles
th: คัดลอกสไตล์ของรายการ

en: Copy Module
th: คัดลอกโมดูล

en: Copy Module Style
th: คัดลอกสไตล์โมดูล

en: Copy Parent
th: คัดลอกพาเรนต์

en: Copy-Paste Module
th: คัดลอก-วางโมดูล

en: Corner Blob
th: มุมหยด

en: Corner Lake
th: คอร์เนอร์เลค

en: Corner Paint
th: สีทามุม

en: Corner Pill
th: มุม Pill

en: Corner Square
th: คอร์เนอร์ สแควร์

en: Count
th: จำนวน

en: Countdown Timer
th: ตัวจับเวลานับถอยหลัง

en: Countdown Timers
th: ตัวนับถอยหลัง

en: Counter Amount
th: ตัวเลขตัวนับ

en: Counter Container
th: กล่องบรรจุตัวนับ

en: Counter Title
th: ชื่อตัวนับ

en: Coupon Form
th: แบบฟอร์มคูปอง

en: Coupon code
th: รหัสคูปอง

en: Coupon:
th: คูปอง:

en: Coupon: DIVI
th: คูปอง: DIVI

en: Cover
th: ปกปิด

en: Create New Category
th: สร้างหมวดหมู่ใหม่

en: Create New Category/Categories
th: สร้างหมวดหมู่/หมวดหมู่ใหม่

en: Create New Tag
th: สร้างแท็กใหม่

en: Create New Tag(s)
th: สร้างแท็กใหม่

en: Create Template
th: สร้างเทมเพลต

en: Create Your Page
th: สร้างเพจของคุณ

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
th: สร้างกฎเพื่อกำหนดเป้าหมายและจัดสไตล์รายการกริดย่อยเฉพาะโดยใช้ตัวเลือก nth-child กำหนดการจัดวางแบบกำหนดเอง การกินพื้นที่ และคุณสมบัติเลย์เอาต์สำหรับรายการกริดแต่ละรายการ เพื่อสร้างเลย์เอาต์กริดที่ซับซ้อนและไม่สมมาตร

en: Created Group
th: สร้างกลุ่มแล้ว

en: Creating Preview Link...
th: กำลังสร้างลิงก์พรีวิว...

en: Crosses
th: ไม้กางเขน

en: Cubes
th: ลูกบาศก์

en: Currency
th: สกุลเงิน

en: Currency & Frequency
th: สกุลเงินและความถี่

en: Currency & Frequency Text
th: ข้อความสกุลเงินและความถี่

en: Current %1$s Link
th: ลิงก์ %1$s ปัจจุบัน

en: Current Category
th: หมวดหมู่ปัจจุบัน

en: Current Date
th: วันที่ปัจจุบัน

en: Current Element
th: องค์ประกอบปัจจุบัน

en: Current Element & Children
th: องค์ประกอบปัจจุบันและรายการย่อย

en: Current Element & Descendants
th: องค์ประกอบปัจจุบันและองค์ประกอบลูกหลานทั้งหมด

en: Current page
th: หน้าปัจจุบัน

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
th: URL ของหน้าปัจจุบันสำหรับสร้างบริบทลูป current_page ใน Visual Builder.

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
th: ประเภทลูปหลักของหน้าปัจจุบันจากบริบทการตั้งค่าสำหรับการแก้ไขคำค้น current_page.

en: Current page number.
th: หมายเลขหน้าปัจจุบัน

en: Current:
th: ปัจจุบัน:

en: Curve
th: เส้นโค้ง

en: Curve 2
th: เส้นโค้ง 2

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom Body
th: เนื้อหาหลักแบบกำหนดเอง

en: Custom CSS
th: CSS เขียนเอง

en: Custom CSS Settings
th: การตั้งค่า CSS แบบกำหนดเอง

en: Custom Condition
th: เงื่อนไขกำหนดเอง

en: Custom Date Format
th: รูปแบบวันที่กำหนดเอง

en: Custom Field
th: ฟิลด์กำหนดเอง

en: Custom Field Value
th: ค่าฟิลด์ที่กำหนดเอง

en: Custom Fields
th: ฟิลด์กำหนดเอง

en: Custom Footer
th: ฟุตเตอร์แบบกำหนดเอง

en: Custom Header
th: เฮดเดอร์แบบกำหนดเอง

en: Custom Link Text
th: ข้อความลิงก์แบบกำหนดเอง

en: Custom Order (WooCommerce)
th: ลำดับกำหนดเอง (WooCommerce)

en: Custom Size
th: ขนาดที่กำหนดเอง

en: Custom Taxonomy Name
th: ชื่ออนุกรมวิธานที่กำหนดเอง

en: Custom field name
th: ชื่อฟิลด์กำหนดเอง

en: Custom field value
th: ค่าฟิลด์กำหนดเอง

en: Custom nth-child Rule
th: กฎ nth-child กำหนดเอง

en: Customize Builder Settings Toolbar
th: ปรับแต่งแถบเครื่องมือการตั้งค่าบิลเดอร์

en: Customize Settings Toolbar
th: ปรับแต่งแถบเครื่องมือการตั้งค่า

en: Cut
th: ตัด

en: Cut %1$s
th: ตัด %1$s

en: Cut Children
th: ตัดชิลด์

en: Cut Module
th: ตัดโมดูล

en: Cut Parent
th: ตัดพาเรนต์

en: D
th: ว

en: Daily
th: ประจำวัน

en: Dark
th: มืด

en: Dark Text Color
th: สีตัวอักษรเข้ม

en: Darken
th: เพิ่มความมืด

en: Dashboard
th: แดชบอร์ด

en: Dashed
th: ประ

en: Date
th: วันที่

en: Date & Time
th: วันเวลา

en: Date Archive
th: ที่เก็บวันที่

en: Date Format
th: รูปแบบวันที่

en: Date archive pages do not have editable page settings.
th: หน้าเก็บถาวรตามวันที่ไม่มีการตั้งค่าหน้าที่แก้ไขได้

en: Date: new to old
th: วันที่: ใหม่ไปเก่า

en: Date: old to new
th: วันที่: เก่าไปใหม่

en: DateTime
th: วันเวลา

en: Day(s)
th: วัน

en: Day: %s
th: วัน: %s

en: Days
th: วัน

en: Decimal
th: ทศนิยม

en: Decrease
th: ลดลง

en: Decrease Font Size
th: ลดขนาดฟอนต

en: Decrease Module Bottom Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านล่างของโมดูล

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านล่างของโมดูล 10px

en: Decrease Module Left Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านซ้ายของโมดูล

en: Decrease Module Left Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านซ้ายของโมดูล 10px

en: Decrease Module Padding
th: ลดการแพ็ดโมดูล

en: Decrease Module Padding By 10px
th: ลดการขยายของโมดูลโดย 10px

en: Decrease Module Right Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านขวาของโมดูล

en: Decrease Module Right Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านขวาของโมดูล 10px

en: Decrease Module Top Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านบนของโมดูล

en: Decrease Module Top Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านบนของโมดูล 10px

en: Decrease Row Bottom Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านล่างของแถว

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านล่างของแถว 10px

en: Decrease Row Left Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านซ้ายของแถว

en: Decrease Row Left Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านซ้ายของแถว 10px

en: Decrease Row Padding
th: ลดช่องว่างในแถว

en: Decrease Row Padding By 10px
th: ลดช่องว่างในแถว 10px

en: Decrease Row Right Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านขวาของแถว

en: Decrease Row Right Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านขวาของแถว 10px

en: Decrease Row Top Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านบนของแถว

en: Decrease Row Top Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านบนของแถว 10px

en: Decrease Section Bottom Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านล่างของส่วน

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านล่างของส่วน 10px

en: Decrease Section Left Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านซ้ายของส่วน

en: Decrease Section Left Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านซ้ายของส่วน 10px

en: Decrease Section Padding
th: ลดช่องว่างในส่วน

en: Decrease Section Padding By 10px
th: ลดช่องว่างในส่วน 10px

en: Decrease Section Right Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านขวาของส่วน

en: Decrease Section Right Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านขวาของส่วน 10px

en: Decrease Section Top Padding
th: ลดระยะห่างด้านในด้านบนของส่วน

en: Decrease Section Top Padding by 10px
th: ลดระยะห่างด้านในด้านบนของส่วน 10px

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
th: ลดความทึบของพื้นที่ที่ไม่ได้บรรจุของวงกลมเพื่อทำให้สีจางลงเป็นพื้นหลัง

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default (Menu ordering + name)
th: ค่าเริ่มต้น (การสั่งเมนู + ชื่อ)

en: Default Interaction Mode
th: โหมดการโต้ตอบเริ่มต้น

en: Default Preset
th: ค่าที่ตั้งไว้เริ่มต้น

en: Default Sorting
th: การจัดลำดับเริ่มต้น

en: Default State
th: สถานะเริ่มต้น

en: Default Website Template
th: เทมเพลตเว็บไซต์เริ่มต้น

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
th: กำหนดตัวเลขสำหรับตัวนับวงกลม (อย่าใส่เครื่องหมายเปอร์เซ็นต์ ใช้ตัวเลือกด้านล่าง) <strong>หมายเหตุ: คุณสามารถใช้ได้เฉพาะตัวเลขธรรมชาติตั้งแต่ 0 ถึง 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
th: กำหนดจำนวนสำหรับการนับ (ไม่ต้องใส่สัญลักษณ์เปอร์เซ็นต์ ใช้ตัวเลือกด้านล่าง)

en: Define a percentage for this bar.
th: กำหนดเปอร์เซ็นต์ของแผนภูมินี้

en: Define a sub title for the table if desired.
th: กำหนดชื่อรองของตารางหากต้องการ

en: Define a title for the pricing table.
th: กำหนดชื่อของตารางราคา

en: Define a title for your contact form.
th: กำหนดชื่อของแบบฟอร์มติดต่อ

en: Define a title.
th: กำหนดชื่อ

en: Define an album name.
th: กำหนดชื่ออัลบั้ม

en: Define an artist name.
th: กำหนดชื่อศิลปิน

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
th: กำหนดข้อความแบบกำหนดเองสำหรับลิงก์ถัดไป คุณสามารถใช้ตัวแปร %title% เพื่อรวมชื่อโพสต์ เว้นว่างไว้เพื่อใช้ค่าเริ่มต้น

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
th: กำหนดข้อความที่กำหนดเองสำหรับลิงค์ถัดไป คุณสามารถใช้ตัวแปร <strong>%title</strong> ในการรวมชื่อโพสต์ เว้นว่างไว้หากต้องการให้เป็นค่าเริ่มต้น

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
th: กำหนดข้อความแบบกำหนดเองสำหรับลิงก์ก่อนหน้า คุณสามารถใช้ตัวแปร %title% เพื่อรวมชื่อโพสต์ เว้นว่างไว้เพื่อใช้ค่าเริ่มต้น

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
th: กำหนดข้อความที่กำหนดเองสำหรับลิงค์ก่อนหน้า คุณสามารถใช้ตัวแปร <strong>%title</strong> ในการรวมชื่อโพสต์ เว้นว่างไว้หากต้องการให้เป็นค่าเริ่มต้น

en: Define how bright the colors should be.
th: กำหนดข้อความชื่อสำหรับสไลด์

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
th: กำหนดว่าบริเวณที่สว่างและมืดนั้นแตกต่างกันอย่างไร

en: Define how intense the color saturation should be.
th: กำหนดข้อความชื่อสำหรับสไลด์

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
th: กำหนดว่าองค์ประกอบนี้ควรขยายมากน้อยเพียงใดเมื่อเทียบกับรายการ flex อื่นๆ เมื่อมีพื้นที่ว่างมากขึ้น ค่าที่สูงกว่าจะหมายถึงองค์ประกอบจะใช้พื้นที่ว่างมากกว่ารายการอื่นๆ ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อป้องกันการขยาย

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
th: กำหนดว่าองค์ประกอบนี้ควรย่อมากน้อยเพียงใดเมื่อเทียบกับรายการ flex อื่นๆ เมื่อพื้นที่ไม่เพียงพอ ค่าที่สูงกว่าจะหมายถึงองค์ประกอบจะย่อมากกว่ารายการอื่นๆ ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อป้องกันการย่อ

en: Define how transparent or opaque this should be.
th: กำหนดความโปร่งใสหรือทึบแสงนี้ควรเป็น

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
th: กำหนดการตั้งค่าแอนิเมชันที่จะนำไปใช้เมื่อผู้ใช้เลื่อน แอนิเมชันเริ่มเมื่อองค์ประกอบเข้าสู่วิวพอร์ตของเบราว์เซอร์และสิ้นสุดเมื่อออกจากวิวพอร์ต

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
th: กำหนดไฟล์เสียงสำหรับใช้ในมอดูล  การลบไฟล์เสียงจากมอดูล เพียงลบ URL จากช่องการตั้งค่า

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
th: กำหนดเทมเพลตคอลัมน์ด้วยไวยากรณ์ CSS grid-template-columns ใช้ค่าอย่าง "1fr 2fr 1fr" สำหรับคอลัมน์แบบสัดส่วน, "200px auto 100px" สำหรับหน่วยผสม หรือ "repeat(3, 1fr)" สำหรับรูปแบบที่ทำซ้ำ

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
th: กำหนดความยาวของข้อความตัดตอนที่สร้างโดยอัตโนมัติ เว้นว่างไว้หากต้องการให้เป็นค่าเริ่มต้น (270)

en: Define the length you want your gradient to span in a unit of your choice. If the length of the gradient is at any time less than the size of the container, the last color stop in the gradient will fill the remaining space.
th: กำหนดความยาวที่ต้องการให้การไล่สีครอบคลุม โดยเลือกหน่วยที่ต้องการ หากเมื่อใดก็ตามความยาวของการไล่สีน้อยกว่าขนาดของคอนเทนเนอร์ จุดหยุดสีสุดท้ายในไล่สีจะเติมพื้นที่ที่เหลือ

en: Define the method, used for the parallax effect.
th: กำหนดประเภท ใช้สำหรับเอฟเฟ็กต์พารัลแลกซ์

en: Define the number of images that should be displayed per page.
th: กำหนดจำนวนภาพที่ต้องการแสดงต่อหน้า

en: Define the number of products that should be displayed per page.
th: กำหนดจำนวนโปรเจกต์ที่จะแสดงต่อหนึ่งหน้า

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
th: กำหนดจำนวนโปรเจกต์ที่จะแสดงต่อหนึ่งหน้า

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
th: กำหนดเทมเพลตแถวด้วยไวยากรณ์ CSS grid-template-rows ใช้ค่าอย่าง "auto 200px auto" สำหรับขนาดแบบผสม, "repeat(3, 1fr)" สำหรับสัดส่วนเท่ากัน หรือกำหนดค่าตัวเลขเฉพาะเพื่อการควบคุมที่แม่นยำ

en: Define the text for the slide button
th: กำหนดข้อความสำหรับปุ่มสไลด์

en: Define the text of the form submit button.
th: กำหนดข้อความปุ่มส่งของฟอร์ม

en: Define the text which will be displayed on the login button.
th: กำหนดข้อความที่จะแสดงบนปุ่มเข้าสู่ระบบ

en: Define the title text for your slide.
th: กำหนดข้อความชื่อสำหรับสไลด์

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
th: กำหนด ID เฉพาะของเขตข้อมูลนี้ คุณควรจะใช้ตัวอักษรภาษาอังกฤษเท่านั้นโดยไม่มีอักขระพิเศษและช่องว่าง

en: Define the units of your gradient stop positions.
th: กำหนดหน่วยของตำแหน่งหยุดการไล่ระดับของคุณ

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
th: กำหนดระยะออฟเซ็ตแนวตั้งจากขอบด้านล่างของหน้าต่างเบราว์เซอร์

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
th: กำหนดระยะออฟเซ็ตแนวตั้งจากขอบล่างของหน้าต่างเบราว์เซอร์

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
th: กำหนดระยะออฟเซ็ตแนวตั้งจากขอบด้านบนของหน้าต่างเบราว์เซอร์

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
th: กำหนดระยะออฟเซ็ตแนวตั้งจากขอบบนของหน้าต่างเบราว์เซอร์

en: Define whether or not the field should be visible.
th: กำหนดว่าควรแสดงฟิลด์หรือไม่

en: Define whether the field should be required or optional
th: กําหนดจะให้เขตข้อมูลเป็นช่องที่จำเป็นต้องกรอกข้อมูลหรือไม่

en: Delay before the effect is executed
th: หน่วงเวลาก่อนเรียกใช้เอฟเฟกต์

en: Delete
th: ลบ

en: Delete %1$s
th: ลบ %1$s

en: Delete %s
th: ลบ %s

en: Delete Canvas
th: ลบแคนวาส

en: Delete Global Color
th: ลบ Global Color

en: Delete Global Layout
th: ลบเลย์เอาต์ส่วนกลาง

en: Delete Gradient
th: ลบไล่สี

en: Delete Grid Offset Rule
th: ลบกฎการเยื้องกริด

en: Delete Item
th: ลบรายการ

en: Delete Module
th: ลบโมดูล

en: Delete Preset
th: ลบค่าที่ตั้งไว้

en: Delete Template
th: ลบเทมเพลต

en: Deleted template
th: ลบเทมเพลตแล้ว

en: Dense
th: หนาแน่น

en: Descending
th: จากมากไปน้อย

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Description Type
th: คำอธิบายประเภท

en: Design
th: การออกแบบ

en: Design Attributes
th: แอตทริบิวต์การออกแบบ

en: Design Settings
th: การตั้งค่าการออกแบบ

en: Design Settings and Advanced Module Settings
th: การตั้งค่าการออกแบบและการตั้งค่าโมดูลขั้นสูง

en: Desktop
th: เดสก์ท็อป

en: Desktop View
th: มุมมองเดสก์ท็อป

en: Detach From Global
th: แยกออกจาก Global

en: Detach From Variable
th: แยกออกจากตัวแปร

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Diagonal
th: เส้นทแยงมุม

en: Diagonal Bars 2
th: เส้นทแยงมุม 2

en: Diagonal Lines
th: เส้นทแยงมุม

en: Diagonal Pills
th: ยาแนวทแยง

en: Diagonal Stripes
th: ลายเส้นทแยงมุม

en: Diagonal Stripes 2
th: เส้นทแยงมุม 2

en: Diamonds
th: เพชร

en: Difference
th: ความแตกต่าง

en: Direction
th: ทิศทาง

en: Disable Builder
th: ปิดใช้งานบิลเดอร์

en: Disable Global
th: ปิดการทำงานกลาง

en: Disable Item
th: ปิดใช้งานรายการ

en: Disable Preset
th: ปิดการใช้งานพรีเซ็ต

en: Disable Template
th: ปิดใช้งานเทมเพลต

en: Disable on
th: ปิดการใช้งานบน

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
th: ปิดการใช้งานตัวเลือกนี้ หากคุณต้องการที่จะไม่สนใจข้อความตัดตอนที่กำหนดด้วยตนเองและสร้างโดยอัตโนมัติ

en: Disabled Button
th: ปุ่มปิดการใช้งาน

en: Disabled On
th: ปิดใช้งานบน

en: Disabled template
th: ปิดใช้งานเทมเพลตแล้ว

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
th: การปิดใช้สัญลักษณ์แสดงหัวข้อย่อยจะลบสัญลักษณ์แสดงหัวข้อย่อยที่ปรากฏถัดจากแต่ละรายการในพื้นที่คุณลักษณะของตารางการกำหนดราคา

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
th: การปิดใช้งานอวาตาร์ของผู้แต่งจะลบรูปโปรไฟล์ออกจากโมดูล

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
th: การปิดใช้งานตัวคั่นเส้นขอบจะเป็นการลบเส้นทึบที่ปรากฏทางซ้ายหรือขวาของวิดเจ็ตแถบด้านข้าง

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
th: การปิดใช้งานการนับความคิดเห็นจะลบจำนวนความคิดเห็นออกจากด้านบนของโมดูล

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
th: การปิดใช้งานปุ่มตอบกลับจะป้องกันผู้เข้าชมจากการสร้างความคิดเห็นที่เป็นเธรด

en: Disc
th: จาน

en: Discard & Exit
th: ยกเลิกและออก

en: Discard All Changes
th: ทิ้งการเปลี่ยนแปลงทั้งหมด

en: Display Again After
th: แสดงอีกครั้งหลังจาก

en: Display Conditions
th: เงื่อนไขการแสดงผล

en: Display Name
th: ชื่อที่แสดง

en: Display Only If
th: แสดงเฉพาะถ้า

en: Display Only If Author
th: แสดงเฉพาะเมื่อเป็นผู้เขียน

en: Display Only If Browser
th: แสดงเฉพาะเมื่อเบราว์เซอร์

en: Display Only If Category Page
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่หน้าหมวดหมู่

en: Display Only If Current Date
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่วันที่ปัจจุบัน

en: Display Only If Logged In Status
th: แสดงเฉพาะตามสถานะการเข้าสู่ระบบ

en: Display Only If Operating System
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่ระบบปฏิบัติการ

en: Display Only If Post Category
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่โพสต์หมวดหมู่

en: Display Only If Post Tag
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่โพสต์แท็ก

en: Display Only If Post Type
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่โพสต์ประเภท

en: Display Only If Tag Page
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่แท็กหน้า

en: Display Only If User
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่ผู้ใช้

en: Display Only If User Role
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่บทบาทของผู้ใช้

en: Display Only If User's Cart
th: แสดงเฉพาะในกรณีที่ผู้ใช้รถเข็น

en: Display Only on
th: แสดงเฉพาะบน

en: Display Only on Date Archives
th: แสดงเฉพาะวันที่ หอจดหมายเหตุ

en: Display Order
th: ลำดับการแสดง

en: Display a message.
th: แสดง Captcha

en: Display dot navigation for the carousel.
th: แสดงการนำทางแบบจุดสำหรับแครูเซล

en: Display if all conditions are true
th: แสดงว่าเงื่อนไขทั้งหมดเป็นจริง

en: Display if any condition is true
th: แสดงว่าเงื่อนไขใด ๆ เป็นจริง

en: Display navigation arrows on the carousel.
th: แสดงลูกศรนำทางบนแครูเซล

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
th: แสดงโพสต์สำหรับหน้าปัจจุบัน มีประโยชน์ในหน้าเก็บถาวรและหน้าดัชนี

en: Divi Builder Layout
th: เลย์เอาต์ Divi Builder

en: Divi Builder Layouts
th: เลย์เอาต์ Divi Builder

en: Divi Documentation
th: เอกสารประกอบ Divi

en: Divi Icons
th: ไอคอน Divi

en: Divi Library
th: คลัง Divi

en: Divi Role Editor
th: ตัวแก้ไขบทบาท Divi

en: Divi Role Editor Settings
th: การตั้งค่าตัวแก้ไขบทบาท Divi

en: Divi Theme Builder Set
th: ชุด Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Template
th: เทมเพลต Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Templates
th: เทมเพลต Divi Theme Builder

en: Divider
th: พื้นที่แบ่ง

en: Divider Arrangement
th: ความสูงตัวแบ่ง

en: Divider Color
th: สีเส้นกรอบ

en: Divider Flip
th: พื้นที่แบ่ง

en: Divider Height
th: ความสูงตัวแบ่ง

en: Divider Horizontal Repeat
th: ทำซ้ำแนวนอน Divider

en: Divider Style
th: รูปแบบตัวแบ่ง

en: Divider Weight
th: ความสูงตัวแบ่ง

en: Dividers
th: พื้นที่แบ่ง

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
th: วงเวียนสามารถวางเนื้อหาส่วนบนหรือด้านล่างได้ หากวางไว้ด้านบนเนื้อหาส่วนโมดูลและแถวภายในส่วนจะถูกซ่อนอยู่ด้านหลังตัวหารเมื่อทับซ้อนกัน

en: Division require one value to be unitless
th: การหารต้องมีค่าหนึ่งค่าเป็นแบบไม่มีหน่วย

en: Do Not Stick
th: อย่าติด

en: Does Not Contain
th: ไม่มี

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
th: ไม่มี (NOT LIKE)

en: Does Not Have a Specific Product
th: ไม่มีสินค้าเฉพาะ

en: Does not Contain
th: ไม่มี

en: Does not Equal
th: ไม่เท่ากัน

en: Does not Exist
th: ไม่ได้อยู่

en: Don't Append
th: ไม่ต้องต่อท้าย

en: Don't Restore
th: ไม่ต้องกู้คืน

en: Don't display on
th: ไม่แสดงบน

en: Don't display on posts authored by
th: ห้ามแสดงในโพสต์ของ

en: Don't display on search results for
th: ไม่แสดงในผลการค้นหาสำหรับ

en: Don't display to
th: ไม่แสดงให้

en: Don't display to users who have
th: ไม่แสดงต่อผู้ใช้ที่มี

en: Don't display to users who have visited
th: ไม่แสดงต่อผู้ใช้ที่เคยเข้าชม

en: Dot Alignment
th: การจัดแนวจุด

en: Dot Color
th: สีจุด

en: Dot Navigation
th: การนำทางแบบจุด

en: Dot Navigation Color
th: สีการนำทางแบบจุด

en: Dot Position
th: ตำแหน่งจุด

en: Dot Size
th: ขนาดจุด

en: Dotted
th: จุด

en: Double
th: คู่

en: Down
th: ลงล่าง

en: Download Backup
th: ดาวน์โหลดการสำรองข้อมูล

en: Download Backup Before Importing
th: ดาวน์โหลดข้อมูลสำรองก่อนนำเข้า

en: Downwards
th: ลงล่าง

en: Draft
th: ฉบับร่าง

en: Drag n Drop
th: ลากแล้ววาง

en: Drag to resize
th: ลากเพื่อปรับขนาด

en: Draggable On Mobile
th: สามารถลากได้บนมือถือ

en: Dragged module
th: โมดูลที่ถูกลาก

en: Dropdown
th: ดรอปดาวน์

en: Dropdown Alignment
th: การจัดแนวดรอปดาวน์

en: Dropdown Direction
th: ทิศทางดรอปดาวน์

en: Dropdown Menu
th: ลิงค์เมนูแบบเลื่อนลง

en: Dropdown Menu Active Link Color
th: เมนูดร็อปดาวน์สีลิงก์ที่ใช้งานอยู่

en: Dropdown Menu Animation
th: ภาพเคลื่อนไหวของเมนูแบบดึงลง

en: Dropdown Menu Background Color
th: สีพื้นหลังของเมนูแบบดึงลง

en: Dropdown Menu Container
th: คอนเทนเนอร์เมนูแบบเลื่อนลง

en: Dropdown Menu Direction
th: ทิศทางเมนูแบบเลื่อนลง

en: Dropdown Menu Line Color
th: สีของบรรทัดเมนูแบบดึงลง

en: Dropdown Menu Links
th: ลิงค์เมนูแบบเลื่อนลง

en: Dropdown Menu Text Color
th: สีข้อความของเมนูแบบดึงลง

en: Dropdown Menus
th: เมนูแบบเลื่อนลง

en: Dropdown Offset
th: ระยะเยื้องดรอปดาวน์

en: Dropdown Position
th: ตำแหน่งดรอปดาวน์

en: Dropdowns
th: ดรอปดาวน์

en: Duplicate
th: ซ้ำ

en: Duplicate %1$s
th: ทำสำเนา %1$s

en: Duplicate %s
th: ทำสำเนา %s

en: Duplicate Canvas
th: ทำซ้ำแคนวาส

en: Duplicate Grid Offset Rule
th: ทำซ้ำกฎการเยื้องกริด

en: Duplicate Item
th: ทำซ้ำรายการ

en: Duplicate Module
th: ทำซ้ำโมดูล

en: Duplicate Preset
th: พรีเซ็ตซ้ำ

en: Duplicate Template
th: ทำสำเนาเทมเพลต

en: Duplicate property "%s" found.
th: พบพร็อพเพอร์ตีซ้ำ "%s".

en: Duplicated layout
th: ทำสำเนาเลย์เอาต์แล้ว

en: Duplicated template
th: ทำสำเนาเทมเพลตแล้ว

en: Dynamic Content
th: เนื้อหาแบบไดนามิก

en: Dynamic Content Custom Fields
th: ฟิลด์กำหนดเองของเนื้อหาไดนามิก

en: Dynamic Posts
th: โพสต์แบบไดนามิก

en: Ease
th: ความสะดวก

en: Ease-In
th: ความสะดวกใน

en: Ease-Out
th: ความสะดวกในการออก

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit %1$s Layout
th: แก้ไขเลย์เอาต์ %1$s

en: Edit %s
th: แก้ไข %s

en: Edit Attribute
th: แก้ไขแอตทริบิวต์

en: Edit Body Template
th: แก้ไขเทมเพลตเนื้อหาหลัก

en: Edit Borders
th: แก้ไขเส้นขอบ

en: Edit Buttons
th: แก้ไขปุ่ม

en: Edit Canvas
th: แก้ไขแคนวาส

en: Edit Canvas Settings
th: แก้ไขการตั้งค่าแคนวาส

en: Edit Colors
th: แก้ไขสี

en: Edit Configuration
th: แก้ไขการกำหนดค่า

en: Edit Content
th: แก้ไขเนื้อหา

en: Edit Element Above
th: แก้ไของค์ประกอบด้านบน

en: Edit Element Below
th: แก้ไของค์ประกอบด้านล่าง

en: Edit First Child Element
th: แก้ไของค์ประกอบลูกตัวแรก

en: Edit Fonts
th: แก้ไขแบบอักษร

en: Edit Footer Template
th: แก้ไขเทมเพลตส่วนท้าย

en: Edit Global Canvas
th: แก้ไขแคนวาสส่วนกลาง

en: Edit Global Color
th: แก้ไข Global Color

en: Edit Global Items
th: แก้ไของค์ประกอบส่วนกลาง

en: Edit Grid Offset Rule
th: แก้ไขกฎการเยื้องกริด

en: Edit Header Template
th: แก้ไขเทมเพลตส่วนหัว

en: Edit Image With AI
th: แก้ไขภาพด้วย AI

en: Edit Interaction
th: แก้ไขการโต้ตอบ

en: Edit Item
th: แก้ไขรายการ

en: Edit Layout
th: แก้ไขเลย์เอาต์

en: Edit Page
th: แก้ไขหน้า

en: Edit Parent Element
th: แก้ไของค์ประกอบแม่

en: Edit Post
th: แก้ไขโพสต์

en: Edit Preset
th: แก้ไขพรีเซ็ต

en: Edit Profile
th: แก้ไขโปรไฟล์

en: Edit Responsive Values
th: แก้ไขค่าแบบตอบสนอง

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
th: แก้ไขชุด

en: Edit Snippet
th: แก้ไขสแนปเพ็ต

en: Edit Template
th: แก้ไขเทมเพลต

en: Edit Template Layout
th: แก้ไขเลย์เอาต์เทมเพลต

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
th: แก้ไขเทมเพลต

en: Edit Theme Builder
th: แก้ไข Theme Builder

en: Edit Theme Builder Item
th: แก้ไขรายการ Theme Builder

en: Edit With Divi
th: แก้ไขด้วย Divi

en: Edit With Theme Builder
th: แก้ไขด้วย Theme Builder

en: Edit with the Divi Builder
th: แก้ไขด้วย Divi Builder

en: Edited %s
th: แก้ไข %s แล้ว

en: Edited %s Child Modules
th: แก้ไขโมดูลย่อยของ %s แล้ว

en: Edited Local Attributes
th: แก้ไขแอตทริบิวต์เฉพาะที่แล้ว

en: Editing: %s
th: กำลังแก้ไข: %s

en: Editor
th: บรรณาธิการ

en: Effect Action
th: การกระทำของเอฟเฟกต์

en: Effects
th: เอฟเฟกต์

en: Elegant Themes Support
th: ฝ่ายสนับสนุน Elegant Themes

en: Element
th: ธาตุ

en: Element Label
th: ป้ายชื่อองค์ประกอบ

en: Element Type
th: ชนิดองค์ประกอบ

en: Elements
th: อิลิเมนต์

en: Ellipse
th: วงรี

en: Elliptical
th: วงรี

en: Email
th: อีเมล

en: Email Account
th: บัญชีอีเมล

en: Email Address
th: อีเมล

en: Email Field
th: เขตข้อมูลอีเมล์

en: Email Fullwidth
th: หน้าเว็บไซต์แบบเต็มหน้าจอ

en: Email Optin
th: อีเมล Optin

en: Email Optins
th: Optins อีเมล

en: Email Provider Account Setup Documentation
th: เอกสารการตั้งค่าบัญชีผู้ให้บริการอีเมล

en: Enable
th: เปิดใช้งาน

en: Enable %s
th: เปิดใช้งาน %s

en: Enable Admin Bar
th: เปิดใช้งานแถบผู้ดูแลระบบ

en: Enable Condition
th: เปิดใช้งานเงื่อนไข

en: Enable Raw HTML
th: เปิดใช้งาน Raw HTML

en: Enable Redirect URL
th: เปิดใช้งาน URL ที่เปลี่ยนเส้นทาง

en: Enable Template
th: เปิดใช้งานเทมเพลต

en: Enable Title
th: เปิดใช้งานชื่อเรื่อง

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
th: เปิดใช้ฟังก์ชันลูปเพื่อแสดงเนื้อหาแบบวนซ้ำจากฐานข้อมูลแบบไดนามิกตามการตั้งค่าคิวรีของคุณ

en: Enable or disable pagination for this feed.
th: เปิดหรือปิดหมายเลขหน้าสำหรับฟีดนี้

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อให้แอนิเมชันวนซ้ำไม่สิ้นสุด

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
th: เปิดใช้ทรานซิชันแบบแอนิเมชันระหว่างสไตล์เริ่มต้นและสติ๊กกี้เมื่อองค์ประกอบถูก "ยึดติด"

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
th: เปิดใช้งานการเปลี่ยนภาพเคลื่อนไหวระหว่างรูปแบบเริ่มต้นและรูปแบบที่ติดหนึบเมื่อองค์ประกอบ "ค้าง"

en: Enabled template
th: เปิดใช้งานเทมเพลตแล้ว

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
th: การเปิดใช้งานการกำหนดรูปแบบที่แสดง จะทำให้บริเวณนี้สามารถมองเห็นได้เมื่อเป็นไปตามข้อกำหนดใด ๆ หรือทั้งหมดด้านล่างเท่านั้น<br><strong>Note:</strong> บริเวณที่มี ID ไม่ว่างหรือมีลักษณะเฉพาะเท่านั้นที่ใช้ได้

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
th: การเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะเพิ่มเส้นขอบให้กับฟิลด์ป้อนข้อมูลเมื่อเน้น

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
th: การเปิดใช้งานสิ่งนี้จะขยายฟิลด์อินพุตเป็น 100% ของความกว้างของโมดูล

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อให้คารูเซลวนผ่านสไลด์ทั้งหมดโดยอัตโนมัติ

en: End
th: สิ้นสุด

en: End Position
th: ตำแหน่งสิ้นสุด

en: Ending
th: ตอนจบ

en: Ending %s
th: สิ้นสุด %s

en: Ending Blur
th: จบเบลอ

en: Ending Offset
th: ออฟเซ็ตสิ้นสุด

en: Ending Opacity
th: สิ้นสุดความทึบ

en: Ending Rotation
th: สิ้นสุดการหมุน

en: Ending Scale
th: สเกลสิ้นสุด

en: Enhance
th: ยกระดับ

en: Enter Custom Attribute
th: ป้อนแอตทริบิวต์ที่กำหนดเอง

en: Enter Custom Meta Key
th: ป้อน Meta Key แบบกำหนดเอง

en: Enter Preview Mode
th: เข้าสู่โหมดพรีวิว

en: Enter a name for your %s.
th: ป้อนชื่อสำหรับ %s ของคุณ

en: Enter a name for your canvas.
th: ป้อนชื่อสำหรับแคนวาสของคุณ

en: Enter a name for your exported file.
th: ป้อนชื่อสำหรับไฟล์ที่ส่งออกของคุณ

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
th: ใส่ที่อยู่สำหรับชี้ตำแหน่งบนแผนที่ และที่อยู่จะนั้นจะได้รับการระบุพิกัดเชิงภูมิศาสตร์ก่อนแสดงบนแผนที่ด้านล่าง

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
th: ใส่ที่อยู่สำหรับแผนที่ปักหมุดนี้ และที่อยู่นั้นจะได้รับการระบุพิกัดเชิงภูมิศาสตร์ก่อนแสดงบนแผนที่ด้านล่าง

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
th: ป้อนรูปแบบ nth-child แบบกำหนดเอง (เช่น 3n+1, 4n-1, 2n+3)

en: Enter meta key
th: ป้อนคีย์เมตา

en: Enter meta value
th: ป้อนค่าเมตา

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
th: ป้อนชื่อแอตทริบิวต์ HTML (เช่น class, id, data-state, aria-expanded)

en: Enter the URL for the Button.
th: ป้อน URL สำหรับปุ่ม

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
th: ป้อนค่าแอตทริบิวต์เพื่อสลับ/เพิ่ม/ลบ

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
th: ป้อนชื่อคุกกี้ (เช่น user_preference, theme_mode, cart_items)

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
th: ป้อนค่าคุกกี้เพื่อสลับ/เพิ่ม/ลบ

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
th: ป้อนชื่อฟิลด์กำหนดเอง (คีย์เมตา) ที่ต้องการคิวรี นี่คือคีย์ที่ถูกเก็บในตาราง post_meta เพื่อระบุฟิลด์กำหนดเองของคุณ

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
th: ป้อนค่าฟิลด์กำหนดเองที่ต้องการให้ตรงกัน นี่คือค่าที่ถูกเก็บในตาราง post_meta ที่คุณต้องการใช้กรองโพสต์

en: Enter the new value that will replace the found value.
th: ป้อนค่าใหม่ที่จะใช้แทนค่าที่พบ

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
th: ป้อนค่าตัวเลขสำหรับคุณสมบัติกริด (เช่น ระยะครอบคลุมคอลัมน์: 1)

en: Enter the text for the Button.
th: พิมพ์ข้อความสำหรับปุ่ม

en: Enter the text for this list item.
th: กรอกข้อความสำหรับรายการนี้

en: Enter the value you want to find and replace.
th: ป้อนค่าที่ต้องการค้นหาและแทนที่

en: Enter your address to view shipping options.
th: กรอกที่อยู่ของคุณเพื่อดูตัวเลือกการจัดส่ง

en: Enter your page title here.
th: ใส่ชื่อหน้าเว็บไซต์ของคุณที่นี่

en: Entire Page
th: ทั้งหน้า

en: Equal Columns
th: คอลัมน์เท่ากัน

en: Equal Fixed Width Columns
th: คอลัมน์ความกว้างคงที่เท่ากัน

en: Equal Height Rows
th: แถวความสูงเท่ากัน

en: Equal Minimum Width Columns
th: คอลัมน์ความกว้างขั้นต่ำเท่ากัน

en: Equal Width Columns
th: คอลัมน์ความกว้างเท่ากัน

en: Equalize Column Heights
th: ปรับแต่ความสูงแถวตั้ง

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
th: การทำให้ความสูงคอลัมน์เท่ากันจะบังคับให้ทุกคอลัมน์มีความสูงเท่ากับคอลัมน์ที่สูงที่สุดในแถวนั้น ทุกคอลัมน์จะมีความสูงเท่ากัน ทำให้รูปลักษณ์สม่ำเสมอ

en: Equals
th: เท่ากับ

en: Equals (=)
th: เท่ากับ (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรนเดอร์โมดูล Shortcode โดยมีชื่อ shortcode %1$s และเนื้อหา shortcode %2$s

en: Even Items
th: รายการคู่

en: Events
th: เหตุการณ์

en: Every Eighth Item
th: ทุกๆ รายการที่แปด

en: Every Fifth Item
th: ทุกๆ รายการที่ห้า

en: Every Fourth Item
th: ทุกๆ รายการที่สี่

en: Every Ninth Item
th: ทุกๆ รายการที่เก้า

en: Every Other
th: ทุก ๆ อื่น ๆ

en: Every Seventh Item
th: ทุกๆ รายการที่เจ็ด

en: Every Sixth Item
th: ทุกๆ รายการที่หก

en: Every Tenth Item
th: ทุกๆ รายการที่สิบ

en: Every Third Item
th: ทุกๆ รายการที่สาม

en: Exceptions
th: ข้อยกเว้น

en: Excerpt
th: ข้อความย่อ

en: Excerpt Length
th: ความยาวที่ตัดตอนมา

en: Exclude Categories
th: ไม่รวมหมวดหมู่

en: Exclude Current %s
th: ยกเว้น %s ปัจจุบัน

en: Exclude Current Post
th: ยกเว้นโพสต์ปัจจุบัน

en: Exclude From
th: ยกเว้นจาก

en: Exclude From: %1$s
th: ยกเว้นจาก: %1$s

en: Exclude Pages
th: ไม่รวมหน้า

en: Exclude Posts
th: ไม่รวมโพสต์

en: Exclude Posts With Specific Terms
th: ยกเว้นโพสต์ที่มีเทอมที่ระบุ

en: Exclude Specific Posts
th: ยกเว้นโพสต์ที่ระบุ

en: Excluded Item
th: รายการที่ยกเว้น

en: Excluded Item Text
th: ข้อความรายการที่ยกเว้น

en: Excluded Search Queries
th: ไม่รวมคำค้นหา

en: Exclusion
th: การยกเว้น

en: Execute Selected Option
th: เรียกใช้ตัวเลือกที่เลือก

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
th: เรียกใช้ตัวเลือกที่เลือกในตัวเลือกสถานะแบบตอบสนอง

en: Exist
th: มีอยู่

en: Existing Page Layout
th: เลย์เอาต์หน้าเดิม

en: Existing Post Layout
th: เลย์เอาต์โพสต์เดิม

en: Exit
th: ออก

en: Exit Builder
th: ออกจากตัวสร้าง

en: Exit Dropdown
th: ออกจากดรอปดาวน์

en: Exit Preview
th: ออกจากตัวอย่าง

en: Exit Preview Mode
th: ออกจากโหมดพรีวิว

en: Exit To Dashboard
th: ออกไปยังแดชบอร์ด

en: Exit To Editor
th: ออกไปยังตัวแก้ไข

en: Exit To Front End
th: ออกไปยังด้านหน้าเว็บไซต์

en: Exit To WordPress Dashboard
th: ออกไปยังแดชบอร์ด WordPress

en: Exit To WordPress Editor
th: ออกไปยังตัวแก้ไขของ WordPress

en: Exit Visual Builder
th: ออกจาก Visual Builder

en: Exit to Backend
th: ออกไปยังแบ็กเอนด์

en: Exit to Backend Builder
th: ออกไปยัง Backend Builder

en: Expand
th: ขยาย

en: Expand All
th: ขยายทั้งหมด

en: Expand And Fill
th: ขยายและเติม

en: Expand Modal
th: โมดอลแบบขยาย

en: Export
th: ส่งออก

en: Export & Import
th: ส่งออกและนำเข้า

en: Export Canvas
th: ส่งออกแคนวาส

en: Export File Name
th: ส่งออกชื่อไฟล์

en: Export Layout
th: ส่งออกเค้าโครง

en: Export Options
th: ตัวเลือกการส่งออก

en: Export Presets
th: ส่งออกพรีเซ็ต

en: Export Templates
th: ส่งออกเทมเพลต

en: Export Variables
th: ส่งออกตัวแปร

en: Extend %1$s Attributes
th: ขยายแอตทริบิวต์ของ %1$s

en: Extend %1$s Content Attributes
th: ขยายแอตทริบิวต์เนื้อหาของ %1$s

en: Extend %1$s Design Attributes
th: ขยายแอตทริบิวต์การออกแบบของ %1$s

en: Extend %1$s Preset
th: ขยายพรีเซ็ต %1$s

en: Extend %1$s Presets
th: ขยายพรีเซ็ตของ %1$s

en: Extend %1$s Style Attributes
th: ขยายแอตทริบิวต์สไตล์ของ %1$s

en: Extend All %1$s Attributes
th: ขยายแอตทริบิวต์ %1$s ทั้งหมด

en: Extend Attributes
th: ขยายแอตทริบิวต์

en: Extend From Element
th: ขยายจากองค์ประกอบ

en: Extend Select Content Attributes
th: ขยายแอตทริบิวต์เนื้อหาที่เลือก

en: Extend Select Design Attributes
th: ขยายแอตทริบิวต์การออกแบบที่เลือก

en: Extend Select Presets
th: ขยายพรีเซ็ตที่เลือก

en: Extend Select Style Attributes
th: ขยายแอตทริบิวต์สไตล์ที่เลือก

en: Extend To Element Type
th: ขยายไปยังประเภทองค์ประกอบ

en: Extend To Location
th: ขยายไปยังตำแหน่ง

en: Extended Attributes
th: แอตทริบิวต์เพิ่มเติม

en: External Article
th: บทความภายนอก

en: External Link
th: ลิงก์ภายนอก

en: Facebook Profile Url
th: URL โปรไฟล์ Facebook

en: Fade
th: จางลง

en: Fade In
th: ค่อยๆ ชัดขึ้น

en: Fading In and Out
th: จางหายเข้าและออก

en: Fading in & Out
th: การเฟดเข้าและออก

en: Failed to create post.
th: สร้างโพสต์ไม่สำเร็จ

en: Failed to create your layout. Please try again later.
th: ไม่สามารถสร้างเลย์เอาต์ของคุณได้ โปรดลองอีกครั้งในภายหลัง

en: Failed to delete global canvas.
th: ลบแคนวาสส่วนกลางไม่สำเร็จ

en: Failed to duplicate post.
th: ทำสำเนาโพสต์ไม่สำเร็จ

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
th: ไม่สามารถทำสำเนาเลย์เอาต์ของคุณได้ โปรดลองอีกครั้งในภายหลัง

en: Failed to load the Theme Builder.
th: ไม่สามารถโหลด Theme Builder ได้

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
th: ไม่สามารถโหลดรายการที่มีอยู่ของคุณได้ โปรดลองอีกครั้งในภายหลัง

en: Failed to move post to trash.
th: ย้ายโพสต์ไปถังขยะไม่สำเร็จ

en: Failed to update breakpoints.
th: อัปเดตเบรกพอยต์ไม่สำเร็จ

en: Featured Background Color
th: สีพื้นหลังที่โดดเด่น

en: Featured Body Text Color
th: สีข้อความของร่างกายที่โดดเด่น

en: Featured Bullet Color
th: สีกระสุนเด่น

en: Featured Currency & Frequency Text Color
th: สีข้อความสกุลเงินและความถี่สำหรับรายการเด่น

en: Featured Excluded Item Color
th: สีของรายการที่ยกเว้น

en: Featured Header Background Color
th: สีพื้นหลังของส่วนหัวที่โดดเด่น

en: Featured Image
th: รูปภาพเด่น

en: Featured Image Alt Text
th: ข้อความ Alt ของรูปภาพเด่น

en: Featured Image Height
th: ความสูงของภาพเด่น

en: Featured Image Max Height
th: ภาพเด่น ความสูงสูงสุด

en: Featured Image Max Width
th: ภาพเด่น ความกว้างสูงสุด

en: Featured Image Overlay
th: โอเวอร์เลย์ภาพแนะนำ

en: Featured Image Placement
th: การวางตำแหน่งภาพเด่น

en: Featured Image Title Text
th: ข้อความ Title ของรูปภาพเด่น

en: Featured Image Width
th: ความกว้างของภาพเด่น

en: Featured Price Text Color
th: สีข้อความของราคาที่แนะนำ

en: Featured Pricing Area Background Color
th: สีพื้นหลังของพื้นที่ราคาที่โดดเด่น

en: Featured Products
th: สินค้าแนะนำ

en: Featured Subtitle Text Color
th: สีข้อความคำบรรยายที่แนะนำ

en: Featured Table
th: ตารางเด่น

en: Featured Title Text Color
th: สีข้อความชื่อเรื่องที่แนะนำ

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
th: ตารางการกำหนดราคาที่โดดเด่นมีเงาที่ช่วยให้โดดเด่นจากที่เหลือ เงานี้สามารถปิดการใช้งานได้หากคุณต้องการ

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
th: การกำหนดให้เป็นตารางแนะนำจะทำให้เป็นจุดสนใจกว่าตารางอื่น

en: Fetch
th: ดึงข้อมูล

en: Field
th: เขตข้อมูล

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
th: ไม่มีฟิลด์ (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
th: มีฟิลด์ (EXISTS)

en: Field ID
th: ID เขตข้อมูล

en: Field Information
th: ข้อมูลฟิลด์

en: Field Label
th: ป้ายสนาม

en: Field Labels
th: ป้ายชื่อสนาม

en: Field Name
th: ชื่อฟิลด์

en: Field Options
th: ตัวเลือกเขตข้อมูล

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
th: ฟิลด์สำหรับจัดเรียงผลลัพธ์ (ส่งต่อโดยตรงไปยังคิวรี WordPress)

en: Fields
th: เขตข้อมูล

en: Fields Label Position
th: ตำแหน่งป้ายกำกับฟิลด์

en: Fields Placeholder
th: ตัวยึดฟิลด์

en: Fields Width
th: ความกว้างของฟิลด์

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Filter Color
th: สีฟิลเตอร์

en: Filter Criteria
th: เกณฑ์การกรอง

en: Filter Criteria Text
th: ข้อความเกณฑ์ตัวกรอง

en: Filter Global Color
th: กรองสีโกลบอล

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
th: กรองโพสต์ตามค่าเมตาของโพสต์ ใช้เพื่อสร้างคิวรีที่ซับซ้อนซึ่งตรงกับโพสต์ที่มีข้อมูลฟิลด์กำหนดเองเฉพาะ เช่น แสดงเฉพาะโพสต์ที่มีค่าเมตาที่กำหนดเท่านั้น

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
th: กรองลูปเพื่อยกเว้นโพสต์ที่มีเทอมของอนุกรมวิธานตามที่คุณระบุ ใช้เพื่อนำเนื้อหาในหมวดหมู่ แท็ก หรืออนุกรมวิธานอื่นๆ ออกไปจากผลลัพธ์ของคุณ

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
th: กรองลูปให้รวมเฉพาะโพสต์ที่มีเทอมของอนุกรมวิธานตามที่คุณระบุ ใช้เพื่อลดผลลัพธ์ให้เหลือเนื้อหาที่อยู่ในหมวดหมู่ แท็ก หรืออนุกรมวิธานอื่นๆ ที่ต้องการ

en: Filterable Portfolio
th: แฟ้มภาพผลงานแบบสามารถคัดแยกได้

en: Filterable Portfolios
th: พอร์ตการลงทุนที่กรองได้

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Find
th: ค้นหา

en: Find & Replace
th: ค้นหาและแทนที่

en: Find And Replace
th: ค้นหาและแทนที่

en: Find And Replace Complete
th: การค้นหาและแทนที่เสร็จสมบูรณ์

en: Find And Replace In Element Type
th: ค้นหาและแทนที่ในประเภทองค์ประกอบ

en: Find And Replace In Location
th: ค้นหาและแทนที่ในตำแหน่ง

en: Find Value
th: ค่าที่ค้นหา

en: First & Last Name
th: ชื่อและนามสกุล

en: First Instance of Every Month
th: อินสแตนซ์แรกของทุกเดือน

en: First Item
th: รายการแรก

en: First Name
th: ชื่อ

en: First Name Fullwidth
th: ทำให้เต็มความกว้าง

en: Fit
th: พอดี

en: Fixed
th: แก้ไขแล้ว

en: Fixed Height Rows
th: แถวความสูงคงที่

en: Fixed Left Sidebar
th: ไซด์บาร์ด้านซ้ายบนหน้าเว็บ

en: Fixed Right Sidebar
th: ไซด์บาร์ด้านขวาบนหน้าเว็บ

en: Flex
th: เฟล็กซ์

en: Flip
th: พลิก

en: Flip Horizontal
th: พลิกแนวนอน

en: Flip Vertical
th: พลิกแนวตั้ง

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
th: พลิกตัวแบ่งแนวนอนหรือแนวตั้งเพื่อเปลี่ยนรูปร่างและทิศทางของมัน

en: Floating
th: ลอย

en: Floating Minimum Size
th: ขนาดขั้นต่ำที่ลอยตัว

en: Floating Squares
th: สี่เหลี่ยมลอยน้ำ

en: Fold
th: พับ

en: Follow
th: ติดตาม

en: Follow Button
th: ปุ่มติดตาม

en: Follow on %s
th: ติดตามบน %s

en: Font
th: แบบอักษร

en: Font Does not Exist.
th: ไม่มีฟอนต์นี้อยู่

en: Font Families
th: ตระกูลฟอนต์

en: Font Name
th: ชื่อบัญชี

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
th: ชื่อฟอนต์ต้องไม่เว้นว่างและต้องไม่มีอักขระพิเศษ

en: Font Name Cannot be Empty.
th: ชื่อฟอนต์ต้องไม่เว้นว่าง

en: Font Size (em)
th: ขนาดฟอนต์ (em)

en: Font Style
th: คัดลอกสไตล

en: Font Weight
th: แสงนุ่มนวล

en: Font Weights
th: น้ำหนักฟอนต์

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
th: มีฟอนต์ชื่อนี้อยู่แล้ว โปรดใช้ชื่ออื่น

en: Fonts
th: ฟอนต์

en: Footer
th: ฟุตเตอร์

en: Footer Template
th: เทมเพลตส่วนท้าย

en: Footer Templates
th: เทมเพลตส่วนท้าย

en: Force Fullwidth
th: ทำให้เต็มความกว้าง

en: Force Visible
th: บังคับให้แสดง

en: Force the element to be visible in specific contexts.
th: บังคับให้องค์ประกอบมองเห็นได้ในบริบทที่ระบุ

en: Forgot your password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Form
th: รูปร่าง

en: Form Background Color
th: สีพื้นหลังฟอร์ม

en: Form Fields
th: เขตข้อมูลแบบฟอร์ม

en: Form Notice
th: แบบฟอร์มแจ้ง

en: Form Notice Background Color
th: สีพื้นหลังประกาศของฟอร์ม

en: Form Title
th: ชื่อแบบฟอร์ม

en: Form Title Text
th: ข้อความชื่อเรื่องฟอร์ม

en: Forward
th: ไปข้างหน้า

en: Free Divi Cloud Limit Reached
th: ถึงขีดจำกัด Divi Cloud ฟรีแล้ว

en: Free Form CSS
th: CSS แบบอิสระ

en: Free-Form CSS
th: CSS แบบฟรีฟอร์ม

en: Frequency
th: ความถี่

en: Friday
th: วันศุกร์

en: From Hour
th: จากชั่วโมง

en: From Minute
th: จากนาที

en: Full Size (Original)
th: ขนาดเต็ม (ต้นฉบับ)

en: Fullwidth
th: เต็มความกว้าง

en: Fullwidth Code
th: โค้ดเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Codes
th: รหัสแบบเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Image
th: ภาพเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Images
th: รูปภาพแบนด์วิดธ์

en: Fullwidth Map
th: แผนที่แบบเต็มความกว้างหน้าจอ

en: Fullwidth Maps
th: แผนที่แบบเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Menu
th: เมนูแบบเต็มความกว้างหน้าจอ

en: Fullwidth Menus
th: เมนูเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Module
th: มอดูลเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Post Content
th: โพสต์เนื้อหาแบบเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Post Contents
th: เนื้อหาโพสต์แบบเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Post Slider
th: แถบเลื่อนโพสต์เต็มความกว้าง

en: Fullwidth Post Sliders
th: แถบเลื่อนโพสต์แบบเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Post Title
th: ชื่อโพสต์เต็มความกว้าง

en: Fullwidth Post Titles
th: Full Post Post Titles

en: Fullwidth Section
th: เซ็กชันเต็มความกว้าง

en: Fullwidth Slider
th: สไลด์แบบเต็มความกว้างหน้าจอ

en: Fullwidth Sliders
th: แถบเลื่อนเต็มความกว้าง

en: Galleries
th: แกลลอรี่

en: Gallery
th: แกลเลอรี

en: Gallery Item
th: แกลเลอรีไอเท็ม

en: Gallery Item Caption
th: คำอธิบายรายการแกลลอรี่

en: Gallery Item Title
th: ชื่อแกลเลอรีไอเท็ม

en: Gallery Pagination
th: การแบ่งหน้าแกลลอรี่

en: General
th: ทั่วไป

en: General Functionality
th: ฟังก์ชันการทำงานทั่วไป

en: Generate & Replace
th: สร้างและแทนที่

en: Generate Automatically
th: สร้างโดยอัตโนมัติ

en: Generate Content With AI
th: สร้างเนื้อหาด้วย AI

en: Generate From Video
th: สร้างจากวิดีโอ

en: Generate Section With AI
th: สร้างส่วนด้วย AI

en: Generate With AI
th: สร้างด้วย AI

en: Geocoder failed due to %s
th: Geocoder ล้มเหลวเนื่องจาก %s

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
th: รับพื้นที่จัดเก็บ Divi Cloud แบบไม่จำกัด

en: Give Me A Choice
th: ให้ทางเลือกแก่ฉัน

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
th: กำหนดเอฟเฟกต์เบลอให้องค์ประกอบนี้เพื่อให้ย้ายเข้าและออกจากโฟกัสเมื่อผู้ดูเลื่อนดูหน้า

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
th: ให้องค์ประกอบนี้มีเอฟเฟกต์มาตราส่วนเพื่อให้ขยายและย่อขนาดเมื่อผู้ดูเลื่อนดูหน้า

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
th: ให้องค์ประกอบนี้มีเอฟเฟกต์ทึบเพื่อให้มันค่อยๆ เข้าและออกเมื่อผู้ดูเลื่อนดูหน้า

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
th: ให้องค์ประกอบนี้เคลื่อนที่ในแนวนอนเพื่อให้เลื่อนไปทางซ้ายหรือขวาขณะที่ผู้ดูเลื่อนดูหน้า

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
th: ให้องค์ประกอบนี้เคลื่อนที่แบบหมุนเพื่อให้หมุนขณะที่ผู้ดูเลื่อนดูหน้า

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
th: ให้องค์ประกอบนี้เคลื่อนที่ในแนวตั้งเพื่อให้เคลื่อนที่ได้เร็วหรือช้ากว่าองค์ประกอบรอบๆ ขณะที่ผู้ดูเลื่อนดูหน้า

en: Global
th: ส่วนกลาง

en: Global Body
th: เนื้อหาหลักส่วนกลาง

en: Global Canvas
th: แคนวาสส่วนกลาง

en: Global Canvases
th: แคนวาสส่วนกลาง

en: Global Colors
th: สีโกลบอล

en: Global Fonts Weights
th: น้ำหนักฟอนต์ส่วนกลาง

en: Global Footer
th: ส่วนท้ายส่วนกลาง

en: Global Header
th: ส่วนหัวส่วนกลาง

en: Global Variables
th: ตัวแปรส่วนกลาง

en: Global canvas not found.
th: ไม่พบแคนวาสส่วนกลาง

en: Go Back
th: ย้อนกลับ

en: Go To
th: ไปที่

en: Go To A Module
th: ไปที่โมดูล

en: Go To A Row
th: ไปที่แถว

en: Go To A Section
th: ไปที่ส่วน

en: Go To Layer
th: ไปที่เลเยอร์

en: Go To a Section, Row or Module
th: ไปที่ส่วน, แถว หรือโมดูล

en: Go to Dashboard
th: ไปที่แดชบอร์ด

en: Go to Editor
th: ไปที่ตัวแก้ไข

en: Good
th: ดี

en: Google API Key
th: คีย์ Google API

en: Google Maps script is not available on this page.
th: สคริปต์ Google Maps ไม่พร้อมใช้งานบนหน้านี้

en: Gradient
th: ไล่สี

en: Gradient Direction
th: ทิศทางการไล่สี

en: Gradient End
th: จุดสิ้นสุดการไล่สี

en: Gradient Length
th: ความยาวไล่สี

en: Gradient Position
th: ตำแหน่งไล่ระดับ

en: Gradient Start
th: จุดเริ่มต้นการไล่สี

en: Gradient Stops
th: ไล่ระดับหยุด

en: Gradient Type
th: ประเภทการไล่สี

en: Gradient Unit
th: หน่วยไล่ระดับ

en: Graph
th: กราฟ

en: Graph 2
th: กราฟ 2

en: Graph 3
th: กราฟ 3

en: Graph 4
th: กราฟ 4

en: Grayscale Filter Amount (%)
th: จำนวนตัวกรองระดับสีเทา  (%)

en: Greater Than (>)
th: มากกว่า (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
th: มากกว่าหรือเท่ากับ (>=)

en: Green
th: สีเขียว

en: Grid
th: แบบมีขอบภาพ

en: Grid Auto Columns
th: คอลัมน์อัตโนมัติของกริด

en: Grid Auto Rows
th: แถวอัตโนมัติของกริด

en: Grid Column Template
th: เทมเพลตคอลัมน์กริด

en: Grid Density
th: ความหนาแน่นของกริด

en: Grid Direction
th: ทิศทางกริด

en: Grid Layout
th: เค้าโครงตาราง

en: Grid Mode
th: โหมดตาราง

en: Grid Offset Rule
th: กฎการเยื้องกริด

en: Grid Offset Rules
th: กฎออฟเซ็ตกริด

en: Grid Row Template
th: เทมเพลตแถวของกริด

en: Grid Template Columns
th: คอลัมน์เทมเพลตกริด

en: Grid Tile Background Color
th: สีพื้นหลังช่องตาราง

en: Grid View
th: มุมมองแบบกริด

en: Groove
th: ร่อง

en: Group
th: กลุ่ม

en: Group Carousel
th: จัดกลุ่มแครูเซล

en: Group Carousels
th: จัดกลุ่มแครูเซล

en: Group Settings Into Closed Toggles
th: การตั้งค่ากลุ่มเป็นสลับแบบปิด

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Grow
th: ขยาย

en: Grow to Fill
th: ขยายให้เต็ม

en: Gutter
th: ระยะร่อง

en: Gutter Width
th: ช่องไฟแถวตั้ง

en: HTML After
th: HTML หลัง

en: HTML Before
th: HTML ก่อน

en: HTML/JS Snippet
th: สแนปเพ็ต HTML/JS

en: Hamburger Menu Icon Color
th: สีไอคอนเมนูแฮมเบอร์เกอร์

en: Hamburger Menu Icon Font Size
th: ขนาดตัวอักษรของไอคอนเมนูแฮมเบอร์เกอร์

en: Hard Light
th: แสงกระด้าง

en: Has Bought a Product
th: ได้ซื้อสินค้า

en: Has Bought a Specific Product
th: ได้ซื้อผลิตภัณฑ์เฉพาะ

en: Has No Value
th: ไม่มีค่า

en: Has Not Bought a Product
th: ยังไม่ได้ซื้อสินค้า

en: Has Not Bought a Specific Product
th: ยังไม่ได้ซื้อผลิตภัณฑ์เฉพาะ

en: Has Not Visited a Specific Page
th: ไม่ได้เข้าชมหน้าใดโดยเฉพาะ

en: Has Not Visited a Specific Post
th: ไม่ได้เยี่ยมชมโพสต์เฉพาะ

en: Has Products
th: มีสินค้า

en: Has Visited a Specific Page
th: ได้เข้าชมหน้าใดหน้าหนึ่งโดยเฉพาะ

en: Has Visited a Specific Post
th: ได้เยี่ยมชมโพสต์เฉพาะ

en: Has a Specific Product
th: มีสินค้าเฉพาะ

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Header Container
th: ตู้คอนเทนเนอร์ส่วนหัว

en: Header Image
th: ภาพส่วนหัว

en: Header Template
th: เทมเพลตส่วนหัว

en: Header Templates
th: เทมเพลตส่วนหัว

en: Heading
th: หัวเรื่อง

en: Heading 1
th: หัวเรื่อง 1

en: Heading 2
th: หัวเรื่อง

en: Heading 3
th: หัวเรื่อง

en: Heading 4
th: หัวเรื่อง

en: Heading 5
th: หัวเรื่อง

en: Heading 6
th: หัวเรื่อง

en: Heading Container
th: หัวเรื่องคอนเทนเนอร์

en: Heading Level
th: ระดับหัวเรื่อง

en: Heading Text
th: ข้อความหัวข้อรอง

en: Heading Text Color
th: สีข้อความหัวข้อ

en: Heading Text H1
th: ข้อความหัวเรื่อง H1

en: Heading Text H2
th: ข้อความหัวเรื่อง H2

en: Heading Text H3
th: ข้อความหัวเรื่อง H3

en: Heading Text H4
th: ข้อความหัวเรื่อง H4

en: Heading Text H5
th: ข้อความหัวเรื่อง H5

en: Heading Text H6
th: ข้อความหัวเรื่อง H6

en: Headings
th: หัวข้อ

en: Headings: %s
th: หัวเรื่อง: %s

en: Heavy
th: หนัก

en: Heavy 900
th: หนามาก 900

en: Height
th: ความสูง

en: Help
th: ความช่วยเหลือ

en: Help Video
th: วิดีโอช่วยเหลือ

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
th: ที่นี่คุณสามารถเพิ่มรายการปัจจุบันไปยังคลัง Divi ของคุณเพื่อใช้งานภายหลัง

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
th: ที่นี่คุณสามารถปรับวิธีทำให้สบายของภาพเคลื่อนไหวของคุณ การทำให้ภาพเคลื่อนไหวของคุณเข้าและออกง่ายขึ้นจะสร้างเอฟเฟกต์ที่นุ่มนวลกว่าเมื่อเปรียบเทียบกับกราฟความเร็วเชิงเส้น

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
th: ที่นี่ คุณสามารถปรับตำแหน่งขององค์ประกอบไปทางซ้ายหรือขวาจากตำแหน่งเริ่มต้น ซึ่งอาจแตกต่างไปตามแหล่งกำเนิดออฟเซ็ต

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
th: ที่นี่ คุณสามารถปรับตำแหน่งขององค์ประกอบขึ้นหรือลงจากตำแหน่งเริ่มต้น ซึ่งอาจแตกต่างไปตามแหล่งกำเนิดออฟเซ็ต

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
th: ที่นี่ คุณสามารถปรับตำแหน่งเริ่มต้นขององค์ประกอบภายในคอนเทนเนอร์หลักได้ คุณสามารถปรับตำแหน่งขององค์ประกอบเพิ่มเติมได้โดยใช้การควบคุมออฟเซ็ต

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
th: ที่นี่ คุณสามารถปรับลำดับที่จะแสดงโพสต์

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกเลย์เอาต์หน้าสำหรับ WooCommerce ได้

en: Here you can choose between Description and short description to display.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกระหว่างคำอธิบายและคำอธิบายสั้น ๆ เพื่อแสดง

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะให้องค์ประกอบนี้ชดเชยจากมุมใด การปรับออฟเซ็ตแนวตั้งและแนวนอนจะได้รับผลกระทบตามจุดเริ่มต้นออฟเซ็ตขององค์ประกอบ

en: Here you can choose how to position the product meta.
th: คุณสามารถเลือกวิธีจัดวางเมตาผลิตภัณฑ์ได้ที่นี่

en: Here you can choose icon size.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกขนาดไอคอน

en: Here you can choose icon width.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกความกว้างของไอคอนได้

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกทิศทางที่ซับ-เมนูจะเปิดขึ้น  คุณสามารถเลือกเปิดแบบลงล่างหรือขึ้นบนได้

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกประเภทตำแหน่งขององค์ประกอบได้ องค์ประกอบที่จัดตำแหน่งแบบสัมบูรณ์จะลอยอยู่ภายในองค์ประกอบแม่ องค์ประกอบที่จัดตำแหน่งแบบตรึงจะลอยอยู่ภายในวิวพอร์ตของเบราว์เซอร์ องค์ประกอบที่จัดตำแหน่งแบบสัมพัทธ์จะวางแบบคงที่ในคอนเทนเนอร์แม่ แต่ยังสามารถปรับออฟเซ็ตได้โดยไม่รบกวนองค์ประกอบรอบข้าง

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกประเภทตำแหน่งขององค์ประกอบได้ องค์ประกอบที่อยู่ในตำแหน่งที่แน่นอนจะลอยอยู่ภายในองค์ประกอบหลัก องค์ประกอบที่มีตำแหน่งคงที่จะลอยอยู่ภายในวิวพอร์ตของเบราว์เซอร์ องค์ประกอบที่มีตำแหน่งค่อนข้างคงที่ในคอนเทนเนอร์หลัก แต่ยังคงสามารถชดเชยได้โดยไม่กระทบกับองค์ประกอบโดยรอบ

en: Here you can choose the image alignment.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกการจัดเรียงรูปภาพได้

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกขนาดสำหรับไอคอนทั้งหมดในรายการนี้

en: Here you can choose to display the title.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกที่จะแสดงชื่อ

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะให้เอฟเฟกต์การเคลื่อนไหวเกิดขึ้นเมื่อใด: เมื่อองค์ประกอบด้านบนเข้าสู่มุมมอง เมื่อองค์ประกอบตรงกลางเข้าสู่มุมมอง หรือเมื่อด้านล่างขององค์ประกอบเข้าสู่มุมมอง

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกตำแหน่งที่จะวางรูปภาพเด่นได้

en: Here you can choose where to place the icon.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกตำแหน่งวางไอคอนได้

en: Here you can choose where to place the reviews link.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกที่จะวางลิงค์รีวิว

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกว่าจะใช้หรือไม่ใช้การตั้งค่าสีพื้นหลังข้างต้น

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกใช้ชุดไอคอนด้านล่างได้

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงชื่อผู้เขียนในเมตาโพสต์หรือไม่

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกแสดงหรือไม่แสดงหมวดหมู่ในเมตาโพสต์ได้  หมายเหตุ: ตัวเลือกนี้ไม่ทำงานร่วมกับประเภทโพสต์แบบกำหนดเอง

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกแสดงหรือไม่แสดงการนับความคิดเห็นในเมตาโพสต์ได้

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงวันที่ในเมตาโพสต์หรือไม่

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงรูปภาพเด่นหรือไม่

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงเมตาโพสต์หรือไม่

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงชื่อโพสต์หรือไม่

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าต้องการให้มีพื้นที่ว่างใต้ภาพหรือไม่

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าควรเปิดภาพในไลท์บ็อกซ์หรือไม่  หมายเหตุ: หากคุณเลือกเปิดภาพในไลท์บ็อกซ์ โปรดข้ามตัวเลือก URL ด้านล่าง

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
th: ตรงนี้ คุณสามารถเลือกว่าจะให้แผนที่เลื่อนบนอุปกรณ์เคลื่อนที่ได้หรือไม

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงรหัสคูปองหรือไม่

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงรูปภาพผลิตภัณฑ์หรือไม่

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงไอคอน Remove Item หรือไม่

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงปุ่มอัปเดตตะกร้าสินค้าหรือไม่

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกวางปุ่มติดตามถัดจากไอคอนได้

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะใช้สีพื้นหลังสำหรับข้อความชื่อ/เมตาหรือไม่

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าต้องการเปิดลิงค์ในหน้าต่างใหม่หรือไม่

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าลิงก์จะเปิดในหน้าต่างใหม่หรือไม่

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะเพิ่มหมวดหมู่หรือไม่

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกว่าควรเพิ่ม SKU หรือไม่

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
th: คุณสามารถเลือกได้ว่าจะให้เพิ่มแท็กหรือไม่

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกว่าควรเพิ่มลิงค์ความเห็นที่กำหนดเองหรือไม่

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกให้หัวเว็บไซต์ขยายขนาดเต็มหน้าจอได้

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกแสดงสัญลักษณ์เปอร์เซ็นต์หลังตัวเลขที่กำหนดด้านบน

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกว่าจะเพิ่มฟิลด์ปริมาณก่อนปุ่มเพิ่มลงในรถเข็นหรือไม่

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกแสดงปุ่มเลื่อนลงหรือไม่แสดงได้

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
th: คุณสามารถเลือกได้ว่าจะให้คะแนนดาวเพิ่มที่นี่หรือไม่

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะให้แสดงสต็อก (แสดงเมื่อมีการจัดการสินค้าคงคลัง) หรือไม่

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
th: คุณสามารถเลือกได้ว่าจะให้ผู้ใช้เปลี่ยนเส้นทางกลับไปที่หน้าปัจจุบันหรือไม่หลังจากเข้าสู่ระบบ

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกควบคุมระดับการขยายแผนที่โดยการหมุนล้อเมาส์ได้

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าสีของคุณควรเป็นแบบสว่างหรือเข้ม หากคุณใช้พื้นหลังสีเข้ม สีของตัวควบคุมควรเป็นสีสว่าง หากพื้นหลังเป็นสีสว่าง สีของตัวควบคุมควรตั้งเป็นสีเข้ม

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกว่าต้องการให้ตัวอักษรสีอ่อนหรือเข้ม  หากพื้นหลังของคุณเป็นสีเข้ม ข้อความของคุณควรใช้สีอ่อน  หากพื้นหลังของคุณเป็นสีอ่อน ข้อความของคุณควรกำหนดให้เป็นสีเข้ม

en: Here you can choose which action to execute on button click.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกการทำงานที่จะดำเนินการเมื่อคลิกปุ่ม

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกประเภทอักขระที่ใช้แยกแต่ละรายการใน %s

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกประเภทอักขระที่ใช้แยกแต่ละรายการในรายการ

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกประเภทของอักขระที่ใช้เพื่อแยกความแตกต่างระหว่างแต่ละรายการในรายการที่สั่ง

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงป้ายลดราคาหรือไม่

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงรูปภาพสินค้าหรือไม่

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงแกลเลอรีสินค้าหรือไม่

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
th: ที่นี่คุณสามารถควบคุมองค์ประกอบที่มากเกินไปบนแกน %s หากตั้งค่าให้เลื่อนเนื้อหาที่ล้นเกินความกว้างหรือความสูงจะเรียกแถบเลื่อนเบราว์เซอร์ หากตั้งค่าเป็นซ่อนเนื้อหาส่วนเกินจะถูกตัดออก

en: Here you can control element overflow on the X axis.
th: ที่นี่คุณสามารถควบคุมโอเวอร์โฟลว์ขององค์ประกอบบนแกน X

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
th: ที่นี่คุณสามารถควบคุมโอเวอร์โฟลว์ขององค์ประกอบบนแกน Y

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
th: ที่นี่คุณสามารถควบคุมตำแหน่งองค์ประกอบบนแกน z องค์ประกอบที่มีค่าดัชนี z สูงกว่าจะนั่งอยู่บนองค์ประกอบที่มีค่าดัชนี z ต่ำกว่า

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
th: ที่นี่คุณสามารถควบคุมรัศมีมุมขององค์ประกอบนี้ เปิดใช้งานไอคอนลิงก์เพื่อควบคุมทั้งสี่มุมพร้อมกันหรือปิดใช้งานเพื่อกำหนดค่าที่กำหนดเองสำหรับแต่ละมุม

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
th: ที่นี่คุณสามารถสร้างข้อความแสดงเส้นทางสำหรับหน้าหลัก

en: Here you can create the content that will be used within the module
th: ที่นี่คุณสามารถสร้างเนื้อหาที่จะใช้ภายในโมดูล

en: Here you can create the content that will be used within the module.
th: ที่นี่คุณสามารถสร้างเนื้อหาที่จะใช้งานภายในมอดูล

en: Here you can create the link for the Home page.
th: ที่นี่คุณสามารถสร้างลิงค์สำหรับหน้าแรก

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีแบบกำหนดเองสำหรับไอคอนทั้งหมดในรายการนี้

en: Here you can define a custom color for the button icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับไอคอนปุ่ม

en: Here you can define a custom color for the icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับไอคอน

en: Here you can define a custom color for the overlay
th: ที่นี่ คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับโอเวอร์เลย์

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
th: ที่นี่ คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับไอคอนโอเวอร์เลย์

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีแบบกำหนดเองสำหรับไอคอนโอเวอร์เลย์ได้

en: Here you can define a custom color for the overlay.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีแบบกำหนดเองสำหรับโอเวอร์เลย์ได้

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับไอคอนเลื่อนลง

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับไอคอนเครือข่ายสังคม

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับไอคอนซูม

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับไอคอนเมนูแฮมเบอร์เกอร์ของคุณ

en: Here you can define a custom color for your icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีไอคอนเองได้

en: Here you can define a custom color for your search icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับไอคอนการค้นหาของคุณ

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดสีที่กำหนดเองสำหรับไอคอนตะกร้าสินค้าของคุณ

en: Here you can define a custom icon for the overlay
th: ที่นี่ คุณสามารถกำหนดไอคอนที่กำหนดเองสำหรับโอเวอร์เลย์

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดไอคอนแบบกำหนดเองสำหรับโอเวอร์เลย์ได้

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดรูปแบบวันที่ในเมตาโพสต์ได้ ค่าเริ่มต้นคือ 'M j, Y'.

en: Here you can define the Icon alignment.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดการจัดแนวไอคอน

en: Here you can define the alignment of Button.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดการจัดแนวของปุ่มได้

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดเนื้อหาที่จะวางในแท็บปัจจุบันได้

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดเนื้อหาที่จะวางอยู่ภายในกล่องข้อมูลสำหรับปักหมุดได้

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
th: ที่นี่ คุณสามารถกำหนดรูปแบบที่กำหนดเองสำหรับข้อความอีเมล เขตข้อมูลควรจะรวมอยู่ในรูปแบบดังต่อไปนี้ - <strong>%%field_id%%</strong> ตัวอย่างเช่น ถ้าคุณต้องการที่จะรวมเขตข้อมูลที่มี id= <strong>phone</strong> และเขตข้อมูลที่มี id = <strong>message</strong> แล้วคุณสามารถใช้ ern: <strong> ข้อความของฉันคือ %%message%% และหมายเลขโทรศัพท์ %%phone%%</strong> เว้นว่างไว้หากต้องการให้เป็นค่าเริ่มต้น

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดว่าโพสต์ก่อนหน้าและโพสต์ถัดไปต้องอยู่ภายในเทอมอนุกรมวิธานเดียวกันกับโพสต์ปัจจุบันหรือไม่

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดการหมุนภาพได้ หากเปิดใช้งานตัวเลือก ‘การหมุนภาพแบบอัตโนมัติ’ ด้านบน  ตัวเลขสูงหมายถึงจังหวะการหมุนแต่ละครั้งจะนานขึ้น (เช่น 1000 = 1 วินาที)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดความเร็วการเข้าแทนที่สไลด์ระหว่างการเลื่อนแต่ละครั้ง หากเปิดใช้งานตัวเลือก “การเคลื่อนที่อัตโนมัติ” ด้านบน  ตัวเลขยิ่งสูงจะหมายถึงเวลาหยุดพักนานขึ้นระหว่างการเลื่อนแต่ละครั้ง

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
th: ที่นี่คุณสามารถบันทึกรายการปัจจุบันและเพิ่มไปยังคลัง Divi ของคุณเพื่อใช้งานภายหลังได้เช่นกัน

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
th: ที่นี่คุณสามารถดูรายการชุดเลย์เอาต์สำเร็จรูปที่มาพร้อมกับ Divi Builder คุณยังสามารถเข้าถึงเลย์เอาต์ที่คุณบันทึกไว้ในคลัง Divi ของคุณ เลือกชุดเลย์เอาต์ “Divi Builder Demo” เพื่อดูเลย์เอาต์ที่มีอยู่ภายใน

en: Here you can select the Page type.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกประเภทเพจได้

en: Here you can select the Product.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกผลิตภัณฑ์

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกแท็บที่คุณต้องการแสดง

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
th: ที่นี่คุณสามารถเลือกกำหนดให้เซ็กชั่นนี้มีเงาด้านในหรือไม่  มันอาจดูดีมากเมื่อคุณใช้พื้นหลังเป็นสีหรือภาพพื้นหลัง

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
th: ที่นี่คุณสามารถตั้งค่าตัวแยก Breadcrumb

en: Here you can set the background color for the active tab.
th: ที่นี่คุณสามารถตั้งค่าสีพื้นหลังสำหรับแท็บที่ใช้งานอยู่ได้

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
th: ที่นี่คุณสามารถตั้งค่าสีพื้นหลังสำหรับแท็บที่ไม่ได้ใช้งานได้

en: Here you can set the font for the active tab.
th: ที่นี่คุณสามารถตั้งค่าฟอนต์สำหรับแท็บที่ใช้งานอยู่ได้

en: Here you can set the separator.
th: คุณสามารถตั้งค่าตัวคั่นได้ที่นี่

en: Hero
th: ฮีโร่

en: Heroes
th: ฮีโร่

en: Hidden
th: ซ่อนเร้น

en: Hidden Field
th: ฟิลด์ที่ซ่อน

en: Hide Element
th: ซ่อนองค์ประกอบ

en: Hide On Front End
th: ซ่อนบนฟรอนต์เอนด์

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
th: ซ่อนคอลัมน์ว่างในกริดโดยอัตโนมัติ เมื่อเปิดใช้งาน คอลัมน์ที่ไม่มีเนื้อหาจะถูกลบออกจากเลย์เอาต์ ทำให้เนื้อหาที่เหลือเติมเต็มพื้นที่ว่างได้

en: History
th: ประวัติ

en: History State Interval
th: ช่วงสถานะประวัติ

en: Home
th: หน้าแรก

en: Home Link
th: ลิงค์บ้าน

en: Home Text
th: ข้อความบ้าน

en: Homepage
th: หน้าแรก

en: Homepage Link
th: ลิงก์หน้าแรก

en: Homepage does not have editable page settings.
th: หน้าแรกไม่มีการตั้งค่าหน้าที่แก้ไขได้

en: Honeycomb
th: รังผึ้ง

en: Horizontal
th: ตามแนวนอน

en: Horizontal Gap
th: ช่องว่างแนวนอน

en: Horizontal Gutters
th: รางน้ำแนวนอน

en: Horizontal Motion
th: การเคลื่อนไหวในแนวนอน

en: Horizontal Offset
th: ออฟเซ็ตแนวนอน

en: Horizontal Overflow
th: ล้นแนวนอน

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Hour(s)
th: ชั่วโมง

en: Hourly
th: ทุกชั่วโมง

en: Hours
th: ชั่วโมง

en: Hover
th: โฉบ

en: Hover Icon Picker
th: ตัวเลือกไอคอนเมื่อเมาส์ชี้

en: Hover Mode
th: โหมดโฮเวอร์

en: Hover Overlay Color
th: สีโอเวอร์เลย์เมื่อเมาส์ชี้

en: Hover State
th: สถานะเมื่อชี้เมาส์

en: Hovered
th: เมื่อโฮเวอร์

en: How Does It Look?
th: มันดูเป็นอย่างไร?

en: How do you want to load this Template?
th: คุณต้องการโหลดเทมเพลตนี้อย่างไร?

en: Hr
th: ชม.

en: Hue
th: โทนสี

en: IP Address
th: ที่อยู่ปักหมุดบนแผนที่

en: Icon
th: ไอคอน

en: Icon Alignment
th: การจัดตำแหน่งไอคอน

en: Icon Color
th: สีไอคอน

en: Icon Element
th: องค์ประกอบไอคอน

en: Icon Font Size
th: ขนาดตัวอักษรไอคอน

en: Icon List
th: รายการไอคอน

en: Icon List Item
th: รายการไอคอน

en: Icon List Items
th: รายการไอคอน

en: Icon Lists
th: รายการไอคอน

en: Icon Picker
th: ตัวเลือกไอคอน

en: Icon Size
th: ขนาดไอคอน

en: Icon Type
th: ประเภทไอคอน

en: Icon Unicode
th: Unicode ของไอคอน

en: Icon Weight
th: น้ำหนักไอคอน

en: Icons
th: ไอคอน

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
th: หากกำหนดไว้ องค์ประกอบนี้จะติดอยู่ที่ด้านล่างของคอนเทนเนอร์นี้ โดยจะแทนที่ความเหนียวที่ขอบของเบราว์เซอร์

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
th: หากกำหนดไว้ องค์ประกอบนี้จะยึดติดกับด้านล่างของคอนเทนเนอร์นี้ โดยแทนที่การยึดติดกับขอบของเบราว์เซอร์

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
th: หากกำหนดไว้ องค์ประกอบนี้จะติดอยู่ที่ด้านบนของคอนเทนเนอร์นี้ โดยจะแทนที่ขอบความหนืดของเบราว์เซอร์

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
th: หากกำหนดไว้ องค์ประกอบนี้จะยึดติดกับด้านบนของคอนเทนเนอร์นี้ โดยแทนที่การยึดติดกับขอบของเบราว์เซอร์

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
th: หากกำหนด ภาพสไลด์นี้จะปรากฏทางด้านซ้ายของข้อความสไลด์  อัพโหลดภาพ หรือเว้นว่างสำหรับข้อความสไลด์อย่างเดียว

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
th: หากกำหนด วิดีโอสไลด์นี้จะปรากฏทางด้านซ้ายของข้อความสไลด์  กรอก URL หน้า Youtube  หรือ Vimeo ของคุณ หรือเว้นว่างสำหรับข้อความสไลด์อย่างเดียว

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
th: หากเปิดใช้งาน สีโอเวอร์เลย์และไอคอนจะปรากฏขึ้นเมื่อผู้เข้าชมอยู่เหนือรูปภาพแนะนำของโพสต์

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
th: หากเปิดใช้งาน สีโอเวอร์เลย์และไอคอนจะปรากฏขึ้นเมื่อผู้เข้าชมอยู่เหนือรูปภาพ

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
th: หากเปิดใช้งาน การหยุดไล่ระดับที่กำหนดไว้จะถูกทำซ้ำจนกว่าจะถึงขอบด้านนอกของพื้นหลัง

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
th: หากเปิดใช้งานการไล่ระดับสีจะถูกวางตำแหน่งบนสุดของภาพพื้นหลัง

en: If enabled, the background will be a gradient.
th: หากเปิดใช้งาน พื้นหลังจะเป็นแบบไล่สี

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
th: หากเปิดใช้งาน เขตข้อมูลจะใช้พื้นที่ 100% ของความกว้างของพื้นที่เนื้อหา มิฉะนั้นจะใช้พื้นที่ 50%

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
th: หากเปิดใช้งาน การไล่สีจะถูกวางไว้เหนือรูปภาพพื้นหลัง

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
th: หากเปิดใช้งาน ภาพพื้นหลังของคุณจะไม่เคลื่อนตามการเลื่อนหน้าจอของคุณ  สร้างเอฟเฟ็กต์คล้ายพารัลแลกซ์ที่น่าสนุก

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
th: หากภาพพื้นหลังมีขนาดเล็กกว่าขนาดขององค์ประกอบคุณอาจต้องการให้ภาพซ้ำ ผลลัพธ์นี้จะส่งผลในรูปแบบภาพพื้นหลัง

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
th: หากคุณเคยซื้อสินค้ากับเรามาก่อน โปรดกรอกรายละเอียดด้านล่าง หากคุณเป็นลูกค้าใหม่ โปรดไปต่อที่ส่วนเรียกเก็บเงิน

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
th: หากคุณเลือกเลย์เอาท์แบบหมุนและคุณต้องการให้สไลด์หมุนอัตโนมัติ โดยผู้เข้าเยี่ยมชมไม่ต้องคลิกปุ่ม ‘ถัดไป’ เปิดใช้งานตัวเลือกนี้จากนั้นปรับเปลี่ยนความเร็วการหมุนด้านล่างหากต้องการ

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
th: หากคุณต้องการเลื่อนสไลด์แบบอัตโนมัติ โดยผู้เข้าเยี่ยมชมไม่ต้องกดปุ่มถัดไป เปิดใช้งานตัวเลือกนี้จากนั้นเลือกความเร็วการหมุนด้านล่างหากต้องการ

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
th: หากคุณต้องการเพิ่มความล่าช้าก่อนที่ภาพเคลื่อนไหวของคุณจะทำงานคุณสามารถกำหนดความล่าช้านั้นได้ที่นี่ในหน่วยมิลลิวินาที สิ่งนี้มีประโยชน์เมื่อใช้โมดูลภาพเคลื่อนไหวหลายรายการพร้อมกัน

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
th: หากคุณต้องการปรับรูปแบบวันที่ ใส่รูปแบบวันที่ PHP ที่เหมาะสมที่นี่

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
th: หากคุณต้องการควบคุมขนาดของไอคอนคุณต้องเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ก่อน

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
th: หากคุณต้องการปรับแต่งลักษณะที่ปรากฏของปุ่มของโมดูลนี้คุณต้องเปิดใช้งานรูปแบบปุ่มที่กำหนดเองก่อน

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
th: หากคุณต้องการสร้างโลโก้ของลิงก์ให้ป้อน URL ปลายทางของคุณที่นี่

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
th: หากคุณต้องการใช้หัวข้อรอง เพิ่มที่นี่  หัวข้อรองจะปรากฏใต้ชื่อโดยใช้ตัวอักษรขนาดเล็กกว่า

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
th: หากคุณต้องการให้ภาพของคุณเป็นลิงค์ กรอก URL ปลายทางที่นี่  ลิงค์จะไม่ถูกสร้างหากช่องนี้เว้นว่าง

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
th: หากคุณต้องการเห็นเวอร์ชันที่เข้ากันได้กับ Divi 5 อย่างเต็มรูปแบบ ลองแจ้งนักพัฒนาบุคคลที่สามให้ทราบ

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
th: หากราคาของคุณเป็นการสมัครสมาชิก ใส่รอบการชำระเงินค่าสมัครที่นี่

en: Ignore Sticky Posts
th: ไม่สนใจโพสต์ปักหมุด

en: Image
th: ภาพ

en: Image & Icon
th: รูปภาพและไอคอน

en: Image & Video
th: รูปภาพและวิดีโอ

en: Image Alignment
th: การจัดเรียงรูปภาพ

en: Image Animation
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: Image Count
th: จำนวนรูปภาพ

en: Image Height
th: ความสูงของภาพ

en: Image Horizontal Offset
th: ออฟเซ็ตแนวนอนของรูปภาพ

en: Image Link Target
th: เป้าหมายลิงค์รูปภาพ

en: Image Link URL
th: URL ลิงค์รูปภาพ

en: Image Order
th: สั่งซื้อรูปภาพ

en: Image Overlay
th: โอเวอร์เลย์รูปภาพ

en: Image Vertical Offset
th: ออฟเซ็ตแนวตั้งของรูปภาพ

en: Image Width
th: ความกว้างรูปภาพสูงสุด

en: Image or Icon
th: รูปภาพหรือไอคอน

en: Image/Icon
th: รูปภาพ/ไอคอน

en: Image/Icon Animation
th: ภาพ/ไอคอนเคลื่อนไหว

en: Image/Icon Placement
th: การจัดวางภาพ/ไอคอน

en: Images
th: รูปภาพ

en: Import
th: นำเข้า

en: Import & Export
th: นำเข้าและส่งออก

en: Import & Export Presets
th: นำเข้าและส่งออกพรีเซ็ต

en: Import & Export Variables
th: นำเข้าและส่งออกตัวแปร

en: Import Canvas
th: นำเข้าแคนวาส

en: Import Design Presets?
th: นำเข้า Presets การออกแบบ?

en: Import Divi Builder Templates
th: นำเข้าเทมเพลต Divi Builder

en: Import Layout
th: นำเข้าเค้าโครง

en: Import Options
th: ตัวเลือกการนำเข้า

en: Import Presets
th: นำเข้าพรีเซ็ต

en: Import Templates
th: นำเข้าเทมเพลต

en: Import To New Canvas
th: นำเข้าไปยังแคนวาสใหม่

en: Import Variables
th: นำเข้าตัวแปร

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
th: นำเข้าเป็นเลย์เอาต์แบบคงที่จากเว็บไซต์ที่ส่งออกมา การดำเนินการนี้อาจใช้เวลาหลายนาที ทั้งนี้ขึ้นอยู่กับจำนวนการอ้างอิงที่กำลังนำเข้า

en: Imported Content
th: นำเข้าเนื้อหาแล้ว

en: Imported templates
th: เทมเพลตที่นำเข้า

en: Improve With AI
th: ปรับปรุงด้วย AI

en: In A New Tab
th: ในแท็บใหม่

en: In List (IN)
th: อยู่ในรายการ (IN)

en: In Stock
th: มีสินค้า

en: In Stock Text
th: ในสต็อกข้อความ

en: In The Current Tab
th: ในแท็บปัจจุบัน

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
th: เพื่อให้วิดีโอแสดงขนาดที่ถูกต้อง คุณต้องกรอกความสูงจริง (เป็นพิกเซล) ของวิดีโอที่นี่

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
th: เพื่อให้วิดีโอแสดงขนาดที่ถูกต้อง คุณต้องกรอกความกว้างจริง (เป็นพิกเซล) ของวิดีโอที่นี่

en: Inactive Tab Background Color
th: สีพื้นหลังแท็บไม่ทำงาน

en: Inches (in)
th: นิ้ว (นิ้ว)

en: Include Advanced Design settings
th: รวมการตั้งค่าการออกแบบขั้นสูง

en: Include All Global Canvases
th: รวมแคนวาสส่วนกลางทั้งหมด

en: Include All Templates
th: รวมเทมเพลตทั้งหมด

en: Include IP Address
th: รวมหมวดหมู่ต่างๆ

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
th: รวมที่อยู่ IP ของผู้สมัครสมาชิกในข้อมูลที่ส่งไปยังผู้ให้บริการอีเมลของคุณ

en: Included Categories
th: หมวดหมู่รวม

en: Included Tabs
th: แท็บที่รวม

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
th: ได้รับข้อมูลชิ้นส่วนไม่ครบถ้วน คาดว่าจะได้รับ %1$d ชิ้น ได้รับ %2$d ชิ้น

en: Increase
th: เพิ่มขึ้น

en: Increase Font Size
th: เพิ่มขนาดฟอนต์

en: Increase Module Bottom Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านล่างของโมดูล

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านล่างของโมดูล 10px

en: Increase Module Left Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านซ้ายของโมดูล

en: Increase Module Left Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านซ้ายของโมดูล 10px

en: Increase Module Padding
th: เพิ่มการแพ็ดโมดูล

en: Increase Module Padding By 10px
th: เพิ่มโมดูลการขยายโดย 10px

en: Increase Module Right Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านขวาของโมดูล

en: Increase Module Right Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านขวาของโมดูล 10px

en: Increase Module Top Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านบนของโมดูล

en: Increase Module Top Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านบนของโมดูล 10px

en: Increase Row Bottom Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านล่างของแถว

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านล่างของแถว 10px

en: Increase Row Left Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านซ้ายของแถว

en: Increase Row Left Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านซ้ายของแถว 10px

en: Increase Row Padding
th: เพิ่มช่องว่างในแถว

en: Increase Row Padding By 10px
th: เพิ่มช่องว่างในแถว 10px

en: Increase Row Right Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านขวาของแถว

en: Increase Row Right Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านขวาของแถว 10px

en: Increase Row Top Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านบนของแถว 10px

en: Increase Section Bottom Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านล่างของส่วน

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านล่างของส่วน 10px

en: Increase Section Left Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านซ้ายของส่วน

en: Increase Section Left Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านซ้ายของส่วน 10px

en: Increase Section Padding
th: เพิ่มช่องว่างในส่วน

en: Increase Section Padding By 10px
th: เพิ่มช่องว่างในส่วน 10px

en: Increase Section Right Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านขวาของส่วน

en: Increase Section Right Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านขวาของส่วน 10px

en: Increase Section Top Padding
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านบนของส่วน

en: Increase Section Top Padding by 10px
th: เพิ่มระยะห่างด้านในด้านบนของส่วน 10px

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
th: เพิ่มหรือลดความสูงของตัวแบ่งรูปร่าง

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
th: เพิ่มหรือลดขนาดของข้อความ %1$s

en: Increase or decrease the size of the %s text.
th: เพิ่มหรือลดขนาดของข้อความ %s

en: Increase or decrease the size of the button text.
th: เพิ่มหรือลดขนาดของข้อความปุ่ม

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
th: เพิ่มหรือลดขนาดของลูกศรเลื่อนลงที่ปรากฏขึ้นที่ด้านล่างของโมดูล

en: Increase or decrease the size of the text.
th: เพิ่มหรือลดขนาดของข้อความ

en: Increase or decrease the size of this element.
th: เพิ่มหรือลดขนาดขององค์ประกอบนี้

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
th: เพิ่มหรือลดความหนาของเส้นขอบรอบ ๆ ปุ่ม การตั้งค่านี้เป็น 0 จะเป็นการลบเส้นขอบทั้งหมด

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
th: การเยื้องที่เพิ่มขึ้นจะผลักรายการในรายการไปทางกึ่งกลางของเนื้อหาข้อความมากขึ้นทำให้รายการแยกได้ชัดเจนขึ้นจากส่วนที่เหลือของข้อความ

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
th: การเพิ่มรัศมีเส้นขอบจะเป็นการเพิ่มความกลมของมุมของปุ่ม การตั้งค่านี้เป็น 0 จะส่งผลให้มุมกำลังสอง

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
th: การเพิ่มรัศมีชายแดนจะเพิ่มความกลมของมุมซ้อนทับ การตั้งค่านี้เป็น 0 จะส่งผลให้มุมกำลังสอง

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
th: การเพิ่มน้ำหนักตัวแบ่งจะเพิ่มความหนาของเส้นแบ่ง

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
th: การเพิ่มความแข็งแรงของสเปรดจะเพิ่มความหนาแน่นของเงากล่อง ความหนาแน่นที่สูงขึ้นส่งผลให้เกิดเงาที่เข้มขึ้น

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
th: การเพิ่มความกว้างของเส้นขอบจะเพิ่มขนาด / ความหนา

en: Inherited Rule (Non-editable)
th: กฎที่สืบทอดมา (แก้ไขไม่ได้)

en: Inline
th: inline

en: Inline Centered Logo
th: โลโก้กึ่งกลางแบบอินไลน์

en: Inner Column
th: คอลัมน์ด้านใน

en: Inner Columns
th: คอลัมน์ด้านใน

en: Inner Max Width
th: ความกว้างสูงสุดภายใน

en: Inner Row
th: แถวด้านใน

en: Inner Rows
th: แถวด้านใน

en: Inner Shadow
th: แสดงเงาด้านใน

en: Inner Width
th: ความกว้างด้านใน

en: Input
th: ป้อนข้อมูล

en: Input Facebook Profile Url.
th: ใส่ URL โปรไฟล์ Facebook

en: Input Field
th: เขตข้อมูลป้อน

en: Input Fields
th: ช่องใส่

en: Input LinkedIn Profile Url.
th: ป้อน LinkedIn โปรไฟล์ URL.

en: Input Placeholder
th: อินพุตตัวยึด

en: Input X Profile Url.
th: ป้อน URL โปรไฟล์ X

en: Input a title for the circle counter.
th: ใส่ชื่อสำหรับวงนับจำนวน

en: Input a title for the counter.
th: ใส่ชื่อสำหรับการนับ

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
th: ป้อนที่อยู่อีเมลที่ควรส่งข้อความไปยังที่อยู่นั้น<br /><br /> หมายเหตุ: การส่งอีเมลและการป้องกันสแปมเป็นกระบวนการที่ซับซ้อน เราแนะนำให้ใช้บริการจัดส่ง เช่น <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a> หรือบริการอื่นที่คล้ายกัน เพื่อให้มั่นใจว่าสามารถส่งข้อความที่ส่งผ่านฟอร์มนี้ได้

en: Input the job title.
th: ใส่ตำแหน่งงาน

en: Input the main text content for your module here.
th: ใส่เนื้อหาข้อความหลักสำหรับมอดูลที่นี่

en: Input the name of the company.
th: ใส่ชื่อบริษัท

en: Input the name of the person.
th: ป้อนชื่อบุคคล

en: Input the name of the testimonial author.
th: ใส่ชื่อผู้เขียนการรับรอง

en: Input the person's position.
th: ใส่ตำแหน่งของบุคคล

en: Input the value of the product here.
th: ใส่มูลค่าของสินค้าที่นี่

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
th: ใส่ข้อความปุ่มที่คุณต้องการ หรือเว้นว่างหากไม่มีปุ่ม

en: Input your desired button text.
th: ป้อนข้อความปุ่มที่คุณต้องการ

en: Input your desired link text.
th: ป้อนข้อความลิงก์ที่ต้องการ

en: Input your main slide text content here.
th: ใส่เนื้อหาข้อความสไลด์หลักของคุณที่นี่

en: Input your value to action title here.
th: ใส่ชื่อค่าปุ่มเรียกให้คลิกที่นี่

en: Insert
th: แทรก

en: Insert %s
th: แทรก %s

en: Insert %s Module
th: แทรกโมดูล %s

en: Insert Dynamic Content
th: แทรกเนื้อหาแบบไดนามิก

en: Insert Existing Page Layout
th: แทรกเลย์เอาต์หน้าที่มีอยู่

en: Insert Existing Post Layout
th: แทรกเลย์เอาต์โพสต์ที่มีอยู่

en: Insert Layout
th: แทรกเค้าโครง

en: Insert Media
th: แทรกสื่อ

en: Insert Module
th: เพิ่มมอดูล

en: Insert Module Or Row
th: แทรกโมดูลหรือแถว

en: Insert Premade Layout
th: แทรกเลย์เอาต์สำเร็จรูป

en: Insert Row
th: เพิ่มแถว

en: Insert Saved Layout
th: แทรกเลย์เอาต์ที่บันทึกไว้

en: Insert Saved Module
th: แทรกโมดูลที่บันทึกไว้

en: Insert Saved Row
th: แทรกแถวที่บันทึกไว้

en: Insert Saved Section
th: แทรกส่วนที่บันทึกไว้

en: Insert Section
th: เพิ่มเซกชั่น

en: Insert Theme Builder Set
th: แทรกชุด Theme Builder

en: Insert Theme Builder Template
th: แทรกเทมเพลต Theme Builder

en: Inset
th: กรอบใน

en: Inside
th: ภายใน

en: Inspect
th: ตรวจสอบ

en: Inspector
th: ตัวตรวจสอบ

en: Insufficient permission.
th: สิทธิ์ไม่เพียงพอ

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
th: ความเข้มจะส่งผลต่อภาพเคลื่อนไหวของคุณที่ละเอียดอ่อนหรือก้าวร้าว การลดความเข้มจะสร้างอนิเมชั่นที่นุ่มนวลและลึกซึ้งยิ่งขึ้นในขณะที่การเพิ่มความเข้มจะสร้างอนิเมชั่นที่ก้าวร้าวมากขึ้น

en: Interaction
th: การโต้ตอบ

en: Interactions
th: การโต้ตอบ

en: Interface Animations
th: แอนิเมชันของอินเทอร์เฟซ

en: Interface Mode
th: โหมดอินเทอร์เฟซ

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
th: รูปแบบไฟล์ไม่ถูกต้อง คุณควรอัปโหลดไฟล์ JSON

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
th: พินและข้อมูลที่อยู่ไม่ถูกต้อง กรุณาลองอีกครั้ง

en: Invalid Post ID.
th: Post ID ไม่ถูกต้อง

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
th: ชื่อแอตทริบิวต์ไม่ถูกต้อง ชื่อแอตทริบิวต์ต้องมีได้เฉพาะตัวอักษร ตัวเลข ขีดกลาง ขีดล่าง และโคลอนเท่านั้น

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
th: คำขอแบบแบ่งเป็นชิ้นไม่ถูกต้อง: ขาดพารามิเตอร์การแบ่งชิ้นที่จำเป็น

en: Invalid context parameter.
th: พารามิเตอร์บริบทไม่ถูกต้อง

en: Invalid email
th: อีเมลไม่ถูกต้อง

en: Invalid layout save target for current context.
th: เป้าหมายการบันทึกเลย์เอาต์ไม่ถูกต้องสำหรับบริบทปัจจุบัน.

en: Invalid library item type.
th: ประเภทไอเท็มไลบรารีไม่ถูกต้อง

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
th: คำขอแบบไม่แบ่งเป็นชิ้นไม่ถูกต้อง: ไม่ควรมีพารามิเตอร์การแบ่งชิ้น

en: Invalid nonce
th: nonce ไม่ถูกต้อง

en: Invalid nonce.
th: nonce ไม่ถูกต้อง

en: Invalid parent setting specified.
th: ระบุการตั้งค่าหลักไม่ถูกต้อง

en: Invalid post ID.
th: ID โพสต์ไม่ถูกต้อง

en: Invalid post type.
th: ประเภทโพสต์ไม่ถูกต้อง

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
th: คำขอไม่ถูกต้อง ขาดพารามิเตอร์ที่จำเป็น %s.

en: Invalid unit is being used for calculation
th: ใช้หน่วยไม่ถูกต้องสำหรับการคำนวณ

en: Invert
th: กลับหัวกลับหาง

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
th: กลับค่าเฉดสีความอิ่มตัวและความสว่างด้วยจำนวนนี้

en: Inverted Chevrons
th: บั้งคว่ำ

en: Inverted Chevrons 2
th: บั้งคว่ำ2

en: Is
th: คือ

en: Is After
th: คือ After

en: Is Any Value
th: เป็นค่าใด ๆ

en: Is Before
th: มาก่อน

en: Is Empty
th: มันว่างเปล่า

en: Is Greater Than (numeric values only)
th: มีค่ามากกว่า (ค่าตัวเลขเท่านั้น)

en: Is Less Than (numeric values only)
th: น้อยกว่า (ค่าตัวเลขเท่านั้น)

en: Is Not
th: ไม่ใช่

en: Is Not On a Specific Date
th: ไม่อยู่ในวันที่ระบุ

en: Is On Specific Day(s) of the Week
th: เป็นวันเฉพาะของสัปดาห์

en: Is On a Specific Date
th: อยู่ในวันที่กำหนด

en: Is in stock
th: มีในสต็อก

en: Is out of stock
th: สินค้าหมดค่ะ

en: Is the First Day of the Month
th: เป็นวันแรกของเดือน

en: Is the Last Day of the Month
th: เป็นวันสุดท้ายของเดือน

en: Italic
th: ตัวเอียง

en: Item
th: ไอเท็ม

en: Item Defaults
th: ค่าเริ่มต้นของรายการ

en: Item Indent
th: การเยื้องรายการ

en: Item Overlay
th: โอเวอร์เลย์รายการการ

en: Item Title
th: ชื่อรายการ

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
th: ข้อมูลการตั้งค่าลูปหลักที่เข้ารหัสด้วย JSON จากบริบทการตั้งค่าสำหรับการแก้ไขคำค้น current_page.

en: Job Title
th: ตำแหน่งงาน

en: Justified
th: ชิดขอบ

en: Justify
th: เต็มบรรทัด

en: Justify Content
th: จัดชิดเนื้อหา

en: Justify Items
th: จัดชิดรายการ

en: Justify Self
th: จัดชิดตนเอง

en: Keyboard Shortcuts
th: แป้นพิมพ์ลัด

en: Label
th: ป้าย

en: Label Text
th: ข้อความป้ายกำกับ

en: Label for the "after" image.
th: ป้ายกำกับสำหรับรูปภาพ "หลัง"

en: Label for the "before" image.
th: ป้ายกำกับสำหรับรูปภาพ "ก่อน"

en: Labels
th: ป้ายกำกับ

en: Landscape
th: แนวนอน

en: Large
th: ขนาดใหญ่

en: Last Instance of Every Month
th: อินสแตนซ์สุดท้ายของทุกเดือน

en: Last Item
th: รายการสุดท้าย

en: Last Modified Date
th: วันที่แก้ไขล่าสุด

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Last Name Fullwidth
th: หน้าเว็บไซต์แบบเต็มหน้าจอ

en: Last Used
th: ใช้งานล่าสุด

en: Last Used Position
th: ตำแหน่งเริ่มต้น

en: Last, First Name
th: นามสกุล, ชื่อ

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
th: และสุดท้าย ขอแนะนำให้คุณปิดการใช้งานปลั๊กอินและส่วนขยายเบราว์เซอร์ทั้งหมดของ WordPress แล้วลองบันทึกใหม่อีกครั้งเพื่อพิจารณาว่ามีอะไรที่ทำให้เกิดการขัดข้องหรือไม่

en: Latest %1$s
th: %1$s ล่าสุด

en: Latest Products
th: สินค้าล่าสุด

en: Layers
th: เลเยอร์

en: Layout
th: เลย์เอาต์

[ctx: Layout]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Layout Details
th: รูปแบบ

en: Layout Direction
th: ทิศทางเลย์เอาต์

en: Layout Style
th: สไตล์เลย์เอาต์

en: Layout Wrapping
th: การตัดบรรทัดของเลย์เอาต์

en: Layout, Section, Row, Module
th: เลย์เอาต์, ส่วน, แถว, โมดูล

en: Learn More
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

en: Leave a Reply to %s
th: ตอบกลับ %s

en: Leave at 0 to remove restriction
th: คงไว้ที่ 0 เพื่อกำจัดข้อกำหนด

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
th: เว้นว่างไว้หากคุณใช้โมดูลนี้กับโปรเจกต์หรือโพสต์ มิฉะนั้นให้พิมพ์ชื่ออนุกรมวิธานเพื่อให้ตัวเลือก 'ในหมวดหมู่เดียวกัน' ทำงานได้อย่างถูกต้อง

en: Left
th: ซ้าย

en: Left Aligned
th: จัดชิดซ้าย

en: Left Arrow Icon
th: ไอคอนลูกศรซ้าย

en: Left Border Color
th: สีเส้นกรอบ

en: Left Border Style
th: รูปแบบเส้นกรอบ

en: Left Border Width
th: ความกว้างเส้นกรอบ

en: Left Sidebar
th: แถบด้านซ้าย

en: Left To Right
th: ซ้ายไปขวา

en: Legacy
th: รุ่นเดิม

en: Less Than (<)
th: น้อยกว่า (<)

en: Less Than or Equal (<=)
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ (<=)

en: Letter Spacing
th: ระยะห่างตัวอักษร

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
th: ระยะห่างระหว่างตัวอักษรจะปรับระยะห่างระหว่างตัวอักษรแต่ละตัวใน %1$s

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
th: ระยะห่างตัวอักษรจะปรับระยะห่างระหว่างตัวอักษรแต่ละตัวใน %s

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
th: ระยะห่างระหว่างตัวอักษรจะปรับระยะห่างระหว่างตัวอักษรแต่ละตัวในปุ่ม

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
th: ระยะห่างตัวอักษรจะปรับระยะห่างระหว่างตัวอักษรแต่ละตัว

en: Letters Only (A-Z)
th: ตัวอักษรเท่านั้น (A-Z)

en: Library
th: ไลบรารี

en: Library Item Error
th: ข้อผิดพลาดไอเท็มไลบรารี

en: Library Item Preview
th: ตัวอย่างรายการไลบรารี

en: Library Item does not exist.
th: ไม่มีไอเท็มไลบรารี

en: Library Settings
th: การตั้งค่าไลบรารี

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
th: ไม่มีไอเท็มไลบรารี คลิกปิดเพื่อปิดหน้าต่างเบราว์เซอร์นี้

en: Library item not found
th: ไม่พบไอเท็มไลบรารี

en: Light
th: อ่อน

en: Light 300
th: บาง 300

en: Light Text Color
th: สีตัวอักษรอ่อน

en: Lighten
th: เพิ่มความสว่าง

en: Lightness
th: ความสว่าง

en: Line
th: เส้น

en: Line Color
th: สีแถบข้อความ

en: Line Height
th: ความสูงบรรทัด

en: Line Icons
th: ไอคอนเส้น

en: Line Position
th: ตำแหน่งสาย

en: Line Style
th: รูปแบบตัวแบ่ง

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
th: ความสูงของบรรทัดจะปรับระยะห่างระหว่างแต่ละบรรทัดของข้อความ %1$s สิ่งนี้จะสังเกตเห็นได้ถ้า %1$s ยาวและพันลงบนหลายบรรทัด

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
th: ความสูงบรรทัดจะปรับระยะห่างระหว่างแต่ละบรรทัดของข้อความ %s ซึ่งจะสังเกตได้เมื่อ %s ยาวและตัดขึ้นหลายบรรทัด

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
th: ความสูงบรรทัดจะปรับระยะห่างระหว่างแต่ละบรรทัดของข้อความ ซึ่งจะสังเกตได้เมื่อข้อความยาวและตัดขึ้นหลายบรรทัด

en: Linear
th: แนวตรง

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
th: การไล่ระดับสีเชิงเส้นแผ่ในทิศทางเดียวทั่วทั้งแกน การไล่ระดับสีแบบเรเดียลแผ่จากจุดศูนย์กลางของพื้นหลังเป็นรูปวงกลม

en: Link
th: ลิงค

en: Link Color
th: สีลิงก์

en: Link Destination
th: ปลายทางลิงก์

en: Link Name
th: ชื่อของลิงก์

en: Link Options
th: ตัวเลือกลิงก์

en: Link Target
th: ลิงก์เป้าหมาย

en: Link Text
th: ข้อความลิงก์

en: Link To Taxonomy Pages
th: ลิงก์ไปยังหน้าอนุกรมวิธาน

en: Link URL
th: ลิงค์ URL

en: Link to Category Index Pages
th: ลิงก์ไปยังหน้าดัชนีหมวดหมู่

en: Link to Comments Area
th: ลิงก์ไปยังส่วนความคิดเห็น

en: Link to Tag Index Pages
th: ลิงก์ไปยังหน้าดัชนีแท็ก

en: LinkedIn Profile Url
th: URL โปรไฟล์ LinkedIn

en: Links
th: ลิงค์

en: Links Text
th: ข้อความลิงก์

en: List
th: รายการ

en: List View
th: มุมมองแบบรายการ

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
th: รายการไฟล์ที่เลือกเพื่อนำเข้า คลิกไอคอน X เพื่อลบไฟล์

en: Load
th: โหลด

en: Load Code Snippets
th: โหลดโค้ดสไนเป็ต

en: Load From Library
th: โหลดจากไลบรารี

en: Load Layout
th: โหลดเลย์เอาต์

en: Load Premade Layout
th: โหลดเลย์เอาท์

en: Load Template
th: โหลดเทมเพลต

en: Loaded Canvas
th: โหลดแคนวาสแล้ว

en: Loaded Page
th: หน้าที่โหลดแล้ว

en: Loaded Preset
th: พรีเซ็ตที่โหลดแล้ว

en: Loaded Template
th: เทมเพลตที่โหลดแล้ว

en: Loaded Theme Builder
th: โหลด Theme Builder แล้ว

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
th: การโหลดเลย์เอาต์สำเร็จรูปเป็นวิธีที่ดีในการเริ่มสร้างหน้าใหม่ของคุณอย่างรวดเร็ว Divi Builder มาพร้อมเลย์เอาต์ให้เลือกหลายสิบแบบ และคุณยังหาเลย์เอาต์ฟรีดีๆ ได้อีกมากมายออนไลน์ คุณสามารถบันทึกเลย์เอาต์โปรดไว้ในไลบรารี Divi แล้วโหลดไปใช้กับหน้าใหม่ หรือแชร์ให้กับชุมชนได้ คลิกปุ่มที่ไฮไลต์เพื่อเปิดเมนูเลย์เอาต์และเลือกเลย์เอาต์สำเร็จรูป

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Local Canvases
th: แคนวาสในเครื่อง

en: Location
th: ที่ตั้ง

en: Lock %1$s
th: ล็อก %1$s

en: Lock Item
th: ล็อกรายการ

en: Lock Module
th: ล็อคโมดูล

en: Log In To Divi Cloud
th: เข้าสู่ระบบ Divi Cloud

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Logged In Status
th: สถานะการเข้าสู่ระบบ

en: Logged in as %1$s
th: เข้าสู่ระบบในชื่อ %1$s

en: Logger
th: ตัวบันทึก

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Login Button
th: ปุ่มล็อกอิน

en: Login Description
th: รายละเอียดล็อกอิน

en: Login Fields
th: ช่องล็อกอิน

en: Login Form
th: แบบฟอร์มล็อกอิน

en: Login Title
th: หัวเรื่องโลโก้

en: Login To Divi Cloud
th: เข้าสู่ระบบ Divi Cloud

en: Logins
th: การเข้าสู่ระบบ

en: Logo
th: โลโก้

en: Logo Border Radius
th: รัศมีขอบโลโก้

en: Logo Image
th: ภาพโลโก้

en: Logo Link Target
th: เป้าหมายลิงก์โลโก้

en: Logo Link URL
th: URL ลิงก์โลโก้

en: Loop
th: ลูป

en: Loop %s Custom Field
th: ฟิลด์กำหนดเอง %s ในลูป

en: Loop %s Custom Fields
th: ฟิลด์กำหนดเอง %s ในลูป

en: Loop Animation
th: วนลูปแอนิเมชัน

en: Loop Dynamic Content
th: วนลูปเนื้อหาแบบไดนามิก

en: Loop Element
th: องค์ประกอบลูป

en: Loop ID
th: ID ลูป

en: Loop Menu CSS Classes
th: คลาส CSS ของเมนูแบบลูป

en: Loop Menu Description
th: คำอธิบายเมนูแบบลูป

en: Loop Menu Link
th: ลิงก์เมนูแบบลูป

en: Loop Menu Link Relationship
th: ความสัมพันธ์ของลิงก์เมนูแบบลูป

en: Loop Menu Order
th: ลำดับเมนูแบบลูป

en: Loop Menu Text
th: ข้อความเมนูแบบลูป

en: Loop Menu Title Attribute
th: แอตทริบิวต์ Title ของเมนูแบบลูป

en: Loop Meta Keys
th: Loop Meta Key

en: Loop Position
th: ตำแหน่งในลูป

en: Loop Post Terms
th: เทอมโพสต์ในลูป

en: Loop Post Title
th: ชื่อเรื่องโพสต์ในลูป

en: Loop Product
th: สินค้าในลูป

en: Loop Product Current Price
th: ราคาปัจจุบันของสินค้าในลูป

en: Loop Product Link URL
th: ลิงก์สินค้าในลูป URL

en: Loop Product Regular Price
th: ราคาปกติของสินค้าในลูป

en: Loop Product Sale Price
th: ราคาลดของสินค้าในลูป

en: Loop Product Terms
th: เทอมสินค้าในลูป

en: Loop Product Title
th: ชื่อเรื่องสินค้าในลูป

en: Lost your password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Lottie Animation
th: แอนิเมชัน Lottie

en: Lottie Animation File
th: ไฟล์แอนิเมชัน Lottie

en: Lottie Animations
th: แอนิเมชัน Lottie

en: Luminosity
th: ความสว่าง

en: Made Global %s
th: ตั้งเป็นโกลบอล %s แล้ว

en: Main Canvas
th: แคนวาสหลัก

en: Main Element
th: ส่วนประกอบหลัก

en: Main Query
th: คิวรีหลัก

en: Make Fullscreen
th: ทำให้เต็มหน้าจอ

en: Make Fullwidth
th: ทำให้เต็มความกว้าง

en: Make Global
th: ทำให้เป็นโกลบอล

en: Make Global Color
th: สร้างสีสันให้โลก

en: Make Main Canvas
th: ตั้งเป็นแคนวาสหลัก

en: Make Menu Links Fullwidth
th: ให้เมนูที่อยู่เชื่อมโยง Fullwidth

en: Make Row Full Width
th: ทำให้แถวเต็มความกว้าง

en: Make This Table Featured
th: แนะนำตารางนี้

en: Make global module attribute local
th: ทำให้แอตทริบิวต์โมดูลส่วนกลางเป็นแบบภายใน

en: Make global module children local
th: ทำให้รายการลูกของโมดูลส่วนกลางเป็นแบบภายใน

en: Make sure you entered the correct captcha.
th: ตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณกรอกแคปชาถูกต้อง

en: Make this canvas available across all posts.
th: ทำให้แคนวาสนี้ใช้งานได้ในทุกโพสต์

en: Manage Global %s
th: จัดการ %s ส่วนกลาง

en: Manage Global Colors
th: จัดการสีโกลบอล

en: Manage Template Assignments
th: จัดการการกำหนดเทมเพลต

en: Manual Height Rows
th: แถวความสูงแบบกำหนดเอง

en: Manual Input
th: ป้อนด้วยตนเอง

en: Manual Width Columns
th: คอลัมน์ความกว้างแบบกำหนดเอง

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
th: เลือกโพสต์เฉพาะที่จะยกเว้นจากลูปด้วยตนเอง ซึ่งช่วยให้คุณนำโพสต์บางรายการออกจากผลลัพธ์ได้โดยยังคงคิวรีส่วนที่เหลือไว้เหมือนเดิม

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
th: เลือกโพสต์เฉพาะที่จะรวมในลูปด้วยตนเอง ซึ่งช่วยให้คุณสร้างรายการเนื้อหาแบบคัดสรรได้โดยการเลือกโพสต์ทีละรายการแทนการใช้คิวรีที่กว้างกว่า

en: Map
th: แผนที่

en: Map Center Address
th: ที่อยู่ระบุตำแหน่งบนแผนที่

en: Map Pin
th: หมุดแผนที่

en: Map Pin Address
th: ที่อยู่ปักหมุดบนแผนที่

en: Map Pins
th: หมุดแผนที่

en: Maps
th: แผนที่

en: Margin
th: ขอบ

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
th: มาร์จิ้นเพิ่มพื้นที่พิเศษให้กับด้านนอกขององค์ประกอบเพิ่มระยะห่างระหว่างองค์ประกอบและรายการอื่น ๆ ในหน้า

en: Marker
th: หมุด

en: Mask Aspect Ratio
th: อัตราส่วนภาพของหน้ากาก

en: Mask Blend Mode
th: โหมดผสมผสานหน้ากาก

en: Mask Color
th: หน้ากากสี

en: Mask Height
th: ความสูงของหน้ากาก

en: Mask Horizontal Offset
th: มาสก์ ออฟเซ็ตแนวนอน

en: Mask Position
th: ตำแหน่งหน้ากาก

en: Mask Size
th: ขนาดหน้ากาก

en: Mask Style
th: รูปแบบหน้ากาก

en: Mask Vertical Offset
th: มาส์กแนวตั้งออฟเซ็ต

en: Mask Width
th: ความกว้างของหน้ากาก

en: Masonry
th: แบบ Masonry

en: Max Height
th: ความสูงสูงสุด

en: Max Width
th: ความกว้างสูงสุด

en: Maximum Length
th: ความยาวสูงสุด

en: Maximum length: %1$d characters.
th: ความยาวสูงสุด: %1$d อักขระ

en: Media
th: สื่อ

en: Medium
th: ขนาดกลาง

en: Medium 500
th: ปานกลาง 500

en: Member Description
th: คำอธิบายสมาชิก

en: Member Image
th: ภาพสมาชิก

en: Member Position
th: ตำแหน่งสมาชิก

en: Member Social Links
th: ลิงค์โซเชียลของสมาชิก

en: Menu
th: เมนู

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
th: ID เมนูที่จะคิวรี (เมื่อ query_type เป็น menus)

en: Menu Item
th: รายการเมนู

en: Menu Item Offset
th: ออฟเซ็ตรายการเมนู

en: Menu Items Per Page
th: รายการเมนูต่อหน้า

en: Menu Link
th: ลิงค์เมนู

en: Menu Logo
th: โลโก้เมนู

en: Menu Order
th: ลำดับเมนู

en: Menu Style
th: สไตล์เมนู

en: Menu Text
th: ข้อความเมนู

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
th: ความกว้างของเมนูถูก จำกัด โดยความกว้างของเนื้อหาเว็บไซต์ของคุณ การเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะขยายเมนูตามความกว้างเต็มของหน้าต่างเบราว์เซอร์

en: Menus
th: เมนู

en: Message
th: ข้อความ

en: Message AI Agent...
th: ส่งข้อความถึง AI Agent...

en: Message Field
th: เขตข้อมูลข้อความ

en: Message Pattern
th: รูปแบบข้อความ

en: Meta
th: เมตา

en: Meta Key: %s
th: คีย์เมตา: %s

en: Meta Layout
th: เค้าโครง Meta

en: Meta Query
th: เมตาคิวรี

en: Meta Text
th: ข้อความ Meta

en: Meta Value
th: ค่าเมตา

en: Meta Value: %s
th: ค่าเมตา: %s

en: Meta key to query.
th: Meta key ที่จะคิวรี

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
th: พารามิเตอร์เมตาคิวรีสำหรับกรองโพสต์ตามฟิลด์กำหนดเอง อาร์เรย์ของเงื่อนไขเมตาคิวรี หลายเงื่อนไขจะถูกรวมด้วยความสัมพันธ์แบบ AND

en: Meta value to compare against.
th: Meta value ที่จะใช้เปรียบเทียบ

en: Meta value type.
th: ประเภทของ Meta value

en: Mid
th: กลาง

en: Mid %s
th: กึ่งกลาง %s

en: Mid Blur
th: กลางเบลอ

en: Mid Offset
th: ออฟเซ็ตกลาง

en: Mid Opacity
th: ความทึบปานกลาง

en: Mid Rotation
th: การหมุนกลาง

en: Mid Scale
th: ระดับกลาง

en: Middle of Element
th: กลางธาตุ

en: Millimeters (mm)
th: มิลลิเมตร (มม.)

en: Min
th: นาที

en: Min Height
th: ความสูงขั้นต่ำ

en: Minimum Height Rows
th: แถวความสูงขั้นต่ำ

en: Minimum Length
th: ความยาวขั้นต่ำ

en: Minimum Score
th: คะแนนขั้นต่ำ

en: Minimum length: %1$d characters.
th: ความยาวขั้นต่ำ: %1$d อักขระ

en: Minute
th: นาที

en: Minute(s)
th: นาที

en: Minutes
th: นาที

en: Mirror Mouse Movement
th: สะท้อนการเคลื่อนไหวของเมาส์

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
th: ขาดพารามิเตอร์ที่จำเป็น: `currentPage.id`.

en: Mobile Menu Background Color
th: เคลื่อนที่เมนูของสีพื้นหลัง

en: Mobile Menu Text Color
th: สีข้อความของเมนูอุปกรณ์เคลื่อนที่

en: Modal
th: โมดัล

en: Modified
th: ถูกแก้ไข

en: Modified Fields To Extend
th: ฟิลด์ที่แก้ไขแล้วที่จะขยาย

en: Modify
th: แก้ไข

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
th: แก้ไของค์ประกอบที่ผสมผสานกับเลเยอร์ใด ๆ ที่อยู่ด้านล่าง หากต้องการรีเซ็ตให้เลือกตัวเลือก "ปกติ"

en: Module
th: โมดูล

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
th: โมดูล %1$s ถูกสร้างขึ้นโดยใช้ส่วนหัว HTML คุณสามารถเปลี่ยนระดับหัวข้อสำหรับโมดูลนี้ได้โดยเลือกอะไรก็ได้ตั้งแต่ H1 ถึง H6 ระดับหัวเรื่องที่สูงขึ้นมีขนาดเล็กลงและมีนัยสำคัญน้อยกว่า

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
th: %s ของโมดูลถูกสร้างด้วยหัวเรื่อง HTML คุณสามารถเปลี่ยนระดับหัวเรื่องของโมดูลนี้ได้โดยเลือกตั้งแต่ H1 ถึง H6 ระดับหัวเรื่องที่สูงกว่าจะเล็กกว่าและมีความสำคัญน้อยกว่า

en: Module Alignment
th: การจัดแนวข้อความ

en: Module Elements
th: องค์ประกอบของโมดูล

en: Module Link Target
th: เป้าหมายลิงก์โมดูล

en: Module Link URL
th: URL ลิงก์โมดูล

en: Module Presets
th: พรีเซ็ตโมดูล

en: Module Text
th: ข้อความโมดูล

en: Module Use
th: การใช้งานโมดูล

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
th: ระดับหัวเรื่องของโมดูลถูกสร้างโดยใช้หัวเรื่อง HTML คุณสามารถเปลี่ยนระดับหัวเรื่องสำหรับโมดูลนี้ได้โดยเลือกตั้งแต่ H1 ถึง H6 ระดับหัวเรื่องที่สูงกว่าจะมีขนาดเล็กกว่าและมีความสำคัญน้อยกว่า

en: Module mousetrap
th: มูสแทรปของโมดูล

en: Modules
th: มอดูล

en: Monday
th: วันจันทร์

en: Month: %s
th: เดือน: %s

en: Monthly
th: รายเดือน

en: More
th: เพิ่มเติม

en: More Options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Motion Effect Trigger
th: ทริกเกอร์เอฟเฟกต์การเคลื่อนไหว

en: Mountains
th: มีส่วนประกอบ

en: Mountains 2
th: มีส่วนประกอบ

en: Mouse Enter
th: เมาส์เข้า

en: Mouse Exit
th: ออกจากเมาส์

en: Mouse Wheel Zoom
th: ขยายตามการหมุนล้อเมาส์

en: Move
th: เคลื่อนไหว

en: Move Down
th: เลื่อนลง

en: Move Item
th: ย้ายรายการ

en: Move Module Down
th: ย้ายโมดูลลง

en: Move Module To Bottom
th: ย้ายโมดูลไปด้านล่าง

en: Move Module To Parent
th: ย้ายโมดูลไปยังองค์ประกอบแม่

en: Move Module To Top
th: ย้ายโมดูลไปด้านบน

en: Move Module Up
th: ย้ายโมดูลขึ้น

en: Move To Bottom
th: ย้ายไปล่างสุด

en: Move To Parent
th: ย้ายไปยังพาเรนต์

en: Move To Top
th: ย้ายไปบนสุด

en: Move Up
th: เลื่อนขึ้น

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
th: ย้ายองค์ประกอบไปทิศทางใดก็ได้โดยไม่กระทบองค์ประกอบรอบข้าง

en: Move to Trash
th: ย้ายไปถังขยะ

en: Moved %s
th: ย้าย %s แล้ว

en: Moved Modules
th: ย้ายโมดูลแล้ว

en: Movement Type
th: ประเภทการเคลื่อนไหว

en: Multi-Column
th: หลายคอลัมน์

en: Multi-Row
th: หลายแถว

en: Multiplication require one value to be unitless
th: การคูณต้องมีค่าหนึ่งค่าเป็นแบบไม่มีหน่วย

en: Multiply
th: เพิ่มจำนวน

en: My Cloud
th: คลาวด์ของฉัน

en: My Divi Cloud
th: Divi Cloud ของฉัน

en: My Global %s
th: %s ส่วนกลางของฉัน

en: My Library
th: คลังของฉัน

en: Name
th: ชื่อ

en: Name Field
th: เขตข้อมูลชื่อ

en: Name Format
th: รูปแบบชื่อ

en: Name Fullwidth
th: หน้าเว็บไซต์แบบเต็มหน้าจอ

en: Name Your Font
th: ตั้งชื่อแบบอักษรของคุณ

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
th: ชื่อ คีย์ หรือป้ายกำกับของฟิลด์ ACF Repeater ที่จะคิวรี (ใช้เมื่อ query_type เป็น repeater)

en: Navigate
th: นำทาง

en: Navigate Within Current Category
th: นำทางภายในหมวดหมู่ปัจจุบัน

en: Navigation
th: การนำทาง

en: Navigation Arrows
th: ลูกศรนำทาง

en: Network
th: เครือข่าย

en: Never
th: ไม่เคย

en: New Accordion Item
th: รายการแอคคอร์เดียนใหม่

en: New Bar Counter
th: แผนภูมิจำนวนใหม่

en: New Body Template
th: เทมเพลตเนื้อหาหลักใหม่

en: New Comment Title
th: หัวข้อความคิดเห็นใหม

en: New Contact Field
th: ฟิลด์ติดต่อใหม่

en: New Field
th: ฟิลด์ใหม่

en: New Footer Template
th: เทมเพลตฟุตเตอร์ใหม่

en: New Global Canvas
th: แคนวาสส่วนกลางใหม่

en: New Header Template
th: เทมเพลตเฮดเดอร์ใหม่

en: New Icon List Item
th: รายการไอคอนใหม่

en: New Message From %1$s%2$s
th: ข้อความใหม่จาก %1$s%2$s

en: New Module
th: มอดูลใหม่

en: New Preset From Current Styles
th: พรีเซ็ตใหม่จากสไตล์ปัจจุบัน

en: New Pricing Table
th: ตารางราคาใหม่

en: New Review Title
th: หัวข้อรีวิวใหม่

en: New Row
th: แถวใหม่

en: New Section
th: เซกชั่นใหม่

en: New Slide
th: สไลด์ใหม่

en: New Tab
th: แท็บใหม่

en: New Template
th: เทมเพลตใหม่

en: New Theme Builder
th: Theme Builder ใหม่

en: New Theme Builder Item
th: ไอเท็ม Theme Builder ใหม่

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
th: ความคิดเห็นใหม่กว่า <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
th: ถัดไป

en: Next Entries &raquo;
th: รายการถัดไป &raquo;

en: Next Entries »
th: รายการถัดไป »

en: Next Link
th: ลิงค์ถัดไป

en: Next Link Arrow
th: ลูกศรลิงก์ถัดไป

en: Next Page
th: หน้าถัดไป

en: Next Post
th: โพสต์ถัดไป

en: Nice Name
th: ชื่อที่ใช้แสดง

en: Nickname
th: ชื่อเล่น

en: No
th: ไม่

en: No Animation
th: ไม่มีภาพเคลื่อนไหว

en: No Canvas
th: ไม่มีแคนวาส

en: No Column Class
th: ไม่มีคลาสคอลัมน์

en: No File Selected.
th: ไม่ได้เลือกไฟล์

en: No Font File Provided.
th: ไม่ได้ระบุไฟล์ฟอนต์

en: No Matches Found
th: ไม่พบรายการที่ตรงกัน

en: No Modules Found
th: ไม่พบโมดูล

en: No Preset
th: ไม่มีพรีเซ็ต

en: No Presets Applied
th: ไม่มีพรีเซ็ตที่ใช้

en: No Repeat
th: ไม่ทำซ้ำ

en: No Results Found
th: ไม่พบผลลัพธ์

en: No Results Found.
th: ไม่พบผลลัพธ์

en: No Sidebar
th: ไม่มีแถบด้านข้าง

en: No Thanks
th: ไม่เป็นไรขอบคุณ

en: No Wrap
th: ไม่ตัดบรรทัด

en: No commands found
th: ไม่พบคำสั่ง

en: No entries found.
th: ไม่พบรายการ

en: No entry found.
th: ไม่พบรายการ

en: No field is selected
th: ไม่ได้เลือกฟิลด์

en: No field selected
th: ไม่ได้เลือกฟิลด์

en: No fields found
th: ไม่พบฟิลด์

en: No fields were found that match the specified find value.
th: ไม่พบฟิลด์ที่ตรงกับค่าที่ระบุสำหรับการค้นหา

en: No gallery images found for this product.
th: ไม่พบรูปภาพแกลเลอรีสำหรับสินค้านี้

en: No global canvases found
th: ไม่พบแคนวาสส่วนกลาง

en: No global canvases found in Trash
th: ไม่พบแคนวาสส่วนกลางในถังขยะ

en: No layers exist for this search query.
th: ไม่มีเลเยอร์สำหรับคำค้นหานี้

en: No library item found
th: ไม่พบไอเท็มไลบรารี

en: No matching options found
th: ไม่พบตัวเลือกที่ตรงกัน

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
th: ไม่มีตัวเลือกที่ตรงกัน กด Enter เพื่อเพิ่มเป็นแท็กแบบกำหนดเอง

en: No modules found matching the selected criteria.
th: ไม่พบโมดูลที่ตรงกับเกณฑ์ที่เลือก

en: No option groups available.
th: ไม่มีกลุ่มตัวเลือกที่ใช้งานได้

en: No options added.
th: ยังไม่มีตัวเลือก

en: No options available
th: ไม่มีตัวเลือกให้ใช้งาน

en: No options found
th: ไม่พบตัวเลือก

en: No post ID or content provided.
th: ไม่ได้ระบุ ID โพสต์หรือเนื้อหา

en: No products were found matching your selection.
th: ไม่พบสินค้าที่ตรงกับตัวเลือกของคุณ

en: No results found
th: ไม่พบผลลัพธ์

en: No results found.
th: ไม่พบผลลัพธ์.

en: Non-Standard Meta Keys
th: Meta Key ที่ไม่เป็นมาตรฐาน

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
th: การยืนยัน Nonce ล้มเหลว โปรดรีเฟรชหน้าแล้วลองอีกครั้ง

en: None
th: ไม่มี

en: Normal
th: ปกติ

en: Not Equals (!=)
th: ไม่เท่ากับ (!=)

en: Not In List (NOT IN)
th: ไม่อยู่ในรายการ (NOT IN)

en: Not that bad
th: ไม่แย่มาก

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
th: หมายเหตุ: การดำเนินการนี้อาจใช้เวลาหลายนาที ขึ้นอยู่กับจำนวนเทมเพลตที่ใช้เลย์เอาต์นี้

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
th: หมายเหตุ: เขตข้อมูลนี้ใช้เพื่อปิดการใช้งานการเติมอัตโนมัติของเบราว์เซอร์ระหว่างที่แก้ไขแบบฟอร์มใน VB

en: Nothing found
th: ไม่พบสิ่งใด

en: Nothing found in Trash
th: ไม่พบสิ่งใดในถังขยะ

en: Number
th: ตัวเลข

en: Number Counter
th: การนับจำนวน

en: Number Counter Title
th: ชื่อตัวนับตัวเลข

en: Number Counters
th: ตัวนับจำนวน

en: Number Of Views
th: จำนวนการเข้าชม

en: Number Text
th: ข้อความตัวเลข

en: Number of Columns
th: จำนวนคอลัมน์

en: Number of Rows
th: จำนวนแถว

en: Number of Views
th: จำนวนการดู

en: Number of Words
th: จำนวนคำ

en: Number of items per page
th: จำนวนรายการต่อหน้า

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
th: จำนวนรายการเมนูต่อหน้า (ใช้เมื่อ query_type เป็น menus)

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
th: จำนวนโพสต์ต่อหน้า (ใช้เมื่อ query_type เป็น post_type)

en: Number of posts per page.
th: จำนวนโพสต์ต่อหน้า

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
th: จำนวนรายการ Repeater ต่อหน้า (ใช้เมื่อ query_type เป็น repeater)

en: Number of slides to scroll at once.
th: จำนวนสไลด์ที่เลื่อนต่อครั้ง

en: Number of slides to show at once.
th: จำนวนสไลด์ที่แสดงพร้อมกัน

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
th: จำนวนเทอมต่อหน้า (ใช้เมื่อ query_type เป็น terms)

en: Number of users per page (used when query_type is users)
th: จำนวนผู้ใช้ต่อหน้า (ใช้เมื่อ query_type เป็น users)

en: Numbers
th: จำนวน

en: Numbers Only (0-9)
th: ตัวเลขเท่านั้น (0-9)

en: Numbers Text
th: ข้อความตัวเลข

en: Numeric
th: ตัวเลข

en: Odd Items
th: รายการคี่

en: Off
th: ปิด

en: Offset Columns
th: คอลัมน์ออฟเซ็ต

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
th: ออฟเซ็ตจากองค์ประกอบที่ติดหนึบโดยรอบ

en: Offset Number
th: จำนวนหักลบ

en: Offset Rule
th: กฎออฟเซ็ต

en: Offset Value
th: ค่าออฟเซ็ต

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
th: ออฟเซ็ตสำหรับคิวรีรายการเมนู (แทนที่การคำนวณหน้า)

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
th: ออฟเซ็ตสำหรับคิวรีโพสต์ (แทนที่การคำนวณหน้า)

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
th: ออฟเซ็ตสำหรับคิวรี Repeater (แทนที่การคำนวณหน้า)

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
th: ออฟเซ็ตสำหรับคิวรีเทอม (แทนที่การคำนวณหน้า)

en: Offset for users query (overrides page calculation)
th: ออฟเซ็ตสำหรับคิวรีผู้ใช้ (แทนที่การคำนวณหน้า)

en: Ok
th: ตกลง

en: Old Price
th: ราคาเก่า

en: On
th: เปิด

en: On Backorder
th: บน Backorder

en: On Backorder Text
th: บนข้อความ Backorder

en: On Click
th: เมื่อคลิก

en: On Hover
th: เมื่อโฮเวอร์

en: On Load
th: เมื่อโหลด

en: On Top Of Section Content
th: ด้านบนของเนื้อหาส่วน

en: On View
th: เมื่อปรากฏในมุมมอง

en: Once
th: ครั้งหนึ่ง

en: One or more posts not found.
th: ไม่พบโพสต์อย่างน้อยหนึ่งรายการ

en: Only Display This Many Times
th: แสดงหลายครั้งเท่านั้น

en: Only Include Posts With Specific Terms
th: รวมเฉพาะโพสต์ที่มีเทอมที่ระบุ

en: Only Include Specific Posts
th: รวมเฉพาะโพสต์ที่ระบุ

en: Only Replace Identical Fields
th: แทนที่เฉพาะฟิลด์ที่เหมือนกันเท่านั้น

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
th: แสดงเฉพาะไอคอนเมื่อเมาส์ชี้อยู่สำหรับ %1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
th: แสดงไอคอนเฉพาะเมื่อโฮเวอร์สำหรับ %s

en: Only Show Icon On Hover for Button
th: แสดงไอคอนเฉพาะเมื่อโฮเวอร์สำหรับปุ่ม

en: Only display
th: แสดงเฉพาะ

en: Only display after
th: แสดงเฉพาะหลังจาก

en: Only display before
th: แสดงก่อนเท่านั้น

en: Only display if
th: แสดงเฉพาะถ้า

en: Only display on
th: แสดงเฉพาะบน

en: Only display on date archives after
th: แสดงเฉพาะในวันที่เก็บถาวรหลังจาก

en: Only display on date archives before
th: แสดงเฉพาะในวันที่เก็บถาวรก่อน

en: Only display on first day of month
th: แสดงเฉพาะวันแรกของเดือน

en: Only display on last day of month
th: แสดงเฉพาะวันสุดท้ายของเดือน

en: Only display on posts authored by
th: แสดงเฉพาะในโพสต์ที่เขียนโดย

en: Only display on posts where
th: แสดงเฉพาะในโพสต์ที่

en: Only display on search results for
th: แสดงเฉพาะในผลการค้นหาสำหรับ

en: Only display to
th: แสดงเฉพาะไปที่

en: Only display to logged in visitors
th: แสดงเฉพาะผู้เยี่ยมชมที่เข้าสู่ระบบเท่านั้น

en: Only display to logged out visitors
th: แสดงเฉพาะผู้เยี่ยมชมที่ออกจากระบบ

en: Only display to users who have
th: แสดงเฉพาะผู้ใช้ที่มี

en: Only display to users who have visited
th: แสดงต่อผู้ใช้ที่เคยเข้าชมเท่านั้น

en: Only display to users who have visited
th: แสดงเฉพาะผู้ใช้ที่เคยเข้าชม

en: Only letters allowed.
th: อนุญาตเฉพาะตัวอักษรเท่านั้น

en: Only letters and numbers allowed.
th: อนุญาตเฉพาะตัวอักษรและตัวเลขเท่านั้น

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
th: เฉพาะลูกค้าที่เข้าสู่ระบบและได้ซื้อสินค้านี้เท่านั้นจึงจะสามารถแสดงความคิดเห็นได้

en: Only numbers allowed.
th: อนุญาตเฉพาะตัวเลขเท่านั้น

en: Onsale
th: วางจำหน่าย

en: Oops! An Error Has Occurred
th: อ๊ะ! เกิดข้อผิดพลาด

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
th: อ๊ะ ดูเหมือนว่าเลย์เอาต์เนื้อหาหลักของเทมเพลต Theme Builder ปัจจุบันถูกปิดใช้งานอยู่

en: Opacity
th: ความทึบแสง

en: Opacity Range
th: ช่วงความทึบแสง

en: Open
th: เปิด

en: Open %s
th: เปิด %s

en: Open Add to Library
th: เปิดเพิ่มไปยังไลบรารี

en: Open All
th: เปิดทั้งหมด

en: Open Clear Layout
th: เปิดล้างเลย์เอาต์

en: Open Command Center
th: เปิดศูนย์คำสั่ง

en: Open Help Panel
th: เปิดแผงช่วยเหลือ

en: Open History
th: เปิดประวัติ

en: Open Icon
th: เปิดไอคอน

en: Open Layers
th: เปิดเลเยอร์

en: Open Page Settings
th: เปิดการตั้งค่าเพจ

en: Open Portability Window
th: เปิดหน้าต่างการพกพา

en: Open Recent
th: เปิดล่าสุด

en: Open Search
th: เปิดการค้นหา

en: Open Settings
th: เปิดการตั้งค่า

en: Open Title Text Color
th: เปิดสีข้อความของชื่อ

en: Open Toggle
th: ท็อกเกิลเปิด

en: Open Toggle Background Color
th: สีพื้นหลังท็อกเกิลเปิด

en: Open in Lightbox
th: เปิดใน Lightbox

en: Operating System
th: ระบบปฏิบัติการ

en: Opt-in Description
th: รายละเอียดล็อกอิน

en: Opt-in Form
th: แบบฟอร์มล็อกอิน

en: Opt-in Form Fields
th: เขตข้อมูลแบบฟอร์ม

en: Opt-in Title
th: ชื่อตารางราคา

en: Option Enter
th: กด Enter ที่ตัวเลือก

en: Option Group
th: กลุ่มตัวเลือก

en: Option Group Presets
th: พรีเซ็ตกลุ่มตัวเลือก

en: Option Group To Extend
th: กลุ่มตัวเลือกที่จะขยาย

en: Option Move Down
th: เลื่อนตัวเลือกลง

en: Option Move Left
th: เลื่อนตัวเลือกไปทางซ้าย

en: Option Move Right
th: เลื่อนตัวเลือกไปทางขวา

en: Option Move Up
th: เลื่อนตัวเลือกขึ้น

en: Optional label for identification
th: ป้ายกำกับเสริมเพื่อการระบุ

en: Optional label for identification in the rule list
th: ป้ายกำกับเสริมสำหรับระบุในรายการกฎ

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
th: Post ID (ไม่บังคับ) สำหรับบริบทเทมเพลตโมดูลส่วนกลาง (เปิดใช้งานการแปลงซิงก์แบบเลือกได้).

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
th: โอเวอร์เลย์โมดัลยืนยันพรีเซ็ตของกลุ่มตัวเลือก

en: Orange
th: สีส้ม

en: Order
th: ใบสั่ง

en: Order By
th: คำสั่งซื้อของ

en: Order direction (ascending or descending)
th: ทิศทางการเรียงลำดับ (จากน้อยไปมากหรือจากมากไปน้อย)

en: Ordered List
th: แทรกรายการที่เรียงลำดับ

en: Ordered List Item Indent
th: รายการสั่งซื้อเยื้องรายการ

en: Ordered List Style Position
th: ตำแหน่งสไตล์รายการที่สั่ง

en: Ordered List Style Type
th: ประเภทสไตล์รายการที่สั่ง

en: Orientation
th: แนววาง

en: Other
th: อื่นๆ

en: Out Of Stock
th: สินค้าหมด

en: Out Of Stock Text
th: ข้อความสินค้าหมดสต็อก

en: Out of Stock Text
th: ข้อความหมด

en: Outer Shadow
th: แสดงเงาด้านใน

en: Outset
th: กรอบนอก

en: Outside
th: กรอบนอก

en: Overflow
th: โอเวอร์โฟลว์

en: Overlay
th: โอเวอร์เลย์

en: Overlay Background Color
th: สีพื้นหลังซ้อนทับ

en: Overlay Icon
th: ไอคอนโอเวอร์เลย์

en: Overlay Icon Color
th: สีไอคอนโอเวอร์เลย์

en: Overlay Image
th: ภาพซ้อนทับ

en: Override Active Global Templates
th: แทนที่เทมเพลตส่วนกลางที่ใช้งานอยู่

en: Override Existing Assignments
th: แทนที่การกำหนดที่มีอยู่

en: Override Existing Default Website Template
th: แทนที่เทมเพลตเริ่มต้นของเว็บไซต์ที่มีอยู่

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
th: แทนที่การจัดแนวเริ่มต้นขององค์ประกอบนี้ภายในคอนเทนเนอร์ flex ของมัน ซึ่งทำให้องค์ประกอบแต่ละรายการสามารถจัดแนวต่างจากการตั้งค่า align-items ของคอนเทนเนอร์ได้

en: Padding
th: ระยะห่างวัตถุ

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
th: Padding เพิ่มพื้นที่พิเศษให้กับด้านในขององค์ประกอบเพิ่มระยะห่างระหว่างขอบขององค์ประกอบและเนื้อหาภายใน

en: Page
th: หน้า

en: Page Background Settings
th: การตั้งค่าพื้นหลังหน้า

en: Page Bar Icons
th: ไอคอนแถบหน้า

en: Page Color Palette Settings
th: การตั้งค่าพาเลตสีหน้า

en: Page Creation Flow
th: โฟลว์การสร้างหน้า

en: Page Custom CSS Settings
th: การตั้งค่า CSS แบบกำหนดเองของหน้า

en: Page Manager
th: ตัวจัดการหน้าเพจ

en: Page Menu
th: เมนูหน้าเพจ

en: Page Options
th: ตัวเลือกหน้า

en: Page Performance Settings
th: การตั้งค่าประสิทธิภาพหน้า

en: Page Settings
th: การตั้งค่าหน้า

en: Page Spacing Settings
th: การตั้งค่าระยะห่างหน้า

en: Page Title
th: ชื่อหน้า

en: Page Type
th: ประเภทหน้า

en: Page Visit
th: เยี่ยมชมเพจ

en: Pagenavi
th: ตัวนำทางบนหน้าเว็บ

en: Pages
th: หน้า

en: Pagination
th: แสดงหมายเลขหน้า

en: Pagination Active Page
th: เลขหน้าที่ใช้งานอยู่

en: Pagination Navigation
th: การนำทางแบบแบ่งหน้า

en: Pagination Text
th: ข้อความการแบ่งหน้า

en: Paginations
th: การแบ่งหน้า

en: Paint
th: สี

en: Panel
th: แผง

en: Parallax Method
th: วิธีแพรัลแล็กซ์

en: Parent
th: แม่

en: Parent Action Icons On Hover
th: ไอคอนการทำงานของรายการแม่เมื่อชี้เมาส์

en: Parent Action Icons On Hover
th: ไอคอนการทำงานของรายการแม่เมื่อโฮเวอร์

en: Parent Column
th: คอลัมน์แม่

en: Parent Container
th: คอนเทนเนอร์แม่

en: Parent Group
th: กลุ่มแม่

en: Parent Row
th: แถวแม่

en: Parent Section
th: เซกชันแม่

en: Parentheticals must be closed
th: ต้องปิดวงเล็บให้ครบ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Paste %1$s
th: วาง %1$s

en: Paste %1$s %2$s Attributes
th: วางแอตทริบิวต์ %1$s %2$s

en: Paste %1$s Above
th: วาง %1$s ไว้ด้านบน

en: Paste %1$s Attributes
th: วางแอตทริบิวต์ของ %1$s

en: Paste %1$s Below
th: วาง %1$s ไว้ด้านล่าง

en: Paste %1$s Content Attributes
th: วางแอตทริบิวต์เนื้อหาของ %1$s

en: Paste %1$s Design Attributes
th: วางแอตทริบิวต์การออกแบบของ %1$s

en: Paste %1$s Inside
th: วาง %1$s ไว้ด้านใน

en: Paste %1$s Preset
th: วางพรีเซ็ต %1$s

en: Paste %1$s Presets
th: วางพรีเซ็ตของ %1$s

en: Paste %1$s Style Attributes
th: วางแอตทริบิวต์สไตล์ของ %1$s

en: Paste All %1$s Attributes
th: วางแอตทริบิวต์ %1$s ทั้งหมด

en: Paste All Attributes
th: วางแอตทริบิวต์ทั้งหมด

en: Paste Attributes
th: วางแอตทริบิวต์

en: Paste Design Attributes
th: วางแอตทริบิวต์ดีไซน์

en: Paste Item Style
th: วางสไตล์ของรายการ

en: Paste Module
th: วางโมดูล

en: Paste Module Style
th: วางสไตล์โมดูล

en: Paste Select Content Attributes
th: วางแอตทริบิวต์เนื้อหาที่เลือก

en: Paste Select Design Attributes
th: วางแอตทริบิวต์การออกแบบที่เลือก

en: Paste Select Presets
th: วางพรีเซ็ตที่เลือก

en: Paste Select Style Attributes
th: วางแอตทริบิวต์สไตล์ที่เลือก

en: Paste to %1$s
th: วางลงใน %1$s

en: Pattern Blend Mode
th: โหมดผสมผสานรูปแบบ

en: Pattern Color
th: ลวดลายสี

en: Pattern Height
th: ความสูงของรูปแบบ

en: Pattern Horizontal Offset
th: รูปแบบ ออฟเซ็ตแนวนอน

en: Pattern Repeat
th: ทำซ้ำรูปแบบ

en: Pattern Repeat Origin
th: รูปแบบการทำซ้ำแหล่งกำเนิด

en: Pattern Size
th: ขนาดลาย

en: Pattern Style
th: รูปแบบรูปแบบ

en: Pattern Transform
th: การแปลงรูปแบบ

en: Pattern Vertical Offset
th: รูปแบบ ออฟเซ็ตแนวตั้ง

en: Pattern Width
th: ความกว้างของรูปแบบ

en: Pause %s Video When Another Video Plays
th: หยุดวิดีโอ %s ชั่วคราวเมื่อมีวิดีโออื่นเล่น

en: Pause %s Video While Not In View
th: หยุดวิดีโอ %s ชั่วคราวเมื่ออยู่นอกมุมมอง

en: Pause Video When Another Video Plays
th: หยุดวิดีโอชั่วคราวเมื่อวิดีโออื่นเล่น

en: Pause Video While Not In View
th: หยุดวิดีโอชั่วคราวขณะที่ไม่ได้ดู

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
th: หยุดการหมุนอัตโนมัติเมื่อโฮเวอร์เหนือแครูเซล

en: Pause on Hover
th: หยุดชั่วคราวเมื่อโฮเวอร์

en: Percent
th: เปอร์เซ็นต์

en: Percent Container
th: คอนเทนเนอร์เปอร์เซ็นต์

en: Percent Sign
th: สัญลักษณ์เปอร์เซ็นต์

en: Percent Text
th: ข้อความเปอร์เซ็นต์

en: Percentage
th: เปอร์เซ็นต์

en: Percentage Text
th: ข้อความเปอร์เซ็นต์

en: Perfect
th: ยอดเยี่ยม

en: Performance Settings
th: การตั้งค่าประสิทธิภาพ

en: Person
th: บุคคล

en: Persons
th: บุคคล

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Phone View
th: มุมมองโทรศัพท์

en: Phone Wide
th: โทรศัพท์แนวนอน

en: Phone number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Picas (pc)
th: ปิกัส (พีซี)

en: Pick a Color
th: เลือกสี

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
th: เลือกสไตล์กล่องเงาเพื่อเปิดใช้กล่องเงาสำหรับองค์ประกอบนี้ เมื่อเปิดใช้งานคุณจะสามารถปรับแต่งสไตล์เงาของกล่องเพิ่มเติม หากต้องการปิดใช้งานรูปแบบเงาของกล่องกำหนดเองให้เลือกตัวเลือกไม่มี

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
th: เลือกสีที่จะใช้กับพื้นหลังของเมนูแบบเลื่อนลง เมนูแบบเลื่อนลงจะปรากฏขึ้นเมื่อวางเมาส์เหนือลิงก์ที่มีรายการย่อย

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับลิงค์ที่ใช้งานในเมนูแบบเลื่อนลง เมนูแบบเลื่อนลงจะปรากฏขึ้นเมื่อวางเมาส์เหนือลิงก์ที่มีรายการย่อย

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับลิงก์ในเมนูแบบเลื่อนลง เมนูแบบเลื่อนลงจะปรากฏขึ้นเมื่อวางเมาส์เหนือลิงก์ที่มีรายการย่อย

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับลิงก์ในเมนูมือถือ

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับข้อความ %1$s

en: Pick a color to be used for the %s text
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับข้อความ %s

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับการสลับ %1$s

en: Pick a color to be used for the background of button.
th: เลือกสีที่จะใช้เป็นพื้นหลังของปุ่ม

en: Pick a color to be used for the border.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับเส้นขอบ

en: Pick a color to be used for the button border.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับเส้นขอบปุ่ม

en: Pick a color to be used for the button text.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับข้อความของปุ่ม

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับเส้นแบ่งระหว่างลิงก์ในเมนูแบบเลื่อนลง เมนูแบบเลื่อนลงจะปรากฏขึ้นเมื่อวางเมาส์เหนือลิงก์ที่มีรายการย่อย

en: Pick a color to be used for the remove icon.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับไอคอนลบ

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับตัวบ่งชี้ฟิลด์ที่ต้องการ

en: Pick a color to be used for the text
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับข้อความ

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับข้อความที่เขียนภายในช่องป้อนข้อมูล

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
th: เลือกสีที่จะใช้ในพื้นที่ที่ไม่ได้บรรจุจนเต็มของวงกลม

en: Pick a color to fill the module's input fields.
th: เลือกสีเพื่อเติมฟิลด์อินพุตของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's notice.
th: เลือกสีเพื่อเติมคำบอกกล่าวของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
th: เลือกสีเพื่อเติมปุ่มตัวเลือกของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
th: เลือกสีเพื่อเติมไอคอนลบของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
th: เลือกสีเพื่อเติมปุ่มตัวเลือกที่เลือกของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
th: เลือกสีเพื่อเติมเซลล์สลับตารางของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's table cell.
th: เลือกสีเพื่อเติมเซลล์ตารางของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's table header.
th: เลือกสีเพื่อเติมส่วนหัวของตารางของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's table row.
th: เลือกสีเพื่อเติมแถวตารางของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's table.
th: เลือกสีเพื่อเติมตารางของโมดูล

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
th: เลือกสีเพื่อเติมคำแนะนำเครื่องมือของโมดูล

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
th: เลือกสีที่จะใช้หลังข้อความชื่อโพสต์ การลดความทึบของสีจะทำให้ภาพพื้นหลังแสดงผ่านในขณะที่ยังคงสามารถอ่านข้อความได้

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับพื้นที่พื้นหลังที่ปรากฏด้านหลังข้อความการกำหนดราคา

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับพื้นหลังด้านหลังชื่อตารางการกำหนดราคา

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับภาพซ้อนทับพื้นหลัง การลดความทึบจะทำให้ภาพพื้นหลังและการไล่ระดับสีแสดงในขณะที่ยังคงรักษาข้อความที่สามารถอ่านได้

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับสัญลักษณ์แสดงหัวข้อย่อยที่ปรากฏถัดจากแต่ละรายการในพื้นที่คุณลักษณะของตารางการกำหนดราคา

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับพื้นที่พื้นหลังแบบวงกลมด้านหลังไอคอนคำพูด

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับการนำทางแบบจุดที่ปรากฏที่ด้านล่างของตัวเลื่อนเพื่อกำหนดว่าสไลด์ใดที่เปิดใช้งานอยู่

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
th: เลือกสีสำหรับไอคอนที่จะปรากฏเมื่อโฮเวอร์เหนือรายการแครูเซล

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับไอคอนที่ปรากฏขึ้นเมื่อวางเมาส์เหนือผลิตภัณฑ์

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับภาพซ้อนทับที่ปรากฏด้านหลังไอคอนเล่นเมื่อวางเมาส์เหนือวิดีโอ

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
th: เลือกสีที่จะใช้กับป้ายลดราคาที่แสดงบนสินค้าที่กำลังลดราคา

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับ bade การขายที่ปรากฏบนผลิตภัณฑ์ที่มีการขาย

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับตัวแบ่งส่วน โดยค่าเริ่มต้นจะถือว่าสีของส่วนด้านบนหรือด้านล่างของส่วนนี้เพื่อให้แน่ใจว่าการเปลี่ยนแปลงราบรื่น

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
th: เลือกสีที่จะใช้สำหรับลูกศรเลื่อนที่ใช้ในการเลื่อนดูแต่ละสไลด์

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
th: เลือกสไตล์เงาของข้อความเพื่อเปิดใช้งานเงาขององค์ประกอบนี้ เมื่อเปิดใช้งานคุณจะสามารถปรับแต่งสไตล์เงาของข้อความเพิ่มเติมได้ หากต้องการปิดใช้งานสไตล์เงาข้อความที่กำหนดเองให้เลือกตัวเลือกไม่มี

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำที่จะใช้สำหรับพื้นหลังของตารางการกำหนดราคาที่โดดเด่น ซึ่งจะช่วยให้ตารางเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำที่จะใช้สำหรับสีพื้นหลังของเมนูเมื่อดูบนอุปกรณ์มือถือ

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำเพื่อใช้สำหรับเนื้อความในตารางราคาที่โดดเด่น สีที่เป็นเอกลักษณ์สามารถช่วยให้รายการเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำเพื่อใช้กับสกุลเงินและข้อความความถี่ภายในตารางราคาที่แนะนำ สีที่เป็นเอกลักษณ์สามารถช่วยให้รายการเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำเพื่อใช้สำหรับรายการที่ไม่รวมอยู่ในตารางราคาที่แนะนำ สีที่เป็นเอกลักษณ์สามารถช่วยให้รายการเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำเพื่อใช้กับข้อความราคาภายในตารางราคาที่โดดเด่น สีที่เป็นเอกลักษณ์สามารถช่วยให้รายการเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำเพื่อใช้สำหรับคำบรรยายในตารางการกำหนดราคาที่โดดเด่น สีที่เป็นเอกลักษณ์สามารถช่วยให้รายการเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำเพื่อใช้สำหรับพื้นที่พื้นหลังที่ปรากฏด้านหลังข้อความการกำหนดราคาในตารางที่โดดเด่น สีที่เป็นเอกลักษณ์สามารถช่วยให้รายการเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำเพื่อใช้สำหรับพื้นหลังด้านหลังชื่อตารางการกำหนดราคาในตารางการกำหนดราคาที่โดดเด่น สีที่เป็นเอกลักษณ์สามารถช่วยให้รายการเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำเพื่อใช้สำหรับกระสุนที่ปรากฏถัดจากแต่ละรายการภายในแท็บเด่น สีที่เป็นเอกลักษณ์สามารถช่วยให้รายการเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
th: เลือกสีที่ไม่ซ้ำเพื่อใช้สำหรับข้อความชื่อในตารางราคาที่โดดเด่น สีที่เป็นเอกลักษณ์สามารถช่วยให้รายการเด่นโดดเด่นจากส่วนที่เหลือ

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
th: เลือกสไตล์ภาพเคลื่อนไหวเพื่อเปิดใช้งานภาพเคลื่อนไหวสำหรับองค์ประกอบนี้ เมื่อเปิดใช้งานแล้วคุณจะสามารถปรับแต่งลักษณะภาพเคลื่อนไหวของคุณเพิ่มเติมได้ หากต้องการปิดใช้งานภาพเคลื่อนไหวให้เลือกตัวเลือกไม่มี

en: Pick an icon to be used for the button.
th: เลือกไอคอนที่จะใช้สำหรับปุ่ม

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
th: เลือกทิศทางการเคลื่อนไหวได้สูงสุดห้าทิศทางซึ่งแต่ละเส้นทางจะปรับตำแหน่งเริ่มต้นและจุดสิ้นสุดขององค์ประกอบภาพเคลื่อนไหวของคุณ

en: Pills
th: ยาเม็ด

en: Pin
th: ปักหมุด

en: Pinwheel
th: ตะไล

en: Pixels
th: พิกเซล

en: Place Gradient Above Background Image
th: ภาพพื้นหลังชื่อ

en: Placeholder
th: ข้อความตัวอย่าง

en: Placeholder Text
th: ข้อความตัวอย่าง

en: Play Button
th: ปุ่มเล่น

en: Play Icon
th: ไอคอนเล่น

en: Play Mode
th: โหมดการเล่น

en: Player Buttons
th: ปุ่มเครื่องเล่น

en: Player Sliders
th: แถบเลื่อนเครื่องเล่น

en: Player Sliders Current
th: แถบเลื่อนเครื่องเล่นปัจจุบัน

en: Player Timer
th: ตัวจับเวลาเครื่องเล่น

en: Please %s
th: โปรด %s

en: Please enter a %s
th: โปรดป้อน %s

en: Please enter your valid google map API key.
th: โปรดป้อนคีย์ Google Maps API ที่ถูกต้องของคุณ

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
th: โปรดกรอกรายละเอียดด้านบนเพื่อดูวิธีชำระเงินที่ใช้ได้

en: Please input a valid email address.
th: โปรดป้อนที่อยู่อีเมลที่ถูกต้อง

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
th: โปรดเข้าสู่ระบบ Divi Cloud เพื่อบันทึกเลย์เอาต์ของคุณ

en: Please select at least one file.
th: โปรดเลือกอย่างน้อยหนึ่งไฟล์

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
th: โปรดตรวจสอบช่องด้านล่างเพื่อให้แน่ใจว่าคุณกรอกข้อมูลถูกต้อง

en: Please, fill in the following fields:
th: โปรดกรอกข้อมูลในช่องต่อไปนี้:

en: Please, fix the following errors:
th: โปรดแก้ไขข้อผิดพลาดต่อไปนี้:

en: Plugin Options
th: ตัวเลือกปลั๊กอิน

en: Points (pt)
th: คะแนน (จุด)

en: Polka Dots
th: ลายจุด

en: Popularity (Sales)
th: ความนิยม (ยอดขาย)

en: Portability
th: การพกพา

en: Portfolio
th: แฟ้มภาพผลงาน

en: Portfolio Filters
th: ตัวกรองพอร์ตโฟลิโอ

en: Portfolio Image
th: ภาพพอร์ตโฟลิโอ

en: Portfolio Pagination
th: การแบ่งหน้าพอร์ตโฟลิโอ

en: Portfolio Pagination Active
th: การแบ่งหน้าแฟ้มผลงานที่ใช้งานอยู่

en: Portfolio Post Meta
th: เมตาโพสต์พอร์ตโฟลิโอ

en: Portfolio Title
th: ชื่อแฟ้มภาพผลงาน

en: Portfolios
th: พอร์ตการลงทุน

en: Portrait
th: แนวตั้ง

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Position Text
th: ข้อความตำแหน่ง

en: Post
th: โพสต์

en: Post Carousel
th: แครูเซลโพสต์

en: Post Carousels
th: แครูเซลโพสต์

en: Post Content
th: โพสต์เนื้อหา

en: Post Contents
th: เนื้อหาโพสต์

en: Post Count
th: จำนวนโพสต์

en: Post ID is required.
th: ต้องระบุ ID โพสต์

en: Post IDs array is required.
th: ต้องระบุอาร์เรย์ของ ID โพสต์

en: Post Info
th: ข้อมูลโพสต์

en: Post Meta
th: เมตาโพสต์

en: Post Name
th: ชื่อโพสต์

en: Post Offset
th: ออฟเซ็ตโพสต์

en: Post Offset Number
th: โพสต์หมายเลขชดเชย

en: Post Slider
th: แถบเลื่อนโพสต์

en: Post Sliders
th: โพสต์เลื่อน

en: Post Status
th: สถานะโพสต์

en: Post Tag
th: โพสต์แท็ก

en: Post Title
th: หัวข้อโพสต์

en: Post Titles
th: โพสต์ชื่อเรื่อง

en: Post Type
th: ประเภทโพสต์

en: Post Type Archive
th: คลังเก็บประเภทโพสต์

en: Post Types
th: ประเภทโพสต์

en: Post Visit
th: โพสต์เยี่ยมชม

en: Post not found.
th: ไม่พบโพสต์

en: Post type "%s" does not exist.
th: ไม่มีประเภทโพสต์ "%s" อยู่

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
th: หน้าเก็บถาวรตามประเภทโพสต์ไม่มีการตั้งค่าหน้าที่แก้ไขได้

en: Post type is required.
th: ต้องระบุประเภทโพสต์

en: Post type mismatch.
th: ประเภทโพสต์ไม่ตรงกัน

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
th: ประเภทโพสต์สำหรับคิวรี (เมื่อ query_type เป็น post_type) สามารถเป็นประเภทเดียวหรือรายการคั่นด้วยจุลภาค หากเว้นว่าง จะคิวรีทุกประเภทโพสต์

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
th: ประเภทโพสต์สำหรับคิวรี สามารถเป็นประเภทเดียวหรือรายการคั่นด้วยจุลภาค (เช่น "post", "post,product,media") หากเว้นว่าง จะคิวรีทุกประเภทโพสต์

en: Posts
th: กระทู้

en: Posts For Current Page
th: โพสต์สำหรับหน้าปัจจุบัน

en: Posts Per Page
th: โพสต์ต่อหน้า

en: Posts by %s
th: โพสต์โดย %s

en: Posts for Current Page
th: โพสต์สำหรับหน้าปัจจุบัน

en: Premade Layout
th: เลย์เอาต์สำเร็จรูป

en: Premade Layouts
th: เลย์เอาต์กำหนดล่วงหน้า

en: Preset
th: ที่ตั้งไว้ล่วงหน้า

en: Preset 1
th: พรีเซ็ต 1

en: Preset 2
th: พรีเซ็ต 2

en: Preset 3
th: พรีเซ็ต 3

en: Preset 4
th: พรีเซ็ต 4

en: Preset 5
th: พรีเซ็ต 5

en: Preset 6
th: พรีเซ็ต 6

en: Preset 7
th: พรีเซ็ต 7

en: Preset Manager
th: ตัวจัดการพรีเซ็ต

en: Preset Name
th: ชื่อที่ตั้งไว้ล่วงหน้า

en: Preset Preview
th: ตัวอย่างพรีเซ็ต

en: Preset Settings
th: ตั้งค่าล่วงหน้า

en: Presets
th: พรีเซ็ต

en: Presets cannot be empty.
th: พรีเซ็ตต้องไม่ว่างเปล่า

en: Presets conversion encountered a fatal error.
th: การแปลงพรีเซ็ตเกิดข้อผิดพลาดร้ายแรง

en: Presets conversion failed: %s
th: การแปลงพรีเซ็ตล้มเหลว: %s

en: Prev
th: ก่อนหน้า

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
th: ป้องกันไม่ให้โพสต์ปักหมุดแสดงอยู่ด้านบนของผลลัพธ์ลูป เมื่อเปิดใช้งาน โพสต์ปักหมุดจะถูกปฏิบัติเหมือนโพสต์ปกติและจะถูกจัดเรียงตามเกณฑ์การจัดลำดับอื่นๆ ของคุณ

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
th: ป้องกันไม่ให้โพสต์ปัจจุบันปรากฏในผลลัพธ์ลูป มีประโยชน์เมื่อแสดงโพสต์ที่เกี่ยวข้องเพื่อหลีกเลี่ยงการแสดงโพสต์เดียวกับที่ผู้เข้าชมกำลังดูอยู่

en: Preview
th: พรีวิว

en: Preview Dropdown
th: ดรอปดาวน์พรีวิว

en: Preview On Front End
th: พรีวิวบนฝั่งหน้าเว็บ

en: Preview Page
th: ดูตัวอย่างหน้า

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Previous Link
th: ลิงค์ก่อนหน้า

en: Previous Link Arrow
th: ลูกศรลิงก์ก่อนหน้า

en: Previous Page
th: หน้าก่อนหน้า

en: Previous Post
th: โพสต์ก่อนหน้า

en: Price
th: ราคา

en: Price Text
th: ข้อความราคา

en: Pricing Area Background Color
th: สีพื้นหลังของพื้นที่การกำหนดราคา

en: Pricing Button
th: ด้านล่างของตารางราคา

en: Pricing Content
th: เนื้อหาตารางราคา

en: Pricing Heading
th: หัวรองตารางราคา

en: Pricing Item
th: รายการการกำหนดราคา

en: Pricing Subtitle
th: บทบรรยายการกำหนดราคา

en: Pricing Table
th: ตารางราคา

en: Pricing Table Items
th: รายการตารางราคา

en: Pricing Tables
th: ตารางราคา

en: Pricing Title
th: ชื่อตารางราคา

en: Pricing Top
th: ด้านบนของตารางราคา

en: Primary Color
th: สีหลัก

en: Priority
th: ลำดับความสำคัญ

en: Privacy
th: ความเป็นส่วนตัว

en: Product
th: สินค้า

en: Product 1
th: สินค้า 1

en: Product 2
th: สินค้า 2

en: Product 3
th: สินค้า 3

en: Product 4
th: สินค้า 4

en: Product 5
th: สินค้า 5

en: Product 6
th: สินค้า 6

en: Product Additional Information
th: ข้อมูลเพิ่มเติมของสินค้า

en: Product Breadcrumb
th: เส้นทางนำทางสินค้า

en: Product Category
th: หมวดหมู่สินค้า

en: Product Content
th: เนื้อหาสินค้า

en: Product Count
th: จำนวนผลิตภัณฑ์

en: Product Description
th: คำอธิบายสินค้า

en: Product Gallery Preview Unavailable
th: ไม่พร้อมใช้งานสำหรับการพรีวิวแกลเลอรีสินค้า

en: Product ID
th: รหัสสินค้า

en: Product ID.
th: รหัสสินค้า

en: Product Image
th: ภาพผลิตภัณฑ์

en: Product Layout
th: เลย์เอาต์สินค้า

en: Product Name
th: ชื่อสินค้า

en: Product Offset Number
th: หมายเลขออฟเซ็ตสินค้า

en: Product Price
th: ราคาสินค้า

en: Product Purchase
th: ซื้อสินค้า

en: Product Reviews
th: รีวิวสินค้า

en: Product Reviews Count
th: จำนวนรีวิวสินค้า

en: Product Row Layout
th: เค้าโครงแถวผลิตภัณฑ์

en: Product SKU
th: SKU สินค้า

en: Product Short Description
th: คำอธิบายแบบย่อของสินค้า

en: Product Stock
th: สต็อคสินค้า

en: Product Stock Quantity
th: จำนวนสินค้าในสต็อก

en: Product Stock Status
th: สถานะสต็อกสินค้า

en: Product Title
th: ชื่อผลิตภัณฑ์

en: Product Title Text
th: ข้อความชื่อสินค้า

en: Product Type
th: ประเภทสินค้า

en: Product image
th: รูปภาพสินค้า

en: Product long description
th: คำอธิบายแบบยาวของสินค้า

en: Product name
th: ชื่อสินค้า

en: Product not found.
th: ไม่พบสินค้า

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
th: จำนวน

en: Progress bar
th: แถบความคืบหน้า

en: Promo Button
th: ปุ่ม

en: Promo Description
th: คำอธิบาย

en: Promo Title
th: ชื่อโฆษณา

en: Public Display Name
th: ชื่อที่แสดงแบบสาธารณะ

en: Publish
th: เผยแพร่

en: Publish Date
th: วันที่เผยแพร่

en: Publish Page
th: เผยแพร่หน้า

en: Published
th: เผยแพร่แล้ว

en: Purple
th: สีม่วง

en: Quantity
th: จำนวน

en: Query Type
th: ประเภทคิวรี

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
th: จัดคิวองค์ประกอบ/พรีเซ็ตด้วย %1$s และใช้ตัวดำเนินการ ^>*+ กรองแบบเรียลไทม์ด้วย :filter.

en: Quick Actions
th: การดำเนินการด่วน

en: Quote Icon
th: ไอคอนข้อความอ้างอิง

en: Quote Icon Background Color
th: สีพื้นหลังไอคอนข้อความ

en: Radio Button
th: ปุ่มตัวเลือก

en: Radio Button Background Color
th: สีพื้นหลังปุ่มตัวเลือก

en: Radio Buttons
th: ปุ่มแสดงการเลือก

en: Ramp
th: ทางลาด

en: Ramp 2
th: ทางลาด 2

en: Random
th: สุ่ม

en: Random Order
th: ลำดับแบบสุ่ม

en: Rate&hellip;
th: ให้คะแนน&hellip;

en: Rating
th: คะแนน

en: Rating Container
th: เรตติ้งคอนเทนเนอร์

en: Rating Layout
th: เค้าโครงเรตติ้ง

en: Read More
th: อ่านมากกว่า

en: Read More Button
th: ปุ่มอ่านเพิ่มเติม

en: Read More Text
th: ข้อความอ่านเพิ่มเติม

en: Read more
th: อ่านมากกว่า

en: Recent
th: เปอร์เซ็นต์

en: Red
th: สีแดง

en: Redirect
th: เปลี่ยนเส้นทาง

en: Redirect To The Current Page
th: นำทางกลับไปยังหน้าปัจจุบัน

en: Redirect URL
th: URL ที่เปลี่ยนเส้นทาง

en: Redirect URL Query
th: URL ที่เปลี่ยนเส้นทาง

en: Redirect to a custom URL.
th: URL ที่เปลี่ยนเส้นทาง

en: Redirect users after successful form submission.
th: เปลี่ยนเส้นทางผู้ใช้หลังจากส่งแบบฟอร์มสำเร็จ

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Registration Date
th: วันที่ลงทะเบียน

en: Regular
th: ธรรมดา

en: Regular 400
th: ปกติ 400

en: Regular Section
th: ส่วนปกติ

en: Reimagine
th: คิดใหม่

en: Relation
th: ความเกี่ยวเนื่อง

en: Relationship
th: ความสัมพันธ์

en: Relative
th: ญาติ

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
th: ลิงก์กลับไปยังเฮดเดอร์ เนื้อหาหลัก และ/หรือ ฟุตเตอร์ส่วนกลางของเว็บไซต์นี้

en: Remember me
th: จดจำฉัน

en: Remove
th: นำออก

en: Remove Attribute
th: ลบแอตทริบิวต์

en: Remove Cookie
th: ลบคุกกี้

en: Remove Icon
th: ลบไอคอน

en: Remove Icon Background Color
th: สีพื้นหลังไอคอนลบ

en: Remove Icon Color
th: สีไอคอนลบ

en: Remove Icon Font Size
th: ขนาดฟอนต์ไอคอนลบ

en: Remove Preset
th: ลบพรีเซ็ต

en: Remove Variable
th: ลบตัวแปร

en: Remove tag
th: ลบแท็ก

en: Remove this item
th: ลบรายการนี้

en: Removed %s
th: ลบ %s แล้ว

en: Removed Column
th: ลบคอลัมน์แล้ว

en: Removed Group Preset
th: ลบพรีเซ็ตกลุ่มแล้ว

en: Removed Module Attribute
th: ลบแอตทริบิวต์ของโมดูลแล้ว

en: Removed Module Preset
th: ลบพรีเซ็ตโมดูลแล้ว

en: Removed layout from template
th: นำเลย์เอาต์ออกจากเทมเพลตแล้ว

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Rename Template
th: เปลี่ยนชื่อเทมเพลต

en: Renamed template
th: เปลี่ยนชื่อเทมเพลตแล้ว

en: Repeat
th: ทำซ้ำ

en: Repeat End
th: จบซ้ำ

en: Repeat Frequency
th: ทำซ้ำความถี่

en: Repeat Gradient
th: ทำซ้ำไล่โทนสี

en: Repeat X (horizontal)
th: ทำซ้ำ X (แนวนอน)

en: Repeat Y (vertical)
th: ทำซ้ำ Y (แนวตั้ง)

en: Repeat and Stretch
th: ทำซ้ำและยืดออก

en: Repeat with space between
th: ทำซ้ำโดยเว้นวรรคระหว่าง

en: Repeater Offset
th: ออฟเซ็ตรีพีตเตอร์

en: Repeaters Per Page
th: รีพีตเตอร์ต่อหน้า

en: Replace Existing Content.
th: แทนที่เนื้อหาที่มีอยู่

en: Replace Existing Preset
th: แทนที่พรีเซ็ตที่มีอยู่

en: Replace Global Color
th: แทนที่ Global Color

en: Replace Value
th: ค่าแทนที่

en: Replaced Group Preset
th: แทนที่พรีเซ็ตกลุ่มแล้ว

en: Replaced Module Attributes
th: แทนที่แอตทริบิวต์ของโมดูลแล้ว

en: Replaced Module Preset
th: แทนที่พรีเซ็ตโมดูลแล้ว

en: Reply Button
th: ปุ่มตอบกลับ

en: Report This Error
th: รายงานข้อผิดพลาดนี้

en: Required Field
th: เขตข้อมูลที่จำเป็น

en: Required Field Indicator Color
th: สีตัวบ่งชี้ฟิลด์ที่จำเป็น

en: Reset
th: ปรับค่าเป็นบทบาท

en: Reset %1$s %2$s
th: รีเซ็ต %1$s %2$s

en: Reset %1$s %2$s Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์ %1$s %2$s

en: Reset %1$s Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์ของ %1$s

en: Reset %1$s Preset
th: รีเซ็ตพรีเซ็ต %1$s

en: Reset %s Column Structure
th: รีเซ็ตโครงสร้างคอลัมน์ %s

en: Reset After Duration
th: รีเซ็ตหลังจากระยะเวลา

en: Reset All Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์ทั้งหมด

en: Reset All Templates
th: รีเซ็ตเทมเพลตทั้งหมด

en: Reset Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์

en: Reset Content Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์เนื้อหา

en: Reset Design Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์การออกแบบ

en: Reset Exclude From Filters
th: รีเซ็ตการยกเว้นจากตัวกรอง

en: Reset Field
th: รีเซ็ตฟิลด์

en: Reset Filters
th: รีเซ็ตฟิลเตอร์

en: Reset Presets
th: รีเซ็ตพรีเซ็ต

en: Reset Roles
th: รีเซ็ตบทบาท

en: Reset Select Content Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์เนื้อหาที่เลือก

en: Reset Select Design Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์การออกแบบที่เลือก

en: Reset Select Presets
th: รีเซ็ตพรีเซ็ตที่เลือก

en: Reset Select Style Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์สไตล์ที่เลือก

en: Reset Style Attributes
th: รีเซ็ตแอตทริบิวต์สไตล์

en: Reset Template Assignments
th: รีเซ็ตการกำหนดเทมเพลต

en: Reset Use On Filters
th: รีเซ็ตการใช้กับตัวกรอง

en: Reset search input
th: รีเซ็ตช่องค้นหา

en: Resize
th: ปรับขนาด

en: Resize window
th: ปรับขนาดหน้าต่าง

en: Responsive Editor
th: ตัวแก้ไขแบบตอบสนอง

en: Responsive Zoom In
th: ซูมเข้าแบบโต้ตอบ

en: Responsive Zoom Out
th: ซูมออกแบบโต้ตอบ

en: Restore
th: กู้คืน

en: Restore Variable
th: กู้คืนตัวแปร

en: Restored draft
th: กู้คืนฉบับร่างแล้ว

en: Result Message
th: ข้อความสำเร็จ

en: Result Message Text
th: ข้อความข้อความผลลัพธ์

en: Results for "%1$s"
th: ผลลัพธ์สำหรับ "%1$s"

en: Return To Theme Builder
th: กลับไปยัง Theme Builder

en: Returning customer?
th: เคยเป็นลูกค้ามาก่อน?

en: Review Avatar
th: รีวิว Avatar

en: Review Body
th: รีวิวร่างกาย

en: Review Count
th: จำนวนรีวิว

en: Review Count Text
th: ข้อความจำนวนรีวิว

en: Review Meta
th: ตรวจสอบ Meta

en: Review Rating
th: คะแนนรีวิว

en: Reviews
th: รีวิว

en: Reviews Count
th: บทวิจารณ์

en: Ridge
th: สัน

en: Right
th: ขวา

en: Right Arrow Icon
th: ไอคอนลูกศรขว

en: Right Border Color
th: สีเส้นกรอบ

en: Right Border Style
th: รูปแบบเส้นกรอบ

en: Right Border Width
th: ความกว้างเส้นกรอบ

en: Right Click
th: คลิกขวา

en: Right Click Options Overlay
th: โอเวอร์เลย์ตัวเลือกคลิกขวา

en: Right Sidebar
th: แถบด้านขวา

en: Right To Left
th: ขวาไปซ้าย

en: Rock Stack
th: กองหิน

en: Role Editor
th: ตัวแก้ไขบทบาท

en: Roles
th: บทบาท

en: Roll
th: ม้วน

en: Root
th: รูท

en: Root Container
th: คอนเทนเนอร์ราก

en: Root-level Font Size (rem)
th: ขนาดฟอนต์ระดับราก (rem)

en: Rotate
th: หมุน

en: Rotate 90 Degree
th: หมุน 90 องศา

en: Rotate 90 degree
th: หมุน 90 องศา

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
th: หมุนองค์ประกอบบนแกนต่างๆ เพื่อให้หมุนในพื้นที่ 3 มิติ

en: Rotating
th: หมุน

en: Round
th: วงกลม

en: Rounded Corners
th: สี่เหลี่ยมมุมมน

en: Routing
th: กำลังจัดเส้นทาง

en: Row
th: แถว

en: Row Alignment
th: การจัดแนว

en: Row End
th: สิ้นสุดแถว

en: Row Height
th: ความสูงของแถว

en: Row Heights
th: ความสูงของแถว

en: Row Inner
th: แถวด้านใน

en: Row Link Target
th: เป้าหมายการเชื่อมโยงแถว

en: Row Link URL
th: URL ลิงก์ของแถว

en: Row Minimum Height
th: ความสูงขั้นต่ำของแถว

en: Row Reverse
th: ย้อนแถว

en: Row Span
th: การกินพื้นที่แถว

en: Row Start
th: เริ่มแถว

en: Rows
th: แถว

en: Rules
th: ข้อกำหนด

en: Sale Badge
th: ป้ายขาย

en: Sale Badge Color
th: สีของป้ายจำหน่าย

en: Sale New Price
th: ขายใหม่ราคา

en: Sale New Price Text
th: ข้อความราคาหลังลด

en: Sale Old Price
th: ขายราคาเก่า

en: Sale Old Price Text
th: ข้อความราคาก่อนลด

en: Sale Price
th: ลดราคา

en: Sale Price Text
th: ข้อความราคาลด

en: Sale Products
th: สินค้าลดราคา

en: Saturation
th: ความอิ่มตัวของสี

en: Saturday
th: วันเสาร์

en: Save
th: บันทึก

en: Save & Exit
th: บันทึกและออก

en: Save & Publish
th: บันทึกและเผยแพร่

en: Save & Set Pending
th: บันทึกและตั้งเป็นรออนุมัติ

en: Save & Set Private
th: บันทึกและตั้งเป็นส่วนตัว

en: Save & Set To Draft
th: บันทึกและตั้งเป็นแบบร่าง

en: Save Changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Save Cloud Item
th: บันทึกรายการคลาวด์

en: Save Divi Roles
th: บันทึกบทบาท Divi

en: Save Draft
th: บันทึกฉบับร่าง

en: Save Dropdown
th: ดรอปดาวน์บันทึก

en: Save Individual Items
th: บันทึกแต่ละรายการ

en: Save Layout to Library
th: บันทึกเลย์เอาต์ลงไลบรารี

en: Save Page
th: บันทึกหน้า

en: Save Page As Draft
th: บันทึกเพจเป็นแบบร่าง

en: Save Preset
th: บันทึกพรีเซ็ต

en: Save Template To Library
th: บันทึกเทมเพลตลงไลบรารี

en: Save Theme Builder Set
th: บันทึกชุด Theme Builder

en: Save Theme Builder Template
th: บันทึกเทมเพลต Theme Builder

en: Save To Divi Cloud
th: บันทึกไปยัง Divi Cloud

en: Save To Divi Library
th: บันทึกลงไลบรารี Divi

en: Save To Library
th: บันทึกลงไลบรารี

en: Save Variables
th: บันทึกตัวแปร

en: Save and Reload
th: บันทึกและโหลดซ้ำ

en: Save as Global
th: บันทึกเป็นส่วนกลาง

en: Save of Global Presets Has Failed
th: บันทึกค่าที่ตั้งไว้ล่วงหน้าทั่วโลกล้มเหลว

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
th: บันทึกชุดเทมเพลตนี้ลงไลบรารี Divi เพื่อใช้ภายหลัง

en: Save this template to the Divi Library for later use
th: บันทึกเทมเพลตนี้ลงไลบรารี Divi เพื่อใช้ภายหลัง

en: Save to Divi Cloud
th: บันทึกไปยัง Divi Cloud

en: Save to Library
th: บันทึกไปยังไลบรารี

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
th: บันทึก %1$s ปัจจุบันของคุณไปยังไลบรารี Divi เพื่อใช้งานภายหลัง

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
th: บันทึกโมดูลปัจจุบันของคุณลงไลบรารี Divi เพื่อใช้ภายหลัง

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
th: บันทึกหน้าปัจจุบันของคุณลงไลบรารี Divi เพื่อใช้ภายหลัง

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
th: บันทึกแถวปัจจุบันของคุณลงไลบรารี Divi เพื่อใช้ภายหลัง

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
th: บันทึกส่วนปัจจุบันของคุณลงไลบรารี Divi เพื่อใช้ภายหลัง

en: Saved
th: บันทึก

en: Saved Layout
th: เลย์เอาต์ที่บันทึกไว้

en: Saved Module
th: โมดูลที่บันทึกแล้ว

en: Saved Row
th: แถวที่บันทึกแล้ว

en: Saved Section
th: ส่วนที่บันทึกแล้ว

en: Saving
th: กำลังบันทึก

en: Saving To Divi Cloud
th: กำลังบันทึกลง Divi Cloud

en: Saving and loading from the library
th: การบันทึกและการโหลดจากไลบรารี

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
th: การบันทึกและโหลดเลย์เอาต์จากไลบรารี Divi

en: Saving to Cloud
th: กำลังบันทึกลงคลาวด์

en: Saving...
th: กำลังบันทึก...

en: Scale
th: ปรับสเกล

en: Scaling Up and Down
th: ปรับขนาดขึ้นและลง

en: Scaling up & down
th: การขยายและย่อ

en: Scallops
th: หอยเชลล์

en: Scheduled
th: ตั้งเวลาไว้

en: Scheduled Date
th: วันที่ตั้งเวลา

en: Screen
th: หน้าจอแสดง

en: Scroll
th: เลื่อน

en: Scroll Down Button
th: ปุ่มเลื่อนลง

en: Scroll Down Icon
th: ไอคอนเลื่อนลง

en: Scroll Down Icon Color
th: สีไอคอนปุ่มเลื่อนลง

en: Scroll Down Icon Size
th: ขนาดไอคอนปุ่มเลื่อนลง

en: Scroll Effects
th: เอฟเฟกต์เลื่อน

en: Scroll To Animate
th: เลื่อนเพื่อทำแอนิเมชัน

en: Scroll To Element
th: เลื่อนไปยังองค์ประกอบ

en: Scroll Transform Effects
th: เลื่อนเอฟเฟกต์การแปลง

en: Search
th: ค้นหา

en: Search %1$s
th: ค้นหา %1$s

en: Search &hellip;
th: ค้นหา &hellip;

en: Search Body Templates
th: ค้นหาเทมเพลตเนื้อหาหลัก

en: Search Documentation or Get Support
th: ค้นหาเอกสารประกอบหรือขอรับการสนับสนุน

en: Search Fonts
th: ค้นหารูปแบบ

en: Search Footer Templates
th: ค้นหาเทมเพลตฟุตเตอร์

en: Search Global Canvases
th: ค้นหาแคนวาสส่วนกลาง

en: Search Header Templates
th: ค้นหาเทมเพลตเฮดเดอร์

en: Search Icon Color
th: ค้นหาไอคอนสี

en: Search Icon Font Size
th: ค้นหาขนาดตัวอักษรของไอคอน

en: Search Icons
th: ค้นหาไอคอน

en: Search Layout
th: ค้นหาเลย์เอาต์

en: Search Queries separated by commas
th: คำค้นหา คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Search Results
th: ผลการค้นหา

en: Search Templates
th: ค้นหาเทมเพลต

en: Search Theme Builder Items
th: ค้นหารายการ Theme Builder

en: Search Theme Builders
th: ค้นหา Theme Builders

en: Search attributes...
th: ค้นหาแอตทริบิวต์...

en: Search commands...
th: ค้นหาคำสั่ง...

en: Search element types...
th: ค้นหาชนิดองค์ประกอบ...

en: Search elements...
th: ค้นหาองค์ประกอบ...

en: Search fields...
th: ค้นหาฟิลด์...

en: Search for a module
th: ค้นหาโมดูล

en: Search for:
th: ค้นหา:

en: Search groups...
th: ค้นหากลุ่ม...

en: Search modules...
th: ค้นหาโมดูล...

en: Search option groups...
th: ค้นหากลุ่มตัวเลือก...

en: Search pages...
th: ค้นหาเพจ...

en: Search presets...
th: ค้นหาพรีเซ็ต...

en: Search results for: %s
th: ผลการค้นหาสำหรับ: %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
th: หน้าผลการค้นหาไม่มีการตั้งค่าหน้าที่แก้ไขได้

en: Search settings...
th: ค้นหาการตั้งค่า...

en: Search term
th: คำค้นหา

en: Search term to filter posts by title only.
th: คำค้นหาเพื่อกรองโพสต์ตามชื่อเรื่องเท่านั้น

en: Search variables...
th: ค้นหาตัวแปร...

en: Search...
th: ค้นหา...

en: Searches
th: ค้นหา

en: Sec
th: วิ

en: Second(s)
th: วินาที

en: Secondary Color
th: สีรอง

en: Section
th: เซ็กชั่น

en: Section Area Background Color
th: สีพื้นหลังพื้นที่เซกชัน

en: Section Link Target
th: ลิงค์เป้าหมายมาตรา

en: Section Link URL
th: URL ลิงก์ของส่วน

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
th: ตัวแบ่งส่วนอนุญาตให้คุณเพิ่มการเปลี่ยนรูปร่างที่สร้างสรรค์ระหว่างส่วนต่างๆในหน้าของคุณ

en: Sections
th: เซ็กชั่น

en: Select A Preset
th: เลือกพรีเซ็ต

en: Select All In Container
th: เลือกทั้งหมดในคอนเทนเนอร์

en: Select Child Option
th: เลือกตัวเลือกลูก

en: Select Custom Field
th: เลือกฟิลด์กำหนดเอง

en: Select Down Icon
th: เลือกไอคอนลง

en: Select Dropdown
th: เลือกรายการแบบดึงลง

en: Select Icon
th: เลือกไอคอน

en: Select Left Icon
th: เลือกไอคอนซ้าย

en: Select Menu
th: เลือกเมนู

en: Select Next Option
th: เลือกตัวเลือกถัดไป

en: Select Next Responsive State Picker Option
th: เลือกตัวเลือกถัดไปในตัวเลือกสถานะแบบตอบสนอง

en: Select Parent Option
th: เลือกตัวเลือกหลัก

en: Select Prev Responsive State Picker Option
th: เลือกตัวเลือกก่อนหน้าในตัวเลือกสถานะแบบตอบสนอง

en: Select Previous Option
th: เลือกตัวเลือกก่อนหน้า

en: Select Right Icon
th: เลือกไอคอนขวา

en: Select Templates
th: เลือกเทมเพลต

en: Select a Network
th: เลือกเน็ตเวิร์ก

en: Select a canvas to display
th: เลือกแคนวาสเพื่อแสดงผล

en: Select a canvas to display in this portal.
th: เลือกแคนวาสเพื่อแสดงในพอร์ทัลนี้

en: Select a layout file (.json) to import.
th: เลือกไฟล์เลย์เอาต์ (.json) เพื่อนำเข้า

en: Select a list
th: เลือกรายชื่อ

en: Select a menu
th: เลือกเมนู

en: Select a target module first to see available presets
th: เลือกโมดูลเป้าหมายก่อนเพื่อดูพรีเซ็ตที่ใช้ได้

en: Select an account
th: เลือกบัญชี

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
th: เลือกภาพเคลื่อนไหวที่จะใช้เมื่อปรากฏเมนูดร็อปดาวน์ เมนูแบบเลื่อนลงจะปรากฏขึ้นเมื่อวางเมาส์เหนือลิงก์ที่มีรายการย่อย

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
th: เลือกวิธีการสั่งซื้อสำหรับแกลเลอรี่ วิธีนี้จะควบคุมว่ารายการแกลเลอรีใดจะปรากฏเป็นรายการแรกในรายการ

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
th: เลือกจากเค้าโครงที่สร้างไว้ล่วงหน้านับพันรายการที่ออกแบบมาสำหรับไซต์ทุกประเภท

en: Select grid property...
th: เลือกคุณสมบัติกริด...

en: Select how you would like to display the featured image in slides
th: เลือกวิธีที่คุณต้องการให้รูปภาพแนะนำปรากฏในสไลด์

en: Select target offset...
th: เลือกออฟเซ็ตเป้าหมาย...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
th: เลือกหมวดหมู่ที่คุณต้องการยกเว้นจากผลการค้นหา

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
th: เลือกหมวดหมู่ที่คุณต้องการรวมในฟีด

en: Select the date and time to publish this page.
th: เลือกวันที่และเวลาเพื่อเผยแพร่หน้านี้

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
th: เลือกรูปร่างตัวแบ่งที่คุณต้องการใช้ รูปร่างจะแสดงด้วยสายตาภายในรายการ

en: Select the post type for this page.
th: เลือกประเภทโพสต์สำหรับหน้านี้

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
th: เลือกรูปร่างของเส้นแบ่งที่ใช้สำหรับตัวแบ่ง

en: Select the status for this page.
th: เลือกสถานะสำหรับหน้านี้

en: Select up Icon
th: เลือกไอคอนขึ้น

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
th: เลือกว่าจะกำหนดเป้าหมายรายการลูกใด (เช่น คู่ คี่ ทุก ๆ 3 รายการ)

en: Select which element to apply this attribute to
th: เลือกองค์ประกอบที่จะใช้แอตทริบิวต์นี้กับ

en: Selected Files:
th: ไฟล์ที่เลือก:

en: Selected Font Files:
th: ไฟล์ฟอนต์ที่เลือก:

en: Selected Radio Button
th: ปุ่มตัวเลือกที่เลือก

en: Selected Radio Button Background Color
th: สีพื้นหลังปุ่มตัวเลือกที่เลือก

en: Selectors
th: ตัวเลือก

en: Semi Bold
th: ตัวหนา

en: Semi Bold 600
th: กึ่งหนา 600

en: Send message
th: ส่งข้อความ

en: Sensitivity
th: ความไว

en: Separator
th: ตัวคั่น

en: Separator Text
th: ข้อความตัวคั่น

en: Separator between breadcrumb items.
th: ตัวคั่นระหว่างรายการ Breadcrumb

en: Sepia
th: สีซีเปีย

en: Service Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: Set
th: ชุด

en: Set %s
th: ตั้งค่า %s

en: Set As Background
th: กำหนดเป็นพื้นหลัง

en: Set As Background Video
th: กำหนดเป็นวิดีโอพื้นหลัง

en: Set Details
th: รายละเอียดชุด

en: Set Name
th: ชื่อชุด

en: Set as Default Preset
th: ตั้งเป็นพรีเซ็ตเริ่มต้น

en: Set as Main Canvas
th: ตั้งเป็นแคนวาสหลัก

en: Set background to Primary Color
th: ตั้งค่าพื้นหลังเป็นสีหลัก

en: Set background to Secondary Color
th: ตั้งค่าพื้นหลังเป็นสีรอง

en: Set how many columns this item should span horizontally.
th: กำหนดว่ารายการนี้ควรกินกี่คอลัมน์ในแนวนอน

en: Set how many rows this item should span vertically.
th: กำหนดจำนวนแถวที่รายการนี้ควรครอบคลุมในแนวตั้ง

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
th: ตั้งค่าความสูงคงที่สำหรับแต่ละแถวในกริด ทุกแถวจะคงความสูงนี้เท่ากันไม่ว่าเนื้อหาจะเป็นอย่างไร เพื่อสร้างโครงสร้างกริดที่สม่ำเสมอ

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
th: ตั้งค่าความกว้างคงที่สำหรับแต่ละคอลัมน์ในกริด ทุกคอลัมน์จะคงความกว้างนี้ไว้เท่ากันโดยไม่ขึ้นกับเนื้อหาหรือขนาดคอนเทนเนอร์

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
th: ตั้งค่าความสูงขั้นต่ำสำหรับแต่ละแถวในกริด แถวจะไม่เตี้ยกว่าค่านี้ เพื่อให้มีพื้นที่เพียงพอสำหรับเนื้อหาและรักษาความสม่ำเสมอของเลย์เอาต์

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
th: ตั้งค่าความกว้างขั้นต่ำสำหรับแต่ละคอลัมน์ในกริด คอลัมน์จะไม่เล็กกว่าความกว้างนี้ เพื่อให้มั่นใจว่าเนื้อหายังคงอ่านได้และจัดรูปแบบอย่างถูกต้อง

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
th: ตั้งค่าจำนวนคอลัมน์ในกริด ซึ่งกำหนดว่ากริดเลย์เอาต์ของคุณจะมีคอลัมน์แนวตั้งกี่คอลัมน์ตลอดความกว้างของคอนเทนเนอร์

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
th: กำหนดจำนวนโพสต์ที่จะแสดงต่อหน้าในลูปของคุณ ตัวเลือกนี้ควบคุมว่าจะมีการแสดงรายการกี่รายการก่อนที่ต้องแบ่งหน้า

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
th: กำหนดจำนวนโพสต์ที่จะข้ามจากจุดเริ่มต้นของผลลัพธ์คิวรี ใช้เพื่อยกเว้นโพสต์แรกๆ และเริ่มลูปจากตำแหน่งอื่น

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
th: ตั้งค่าจำนวนแถวในกริด ซึ่งกำหนดว่ารูปแบบกริดของคุณจะมีแถวแนวนอนกี่แถวตลอดความสูงของคอนเทนเนอร์

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
th: ตั้งค่าระยะเยื้องสำหรับเมนูดรอปดาวน์

en: Set the position of the field labels.
th: กำหนดตำแหน่งของป้ายชื่อเขตข้อมูล

en: Set the position of the slider (0-100).
th: ตั้งค่าตำแหน่งของสไลเดอร์ (0-100)

en: Set the row layout.
th: กำหนดเค้าโครงแถว

en: Set the width of the fields.
th: กำหนดความกว้างของฟิลด์

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
th: กำหนดตำแหน่งที่รายการนี้ควรสิ้นสุดในแนวนอนภายในกริด รองรับค่าติดลบ

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
th: กำหนดตำแหน่งที่รายการนี้ควรสิ้นสุดในแนวตั้งภายในกริด รองรับค่าติดลบ

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
th: กำหนดตำแหน่งที่รายการนี้ควรเริ่มในแนวนอนภายในกริด รองรับค่าติดลบ

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
th: กำหนดตำแหน่งที่รายการนี้ควรเริ่มในแนวตั้งภายในกริด รองรับค่าติดลบ

en: Setting
th: การตั้งค่า

en: Setting States
th: สถานะการตั้งค่า

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
th: การตั้งค่าความสูงสูงสุดจะป้องกันองค์ประกอบของคุณไม่ให้เกินค่าความสูงที่กำหนดไว้ เมื่อเนื้อหาโมดูลของคุณเพิ่มขึ้นและสูงเกินความสูงสูงสุดก็จะทำให้แผ่นหุ้มองค์ประกอบล้น

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
th: การตั้งค่าความกว้างสูงสุดจะป้องกันองค์ประกอบของคุณไม่ให้เกินค่าความกว้างที่กำหนดไว้ ความกว้างสูงสุดสามารถใช้ร่วมกับการตั้งค่าความกว้างมาตรฐาน ความกว้างสูงสุดแทนที่ค่าความกว้างปกติ

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Settings Modal Default Position
th: ตำแหน่งเริ่มต้นของหน้าต่างตั้งค่า

en: Settings Tabs
th: แท็บการตั้งค่า

en: Settings Types
th: ประเภทการตั้งค่า

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
th: การตั้งค่า, พื้นหลัง, จานสี, ระยะร่อง, CSS แบบกำหนดเอง, ประสิทธิภาพ

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
th: การตั้งค่า, ประวัติ, ออกจากระบบ, ทางลัด

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
th: การตั้งค่า, หน้า, โพสต์, ประเภทโพสต์แบบกำหนดเอง

en: Shadow Color
th: สีตัวอักษรหัวรอง

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
th: ระยะทางแนวนอนของเงาจากองค์ประกอบ ค่าลบจะวางเงาไว้ทางด้านซ้ายขององค์ประกอบ

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
th: ระยะทางแนวนอนของเงาจากข้อความ ค่าลบจะวางเงาไว้ทางด้านซ้ายของข้อความ

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
th: ระยะทางแนวตั้งของเงาจากองค์ประกอบ ค่าลบจะวางเงาไว้เหนือองค์ประกอบ

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
th: ระยะทางแนวตั้งของเงาจากข้อความ ค่าลบจะวางเงาไว้เหนือข้อความ

en: Shapes
th: รูปทรง

en: Shift all colors by this amount.
th: เปลี่ยนสีทั้งหมดด้วยจำนวนนี้

en: Shipping
th: การจัดส่ง

en: Shippo
th: ชิปโป

en: Shopping Cart Icon Color
th: สีไอคอนรถเข็นช็อปปิ้ง

en: Shopping Cart Icon Font Size
th: ขนาดตัวอักษรของไอคอนรถเข็นช็อปปิ้ง

en: Short Description
th: คำอธิบายสั้น

en: Shortcode
th: ชอร์ตโค้ด

en: Shortcode Module
th: โมดูลชอร์ตโค้ด

en: Shortcut
th: ทางลัด

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
th: ชื่อคีย์ลัดต้องไม่ซ้ำกัน มีคีย์ลัดที่ใช้ชื่อนี้อยู่แล้ว:

en: Show %1$s Icon
th: %1$s ไอคอน

en: Show %s Icon
th: แสดงไอคอน %s

en: Show Arrows
th: แสดงลูกศร

en: Show Author
th: แสดงผู้เขียน

en: Show Author Avatar
th: แสดงผู้แต่งอวตาร

en: Show Border Separator
th: ลบตัวแบ่ง

en: Show Bullets
th: แสดงหัวข้อย่อย

en: Show Button
th: ปุ่มติดตาม

en: Show Button Icon
th: แสดงไอคอนปุ่ม

en: Show CTA On Mobile
th: แสดงภาพบนมือถือ

en: Show Cart Quantity
th: แสดงจำนวนรถเข็น

en: Show Categories
th: แสดงหมวดหมู่

en: Show Child Elements
th: แสดงองค์ประกอบย่อย

en: Show Comment Count
th: แสดงคำสั่ง'ลบทิ้ง'@Label นับ

en: Show Comments Count
th: แสดงการนับความคิดเห็น

en: Show Content
th: แสดงเนื้อหา

en: Show Content On Mobile
th: ซ่อนเนื้อหาบนโทรศัพท์มือถือ

en: Show Controls
th: แสดงปุ่มควบคุม

en: Show Coupon Code
th: แสดงรหัสคูปอง

en: Show Customer Reviews Count
th: แสดงจำนวนความเห็นของลูกค้า

en: Show Date
th: แสดงวันที่

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
th: แสดงโมดูลที่ปิดใช้งานด้วยความทึบ 50%

en: Show Divider
th: แสดงพื้นที่แบ่ง

en: Show Dot Navigation
th: แสดงการนำทางแบบจุด

en: Show Dropdown On
th: แสดงดรอปดาวน์เมื่อ

en: Show Element
th: แสดงองค์ประกอบ

en: Show Excerpt
th: แสดงเนื้อหาตัดทอน

en: Show Featured Drop Shadow
th: แสดงเงาที่แนะนำ

en: Show Featured Image
th: แสดงภาพเด่น

en: Show First Name Field
th: แสดงฟิลด์ชื่อ

en: Show Gallery Images
th: แสดงรูปภาพของคลังภาพ

en: Show Image
th: แสดงภาพ

en: Show Image / Video On Mobile
th: แสดงภาพ/วิดีโอบนโทรศัพท์มือถือ

en: Show Image On Mobile
th: แสดงภาพบนมือถือ

en: Show Image Overlays on Main Video
th: แสดงภาพซ้อนบนวิดีโอหลัก

en: Show Inner Shadow
th: แสดงเงาด้านใน

en: Show Last Name Field
th: แสดงฟิลด์นามสกุล

en: Show Meta
th: แสดงเมตา

en: Show Name
th: แสดงชื่อ

en: Show Next Post Link
th: ซ่อนลิงค์โพสต์ถัดไป

en: Show On Front End
th: แสดงบนฝั่งผู้ใช้

en: Show Only
th: แสดงปุ่มควบคุม

en: Show Pagination
th: แสดงหมายเลขหน้า

en: Show Percentage
th: แสดงเปอร์เซ็นต์

en: Show Post Categories
th: แสดงหมวดหมู่โพสต์

en: Show Post Meta
th: แสดงเมตาโพสต์

en: Show Previous Post Link
th: ซ่อนลิงค์โพสต์ก่อนหน้า

en: Show Price
th: แสดงราคา

en: Show Product Image
th: แสดงภาพสินค้า

en: Show Quantity Field
th: แสดงฟิลด์จำนวน

en: Show Quote Icon
th: ไอคอนข้อความอ้างอิง

en: Show Rating
th: แสดงเรตติ้ง

en: Show Read More Button
th: แสดงปุ่มอ่านต่อ

en: Show Remove Item Icon
th: แสดงรายการไอคอนลบ

en: Show Reply Button
th: แสดงปุ่มตอบกลับ

en: Show SKU
th: แสดง SKU

en: Show Sale Badge
th: แสดงตราขาย

en: Show Scroll Down Button
th: แสดงปุ่มเลื่อนลง

en: Show Search Icon
th: แสดงไอคอนค้นหา

en: Show Shopping Cart Icon
th: แสดงไอคอนรถเข็นช็อปปิ้ง

en: Show Space Below The Image
th: ลบพื้นที่ว่างด้านล่างของภาพ

en: Show Star Rating
th: แสดงการจัดระดับดาว

en: Show Stock
th: แสดงสต็อก

en: Show Tags
th: แสดงแท็ก

en: Show Theme Builder Layouts
th: แสดงเลย์เอาต์ Theme Builder

en: Show Title
th: แสดงชื่อ

en: Show Title and Caption
th: แสดงชื่อและคำบรรยาย

en: Show Update Cart Button
th: แสดงปุ่มอัปเดตรถเข็น

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
th: แสดงเนื้อหาทั้งหมดจะไม่ตัดทอนข้อความของคุณเลื่อน แสดงข้อความที่ตัดตอนมาเพียงคนเดียวที่จะแสดงข้อความที่ตัดตอนมา

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
th: การแสดงเนื้อหาทั้งหมดจะไม่ตัดทอนโพสต์ของคุณในหน้าสารบัญ  การแสดงบทคัดย่อจะแสดงข้อความที่ตัดทอนมาเท่านั้น

en: Shrink
th: ย่อ

en: Shrink to Fit
th: ย่อให้พอดี

en: Sidebar
th: ไซด์บาร์

en: Sidebar Layout
th: เลย์เอาต์แถบด้านข้าง

en: Sidebars
th: แถบด้านข้าง

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
th: ลงชื่อเข้าใช้บัญชี Elegant Themes ของคุณผ่านป๊อปอัปเพื่อเปิดใช้งาน Divi Cloud.

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
th: ลงชื่อเข้าใช้บัญชี Elegant Themes ของคุณผ่านป๊อปอัปเพื่อเปิดใช้งาน Divi Cloud.

en: Signed
th: มีเครื่องหมาย

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
th: เพียงอธิบายเนื้อหาหน้าเว็บของคุณ แล้วเอนหลังผ่อนคลาย ให้ Divi AI สร้างหน้าเว็บของคุณด้วยการคลิกปุ่มเพียงครั้งเดียว

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
th: เพียงอธิบายเพจของคุณ เอนหลัง ผ่อนคลาย แล้วปล่อยให้ Divi AI สร้างมันขึ้นมาเพื่อคุณ

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
th: เนื่องจากเบราว์เซอร์ของคุณไม่รองรับ JavaScript หรือถูกปิดใช้งาน โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณคลิกปุ่ม %1$sอัปเดตยอดรวม%2$s ก่อนยืนยันคำสั่งซื้อ มิฉะนั้นคุณอาจถูกเรียกเก็บเงินมากกว่ายอดที่ระบุไว้ด้านบน

en: Singular
th: เดี่ยว

en: Site Logo
th: โลโก้เว็บไซต์

en: Site Tagline
th: สโลแกนเว็บไซต์

en: Site Title
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
th: ผู้เยี่ยมชมไซต์ที่สมัครเป็นสมาชิกรายการของคุณจะถูกนำไปยัง URL นี้

en: Size
th: ขนาด

en: Sizes
th: ขนาด

en: Sizing
th: ปรับขนาด

en: Skype Button Action
th: การทำงานของปุ่ม Skype

en: Slant
th: เอียง

en: Slant 2
th: เอียง 2

en: Slide
th: ภาพนิ่ง

en: Slide Active Controller
th: ตัวควบคุมภาพนิ่งทำงาน

en: Slide Active Controllers
th: ตัวควบคุมสไลด์ที่ใช้งานอยู่

en: Slide Arrows
th: เลื่อนลูกศร

en: Slide Button
th: ปุ่มภาพนิ่ง

en: Slide Controllers
th: ตัวควบคุมภาพนิ่ง

en: Slide Description
th: คำอธิบายภาพนิ่ง

en: Slide Description Container
th: กล่องข้อความแบบเลื่อนได้

en: Slide Image
th: ภาพสไลด์

en: Slide Meta
th: ชื่อภาพนิ่ง

en: Slide Title
th: ชื่อภาพนิ่ง

en: Slider
th: แบบสไลด์

en: Slider Arrows
th: ลูกศรแถบเลื่อน

en: Slider Arrows Color
th: สีลูกศรสไลด์

en: Slider Color
th: สีสไลเดอร์

en: Slider Controls
th: ปุ่มควบคุมสไลด์

en: Slider Controls Color
th: สีปุ่มควบคุมสไลด์

en: Sliders
th: sliders

en: Slides
th: สไลด์

en: Slides to Scroll
th: จำนวนสไลด์ที่เลื่อน

en: Slides to Show
th: จำนวนสไลด์ที่แสดง

en: Slug
th: สลัก

en: Smiles
th: รอยยิ้ม

en: Social Follow
th: ติดตามโซเชียล

en: Social Icon
th: ไอคอนโซเชียล

en: Social Media Follow
th: การติดตามผ่านโซเชียลมีเดีย

en: Social Media Follows
th: สื่อโซเชียลติดตาม

en: Social Network
th: โซเชียลเน็ตเวิร์ก

en: Social Networks
th: สังคมออนไลน์

en: Soft Light
th: แสงนุ่มนวล

en: Solid
th: ทึบ

en: Solid Icons
th: ไอคอนทึบ

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
th: ขออภัย ดูเหมือนว่าไม่มีวิธีชำระเงินที่ใช้ได้สำหรับรัฐ/จังหวัดของคุณ โปรดติดต่อเรา หากต้องการความช่วยเหลือหรือประสงค์จะจัดการในรูปแบบอื่น

en: Sort By Date: Newest To Oldest
th: เรียงตามวันที่: ใหม่สุดไปเก่าสุด

en: Sort By Date: Oldest To Newest
th: เรียงตามวันที่: เก่าสุดไปใหม่สุด

en: Sort By Popularity
th: จัดลำดับตามความนิยม

en: Sort By Price: High To Low
th: จัดลำดับตามราคา: สูง-ต่ำ

en: Sort By Price: Low To High
th: จัดลำดับตามราคา: ต่ำ-สูง

en: Sort By Rating
th: จัดลำดับตามคะแนน

en: Sort by Menu Order
th: เรียงตามคำสั่งเมนู

en: Source Element
th: องค์ประกอบต้นทาง

en: Space
th: ระยะห่าง

en: Space Around
th: เว้นช่องว่างรอบๆ

en: Space Between
th: เว้นช่องว่างระหว่าง

en: Space Evenly
th: เว้นช่องว่างเท่ากัน

en: Spacing
th: ระยะห่าง

en: Spacing Settings
th: การตั้งค่าระยะห่าง

en: Spam Protection
th: การป้องกันสแปม

en: Specialty
th: พิเศษ

en: Specialty Column
th: คอลัมน์แบบพิเศษ

en: Specialty Section
th: เซ็กชันแบบพิเศษ

en: Specific %1$s
th: %1$s ที่ระบุ

en: Specific %1$s Pages
th: หน้า %1$s ที่ระบุ

en: Specific Author Page
th: หน้าผู้เขียนที่ระบุ

en: Specific Author Page By Role
th: หน้าผู้เขียนที่ระบุตามบทบาท

en: Specific Search Queries
th: ข้อความค้นหาเฉพาะ

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
th: ID โพสต์เฉพาะที่จะยกเว้นเมื่อ exclude_current_post เป็น true สามารถเป็น ID เดียวหรือรายการคั่นด้วยจุลภาค

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
th: ID โพสต์ที่ต้องการยกเว้นจากคิวรี สามารถเป็น ID เดียวหรือรายการคั่นด้วยจุลภาคได้

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
th: ID โพสต์ที่ต้องการรวมในคิวรี สามารถเป็น ID เดียวหรือรายการคั่นด้วยจุลภาคได้

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
th: ระบุชนิดข้อมูลของค่าเมตาเพื่อให้เปรียบเทียบได้ถูกต้อง เลือกจาก CHAR (ข้อความ), NUMERIC (ตัวเลข), DECIMAL (ตัวเลขทศนิยม) หรือชนิดข้อมูลอื่นๆ

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
th: ระบุค่าแอตทริบิวต์ <em>rel</em> ในลิงค์ของคุณ แอตทริบิวต์ <em>rel</em> จะกำหนดความสัมพันธ์ระหว่างเอกสารปัจจุบันและเอกสารที่เชื่อมโยง <br><strong>เคล็ดลับ:</strong> โปรแกรมค้นหาสามารถใช้แอตทริบิวต์นี้เพื่อรับข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับลิงค์ได

en: Spectrum Picker
th: ตัวเลือกสเปกตรัม

en: Spectrum Range
th: ช่วงสเปกตรัม

en: Speculation Rule
th: กฎการคาดการณ์

en: Speculation Rules
th: กฎการคาดการณ์

en: Speed Up The Builder With Prerendering
th: เพิ่มความเร็วให้บิลเดอร์ด้วยการเรนเดอร์ล่วงหน้า

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
th: เพิ่มความเร็วหรือลดความเร็วของภาพเคลื่อนไหวของคุณโดยปรับระยะเวลาของภาพเคลื่อนไหว หน่วยเป็นมิลลิวินาทีและระยะเวลาการเคลื่อนไหวเริ่มต้นคือหนึ่งวินาที

en: Split Testing
th: การทดสอบแบบแยก

en: Split Testing Statistics
th: สถิติการทดสอบแบบแยก

en: Square
th: สี่เหลี่ยม

en: Square Stripes
th: แถบสี่เหลี่ยม

en: Squares
th: สี่เหลี่ยม

en: Stacked
th: ซ้อนกัน

en: Standard Meta Keys
th: Meta Key มาตรฐาน

en: Star Rating
th: การจัดอันดับดาว

en: Start
th: เริ่มต้น

en: Start Position
th: ตำแหน่งเริ่มต้น

en: Start Typing
th: เริ่มการสร้าง

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
th: เริ่มจากเลย์เอาต์ในคลัง Divi ของคุณ หรือโคลนหน้าที่มีอยู่

en: Starting
th: เริ่มต้น

en: Starting %s
th: เริ่มต้น %s

en: Starting Blur
th: เริ่มเบลอ

en: Starting Offset
th: ออฟเซ็ตเริ่มต้น

en: Starting Opacity
th: เริ่มความทึบ

en: Starting Rotation
th: เริ่มการหมุน

en: Starting Scale
th: มาตราส่วนเริ่มต้น

en: State
th: รัฐ

en: Static
th: คงที่

en: Status
th: รัฐ

en: Stick to Bottom
th: ติดที่ด้านล่าง

en: Stick to Top
th: ติดท็อป

en: Stick to Top and Bottom
th: ติดบนและล่าง

en: Sticky
th: ติดหนึบ

en: Sticky Bottom Offset
th: ออฟเซ็ตล่างหนึบ

en: Sticky Position
th: ตำแหน่งติดหนึบ

en: Sticky State
th: สถานะยึดติด

en: Sticky Top Offset
th: ออฟเซ็ตติดหนึบ

en: Stop
th: หยุด

en: Store State
th: จัดเก็บสถานะ

en: Store States
th: จัดเก็บสถานะต่างๆ

en: Stretch
th: ยืด

en: Stretch to Fill
th: ยืดเพื่อเติมเต็ม

en: Strikethrough
th: อัตราการคลิก

en: Strings
th: สตริง

en: Structure
th: โครงสร้าง

en: Style
th: สไตล

en: Style Attributes
th: แอตทริบิวต์สไตล์

en: Style Position
th: ตำแหน่งสไตล์

en: Style Settings
th: การตั้งค่าสไตล์

en: Style Type
th: ประเภทสไตล์

en: Styles
th: สไตล

en: Submit
th: ส่ง

en: Submit Button
th: ปุ่มส่ง

en: Submit Comment
th: ส่งความคิดเห็น

en: Submit a Comment
th: ส่งความคิดเห็น

en: Subscribe Button
th: ปุ่มส่ง

en: Subscription Error:
th: ข้อผิดพลาดการสมัครสมาชิก:

en: Subtitle
th: ชื่อรอง

en: Subtitle Goes Here
th: คำบรรยายย่อยอยู่ที่นี่

en: Subtitle Text
th: ข้อความคำบรรยายรอง

en: Subtotal
th: ยอดรวมย่อย

en: Success Action
th: เซ็กชั่น

en: Success Message
th: ข้อความสำเร็จ

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: Successfully updated %d field(s).
th: อัปเดตฟิลด์สำเร็จ %d ฟิลด์

en: Sunday
th: วันอาทิตย์

en: Support Center
th: ศูนย์ช่วยเหลือ

en: Supported File Formats:
th: รูปแบบไฟล์ที่รองรับ:

en: Supported Font Weights
th: น้ำหนักแบบอักษรที่รองรับ

en: Switch Back To Classic Editor
th: สลับกลับไปยังตัวแก้ไขแบบคลาสสิก

en: Switch Tab
th: สลับแท็บ

en: Sync children to global module
th: ซิงก์รายการลูกไปยังโมดูลส่วนกลาง

en: Sync values
th: ซิงค์ค่า

en: Tab
th: แท็บ

en: Tab Text
th: ข้อความแท็บ

en: Table
th: โต๊ะ

en: Table Background Color
th: สีพื้นหลังตาราง

en: Table Cell
th: เซลล์ตาราง

en: Table Cell Alternating Background Color
th: เซลล์ตารางสลับสีพื้นหลัง

en: Table Cell Background Color
th: สีพื้นหลังเซลล์ตาราง

en: Table Header
th: ส่วนหัวของตาราง

en: Table Header Background Color
th: สีพื้นหลังของหัวตาราง

en: Table Header Row
th: แถวส่วนหัวของตาราง

en: Table Row
th: แถวโต๊ะ

en: Table Row Background Color
th: สีพื้นหลังแถวตาราง

en: Table Rows
th: แถวตาราง

en: Tablet
th: แท็บเล็ต

en: Tablet View
th: มุมมองแท็บเล็ต

en: Tablet Wide
th: แท็บเล็ตแนวนอน

en: Tabs
th: แถบ

en: Tabs Content
th: เนื้อหาแท็บ

en: Tabs Controls
th: การควบคุมแท็บ

en: Tag
th: แท็ก

en: Tag 1
th: แท็ก 1

en: Tag 2
th: แท็ก 2

en: Tag 3
th: แท็ก 3

en: Tag Page
th: หน้าแท็ก

en: Tag input container
th: คอนเทนเนอร์อินพุตแท็ก

en: Tags
th: แท็ก

en: Tags Separator
th: ตัวคั่นแท็ก

en: Target
th: เป้าหมาย

en: Target Element
th: องค์ประกอบเป้าหมาย

en: Target Loop
th: ลูปเป้าหมาย

en: Target Module
th: โมดูลเป้าหมาย

en: Target Offset
th: ออฟเซ็ตเป้าหมาย

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
th: กำหนดเป้าหมายตัวเลือกที่กำหนดไว้ล่วงหน้าภายในองค์ประกอบนี้ได้โดยไม่ต้องเขียนชื่อตัวเลือกเอง เช่น %s

en: Taxonomy
th: อนุกรมวิธาน

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
th: แท็กซอนมีสำหรับคิวรี (เมื่อ query_type เป็น terms) สามารถเป็นแท็กซอนมีเดียวหรือรายการคั่นด้วยจุลภาค

en: Template
th: เทมเพลต

en: Template Details
th: รายละเอียดเทมเพลต

en: Template Name
th: ชื่อเทมเพลต

en: Template Settings
th: การตั้งค่าเทมเพลต

en: Templates
th: เทมเพลต

en: Term
th: เทอม

en: Term Count
th: จำนวนเทอม

en: Term Description
th: คำอธิบายเทอม

en: Term ID
th: ID เทอม

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
th: ID เทอมสำหรับกรอง (เมื่อ query_type เป็น post_type) สามารถเป็น ID เดียวหรือรายการคั่นด้วยจุลภาค

en: Term Link
th: ลิงก์เทอม

en: Term Name
th: ชื่อเทอม

en: Term Offset
th: ออฟเซ็ตเทอม

en: Term Order
th: ลำดับเทอม

en: Terms
th: เทอม

en: Terms Groups
th: กลุ่มเทอม

en: Terms Per Page
th: เทอมต่อหน้า

en: Testimonial
th: การรับรอง

en: Testimonial Author
th: ผู้เขียนการรับรอง

en: Testimonial Description
th: คำอธิบายการรับรอง

en: Testimonial Meta
th: เมตาการรับรอง

en: Testimonial Portrait
th: ภาพผู้มอบการรับรอง

en: Testimonials
th: ใบรับรอง

en: Text
th: ข้อความ

en: Text & Logo Alignment
th: การจัดแนวข้อความและโลโก้

en: Text Alignment
th: การจัดแนวข้อความ

en: Text Background Color
th: สีพื้นหลังข้อความ

en: Text Color
th: สีตัวหนังสือ

en: Text Overlay Border Radius
th: รัศมีขอบข้อความโอเวอร์เลย์

en: Text Overlay Color
th: สีโอเวอร์เลย์ข้อความ

en: Text Shadow
th: ข้อความเงา

en: Text Shadow Color
th: สีตัวหนังสือ

en: Text Shadow Horizontal Length
th: ข้อความเงาแนวนอนความยาว

en: Text Shadow Vertical Length
th: การจัดเรียงข้อความแนวตั้ง

en: Text Size
th: ขนาดข้อความ

en: Text Vertical Alignment
th: การจัดเรียงข้อความแนวตั้ง

en: Text for the home link in the breadcrumb.
th: ข้อความสำหรับลิงก์หน้าแรกใน Breadcrumb

en: Textarea
th: พื้นที่ข้อความ

en: Texts
th: ตำรา

en: Thanks for contacting us
th: ขอบคุณที่ติดต่อเรา

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
th: ข้อมูลพรีเซ็ต D4 สำหรับแปลงเป็นรูปแบบ D5 และปรับใช้การย้ายข้อมูล

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
th: สคริปต์ Google Maps API ถูกปิดใช้งานอยู่ใน <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a> ขณะนี้ โมดูลนี้จะทำงานได้ไม่ถูกต้องหากไม่มี Google Maps API.

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
th: ชื่อแอตทริบิวต์ HTML (เช่น class, data-custom)

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
th: ID ของโพสต์ปัจจุบัน (ใช้สำหรับ exclude_current_post)

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
th: คำจำกัดความเส้นทาง REST API สำหรับ %s ขาดอาร์กิวเมนต์ permission_callback ที่จำเป็น

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
th: คำจำกัดความเส้นทาง REST API ขาดอาร์กิวเมนต์ permission_callback ที่จำเป็น

en: The Skype account name.
th: ชื่อบัญชี Skype

en: The URL for this social network link.
th: URL บัญชีผู้ใช้

en: The account ID.
th: ID บัญชี

en: The account data.
th: ข้อมูลบัญชี

en: The account name.
th: ชื่อบัญชี

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
th: ไม่ควรปิดใช้งานเลย์เอาต์เนื้อหาหลักของเทมเพลต หากคุณต้องการแสดงและแก้ไขเนื้อหาของแต่ละโพสต์โดยใช้เลย์เอาต์นี้

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
th: สัญลักษณ์แสดงหัวข้อที่เริ่มต้นแต่ละรายการสามารถวางได้ทั้งภายในหรือภายนอก wrapper รายการหลัก การวางรายการในนั้นจะเยื้องเข้าไปอีกในรายการ

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
th: อักขระที่ขึ้นต้นแต่ละรายการในรายการสามารถวางไว้ด้านในหรือด้านนอกตัวครอบรายการหลักได้ การวางรายการไว้ด้านในจะทำให้เยื้องเข้าไปในรายการมากขึ้น

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
th: อักขระที่เริ่มต้นแต่ละรายการสามารถวางได้ทั้งภายในหรือภายนอก wrapper รายการหลัก การวางรายการในนั้นจะเยื้องเข้าไปอีกในรายการ

en: The color of the shadow.
th: สีของเงา

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
th: เส้นแบ่งสามารถวางได้ทั้งด้านบนด้านล่างหรือตรงกลางของโมดูล

en: The following account will be removed:
th: บัญชีต่อไปนี้จะถูกลบออก:

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
th: ยิ่งค่ายิ่งสูงเท่าใดความพร่ามัวก็จะยิ่งกว้างขึ้นและเงามากขึ้นเท่านั้น

en: The item you are trying to convert is empty.
th: รายการที่คุณพยายามแปลงว่างเปล่า

en: The library item type is not attached to a given item.
th: ไม่ได้ผูกประเภทของรายการไลบรารีกับรายการที่กำหนด

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
th: ข้อความที่จะปรากฏต่อผู้เข้าชมเว็บไซต์ที่สมัครรับข้อมูลจากรายการของคุณ

en: The page you requested could not be found.
th: ไม่พบหน้าที่คุณร้องขอ

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
th: ข้อมูลพรีเซ็ตมีขนาดใหญ่เกินกว่าจะบันทึกได้ในคำขอเดียว โดยปกติจะเกิดขึ้นเมื่อคุณมีพรีเซ็ตจำนวนมาก ระบบจะแบ่งข้อมูลเป็นส่วนเล็กลงโดยอัตโนมัติและลองใหม่อีกครั้ง โปรดลองบันทึกอีกครั้ง

en: The provider slug.
th: Slug ของผู้ให้บริการ

en: The selected canvas no longer exists
th: แคนวาสที่เลือกไม่มีอยู่อีกต่อไป

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
th: ความเร็วที่คารูเซลจะวนโดยอัตโนมัติ

en: The speed of the slide transition animation.
th: ความเร็วของแอนิเมชันการเปลี่ยนสไลด์

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
th: ชื่อของโฆษณาสั้นจะปรากฏเป็นอักษรตัวหนาด้านล่างภาพโฆษณา

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
th: ชื่อเรื่องจะแสดงเหนือเนื้อหาและเมื่อแอคคอร์เดียนถูกปิด

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
th: ชื่อท็อกเกิลจะปรากฏเหนือเนื้อหาและเมื่อปิดท็อกเกิล

en: The title will be used within the tab button for this tab.
th: ชื่อสามารถใช้ได้ภายในปุ่มแท็บสำหรับแท็บนี้

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
th: ค่าสำหรับแอตทริบิวต์นี้ (เช่น my-class, custom-value)

en: Theme Builder Item
th: รายการ Theme Builder

en: Theme Builder Items
th: รายการ Theme Builder

en: Theme Builder Library Templates
th: เทมเพลตไลบรารี Theme Builder

en: Theme Builder Template Editing
th: การแก้ไขเทมเพลต Theme Builder

en: Theme Customizer
th: เครื่องมือปรับแต่งธีม

en: Theme Options
th: ตัวเลือกธีม

en: There are no reviews yet.
th: ยังไม่มีรีวิว

en: There must be operators between values
th: ต้องมีโอเปอเรเตอร์คั่นระหว่างค่า

en: There must be spaces around operators
th: ต้องมีช่องว่างรอบโอเปอเรเตอร์

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพยายามส่งข้อความของคุณ โปรดลองอีกครั้งในภายหลัง

en: There was no response.
th: ไม่มีการตอบกลับ

en: Thin
th: ผอม

en: Thin 100
th: บาง 100

en: Thinking...
th: กำลังคิด...

en: This %1$s
th: %1$s นี้

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
th: โมดูล Divi 4 นี้ทำงานในโหมดความเข้ากันได้ย้อนหลัง เพราะมีการใช้การตั้งค่าแบบกำหนดเองจากส่วนขยาย Divi ของบุคคลที่สามซึ่งยังไม่เข้ากันกับ Divi 5 คุณสามารถแก้ไข shortcode ได้โดยตรง หรือสร้างโมดูลขึ้นใหม่ด้วย Divi 5

en: This Layout Is Built With Divi
th: เลย์เอาต์นี้สร้างด้วย Divi

en: This Loop %1$s
th: ลูปนี้ %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
th: สิ่งนี้ใช้เอฟเฟกต์การเคลื่อนไหวกับแต่ละองค์ประกอบภายในโมดูลแทนที่จะเป็นโมดูลโดยรวม ตัวอย่างเช่น ไปยังแต่ละรูปภาพภายในแกลเลอรี แทนที่จะเป็นคอนเทนเนอร์แกลเลอรี

en: This attribute exists in the following presets:
th: แอตทริบิวต์นี้มีอยู่ในพรีเซ็ตต่อไปนี้:

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
th: เนื้อหานี้ไม่สามารถแสดงได้ คลิกที่ปุ่มด้านล่างเพื่อบันทึกและโหลดตัวสร้างอีกครั้ง

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
th: เนื้อหานี้ไม่สามารถแสดงได้ โปรดรายงานข้อผิดพลาดนี้กับทีมของเราเพื่อให้เราสามารถแก้ไขได้จากนั้นบันทึกและโหลดตัวสร้างใหม่

en: This content will appear below the subscribe button.
th: เนื้อหาที่ป้อนลงในที่นี่จะปรากฏที่ด้านล่างข้อความหัวเรื่องย่อย

en: This content will appear below the title.
th: เนื้อหาที่ป้อนลงในที่นี่จะปรากฏที่ด้านล่างข้อความหัวเรื่องย่อย

en: This controls how your text is aligned within the module.
th: นี่จะควบคุมการจัดแนวข้อความภายในมอดูล

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
th: นี่จะควบคุมทิศทางของภาพเคลื่อนไหว

en: This controls the orientation of the image within the module.
th: นี่จะควบคุมการวางแนวภาพภายในมอดูล

en: This controls the transition delay of the hover animation.
th: สิ่งนี้จะควบคุมความล่าช้าในการเปลี่ยนแปลงของภาพเคลื่อนไหวโฮเวอร์

en: This controls the transition duration of the hover animation.
th: สิ่งนี้จะควบคุมระยะเวลาการเปลี่ยนแปลงของภาพเคลื่อนไหวโฮเวอร์

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
th: สิ่งนี้จะควบคุมเส้นโค้งความเร็วการเปลี่ยนแปลงของภาพเคลื่อนไหวแบบโฮเวอร์

en: This field is disabled
th: ฟิลด์นี้ถูกปิดใช้งาน

en: This file should not be imported in this context.
th: ไม่ควรนำเข้าไฟล์นี้ในบริบทนี้

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
th: การนำเข้านี้มีการอ้างอิงถึงเฮดเดอร์ เนื้อหาหลัก และ/หรือ ฟุตเตอร์ส่วนกลางจากเว็บไซต์ที่ส่งออกมา คุณต้องการนำเข้าการอ้างอิงเหล่านี้อย่างไร?

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
th: นี่คือโมดูล Divi 4 รุ่นเดิมที่ทำงานในโหมดความเข้ากันได้ย้อนหลัง โดยส่วนใหญ่ โมดูลรุ่นเดิมควรจะแสดงผลเหมือนกับที่เคยเป็นใน Divi 4 อย่างไรก็ตาม โมดูลเหล่านี้มีประสิทธิภาพและฟีเจอร์ไม่ครบเท่าโมดูล Divi 5

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
th: นี่คือวันที่ตัวจับเวลาถอยหลังจะนับถอยหลังไปถึง

en: This is the title displayed for the countdown timer.
th: นี่คื่อชื่อที่แสดงสำหรับแถบจับเวลาถอยหลัง

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
th: รายการนี้ถูกกำหนดให้กับเทมเพลตอื่นแล้ว การบันทึกจะเขียนทับและลบการกำหนดปัจจุบันออก

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
th: เลย์เอาต์นี้มีการตั้งค่าล่วงหน้าสำหรับการออกแบบทั่วโลก ทำเครื่องหมายที่ช่องด้านล่างเพื่อนำเข้ารูปแบบเหล่านี้เป็นค่าที่ตั้งไว้ล่วงหน้า หรือปล่อยว่างไว้เพื่อนำมาเป็นสไตล์คงที่

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
th: โมดูลรุ่นเดิมนี้ทำงานในโหมดเข้ากันได้ย้อนหลัง โมดูลรุ่นเดิมต้องรีโหลดเมื่อแก้ไขและทำให้เวลาโหลดบนด้านหน้าเว็บไซต์ช้าลง

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
th: โมดูลนี้จะทำงานบนฝั่งหน้าบ้านของเว็บไซต์ได้ไม่ถูกต้อง เนื่องจากหน้านี้ไม่ใช่หน้าชำระเงินที่ถูกกำหนดไว้

en: This number of columns cannot be used on this row.
th: ไม่สามารถใช้คอลัมน์จำนวนนี้ในแถวนี้

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
th: ตัวเลือกนี้จะซ้อนบนเพลย์เยอร์อินเทอร์เฟสบนวิดีโอหลัก  ภาพนี้อาจอัพโหลดในการตั้งค่าวิดีโอแต่ละวิดีโอ หรือสร้างอัตโนมัติโดย Divi

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
th: โพสต์นี้ถูกกำหนดเทมเพลตโดยใช้ Theme Builder แล้ว อย่างไรก็ตาม เทมเพลตที่ใช้อยู่ไม่มีโมดูลเนื้อหาโพสต์

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
th: โพสต์นี้ถูกป้องกันด้วยรหัสผ่าน ป้อนรหัสผ่านเพื่อดูความคิดเห็น

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
th: ชุดนี้มีค่าความสูงคงที่สำหรับองค์ประกอบของคุณ เมื่อตั้งค่าแล้วความสูงขององค์ประกอบจะไม่ถูกกำหนดโดยเนื้อหาภายใน เนื้อหาที่เกินความสูงคงที่ขององค์ประกอบจะล้นตัวห่อองค์ประกอบ

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
th: การตั้งค่านี้ปรับรูปร่างของสัญลักษณ์แสดงหัวข้อย่อยที่เริ่มต้นแต่ละรายการ

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
th: การตั้งค่านี้กำหนดการจัดเรียงเนื้อหาในแนวตั้ง  เนื้อหาของคุณอาจจัดอยู่กึ่งกลางหรืออยู่ด้านล่างก็ได้

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
th: การตั้งค่านี้จะกำหนดการจัดแนวสไลด์ของคุณในแนวนอน  ภาพของคุณอาจอยู่กลางหรือด้านล่างสุดของสไลด์

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
th: การตั้งค่านี้จะให้คุณเลือกระหว่างการใช้การควบคุมแบบทัมป์เนลแทร็กด้านล่างของสไลด์หรือดอทนาวิเกชั่นที่ล่างสุดของสไลด์

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
th: การตั้งค่านี้จะเปลี่ยนลูกศรสไลด์ให้เป็นสีอ่อนหรือเข้ม

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
th: การตั้งค่านี้จะสลับการแสดง/ซ่อน CTA บนอุปกรณ์มือถือ

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
th: การตั้งค่านี้จะสลับการแสดง/ซ่อนรูปภาพ/วิดีโอบนอุปกรณ์มือถือ

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
th: การตั้งค่านี้จะสลับการแสดง/ซ่อนเนื้อหาบนอุปกรณ์มือถือ

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
th: การตั้งค่านี้จะเปิดหรือปิดปุ่มวงกลมต่างๆ ที่ด้านล่างของสไลด์

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
th: การตั้งค่านี้จะเปิดและปิดภาพแนะนำในแถบเลื่อน

en: This setting will turn on and off the meta section.
th: การตั้งค่านี้จะเปิดและปิดส่วนเมตา

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
th: การตั้งค่านี้จะเปิดและปิดลูกศรทิศทาง

en: This setting will turn on and off the read more button.
th: การตั้งค่านี้จะเปิดและปิดปุ่มอ่านต่อ

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
th: การตั้งค่านี้จะเปิดหรือปิดเส้นแบ่งขนาด 1px แต่จะไม่มีผลต่อความสูงของพื้นที่แบ่ง

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
th: นี่จะปรับสีของเส้นแบ่งขนาด 1px

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
th: การดำเนินการนี้จะมีผลกับกลุ่ม <strong>%1$s</strong> ทั้งหมดที่ใช้ <strong>%2$s</strong> ทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ ต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
th: การดำเนินการนี้จะมีผลกับโมดูล <strong>%1$s</strong> ทั้งหมดที่ใช้ <strong>%2$s</strong> ทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ ต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
th: การดำเนินการนี้จะกำหนด <strong>%1$s</strong> เป็น <strong>พรีเซ็ต %2$s ค่าเริ่มต้น</strong> ทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ โมดูล <strong>%2$s</strong> ทั้งหมดที่ใช้ <strong>พรีเซ็ต %2$s ค่าเริ่มต้น</strong> จะได้รับผลกระทบ ต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
th: การดำเนินการนี้จะกำหนด <strong>%1$s</strong> เป็นค่าเริ่มต้น <strong>%2$s</strong> ทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ องค์ประกอบทั้งหมดที่ใช้ <strong>ค่าเริ่มต้น %2$s</strong> จะได้รับผลกระทบ ต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: This will change the Display Order of the module.
th: นี่จะเปลี่ยนลำดับการแสดงของโมดูล

en: This will change the fill color for the bar.
th: นี่จะเปลี่ยนสีของแผนภูมิ

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
th: นี่จะเปลี่ยนป้ายชื่อมอดูลในตัวสร้างเพื่อระบุได้ง่าย

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
th: การดำเนินการนี้จะลบและยกเลิกการกำหนดพรีเซ็ต <strong>%1$s</strong> ทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ และกำหนด <strong>พรีเซ็ต %2$s ค่าเริ่มต้น</strong> ให้กับทุกอินสแตนซ์ ต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
th: การดำเนินการนี้จะลบและยกเลิกการกำหนดค่าที่ตั้งล่วงหน้า <strong>%1$s</strong> ทั่วทั้งไซต์ของคุณ และกำหนด <strong>ค่าที่ตั้งล่วงหน้าเริ่มต้น %2$s</strong> ในทุกอินสแตนซ์ คุณต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: This will disable the module on selected devices
th: การทำเช่นนี้จะปิดใช้งานโมดูลบนอุปกรณ์ที่เลือก

en: This will disable the module on selected devices.
th: การตั้งค่านี้จะปิดใช้งานโมดูลบนอุปกรณ์ที่เลือก

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
th: การดำเนินการนี้จะรีเซ็ตการตั้งค่า Theme Builder ทั้งหมดและลบเทมเพลตทั้งหมด คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการทำเช่นนี้?

en: This will turn thumbnails on and off.
th: นี่จะเปิดและปิดทัมป์เนล

en: This will update all instances across your entire site.
th: การดำเนินการนี้จะอัปเดตทุกอินสแตนซ์ทั่วทั้งไซต์ของคุณ

en: This would create an infinite loop
th: การทำเช่นนี้จะเกิดลูปไม่สิ้นสุด

en: Three values are required
th: ต้องระบุ 3 ค่า

en: Thumbnail
th: ภาพย่อ

en: Thumbnail Item
th: ไอเท็มภาพย่อ

en: Thumbnail Orientation
th: การวางแนวรูปขนาดย่อ

en: Thumbnail Overlay Color
th: สีโอเวอร์เลย์ภาพย่อ

en: Thumbnail Size
th: ขนาดภาพย่อ

en: Thursday
th: วันพฤหัสบดี

en: Tilt
th: เอียง

en: Time Delay
th: หน่วงเวลา

en: Time:
th: เวลา:

en: Timer Section
th: เซ็กชั่นจับเวลา

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: Title Link
th: ลิงค์ชื่อเรื่อง

en: Title Text
th: ข้อความชื่อเรื่อง

en: Title displayed above the portfolio.
th: ชื่อแสดงเหนือแฟ้มภาพผลงาน

en: Title is required.
th: ต้องระบุชื่อเรื่อง

en: Title/Meta Background Image
th: ภาพพื้นหลังชื่อ

en: Title: a-z
th: ชื่อเรื่อง: a-z

en: Title: z-a
th: ชื่อเรื่อง: z-a

en: To Hour
th: ถึงชั่วโมง

en: To Minute
th: ถึงนาที

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
th: หากต้องการใช้โมดูลการชำระเงินของหน้าชำระเงิน คุณต้องเพิ่มโมดูลการเรียกเก็บเงินของหน้าชำระเงินและโมดูลการจัดส่งของหน้าชำระเงินลงในหน้านี้ก่อน

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
th: หากต้องการใช้โมดูลการชำระเงินของหน้าชำระเงิน คุณต้องเพิ่มโมดูลการเรียกเก็บเงินของหน้าชำระเงินลงในหน้านี้ก่อน

en: Toggle
th: ท็อกเกิล

en: Toggle %s
th: สลับ %s

en: Toggle Attribute
th: สลับแอตทริบิวต์

en: Toggle Content
th: เนื้อหาท็อกเกิล

en: Toggle Cookie
th: สลับคุกกี้

en: Toggle Divi Builder
th: สลับ Divi Builder

en: Toggle Gradient
th: สลับไล่สี

en: Toggle Icon
th: ไอคอนท็อกเกิล

en: Toggle Mask
th: สลับหน้ากาก

en: Toggle Options
th: สลับตัวเลือก

en: Toggle Pattern
th: สลับแพทเทิร์น

en: Toggle Preset
th: สลับพรีเซ็ต

en: Toggle Responsive View
th: สลับมุมมองแบบ Responsive

en: Toggle Title
th: ชื่อท็อกเกิล

en: Toggle Visibility
th: สลับการมองเห็น

en: Toggle between the various gallery layout types.
th: สลับระหว่างประเภทเค้าโครงแกลเลอรีต่างๆ

en: Toggle dropdown
th: สลับเมนูแบบดรอปดาวน์

en: Toggled layout visibility
th: สลับการมองเห็นเลย์เอาต์แล้ว

en: Toggles
th: สลับ

en: Tool Call
th: เรียกใช้เครื่องมือ

en: Tooltip
th: เคล็ดลับเครื่องมือ

en: Tooltip Background Color
th: สีพื้นหลังทูลทิป

en: Top
th: ด้านบนสุด

en: Top Border Color
th: สีเส้นกรอบ

en: Top Border Style
th: รูปแบบเส้นกรอบ

en: Top Border Width
th: ความกว้างเส้นกรอบ

en: Top Center
th: ด้านบนตรงกลาง

en: Top Left
th: ด้านบนซ้าย

en: Top Rated Products
th: สินค้าติดอันดับ

en: Top Right
th: มุมบนด้านขวา

en: Top Sticky Limit
th: ขีด จำกัด ติดหนึบสูงสุด

en: Top To Bottom
th: บนลงล่าง

en: Top of Element
th: ด้านบนขององค์ประกอบ

en: Total
th: รวมทั้งหมด

en: Transform
th: แปลง

en: Transform Origin
th: แปลงแหล่งกำเนิด

en: Transform Rotate
th: แปลงหมุน

en: Transform Translate
th: แปลงแปล

en: Transforms
th: การแปลง

en: Transition Default and Sticky Styles
th: ค่าเริ่มต้นของการเปลี่ยนและรูปแบบที่ติดหนึบ

en: Transition Delay
th: การเปลี่ยนแปลงความล่าช้า

en: Transition Duration
th: ระยะเวลาการเปลี่ยนภาพ

en: Transition Speed
th: ความเร็วการเปลี่ยนผ่าน

en: Transition Speed Curve
th: เส้นโค้งความเร็วการเปลี่ยน

en: Transitions
th: การเปลี่ยน

en: Translate
th: เลื่อนตำแหน่ง

en: Travel back in time by this amount.
th: เดินทางย้อนเวลาตามจำนวนนี้

en: Triangle
th: สามเหลี่ยม

en: Triangles
th: สามเหลี่ยม

en: Trigger Animation
th: ทริกเกอร์แอนิเมชัน

en: Trigger Event
th: เหตุการณ์ทริกเกอร์

en: Trigger:
th: ทริกเกอร์:

en: True Parallax
th: พารัลแลกซ์แท้

en: Try Again
th: ลองใหม่

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
th: ลองปรับแต่งการค้นหาของคุณ หรือใช้เมนูนำทางด้านบนเพื่อค้นหาโพสต์

en: Tuesday
th: วันอังคาร

en: Tufted
th: กระจุก

en: Turn comment count on and off.
th: ปิดความคิดเห็นจำนวนมาก็ได้

en: Turn excerpt on and off.
th: เปิดและปิดข้อความที่ตัดตอนมา

en: Turn image on or off
th: เปิดหรือปิดรูปภาพ

en: Turn image on or off.
th: เปิดหรือปิดรูปภาพ

en: Turn meta on or off.
th: เปิดหรือปิดเมตา

en: Turn name on or off
th: เปิดหรือปิดชื่อ

en: Turn name on or off.
th: เปิดหรือปิดชื่อ

en: Turn on or off the author link.
th: เปิดหรือปิดลิงค์ผู้เขียน

en: Turn pagination on and off.
th: เปิดและปิดหมายเลขหน้า

en: Turn pagination on or off
th: เปิดหรือปิดการแบ่งหน้า

en: Turn price on or off
th: เปิดหรือปิดราคา

en: Turn price on or off.
th: เปิดหรือปิดราคา

en: Turn project titles on or off.
th: เปิดหรือปิดชื่อโปรเจกต์

en: Turn rating on or off
th: เปิดหรือปิดการให้คะแนน

en: Turn rating on or off.
th: เปิดหรือปิดการให้คะแนน

en: Turn sale badge on or off
th: เปิดหรือปิดป้ายลดราคา

en: Turn sale badge on or off.
th: เปิดหรือปิดป้ายลดราคา

en: Turn the captcha on or off using this option.
th: เปิดหรือปิด Captcha โดยใช้ตัวเลือกนี้

en: Turn the category links on or off.
th: เปิดหรือปิดลิงค์หมวดหมู่

en: Turn the date display on or off.
th: เปิดหรือปิดการแสดงวันที่

en: Turn the date on or off.
th: เปิดหรือปิดวันที่

en: Turn the pagination on or off.
th: เปิดหรือปิดการแบ่งหน้า

en: Turn this on to exclude pages from search results.
th: เปิดใช้เพื่อยกเว้นหน้าออกจากผลการค้นหา

en: Turn this on to show the Search Button.
th: เปิดใช้เพื่อแสดงปุ่มค้นหา

en: Turn this on to show the next post link.
th: เปิดตัวเลือกนี้เพื่อแสดงลิงก์โพสต์ถัดไป

en: Turn this on to show the previous post link.
th: เปิดตัวเลือกนี้เพื่อแสดงลิงก์โพสต์ก่อนหน้า

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
th: การปิดเปอร์เซ็นต์จะลบข้อความเปอร์เซ็นต์ออกจากภายในส่วนที่เติมของบาร์

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
th: เปลี่ยนเรื่องนี้จะอนุญาตให้อัตโนมัติไหจะทำต่อไปหรือไม่เมื่อเมาส์อยู่เหนือนะ

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
th: การเปิดใช้นี้จะยกเว้นโพสต์ออกจากผลการค้นหา

en: Two values are required
th: ต้องระบุ 2 ค่า

en: Type
th: ประเภท

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
th: พิมพ์ > แล้วค้นหาเพื่อซ้อน, Cmd+Enter เพื่อเพิ่ม, Enter เพื่อแทรกทั้งหมด

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
th: ประเภทคิวรีที่จะทำ (post_type, terms, users, current_page, repeater หรือ repeater_field_name)

en: Type the Redirect URL
th: พิมพ์ URL เปลี่ยนเส้นทาง

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
th: พิมพ์ข้อความที่คุณต้องการให้แสดงหลังจากส่งแบบฟอร์มสำเร็จ เว้นว่างไว้หากต้องการให้เป็นค่าเริ่มต้น

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
th: พิมพ์ข้อความที่คุณต้องการที่จะใช้เป็นตัวยึดสำหรับช่องค้นหา

en: Type: %s
th: ประเภท: %s

en: URL Parameter
th: พารามิเตอร์ URL

en: URL Parameter Name
th: ชื่อพารามิเตอร์ URL

en: URL Parameter Value
th: ค่าพารามิเตอร์ URL

en: URL for the home link in the breadcrumb.
th: URL สำหรับลิงก์หน้าแรกใน Breadcrumb

en: URLs
th: URL

en: Ultra Bold
th: ตัวหนาพิเศษ

en: Ultra Bold 800
th: ตัวหนาพิเศษ 800

en: Ultra Light
th: แสงกระด้าง

en: Ultra Light 200
th: บางพิเศษ 200

en: Ultra Wide
th: กว้างพิเศษ

en: Unassigned
th: ยังไม่ได้กำหนด

en: Unclosed block: missing closing brace.
th: บล็อกไม่ปิด: ไม่มีวงเล็บปีกกาปิด

en: Underline
th: ขีดเส้นใต้ข้อความ

en: Underneath Section Content
th: เพิ่มเซกชั่น

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Undo/Redo
th: เลิกทำ/ทำซ้ำ

en: Undock Active Tab
th: ยกเลิกการตรึงแท็บที่ใช้งานอยู่

en: Undock Tab
th: ยกเลิกการตรึงแท็บ

en: Unexpected closing brace.
th: วงเล็บปีกกาปิดที่ไม่คาดคิด

en: Unknown Field
th: ฟิลด์ที่ไม่รู้จัก

en: Unknown Module
th: โมดูลที่ไม่รู้จัก

en: Unknown Target
th: เป้าหมายไม่ทราบ

en: Unknown error.
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุ

en: Unlock
th: ปลดล็อค

en: Unlock %1$s
th: ปลดล็อก %1$s

en: Unlock %s
th: ปลดล็อก %s

en: Unlock Module
th: ปลดศูนย์ควบคุม Kde ในโมดูล

en: Unlock module
th: ปลดล็อกโมดูล

en: Unlock parent module first
th: ปลดล็อกโมดูลหลักก่อน

en: Unordered List
th: แทรกรายการที่ไม่เรียงลำดับ

en: Unordered List Item Indent
th: จัดรายการไอเท็มอยู่กึ่งกลาง

en: Unordered List Style Position
th: ตำแหน่งสไตล์รายการที่ไม่เรียงลำดับ

en: Unordered List Style Type
th: แทรกรายการที่ไม่เรียงลำดับ

en: Unsaved Changes
th: การเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่ได้บันทึก

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
th: การเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่ได้บันทึกจะสูญหาย หากคุณออกจาก Theme Builder ในตอนนี้

en: Unsigned
th: ไม่มีเครื่องหมาย

en: Unsupported
th: ไม่รองรับ

en: Unsupported post type.
th: ประเภทโพสต์ที่ไม่รองรับ

en: Until Date
th: จนถึงวันที่

en: Up
th: ขึ้น

en: Update
th: อัปเดต

en: Update All Presets
th: อัปเดตพรีเซ็ตทั้งหมด

en: Update Preset With Current Styles
th: อัปเดตพรีเซ็ตด้วยสไตล์ปัจจุบัน

en: Update Presets?
th: อัปเดตพรีเซ็ต?

en: Update cart
th: อัปเดตตะกร้า

en: Update this value in all detected locations.
th: อัปเดตค่านี้ในทุกตำแหน่งที่ตรวจพบ

en: Update totals
th: อัปเดตยอดรวม

en: Updated template settings
th: อัปเดตการตั้งค่าเทมเพลตแล้ว

en: Updated templates order
th: อัปเดตลำดับเทมเพลตแล้ว

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
th: การอัปเดตเบรกพอยต์จะมีผลทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ เมื่อปิดใช้งานเบรกพอยต์ สไตล์ของเบรกพอยต์นั้นจะถูกเก็บไว้เพื่อใช้ในอนาคต เมื่อเปิดใช้งานเบรกพอยต์ สไตล์ที่มีอยู่สำหรับเบรกพอยต์นั้นจะถูกกู้คืน

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
th: การอัปเดตเบรกพอยต์จะมีผลทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
th: การอัปเดตเบรกพอยต์จะมีผลทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ เมื่อปิดใช้งานเบรกพอยต์ สไตล์ของเบรกพอยต์นั้นจะถูกเก็บไว้เพื่อใช้ในอนาคต

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
th: การอัปเดตเบรกพอยต์จะมีผลทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ เมื่อเปิดใช้งานเบรกพอยต์ สไตล์ที่มีอยู่สำหรับเบรกพอยต์นั้นจะถูกกู้คืน

en: Upgrade Your Divi Cloud
th: อัปเกรด Divi Cloud ของคุณ

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Upload Font
th: อัพโหลด

en: Upload a video
th: อัพโหลดวิดีโอ

en: Upload an image
th: อัพโหลดภาพ

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
th: อัพโหลดภาพเพื่อแสดงเหนือโฆษณาสั้น

en: Upload an image to display beside your menu.
th: อัปโหลดรูปภาพเพื่อแสดงข้างเมนูของคุณ

en: Upload an image.
th: อัปโหลดรูปภาพ

en: Upload the "after" image.
th: อัปโหลดรูปภาพ "หลัง"

en: Upload the "before" image.
th: อัปโหลดรูปภาพ "ก่อน"

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
th: อัพโหลดวิดีโอ .WEBM ที่นี่  วิดีโอทั้งหมดควรอัพโหลดทั้งในสกุล .MP4 และ .WEBM เพื่อรับรองความสามารถการแสดงผลสูงสุดในทุกเบราว์เซอร์

en: Upload your Lottie JSON animation file.
th: อัปโหลดไฟล์แอนิเมชัน Lottie JSON ของคุณ

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
th: อัพโหลดภาพที่คุณต้องการ หรือพิมพ์ URL ไปยังภาพที่คุณต้องการแสดงบนวิดีโอของคุณ  คุณยังสามารถสร้างภาพนิ่งจากวิดีโอได้

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
th: อัพโหลดภาพที่คุณต้องการ หรือพิมพ์ URL ของภาพที่คุณต้องการแสดงผล

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
th: อัปโหลดวิดีโอที่ต้องการในรูปแบบ .MP4 หรือพิมพ์ URL ของวิดีโอที่คุณต้องการแสดง

en: Upload/Remove Fonts
th: อัปโหลด/ลบแบบอักษร

en: Uppercase
th: ตัวพิมพ์ใหญ่ทั้งหมด

en: Upscale
th: หรู

en: Upwards
th: ขึ้นบน

en: Use A Spam Protection Service
th: ใช้บริการป้องกันสแปม

en: Use Background Color
th: ใช้สีพื้นหลัง

en: Use Background Color Gradient
th: ใช้การไล่สีพื้นหลัง

en: Use Background Overlay
th: ใช้โอเวอร์เลย์พื้นหลัง

en: Use Basic Captcha
th: ใช้ Captcha พื้นฐาน

en: Use Current Loop
th: ใช้ลูปปัจจุบัน

en: Use Custom %s Size
th: ใช้ขนาด %s แบบกำหนดเอง

en: Use Custom Fields
th: ใช้ความกว้างกำหนดเอง

en: Use Custom Icon Size
th: ใช้ขนาดไอคอนที่กำหนดเอง

en: Use Custom Styles For %1$s
th: ใช้สไตล์ที่กำหนดเองสำหรับ %1$s

en: Use Dot Navigation
th: ใช้ดอทนาวิเกชั่น

en: Use Focus Borders
th: ใช้สีเส้นกรอบเมื่อโฟกัส

en: Use Global Body
th: ใช้เนื้อหาหลักส่วนกลาง

en: Use Global Footer
th: ใช้ฟุตเตอร์ส่วนกลาง

en: Use Global Header
th: ใช้เฮดเดอร์ส่วนกลาง

en: Use Grayscale Filter
th: ใช้ตัวกรองระดับสีเทา

en: Use Icon
th: ใช้ไอคอน

en: Use On
th: ใช้กับ

en: Use Parallax Effect
th: ใช้เอฟเฟ็กต์พารัลแลกซ์

en: Use Post Excerpts
th: ใช้โพสต์ข้อความที่ตัดตอนมา

en: Use Single Name Field
th: เขตข้อมูลชื่อ

en: Use Text Background Color
th: ใช้สีพื้นหลังข้อความ

en: Use Text Overlay
th: ใช้โอเวอร์เลย์ข้อความ

en: Use Thumbnail Track
th: ใช้ทัมป์เนลแทร็ก

en: Use Visual Builder
th: ใช้ Visual Builder

en: Use With Global Templates From This Website
th: ใช้ร่วมกับเทมเพลตส่วนกลางจากเว็บไซต์นี้

en: Use the Divi Builder
th: ใช้ Divi Builder

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีสำหรับโอเวอร์เลย์พื้นหลัง

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
th: ใช้ตัวเลือกสีเพื่อเลือกสีสำหรับโอเวอร์เลย์ข้อความ

en: Use the current loop context for displaying products.
th: ใช้บริบทของลูปปัจจุบันสำหรับการแสดงสินค้า

en: Use the fields below to add a new account.
th: ใช้เขตข้อมูลด้านล่างเพื่อเพิ่มบัญชีใหม

en: User
th: ผู้ใช้

en: User IDs separated by commas
th: ID ผู้ใช้ คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: User Link
th: ลิงก์ผู้ใช้

en: User Login
th: ชื่อผู้ใช้

en: User Offset
th: ออฟเซ็ตผู้ใช้

en: User Role
th: บทบาทของผู้ใช้

en: User is Logged In
th: ผู้ใช้เข้าสู่ระบบ

en: User is Logged Out
th: ผู้ใช้ออกจากระบบ

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
th: บทบาทผู้ใช้สำหรับกรอง (เมื่อ query_type เป็น users) สามารถเป็นบทบาทเดียวหรือรายการคั่นด้วยจุลภาค

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username or email
th: ชื่อผู้ใช้หรืออีเมล

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Users Groups
th: กลุ่มผู้ใช้

en: Users Per Page
th: ผู้ใช้ต่อหน้า

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
th: คุณสามารถใช้เอฟเฟกต์การเลื่อนเพื่อแปลงองค์ประกอบบนหน้าของคุณเมื่อคุณเลื่อน การเปลี่ยนแปลงของภาพเคลื่อนไหวจะขึ้นอยู่กับพฤติกรรมการเลื่อนของผู้ใช้ เมื่อองค์ประกอบเข้าสู่วิวพอร์ตของเบราว์เซอร์ (ด้านบน) ภาพเคลื่อนไหวจะเริ่มขึ้น และเมื่อออกจากวิวพอร์ต (ด้านล่าง) ภาพเคลื่อนไหวจะสิ้นสุดลง

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
th: เมื่อใช้แท็บ CSS แบบกำหนดเอง คุณสามารถแสดงสไตล์แบบอิสระ หรือแสดงสไตล์ก่อน / หลัง / บนองค์ประกอบได้

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
th: เมื่อใช้ตัวแก้ไขบทบาทของ Divi คุณสามารถจำกัดประเภทของการดำเนินการที่ผู้ใช้ WordPress ในแต่ละบทบาทสามารถทำได้ นี่เป็นวิธีที่ดีในการจำกัดฟังก์ชันที่ลูกค้าหรือผู้เขียนรับเชิญของคุณเข้าถึงได้ เพื่อให้แน่ใจว่าพวกเขาจะเห็นเฉพาะตัวเลือกที่จำเป็นเท่านั้น

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
th: ด้วยตัวควบคุมการแปลง คุณสามารถปรับแต่งภาพขององค์ประกอบใดๆ ได้ด้วยการผสมผสานการตั้งค่า ปรับสเกล การเลื่อนตำแหน่ง การหมุน และการเอียง ซึ่งช่วยให้สร้างเอฟเฟ็กต์ดีไซน์ขั้นสูงได้โดยไม่ต้องใช้โปรแกรมออกแบบกราฟิกแยกต่างหาก

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
th: ด้วยการใช้การควบคุมการแปลงคุณสามารถปรับแต่งองค์ประกอบต่างๆโดยใช้การตั้งค่าการแปลการหมุนและการเอียง สิ่งนี้ช่วยให้คุณสร้างเอฟเฟกต์การออกแบบขั้นสูงโดยไม่จำเป็นต้องใช้โปรแกรมออกแบบกราฟิกแยกต่างหาก

en: Values must be comma separated
th: ค่าต้องคั่นด้วยจุลภาค

en: Variable Manager
th: ตัวจัดการตัวแปร

en: Variable Settings
th: การตั้งค่าตัวแปร

en: Variables
th: ตัวแปร

en: Variables Manager
th: ตัวจัดการตัวแปร

en: Variation Label
th: ป้ายรูปแบบ

en: Vertical
th: แนวตั้ง

en: Vertical Gap
th: ช่องว่างแนวตั้ง

en: Vertical Gutters
th: รางน้ำแนวตั้ง

en: Vertical Motion
th: การเคลื่อนไหวในแนวตั้ง

en: Vertical Offset
th: ออฟเซ็ตแนวตั้ง

en: Vertical Overflow
th: ล้นแนวตั้ง

en: Vertically Centered
th: จัดกึ่งกลางแนวตั้ง

en: Very poor
th: แย่มาก

en: Video
th: วิดีโอ

en: Video Icon
th: ไอคอนวิดีโอ

en: Video MP4 File Or Youtube URL
th: ไฟล์วิดีโอ MP4 หรือ Youtube URL

en: Video Play
th: เล่นวิดีโอ

en: Video Slider
th: สไลด์วิดีโอ

en: Video Slider Item
th: รายการสไลเดอร์วิดีโอ

en: Video Slider Items
th: รายการสไลเดอร์วิดีโอ

en: Video Sliders
th: ตัวเลื่อนวิดีโอ

en: Video WEBM File
th: ไฟล์วิดีโอ WEBM

en: Videos
th: วิดีโอ

en: View
th: ดู

en: View Body Template
th: ดูเทมเพลตเนื้อหาหลัก

en: View Footer Template
th: ดูเทมเพลตฟุตเตอร์

en: View Front End
th: ดูฝั่งหน้าเว็บ

en: View Global Canvas
th: ดูแคนวาสส่วนกลาง

en: View Header Template
th: ดูเทมเพลตเฮดเดอร์

en: View Page
th: ดูหน้า

en: View Split Testing Stats
th: ดูสถิติการทดสอบแบบแยก

en: View Template
th: ดูเทมเพลต

en: View Theme Builder
th: ดู Theme Builder

en: View Theme Builder Item
th: ดูรายการ Theme Builder

en: Viewport Bottom
th: วิวพอร์ตด้านล่าง

en: Viewport Enter
th: เข้าสู่วิวพอร์ต

en: Viewport Exit
th: ออกจากวิวพอร์ต

en: Viewport Height (vh)
th: วิวพอร์ตความสูง (vh)

en: Viewport Maximum (vmax)
th: วิวพอร์ตสูงสุด (vmax)

en: Viewport Minimum (vmin)
th: วิวพอร์ตขั้นต่ำ (vmin)

en: Viewport Top
th: วิวพอร์ตด้านบน

en: Viewport Width (vw)
th: ความกว้างของวิวพอร์ต (vw)

en: Visibility
th: แสดง

en: Visible
th: มองเห็นได้

en: Visual
th: การเห็นภาพ

en: Wave
th: คลื่น

en: Wave 2
th: คลื่น 2

en: Waves
th: คลื่น

en: Waves 2
th: คลื่น 2

en: Wavy
th: เส้นหยัก

en: Website Field
th: เขตข้อมูลเว็บไซต

en: Wednesday
th: วันพุธ

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: Weights
th: น้ำหนัก

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
th: เมื่อตั้งค่าความสูงต่ำสุดองค์ประกอบจะมีความสูงอย่างน้อยจำนวนที่กำหนดไว้เสมอ สิ่งนี้แทนที่ค่าความสูงคงที่ที่เล็กกว่า ซึ่งแตกต่างจากความสูงความสูงขั้นต่ำไม่ได้ส่งผลให้เนื้อหาล้นและจะช่วยให้ความสูงขององค์ประกอบของคุณยังคงเป็นแบบไดนามิก

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
th: เมื่อผู้เข้าชมคลิกเข้าไปในช่องป้อนข้อมูลมันจะมุ่งเน้น คุณสามารถเลือกสีที่จะใช้สำหรับพื้นหลังฟิลด์อินพุตขณะโฟกัส

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
th: เมื่อผู้เข้าชมคลิกเข้าไปในช่องป้อนข้อมูลมันจะมุ่งเน้น คุณสามารถเลือกสีที่จะใช้สำหรับข้อความอินพุตขณะโฟกัส

en: When clicked the module will link to this URL.
th: เมื่อคลิกโมดูลจะเชื่อมโยงไปยัง URL นี้

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
th: เมื่อคลิก ลิงก์นี้จะไปยัง URL ที่ระบุไว้

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
th: เมื่อเปิดใช้งาน สีพื้นหลังจะถูกเพิ่มหลังข้อความแถบเลื่อนเพื่อให้อ่านได้ชัดเจนขึ้นบนภาพพื้นหลัง

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
th: เมื่อเปิดใช้งาน สีโอเวอร์เลย์ที่กำหนดเองจะถูกเพิ่มเหนือรูปภาพพื้นหลังและด้านหลังเนื้อหาแถบเลื่อนของคุณ

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
th: เมื่อเปิดใช้งาน ระบบจะลบคลาสพรีเซ็ตที่มีอยู่เมื่อใช้พรีเซ็ต

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
th: เมื่อเปิดใช้งาน จะแทนที่ค่าเฉพาะในฟิลด์ที่มีประเภทเดียวกับฟิลด์ต้นทาง เมื่อปิดใช้งาน จะแทนที่ค่าที่ตรงกันในฟิลด์ทุกประเภท

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
th: เมื่อเปิดใช้งานจะเป็นการเพิ่มไอคอนที่กำหนดเองภายในปุ่ม

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
th: เมื่อเปิดใช้งานสิ่งนี้จะบังคับให้รูปภาพของคุณขยายความกว้าง 100% ของความกว้างของคอลัมน์

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
th: เมื่อคุณบันทึกเลย์เอาต์ไปยัง Divi Cloud เลย์เอาต์จะพร้อมใช้งานบนทุกเว็บไซต์ที่คุณสร้าง

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
th: ควรรวมฟิลด์ชื่อหรือไม่ในฟิลด์การเลือกเข้าร่วม

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
th: ควรรวมฟิลด์นามสกุลหรือไม่ในฟิลด์การเลือกใช้

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
th: ฟิลด์ชื่อควรรวมอยู่ในแบบฟอร์มการเลือกใช้หรือไม่

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
th: แสดงการแบ่งหน้าสำหรับแกลเลอรีหรือไม่

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
th: ต้องการแสดงชื่อและคำอธิบายภาพหรือไม่ (หากมี)

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
th: จะใช้บริการป้องกันสแปมของบุคคลที่สามเช่น Google reCAPTCHA หรือไม่

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
th: จะใช้ฟิลด์ชื่อเดียวหรือไม่ในแบบฟอร์มการเลือกเข้าร่วม

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
th: ว่าจะยกเว้นโพสต์ปัจจุบันจากผลลัพธ์หรือไม่ (ใช้เมื่อ query_type เป็น post_type ยกเว้นไฟล์แนบ)

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
th: ว่าจะไม่สนใจโพสต์ปักหมุดในลำดับผลลัพธ์หรือไม่ (ใช้เฉพาะเมื่อ query_type เป็น post_type และ post_type เป็น post)

en: While Editing Element
th: ขณะแก้ไของค์ประกอบ

en: While In Builder
th: ขณะอยู่ในตัวสร้าง

en: Widescreen
th: จอกว้าง

en: Widget
th: วิดเจ็ต

en: Widget Area
th: พื้นที่วิดเจ็ต

en: Width
th: ความกว้างสูงสุด

en: Wireframe Mode
th: โหมดไวร์เฟรม

en: Wireframe View
th: มุมมองโครงลวด

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
th: โครงร่าง, เดสก์ท็อป, แท็บเล็ต, โทรศัพท์, โหมดคลิก, โหมดกริด, โหมดโฮเวอร์, ซูม

en: Woo Cart Totals
th: ยอดรวมของ Woo Cart

en: Woo Checkout Billing
th: Woo Checkout การเรียกเก็บเงิน

en: Woo Checkout Details
th: Woo รายละเอียดการชำระเงิน

en: Woo Checkout Information
th: Woo ข้อมูลการชำระเงิน

en: Woo Checkout Payment
th: Woo ชำระเงินชำระเงิน

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
th: โมดูลชำระเงิน Woo Checkout ใช้งานได้บนหน้าเพจเท่านั้นและไม่สามารถพรีวิวได้

en: Woo Checkout Shipping
th: Woo ชำระเงินการจัดส่งสินค้า

en: Woo Cross Sells
th: Woo Cross ขาย

en: Woo Notice
th: Woo ประกาศ

en: Woo Product Add To Cart
th: Woo Product หยิบใส่รถเข็น

en: Woo Product Description
th: Woo รายละเอียดสินค้า

en: Woo Product Gallery
th: แกลลอรี่ผลิตภัณฑ์ Woo

en: Woo Product Images
th: Woo รูปภาพสินค้า

en: Woo Product Information
th: Woo ข้อมูลผลิตภัณฑ์

en: Woo Product Price
th: Woo ราคาสินค้า

en: Woo Product Rating
th: การจัดอันดับผลิตภัณฑ์ Woo

en: Woo Product Reviews
th: Woo รีวิวสินค้า

en: Woo Product Stock
th: Woo สต็อคสินค้า

en: Woo Product Upsells
th: อัปเซลสินค้า Woo

en: Woo Products
th: ผลิตภัณฑ์ Woo

en: Woo Related Products
th: Woo ผลิตภัณฑ์ที่เกี่ยวข้อง

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
th[0]: รายการ %1$s รายการ
th[1]: รายการ %1$s รายการ

en: WooCommerce must be active for this module to appear
th: ต้องเปิดใช้งาน WooCommerce เพื่อให้โมดูลนี้แสดง

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
th: ขนาดรูปภาพ WordPress ที่ใช้สำหรับภาพขนาดย่อ (เช่น thumbnail, medium, large, full)

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
th: คุณต้องการบันทึกแบบอักษรและสีเหล่านี้สำหรับเค้าโครง Divi AI ในอนาคตหรือไม่

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
th: คุณต้องการอัปเดตแอตทริบิวต์นี้ในพรีเซ็ตทั้งหมดนี้ด้วยหรือไม่?

en: Wrap
th: ตัดบรรทัด

en: Wrap Reverse
th: ตัดบรรทัดแบบย้อนกลับ

en: Write & Replace
th: เขียนและแทนที่

en: Write Automatically
th: เขียนโดยอัตโนมัติ

en: Write With AI
th: เขียนด้วย AI

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
th: เขียน CSS แบบอิสระโดยใช้คีย์เวิร์ด %s เพื่อกำหนดเป้าหมายโมดูลนี้ เช่น %s

en: X
th: เอ็กซ์

en: X Profile Url
th: URL โปรไฟล์ X

en: X-Height (ex)
th: ความสูง X (ex)

en: X-Ray
th: เอ็กซเรย์

en: X-Ray Mode
th: โหมดเอ็กซ์เรย์

en: Year: %s
th: ปี: %s

en: Yes
th: ใช่

en: Yes Please!
th: ใช่ ได้โปรด!

en: You Have Unsaved Changes
th: คุณมีการเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่ได้บันทึก

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
th: คุณกำลังจะลบเลย์เอาต์แบบสากล การดำเนินการนี้จะยกเลิกการเชื่อมต่อเทมเพลตทั้งหมดที่ใช้เลย์เอาต์แบบสากลนี้ และทำสำเนาแทนที่ไว้ คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการดำเนินการต่อ?

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
th: คุณสามารถเพิ่มเส้นขอบให้กับองค์ประกอบใด ๆ ปรับแต่งลักษณะที่ปรากฏและกำหนดสไตล์ที่ไม่ซ้ำให้กับแต่ละขอบ

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
th: คุณสามารถดู API Key ได้ที่ <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">ที่นี่</a>.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
th: คุณสามารถเลือกสีพื้นหลังที่ไม่ซ้ำกันสำหรับการสลับเมื่อพวกเขาอยู่ในสถานะเปิดและปิดของพวกเขา เลือกสีพื้นหลังสถานะปิดที่นี่

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
th: คุณสามารถเลือกสีพื้นหลังที่ไม่ซ้ำกันสำหรับการสลับเมื่อพวกเขาอยู่ในสถานะเปิดและปิดของพวกเขา เลือกสีพื้นหลังสถานะเปิดที่นี่

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
th: คุณสามารถเลือกสีข้อความที่ไม่ซ้ำกันสำหรับชื่อเรื่องสลับเมื่อพวกเขาเปิดและปิด เลือกสีชื่อสถานะปิดที่นี่

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
th: คุณสามารถเลือกสีข้อความที่ไม่ซ้ำกันสำหรับชื่อเรื่องสลับเมื่อพวกเขาเปิดและปิด เลือกสีชื่อสถานะเปิดที่นี่

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
th: คุณไม่สามารถใช้เนมสเปซ `divi` ได้ เนมสเปซ `divi` ถูกสงวนไว้สำหรับโมดูลในตัวที่สร้างโดย Elegant Themes.

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เข้าถึงหน้า Theme Builder นี้

en: You do not have permission to create posts of this type.
th: คุณไม่มีสิทธิ์สร้างโพสต์ประเภทนี้

en: You do not have permission to duplicate this post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ทำสำเนาโพสต์นี้

en: You do not have permission to edit one or more posts.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขโพสต์อย่างน้อยหนึ่งรายการ

en: You do not have permission to edit this post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขโพสต์นี้

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
th: คุณไม่มีสิทธิ์จัดเรียงโพสต์ประเภทนี้

en: You do not have permission to trash this post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ย้ายโพสต์นี้ไปถังขยะ

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอในการแก้ไขหมวดหมู่นี้

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอในการแก้ไขแท็กนี้

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอในการแก้ไขคำศัพท์อนุกรมวิธานนี้

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอในการเข้าถึงเนื้อหานี้

en: You entered the wrong number in captcha.
th: คุณกรอกตัวเลขในแคปชาผิด

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
th: คุณยังไม่ได้บันทึกรายการใดๆ ลงในไลบรารี Divi ของคุณ เมื่อบันทึกรายการลงในไลบรารีแล้ว รายการนั้นจะปรากฏที่นี่เพื่อใช้งานได้อย่างสะดวก

en: You may be interested in&hellip;
th: คุณอาจสนใจ&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
th: คุณต้อง %1$sเข้าสู่ระบบ%2$s เพื่อโพสต์รีวิว

en: You must be a human to submit this form.
th: คุณต้องเป็นมนุษย์เพื่อส่งแบบฟอร์มนี้

en: You must be logged in to checkout.
th: คุณต้องเข้าสู่ระบบเพื่อชำระเงิน

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
th: คุณได้ทำการเปลี่ยนแปลงการตั้งค่าพรีเซ็ตของกลุ่ม <strong>%1$s</strong> ซึ่งจะส่งผลต่อกลุ่ม <strong>%1$s</strong> ทั้งหมดทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ คุณต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
th: คุณได้ทำการเปลี่ยนแปลงการตั้งค่าพรีเซ็ตของโมดูล <strong>%1$s</strong> ซึ่งจะมีผลกับโมดูล <strong>%1$s</strong> ทั้งหมดทั่วทั้งเว็บไซต์ของคุณ คุณต้องการดำเนินการต่อหรือไม่?

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
th: ชื่อเรื่องโพสต์แบบไดนามิกของคุณจะแสดงที่นี่

en: Your Existing Pages
th: หน้าที่มีอยู่ของคุณ

en: Your Save Has Failed
th: บันทึกของคุณล้มเหลว

en: Your Saved Layouts
th: โหลดเลย์เอาท์

en: Your Title Goes Here
th: ชื่อเรื่องของคุณอยู่ที่นี่

en: Your cart is currently empty.
th: ขณะนี้ตะกร้าสินค้าของคุณว่างเปล่า

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
th: เนื้อหาของคุณอยู่ที่นี่ แก้ไขหรือลบข้อความนี้แบบอินไลน์หรือในการตั้งค่าเนื้อหาของโมดูล คุณยังสามารถจัดสไตล์ทุกส่วนของเนื้อหานี้ได้ในการตั้งค่าการออกแบบของโมดูล และยังสามารถใช้ CSS แบบกำหนดเองกับข้อความนี้ได้ในการตั้งค่าขั้นสูงของโมดูล

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
th: ประวัติผู้เขียนแบบไดนามิกของคุณจะแสดงที่นี่ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
th: คำอธิบายหมวดหมู่แบบไดนามิกของคุณจะแสดงที่นี่ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
th: ข้อความคัดย่อโพสต์แบบไดนามิกของคุณจะแสดงที่นี่ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
th: คำสั่งซื้อของคุณ

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
th: เพจของคุณมีการเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่ได้บันทึก หากคุณปิดตัวสร้างนี้โดยไม่บันทึก การเปลี่ยนแปลงเหล่านี้จะหายไป หากคุณต้องการออกจากตัวสร้างนี้และบันทึกการเปลี่ยนแปลงทั้งหมด โปรดเลือก<strong>บันทึกและออก</strong> หากคุณต้องการยกเลิกการเปลี่ยนแปลงล่าสุดทั้งหมด ให้เลือก<strong>ยกเลิกและออก</strong>

en: Your rating
th: คะแนนของคุณ

en: Your review
th: รีวิวของคุณ

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
th: เซสชันของคุณสิ้นสุดลงแล้ว โปรดเข้าสู่ระบบอีกครั้ง รีเฟรชแท็บนี้ และลองส่งออกใหม่

en: Z Index
th: ดัชนี Z

en: Zero-width (ch)
th: ความกว้างเป็นศูนย์ (ch)

en: Zig Zag
th: ซิกแซก

en: Zig Zag 2
th: ซิกแซก2

en: Zoom
th: ขยาย

en: Zoom Icon Color
th: สีไอคอนเมื่อแสดงย่อ-ขยาย

en: Zoom In
th: ซูมเข้า

en: Zoom Out
th: ซูมออก

en: Zoom to 25%
th: ซูมเป็น 25%

en: Zoom to 50%
th: ซูมเป็น 50%

en: Zoom to 75%
th: ซูมเป็น 75%

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
th: "สร้างใหม่ตั้งแต่ต้น" จะโหลดเลย์เอาต์หน้าที่สร้างไว้ล่วงหน้าของ WooCommerce ซึ่งคุณสามารถนำไปต่อยอดได้เมื่อเปิดใช้งาน Divi Builder แล้ว ตัวเลือก "ค่าเริ่มต้น" ช่วยให้คุณใช้เลย์เอาต์หน้า WooCommerce เริ่มต้นได้

en: bottom
th: ล่าง

en: by
th: โดย

en: by
th: โดย

en: by %s
th: โดย %s

en: center
th: กึ่งกลาง

en: close Modal
th: ปิดโมดัล

en: color
th: สี

en: colors
th: สี

en: comments
th: ความคิดเห็น

en: contains
th: มีส่วนประกอบ

en: cookie
th: คุกกี้

en: cookie with
th: คุกกี้กับ

en: css var
th: ตัวแปร CSS

en: custom field
th: ฟิลด์ที่กำหนดเอง

en: default
th: ตัวเลือกอัตโนมัติ

en: delay
th: ดีเลย์

en: does not contain
th: ไม่มีส่วนประกอบ

en: does not equal
th: ไม่เท่ากัน

en: e.g., 3n+1
th: เช่น 3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
th: เลือกพื้นที่วิดเจ็ตที่คุณต้องการแสดง คุณสามารถสร้างพื้นที่วิดเจ็ตใหม่ได้ที่แท็บ ลักษณะที่ปรากฏ > วิดเจ็ต

en: enter a %s
th: ป้อน %s

en: equals
th: ความเท่ากัน

en: fonts
th: ฟอนต์

en: has been added to cart.
th: ถูกเพิ่มลงในตะกร้าสินค้าแล้ว

en: has no value
th: ไม่มีค่า

en: image
th: รูปภาพ

en: images
th: รูปภาพ

en: invalid payment method
th: วิธีการชำระเงินไม่ถูกต้อง

en: is any value
th: เป็นค่าใด ๆ

en: is empty
th: ว่างเปล่า

en: is equal to
th: เท่ากับ

en: is greater than
th: มากกว่า

en: is less than
th: น้อยกว่า

en: is not empty
th: ไม่ว่าง

en: is not equal to
th: ไม่เท่ากับ

en: left
th: ซ้าย

en: links
th: ลิงก์

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
th[0]: ความคิดเห็น %s รายการ
th[1]: ความคิดเห็น %s รายการ

en: numbers
th: ตัวเลข

en: product is in stock
th: สินค้าอยู่ในสต็อก

en: product is out of stock
th: สินค้าหมดค่ะ

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
th: reCAPTCHA v3 ส่งคืนคะแนนระหว่าง 0 ถึง 1 โดยที่ 1 มีแนวโน้มว่าจะมีการโต้ตอบที่ดีและ 0 มีแนวโน้มสูงที่จะเป็นบอท ด้วยการตั้งค่านี้ คุณสามารถเลือกคะแนนขั้นต่ำที่ควรถือเป็นการโต้ตอบที่ดี

en: read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: read more...
th: อ่านเพิ่มเติม...

en: right
th: ขวา

en: select a %s
th: เลือก %s

en: string
th: สตริง

en: terms data cannot be empty.
th: ข้อมูล terms ต้องไม่ว่างเปล่า

en: text
th: ข้อความ

en: times
th: ครั้ง

en: to clear your search filters.
th: เพื่อเคลียร์ตัวกรองการค้นหาของคุณ

en: top
th: บน

en: upload an %s
th: อัปโหลด %s

en: url
th: URL

en: value
th: ค่า

en: {{entity}} Offset
th: ออฟเซ็ต {{entity}}

en: {{entity}} Per Page
th: {{entity}} ต่อหน้า

en: « Older Entries
th: « รายการเก่ากว่า
