Divi - en to fr translation catalogue (4408 entries)

en: %1$s %2$s Layout
fr: Mise en page %1$s %2$s

en: %1$s Alternating Background Color
fr: %1$s Couleur d'arrière-plan alternée

en: %1$s Archive Page
fr: Page D’Archive %1$s

en: %1$s Attributes
fr: Attributs %1$s

en: %1$s Author
fr: Auteur %1$s

en: %1$s Background
fr: %1$s Arrière-plan

en: %1$s Background Color
fr: %1$s Couleur d'arrière-plan

en: %1$s Border Color
fr: %1$s Couleur de la Bordure

en: %1$s Border Radius
fr: %1$s Rayon des Frontières

en: %1$s Border Width
fr: %1$s Largeur de la Bordure

en: %1$s Categories
fr: Catégories %1$s

en: %1$s Comment Count
fr: Nombre de commentaires %1$s

en: %1$s Excerpt
fr: Extrait %1$s

en: %1$s Focus Background Color
fr: %1$s Focus Couleur de fond

en: %1$s Focus Text Color
fr: %1$s Couleur du texte de mise au point

en: %1$s Font
fr: Police %1$s

en: %1$s Icon
fr: %1$s Icône

en: %1$s Icon Color
fr: %1$s Couleur de l'Icône

en: %1$s Icon Placement
fr: %1$s le Placement de l'Icône

en: %1$s Letter Spacing
fr: Espacement des lettres %1$s

en: %1$s Line Height
fr: Hauteur de la ligne %1$s

en: %1$s Link
fr: Lien %1$s

en: %1$s Modified Date
fr: Date de modification %1$s

en: %1$s Name
fr: Nom De %1$s

en: %1$s Publish Date
fr: Date de publication %1$s

en: %1$s Relationship
fr: Relation %1$s

en: %1$s Tags
fr: Étiquettes %1$s

en: %1$s Text Alignment
fr: Alignement du texte %1$s

en: %1$s Text Color
fr: Couleur du texte %1$s

en: %1$s Text Size
fr: %1$s Taille du Texte

en: %1$s Title
fr: Titre %1$s

en: %1$s in Specific %2$s
fr: %1$s Dans %2$s Spécifique

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
fr[0]: %1$s avis sur %2$s
fr[1]: %1$s avis sur %2$s

en: %1$s with Specific %2$s
fr: %1$s Avec %2$s Spécifique

en: %1$s/Archive Title
fr: Titre %1$s/Archive

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
fr: %1$s: la valeur ne peut pas dépasser %2$d caractères.

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
fr: %1$s: la valeur doit contenir au moins %2$d caractères.

en: %1s %2s Alignment
fr: Alignement %1s %2s

en: %1s Margin
fr: Marge Externe %1s

en: %1s Padding
fr: Marge Interne %1s

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
fr: Temps restant estimé pour %2$s: %1$dmin

en: %d image From Unsplash
fr: %d Image De Unsplash

en: %d selected
fr: %d sélectionné(s)

en: %s Admin Label
fr: Libellé D’Admin %s

en: %s Alignment
fr: Alignement %s

en: %s Animation Delay
fr: Délai De L’animation %s

en: %s Animation Direction
fr: Direction De L’animation %s

en: %s Animation Duration
fr: Durée De L’animation %s

en: %s Animation Intensity
fr: Intensité De L’animation %s

en: %s Animation Repeat
fr: Répétition De L’animation %s

en: %s Animation Speed Curve
fr: Courbe De Vitesse De L’animation %s

en: %s Animation Starting Opacity
fr: Opacité De Départ De L’animation %s

en: %s Animation Style
fr: Style D’animation %s

en: %s Background
fr: Arrière-Plan %s

en: %s Background Color
fr: Couleur D’arrière-plan %s

en: %s Background Image
fr: %s Image D’arrière-plan

en: %s Background Image Blend
fr: %s Fusion De L’image D’arrière-plan

en: %s Background Image Position
fr: Position De L’image D’arrière-plan %s

en: %s Background Image Repeat
fr: Répétition De L’image D’arrière-plan %s

en: %s Background Image Size
fr: Taille De L’image D’arrière-plan %s

en: %s Background Mask
fr: %s Masque D’arrière-plan

en: %s Background Pattern
fr: %s Motif D’arrière-plan

en: %s Background Video Height
fr: %s Hauteur De La Vidéo D’arrière-plan

en: %s Background Video MP4
fr: %s Vidéo D’arrière-plan MP4

en: %s Background Video Webm
fr: %s Vidéo D’arrière-plan Webm

en: %s Background Video Width
fr: %s Largeur De La Vidéo D’arrière-plan

en: %s Blend
fr: %s Fusion

en: %s Blur
fr: %s Flou

en: %s Border Color
fr: %s Couleur De Bordure

en: %s Border Radius
fr: %s Rayon De Bordure

en: %s Border Style
fr: %s Style De Bordure

en: %s Border Styles
fr: %s Styles De Bordure

en: %s Border Weight
fr: Épaisseur De Bordure %s

en: %s Border Width
fr: %s Largeur De Bordure

en: %s Bottom Sticky Limit
fr: Limite Sticky Basse %s

en: %s Box Shadow
fr: Ombre De Boîte %s

en: %s Box Shadow Blur Strength
fr: %s Intensité Du Flou De L’ombre Portée

en: %s Box Shadow Horizontal Position
fr: %s Position Horizontale De L’ombre Portée

en: %s Box Shadow Position
fr: %s Position De L’ombre Portée

en: %s Box Shadow Spread Strength
fr: %s Intensité De Diffusion De L’ombre Portée

en: %s Box Shadow Vertical Position
fr: %s Position Verticale De L’ombre Portée

en: %s Breakpoint
fr: Point De Rupture %s

en: %s Brightness
fr: %s Luminosité

en: %s Button
fr: Bouton %s

en: %s CSS Class
fr: Classe CSS %s

en: %s CSS ID
fr: ID CSS %s

en: %s Color
fr: Couleur %s

en: %s Conditions
fr: Conditions %s

en: %s Contrast
fr: %s Contraste

en: %s Custom CSS
fr: CSS Personnalisé %s

en: %s Default Preset
fr: Préréglage Par Défaut %s

en: %s Disable on
fr: %s Désactiver Sur

en: %s Element Label
fr: Libellé De L’élément %s

en: %s Font
fr: %s Police

en: %s Font Size
fr: Taille De Police %s

en: %s Font Style
fr: %s Style De Police

en: %s Font Weight
fr: %s Graisse De Police

en: %s Gradient Direction
fr: Direction Du Dégradé %s

en: %s Gradient Length
fr: Longueur Du Dégradé %s

en: %s Gradient Position
fr: Position Du Dégradé %s

en: %s Gradient Stops
fr: Arrêts Du Dégradé %s

en: %s Gradient Type
fr: Type De Dégradé %s

en: %s Heading Level
fr: %s Niveau De Titre

en: %s Height
fr: Hauteur %s

en: %s Horizontal Offset
fr: Décalage Horizontal %s

en: %s Horizontal Overflow
fr: Débordement Horizontal %s

en: %s Hue
fr: %s Teinte

en: %s ID & Classes
fr: ID Et Classes %s

en: %s Icon
fr: %s Icône

en: %s Icon Color
fr: %s Couleur De L’icône

en: %s Icon Placement
fr: %s Placement De L’icône

en: %s Image Height
fr: Hauteur De L’image %s

en: %s Image Horizontal Offset
fr: Décalage Horizontal De L’image %s

en: %s Image Vertical Offset
fr: Décalage Vertical De L’image %s

en: %s Image Width
fr: Largeur De L’image %s

en: %s Interactions
fr: Interactions %s

en: %s Invert
fr: %s Inverser

en: %s Item Indent
fr: Retrait De L’Élément %s

en: %s Letter Spacing
fr: %s Espacement Des Lettres

en: %s Line Color
fr: %s Couleur De Ligne

en: %s Line Height
fr: %s Hauteur De Ligne

en: %s Line Style
fr: %s Style De Ligne

en: %s Link
fr: Lien %s

en: %s Link Target
fr: Cible Du Lien %s

en: %s Link URL
fr: Lien %s URL

en: %s Margin
fr: Marge %s

en: %s Mask Aspect Ratio
fr: %s Ratio D’aspect Du Masque

en: %s Mask Blend Mode
fr: %s Mode De Fusion Du Masque

en: %s Mask Color
fr: %s Couleur Du Masque

en: %s Mask Height
fr: %s Hauteur Du Masque

en: %s Mask Horizontal Offset
fr: %s Décalage Horizontal Du Masque

en: %s Mask Position
fr: %s Position Du Masque

en: %s Mask Size
fr: %s Taille Du Masque

en: %s Mask Transform
fr: %s Transformation Du Masque

en: %s Mask Vertical Offset
fr: %s Décalage Vertical Du Masque

en: %s Mask Width
fr: %s Largeur Du Masque

en: %s Max Height
fr: Hauteur Maximale %s

en: %s Max Width
fr: Largeur Maximale %s

en: %s Min Height
fr: Hauteur Minimale %s

en: %s Module
fr: Module %s

en: %s Motion Effect Trigger
fr: Déclencheur D’Effet De Mouvement %s

en: %s Name
fr: Nom De %s

en: %s Not Supported
fr: %s Non Pris En Charge

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
fr: Décalage Par Rapport Aux Éléments Sticky Environnants %s

en: %s Offset Origin
fr: Origine Du Décalage %s

en: %s Opacity
fr: %s Opacité

en: %s Padding
fr: Rembourrage %s

en: %s Parallax Method
fr: %s Méthode De Parallaxe

en: %s Pattern Blend Mode
fr: %s Mode De Fusion Du Motif

en: %s Pattern Color
fr: %s Couleur Du Motif

en: %s Pattern Height
fr: %s Hauteur Du Motif

en: %s Pattern Horizontal Offset
fr: %s Décalage Horizontal Du Motif

en: %s Pattern Repeat
fr: %s Répétition Du Motif

en: %s Pattern Repeat Origin
fr: %s Origine De Répétition Du Motif

en: %s Pattern Size
fr: %s Taille Du Motif

en: %s Pattern Transform
fr: %s Transformation Du Motif

en: %s Pattern Vertical Offset
fr: %s Décalage Vertical Du Motif

en: %s Pattern Width
fr: %s Largeur Du Motif

en: %s Placeholder Text
fr: Texte De L’espace Réservé %s

en: %s Position
fr: Position %s

en: %s Preset
fr: Préréglage %s

en: %s Preset 1
fr: Préréglage 1 %s

en: %s Presets
fr: %s Préréglages

en: %s Relationship
fr: Relation %s

en: %s Repeat Gradient
fr: Répéter Le Dégradé %s

en: %s Saturate
fr: %s Saturation

en: %s Scroll Effects
fr: Effets De Défilement %s

en: %s Scroll Transform Effects
fr: Effets De Transformation Au Défilement %s

en: %s Sepia
fr: %s Sépia

en: %s Settings
fr: %s Paramètres

en: %s Shadow Color
fr: %s Couleur De L’ombre

en: %s Size
fr: Taille %s

en: %s State
fr: État %s

en: %s Sticky Bottom Offset
fr: Décalage Bas Sticky %s

en: %s Sticky Position
fr: Position Sticky %s

en: %s Sticky Top Offset
fr: Décalage Sticky Haut %s

en: %s Style
fr: Style %s

en: %s Style Position
fr: %s Position Du Style

en: %s Style Type
fr: %s Type De Style

en: %s Text
fr: Texte %s

en: %s Text Alignment
fr: %s Alignement Du Texte

en: %s Text Color
fr: %s Couleur Du Texte

en: %s Text Shadow
fr: Ombre Du Texte %s

en: %s Text Shadow Blur Strength
fr: Intensité Du Flou De L’Ombre Du Texte %s

en: %s Text Shadow Color
fr: Couleur De L’Ombre Du Texte %s

en: %s Text Shadow Horizontal Length
fr: Longueur Horizontale De L’Ombre Du Texte %s

en: %s Text Shadow Vertical Length
fr: Longueur Verticale De L’Ombre Du Texte %s

en: %s Text Size
fr: %s Taille Du Texte

en: %s Toggle Gradient
fr: Activer Le Dégradé %s

en: %s Toggle Mask
fr: %s Afficher/Masquer Le Masque

en: %s Toggle Pattern
fr: %s Afficher/Masquer Le Motif

en: %s Top Sticky Limit
fr: Limite Sticky Haute %s

en: %s Transforms
fr: Transformations %s

en: %s Transition
fr: Transition %s

en: %s Transition Default and Sticky Styles
fr: Transition Entre Les Styles Par Défaut Et Sticky %s

en: %s Transition Delay
fr: Délai De Transition %s

en: %s Transition Duration
fr: Durée De Transition %s

en: %s Transition Speed Curve
fr: Courbe De Vitesse De Transition %s

en: %s Use Parallax Effect
fr: %s Utiliser L’effet De Parallaxe

en: %s Vertical Offset
fr: Décalage Vertical %s

en: %s Vertical Overflow
fr: Débordement Vertical %s

en: %s Visibility
fr: Visibilité %s

en: %s Weight
fr: Épaisseur %s

en: %s Width
fr: Largeur %s

en: %s Z Index
fr: Index Z %s

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
fr: Les %s sont entourés d’une bordure pour les distinguer du texte normal. Choisissez une couleur pour cette bordure.

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
fr: Les %s sont entourés d’une bordure pour les distinguer du texte normal. Vous pouvez augmenter ou diminuer l’épaisseur de cette bordure avec ce réglage.

en: %s by %s
fr: %s par %s

en: %s quantity
fr: Quantité %s

en: %s result
fr: %s résultat

en: %s: The field is required.
fr: %s: le champ est obligatoire.

en: %s: The selected value is invalid.
fr: %s: la valeur sélectionnée est invalide.

en: %s: The selected value is not exist.
fr: %s: la valeur sélectionnée n’existe pas.

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
fr: %s: la valeur ne peut contenir que des lettres et des chiffres.

en: %s: The value may only contain letters.
fr: %s: la valeur ne peut contenir que des lettres.

en: %s: The value may only contain numbers.
fr: %s: la valeur ne peut contenir que des chiffres.

en: %s: The value must be a valid email address.
fr: %s: la valeur doit être une adresse e-mail valide.

en: &laquo; Older Entries
fr: &laquo; Entrées plus anciennes

en: (Copy)
fr: (Copie)

en: (estimated for %s)
fr: (estimé pour %s)

en: + Select Category, Tags, ...
fr: + Sélectionner Catégorie, Étiquettes, ...

en: + Select posts
fr: + Sélectionner Des Articles

en: , Reset after
fr: , Réinitialiser après

en: 0 Comments
fr: 0 commentaire

en: 0 comments
fr: 0 commentaire

en: 0 items
fr: 0 articles

en: 08.06.1999 (m.d.Y)
fr: 06.08.1999 (m.d.Y)

en: 08/06/1999 (m/d/Y)
fr: 06/08/1999 (m/d/Y)

en: 1 Column
fr: 1 Colonne

en: 1 Comment
fr: 1 commentaire

en: 1 comment
fr: 1 commentaire

en: 2 Column
fr: 2 colonnes

en: 2 Columns
fr: 2 Colonnes

en: 3 Columns
fr: 3 Colonnes

en: 3D Diamonds
fr: Diamants 3D

en: 4 Columns
fr: 4 Colonnes

en: 404 Error Page
fr: Page D’erreur 404

en: 404 Page
fr: Page 404

en: 404 error pages do not have editable page settings.
fr: Les pages d’erreur 404 ne disposent pas de paramètres de page modifiables.

en: 5 Columns
fr: 5 Colonnes

en: 6 Aug, 1999 (j M, Y)
fr: 6 août 1999 (j M, Y)

en: 6 Columns
fr: 6 Colonnes

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
fr: <p class="description">Sélectionnez un menu à utiliser dans le module. <a href="%s" target="_blank">Cliquez ici pour créer un nouveau menu</a>.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commentaires plus anciens

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
fr: Le <strong>Module D’adresse De Facturation Woo</strong> et le <strong>Module D’adresse De Livraison Woo</strong> doivent être ajoutés à cette page pour permettre aux utilisateurs de valider leurs commandes.

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
fr: Le <strong>Module D’adresse De Facturation Woo</strong> doit être ajouté à cette page pour permettre aux utilisateurs de valider leurs commandes.

en: A Module
fr: Un Module

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
fr: Un module Contenu De Publication est requis afin d’ajouter du contenu unique dans le modèle du Theme Builder. Une fois un module Contenu De Publication ajouté au modèle, vous pourrez ajouter dans cette zone un contenu de publication unique pour chaque publication en utilisant le modèle.

en: A Row
fr: Une Rangée

en: A Section
fr: Une Section

en: A Specific URL Parameter
fr: Un paramètre d'URL spécifique

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
fr: Une sauvegarde du Theme Builder existe et elle est plus récente que la version que vous consultez actuellement. Cette sauvegarde a été créée lors de votre précédente session d’édition, mais vous ne l’avez jamais enregistrée. Souhaitez-vous restaurer cette sauvegarde et reprendre l’édition là où vous vous étiez arrêté ?

en: A global color can't equal itself
fr: Une couleur globale ne peut pas être égale à elle-même

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
fr: Un nom à associer au compte lorsqu'il est affiché dans le champ de sélection de compte.

en: ACF Groups
fr: Groupes ACF

en: AI Agent
fr: Agent IA

en: AI Image
fr: Image IA

en: AI Quick Action
fr: Action Rapide IA

en: Above
fr: Au-Dessus

en: Above Title
fr: Titre au dessus

en: Absolute
fr: Absolu

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Accordion Item
fr: Élément D’accordéon

en: Accordion Items
fr: Éléments D’accordéon

en: Accordions
fr: Les accordéons

en: Account
fr: Compte

en: Account Link URL
fr: URL du lien de compte

en: Account Name
fr: Nom De Compte

en: Action
fr: Section

en: Action Icons On Hover
fr: Icônes d’action au survol

en: Activate Preset
fr: Activer le préréglage

en: Active Groups
fr: Groupes Actifs

en: Active Link Color
fr: Couleur du lien actif

en: Active Menu Link
fr: Lien menu actif

en: Active Portfolio Filter
fr: Filtre actif de l'album

en: Active Tab
fr: Onglet actif

en: Active Tab Background Color
fr: Couleur de fond de l'onglet actif

en: Active Tab Text
fr: Texte De L’onglet Actif

en: Active Tab Text Color
fr: Couleur du texte de l'onglet actif

en: Actual Size
fr: Taille Réelle

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Add API Key
fr: Ajouter Une Clé API

en: Add Attribute
fr: Ajouter Un Attribut

en: Add Audio
fr: Ajouter Un Audio

en: Add Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Add Background Gradient
fr: Dégradé de fond

en: Add Background Image
fr: Image de fond :

en: Add Background Mask
fr: Ajouter un masque d'arrière-plan

en: Add Background Pattern
fr: Ajouter un motif d'arrière-plan

en: Add Background Video
fr: Définir comme vidéo de fond

en: Add Canvas
fr: Ajouter un canevas

en: Add Checkbox
fr: Ajouter Une Case À Cocher

en: Add Column
fr: Ajouter Une Colonne

en: Add Condition
fr: Ajouter une condition

en: Add Cookie
fr: Ajouter Un Cookie

en: Add Custom Body
fr: Ajouter Un Corps Personnalisé

en: Add Custom Footer
fr: Ajouter Un Pied De Page Personnalisé

en: Add Custom Header
fr: Ajouter Un En-Tête Personnalisé

en: Add Element
fr: Ajouter Un Élément

en: Add Element Above
fr: Ajouter Un Élément Au-dessus

en: Add Element Below
fr: Ajouter Un Élément En Dessous

en: Add Element Inside
fr: Ajouter Un Élément À L’intérieur

en: Add From Library
fr: Ajouter Depuis La Bibliothèque

en: Add From Sets Library
fr: Ajouter Depuis La Bibliothèque De Sets

en: Add Fullwidth Section
fr: Ajouter Une Section Pleine Largeur

en: Add Gallery Images
fr: Images de la galerie

en: Add Global Body
fr: Ajouter Un Corps Global

en: Add Global Color
fr: Ajouter une couleur globale

en: Add Global Font
fr: Ajouter Une Police Globale

en: Add Global Footer
fr: Ajouter Un Pied De Page Global

en: Add Global Header
fr: Ajouter Un En-Tête Global

en: Add Global Image
fr: Ajouter Une Image Globale

en: Add Global Link
fr: Ajouter Un Lien Global

en: Add Global Number
fr: Ajouter Un Nombre Global

en: Add Global Text
fr: Ajouter Un Texte Global

en: Add Grid Offset Rule
fr: Ajouter une règle de décalage de grille

en: Add Image
fr: Image

en: Add Interaction
fr: Ajouter une interaction

en: Add Layout
fr: Ajouter une mise en page

en: Add Media
fr: Ajouter média

en: Add Meta Query
fr: Ajouter Une Requête Meta

en: Add Module
fr: Ajouter Un Module

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New %s
fr: Ajouter nouveau %s

en: Add New %s Or Row
fr: Ajouter Un Nouveau %s Ou Une Nouvelle Rangée

en: Add New Body Template
fr: Ajouter Un Nouveau Modèle De Corps

en: Add New Footer Template
fr: Ajouter Un Nouveau Modèle De Pied De Page

en: Add New Fullwidth Row
fr: Ajouter Une Nouvelle Ligne Pleine Largeur

en: Add New Global Canvas
fr: Ajouter Un Nouveau Canevas Global

en: Add New Header Template
fr: Ajouter Un Nouveau Modèle D’En-Tête

en: Add New Item
fr: Ajouter un nouvel article

en: Add New Module
fr: Ajouter un nouveau module

en: Add New Module Or Row
fr: Ajouter Un Nouveau Module Ou Une Nouvelle Rangée

en: Add New Preset
fr: Ajouter un nouveau préréglage

en: Add New Row
fr: Ajouter une nouvelle rangée

en: Add New Section
fr: Ajouter nouvelle section

en: Add New Template
fr: Ajouter Un Nouveau Modèle

en: Add New Theme Builder
fr: Ajouter Un Nouveau Theme Builder

en: Add New Theme Builder Item
fr: Ajouter Un Nouvel Élément Du Theme Builder

en: Add Page
fr: Ajouter Une Page

en: Add Placeholder Content To New Modules
fr: Ajouter du contenu fictif à de nouveaux modules

en: Add Preset
fr: Ajouter Un Préréglage

en: Add Radio
fr: Ajouter Un Bouton Radio

en: Add Regular Section
fr: Ajouter Une Section Standard

en: Add Specialty Section
fr: Ajouter une section spécialité

en: Add To Category
fr: Ajouter À La Catégorie

en: Add To Tags
fr: Ajouter Aux Étiquettes

en: Add Video
fr: Vidéo

en: Add a review
fr: Ajouter un avis

en: Add custom HTML after the element wrapper.
fr: Ajoutez du HTML personnalisé après l’enveloppe de l’élément.

en: Add custom HTML before the element wrapper.
fr: Ajoutez du HTML personnalisé avant l’enveloppe de l’élément.

en: Add from Library
fr: Ajouter Depuis La Bibliothèque

en: Add to %1$s Library
fr: Ajouter À La Bibliothèque %1$s

en: Add to Categories
fr: Ajouter aux Catégories

en: Add to Library
fr: Ajouter à la bibliothèque

en: Add to Tags
fr: Ajouter aux Étiquettes

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
fr: Ajoutez deux arrêts de couleur ou plus à votre arrière-plan dégradé. Chaque arrêt peut être déplacé vers n'importe quelle position sur la barre de dégradé. De chaque arrêt de couleur au suivant, la couleur est interpolée en un dégradé lisse.

en: Add/Delete Item
fr: Ajouter/Supprimer Un Élément

en: Added %s
fr: %s Ajouté

en: Added Column
fr: Colonne Ajoutée

en: Added Flex Column
fr: Colonne Flex Ajoutée

en: Added Flex Grid
fr: Grille Flex Ajoutée

en: Added Group Preset
fr: Préréglage De Groupe Ajouté

en: Added Module Preset
fr: Préréglage De Module Ajouté

en: Added Row
fr: Ligne Ajoutée

en: Added Specialty Section
fr: Section Spéciale Ajoutée

en: Added template
fr: Modèle Ajouté

en: Additional Information
fr: Informations Supplémentaires

en: Additional information
fr: Informations supplémentaires

en: Address Line 2
fr: Adresse Ligne 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
fr: Ajustez La Sensibilité Du Mouvement Miroir À La Position De La Souris

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
fr: Ajustez le style d'arrière-plan du bouton en personnalisant la couleur d'arrière-plan, le dégradé et l'image.

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
fr: Ajustez le style d'arrière-plan de cet élément en personnalisant la couleur d'arrière-plan, le dégradé, l'image, la vidéo, le motif et le masque.

en: Adjust the height of the featured image.
fr: Ajustez la hauteur de l'image sélectionnée.

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
fr: Ajustez l’espacement horizontal entre les éléments enfants. Cet écart s’applique entre les colonnes, à la fois dans les mises en page flex et grille.

en: Adjust the max height of the featured image.
fr: Ajustez la hauteur maximale de l'image sélectionnée.

en: Adjust the max width of the featured image.
fr: Ajustez la largeur maximale de l'image sélectionnée.

en: Adjust the size of the carousel arrows.
fr: Ajustez la taille des flèches du carrousel.

en: Adjust the size of the dot navigation.
fr: Ajustez la taille de la navigation par points.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
fr: Ajuster l'espacement entre chaque colonne de cette ligne.

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
fr: Ajustez l’espacement vertical entre les éléments enfants. Cet espacement s’applique entre les rangées, à la fois en flex et en grille.

en: Adjust the width of the content within the blurb.
fr: Ajustez la largeur du contenu dans le texte de présentation.

en: Adjust the width of the featured image.
fr: Ajustez la largeur de l'image sélectionnée.

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
fr: Ajuster le filtre en niveaux de gris vous permettra de changer la saturation des couleurs de la carte.

en: Admin Label
fr: Étiquette Admin

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: After
fr: Après

en: After Every 10th Action
fr: Après chaque action sur 10

en: After Every 20th Action
fr: Après chaque 20ème action

en: After Every 30th Action
fr: Après chaque 30ème action

en: After Every 40th Action
fr: Après chaque 40e action

en: After Every Action
fr: Après chaque action

en: After Image
fr: Image Après

en: After Label
fr: Libellé Après

en: After Number of Times
fr: Après le nombre de fois

en: Alert
fr: Alerte

en: Align Columns
fr: Aligner Les Colonnes

en: Align Content
fr: Aligner Le Contenu

en: Align Items
fr: Aligner Les Éléments

en: Align Self
fr: Aligner Soi-Même

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
fr: Alignez horizontalement les éléments de la grille dans leurs cellules. Contrôle le positionnement des éléments sur l’axe en ligne (ligne) dans leur zone de grille, avec des options comme début, centre, fin et étirer.

en: Align image to the left, right or center.
fr: Aligner l'image à gauche, à droite ou au centre.

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
fr: Aligne le %1$s à gauche, à droite, au centre ou justifié.

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
fr: Alignez %s à gauche, à droite, au centre ou justifiez.

en: Align the module to the left, right or center.
fr: Alignez le module à gauche, à droite ou au centre.

en: Align this item within its grid cell horizontally.
fr: Aligner cet élément horizontalement dans sa cellule de grille.

en: Align this item within its grid cell vertically.
fr: Aligner cet élément verticalement dans sa cellule de grille.

en: Align to the left, right, center or justify.
fr: Alignez à gauche, à droite, au centre ou justifiez.

en: Align you button to the left, right or center of the module.
fr: Alignez votre bouton à gauche, à droite ou au centre du module.

en: Align your button to the left, right or center of the module.
fr: Alignez votre bouton à gauche, à droite ou au centre du module.

en: Alignment
fr: Alignement

en: All
fr: Tout

en: All
fr: Tous

en: All %1$s
fr: Tous Les %1$s

en: All %1$s Pages
fr: Toutes Les Pages %1$s

en: All Archive Pages
fr: Toutes Les Pages D’Archive

en: All Attributes
fr: Tous Les Attributs

en: All Author Pages
fr: Toutes Les Pages D’Auteur

en: All Body Templates
fr: Tous Les Modèles De Corps

en: All Borders
fr: Toutes Les Bordures

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: All Containers
fr: Tous Les Conteneurs

en: All Date Pages
fr: Toutes Les Pages De Date

en: All Day
fr: Toute la journée

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
fr: Tous Les Utilisateurs Divi peuvent stocker gratuitement jusqu’à %s éléments dans leur Divi Cloud. Pour enregistrer davantage d’éléments dans votre cloud et débloquer un stockage illimité, mettez à niveau votre abonnement Divi Cloud dès aujourd’hui. Si vous créez des sites Divi pour gagner votre vie, Divi Cloud est un excellent add-on et un gain de temps incroyable. Vous allez l’adorer !

en: All Elements
fr: Tous Les Éléments

en: All Footer Templates
fr: Tous Les Modèles De Pied De Page

en: All Header Templates
fr: Tous Les Modèles D’En-Tête

en: All Modified Fields
fr: Tous Les Champs Modifiés

en: All Modules
fr: Tous les modules

en: All Option Groups
fr: Tous Les Groupes D’Options

en: All Presets
fr: Tous les préréglages

en: All Templates
fr: Tous Les Modèles

en: All Theme Builder Items
fr: Tous Les Éléments Du Theme Builder

en: All Theme Builders
fr: Tous Les Theme Builders

en: All Variables
fr: Toutes les variables

en: All available options selected
fr: Toutes les options disponibles sont sélectionnées

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
fr: Tout le contenu créé dans le Divi Builder sera perdu. Le contenu précédent sera restauré. Souhaitez-vous continuer ?

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
fr: Tout le contenu de votre page actuelle sera perdu. Souhaitez-vous continuer ?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
fr: Tous vos paramètres de rôle actuels seront réinitialisés aux valeurs par défaut. Voulez-vous continuer ?

en: All options selected. Type to add custom tags.
fr: Toutes les options sont sélectionnées. Saisissez du texte pour ajouter des tags personnalisés.

en: All values must have units
fr: Toutes Les Valeurs Doivent Avoir Des Unités

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
fr: Toutes les vidéos doivent être téléchargées dans les deux formats .MP4 .WEBM pour assurer une compatibilité maximale dans tous les navigateurs. Téléchargez la version .MP4 ici.

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
fr: Toutes les vidéos doivent être téléchargées dans les deux formats .MP4 .WEBM pour assurer une compatibilité maximale dans tous les navigateurs. Téléchargez la version .WEBM ici.

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
fr: Permet d'arrêter momentanément la vidéo par les autres joueurs en cours de jeu

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
fr: Permet d'arrêter momentanément la vidéo par les autres joueurs en cours de jeu

en: Allowed Symbols
fr: Symboles autorisés

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
fr: Alphanumérique seulement (A-Z, 0-9)

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
fr: Enregistrer Aussi Les %d Modules En Tant Qu’Éléments Individuels

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
fr: Enregistrer Aussi Les %d Lignes En Tant Qu’Éléments Individuels

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
fr: Enregistrer Aussi Les %d Sections En Tant Qu’Éléments Individuels

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
fr: Un lien actif est la page en cours de visite. Vous pouvez choisir une couleur à appliquer aux liens actifs pour les différencier des autres liens.

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement des paramètres de préréglages globaux. Divers problèmes peuvent entraîner l'échec d'une sauvegarde, tels qu'un manque de ressources serveur, des blocages de pare-feu ou des conflits de plugins ou une mauvaise configuration du serveur. Vous pouvez réessayer d'enregistrer en cliquant sur Réessayer, ou vous pouvez télécharger une sauvegarde de vos valeurs par défaut non enregistrées en cliquant sur Télécharger la sauvegarde. Une sauvegarde peut être utile lorsque vous contactez notre équipe d'assistance.

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
fr: Une erreur est survenue lors de l'enregistrement de votre page. Divers problèmes peuvent provoquer un échec de la sauvegarde, comme un manque de ressources du serveur, des blocages de pare-feu, des conflits de plugins ou une mauvaise configuration du serveur. Vous pouvez essayer de sauvegarder à nouveau en cliquant sur Essayer de nouveau, ou vous pouvez télécharger une sauvegarde de votre page non enregistrée en cliquant sur Télécharger la sauvegarde. Les sauvegardes pourront être restaurées à l'aide du système de portabilité lors de la prochaine édition de votre page.

en: An error occurred while processing the shortcode.
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement du shortcode.

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’envoi du fichier de police. Nous avons détecté que l’extension PHP « fileinfo » n’est pas chargée sur votre serveur. L’activation de l’extension peut aider.

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
fr: Une introduction au module Fullwidth Menu

en: An introduction to the Menu module
fr: Une introduction au module de menu

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
fr: Une erreur inconnue s’est produite lors de l’envoi du fichier de police. Veuillez réessayer.

en: And %1$s More
fr: Et %1$s De Plus

en: Animation Delay
fr: Animation

en: Animation Direction
fr: Direction du dégradé

en: Animation Duration
fr: Animation

en: Animation Intensity
fr: Animation

en: Animation Repeat
fr: Animation

en: Animation Speed
fr: Vitesse D’Animation

en: Animation Speed Curve
fr: Animation

en: Animation Starting Opacity
fr: Animation Opacité de départ

en: Animation Style
fr: Animation

en: Annually
fr: Annuellement

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
fr: Documentation de configuration du compte du fournisseur anti-spam

en: Any
fr: Pas de restriction

en: Any %1$s Link
fr: Lien %1$s Quelconque

en: Any URL Parameter
fr: N'importe quel paramètre d'URL

en: App View
fr: Vue Application

en: Append Above
fr: Ajouter Au-dessus

en: Append Below
fr: Ajouter Au-dessous

en: Append To Main Canvas
fr: Ajouter Au Canvas Principal

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
fr: Appliquer le « Décalage Sticky » à l’élément Sticky le plus proche au-dessus ou au-dessous de cet élément.

en: Apply Changes
fr: Appliquer Les Modifications

en: Apply Motion Effects To Child Elements
fr: Appliquer des effets de mouvement aux éléments enfants

en: Apply Structure Template
fr: Appliquer Le Modèle De Structure

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
fr: Appliquer une inclinaison verticale ou horizontale à l’élément, en l’étirant dans l’une ou l’autre direction.

en: Apply coupon
fr: Appliquer le code promo

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
fr: Appliquez "Sticky Offset" à l'élément collant le plus proche au-dessus ou au-dessous de cet élément

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
fr: L'application du filtre en niveaux de gris changera les couleurs de la carte en noir et blanc.

en: Arch
fr: Cambre

en: Archive Pages
fr: Pages D’Archive

en: Are You Sure?
fr: Êtes-vous sûr?

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le préréglage « %s » ? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir déplacer « %s » vers la corbeille ?

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: Arrow
fr: Flèches

en: Arrow 2
fr: Flèches

en: Arrow 3
fr: Flèches

en: Arrow Color
fr: Couleur de la flèche

en: Arrow Position
fr: Position Des Flèches

en: Arrow Size
fr: Taille Des Flèches

en: Arrows
fr: Flèches

en: Artist
fr: Artiste

en: Artist Name
fr: Nom De L’artiste

en: Ascending
fr: Croissant

en: Ask me anything about building your page.
fr: Demandez-moi n’importe quoi sur la création de votre page.

en: Assign As Default
fr: Définir Par Défaut

en: Assign Preset as Default
fr: Affecter le préréglage par défaut

en: Assign Presets
fr: Attribuer Des Préréglages

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
fr: Attribuez un élément CSS unique à l'élément, qui peut être utilisé pour affecter des styles CSS personnalisés à partir de votre thème enfant ou des entrées CSS personnalisées de Divi.

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
fr: Attribuez à l'élément un nombre illimité de classes CSS, séparées par des espaces, qui peuvent être utilisés pour affecter des styles CSS personnalisés à partir de votre thème enfant ou des entrées CSS personnalisées de Divi.

en: Assigned layout to template
fr: Mise En Page Assignée Au Modèle

en: Asymmetric
fr: Asymétrique

en: Asymmetric 2
fr: Asymétrique 2

en: Asymmetric 3
fr: Asymétrique 3

en: Asymmetric 4
fr: Asymétrique 4

en: Attribute
fr: Attribut

en: Attribute Body
fr: Corps d'attribut

en: Attribute Name
fr: Nom De L’Attribut

en: Attribute Row
fr: Ligne d'attribut

en: Attribute Text
fr: Texte D’Attribut

en: Attribute Title
fr: Titre de l'attribut

en: Attribute Type To Extend
fr: Type D’Attribut À Étendre

en: Attribute Value
fr: Valeur De L’Attribut

en: Attribute name is required.
fr: Le Nom De L’attribut Est Obligatoire.

en: Attributes
fr: Attributs

en: Audio Content
fr: Contenu du fichier audio

en: Audio Cover Art
fr: Image du fichier audio

en: Audio File
fr: Fichier audio

en: Audio Meta
fr: Métadonnées du fichier audio

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
fr: par %1$s

en: Audio Title
fr: Titre audio

en: Aug 6, 1999 (M j, Y)
fr: 6 août 1999 (M j, Y)

en: August 06, 1999 (F d, Y)
fr: 06 août 1999 (F d, Y)

en: Authentication Required
fr: Authentification requise

en: Author
fr: Auteur

en: Author Archive Page
fr: Page d’archives de l’auteur

en: Author Bio
fr: Bio de l’auteur

en: Author Page Link
fr: Lien de la page de l’auteur

en: Author Profile Picture
fr: Photo de profil de l’auteur

en: Author Text
fr: Texte De L’Auteur

en: Author Website
fr: Site Web de l’auteur

en: Author details can be modified from the user profile page.
fr: Les détails de l’auteur peuvent être modifiés depuis la page de profil utilisateur.

en: Auto Height Rows
fr: Rangées À Hauteur Automatique

en: Auto Width Columns
fr: Colonnes À Largeur Automatique

en: Automatic Animation
fr: Animation automatique

en: Automatic Animation Speed (in ms)
fr: Vitesse animation automatique (en millisecondes)

en: Automatic Carousel Rotation
fr: Rotation automatique du carrousel

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
fr: Vitesse rotation automatique du carrousel (en millisecondes)

en: Automatic Rotation
fr: Rotation Automatique

en: Automatic Rotation Speed
fr: Vitesse De Rotation Automatique

en: Available on backorder
fr: Disponible en réapprovisionnement

en: Average
fr: Moyen

en: Back To Preset Manager
fr: Retour Au Gestionnaire De Préréglages

en: Back to parent
fr: Retour au parent

en: Background
fr: Fond

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Background Gradient
fr: Dégradé de fond

en: Background Image
fr: Image de fond :

en: Background Image Blend
fr: Fondu de l’image de fond

en: Background Image Height
fr: Hauteur de l'image d'arrière-plan

en: Background Image Horizontal Offset
fr: Décalage horizontal de l'image d'arrière-plan

en: Background Image Position
fr: La Position De L'Image D'Arrière-Plan

en: Background Image Repeat
fr: Répéter l’image de fond

en: Background Image Size
fr: La Taille De L'Image D'Arrière-Plan

en: Background Image Vertical Offset
fr: Décalage vertical de l'image d'arrière-plan

en: Background Image Width
fr: Largeur de l'image d'arrière-plan

en: Background Mask
fr: Masque de fond

en: Background Overlay Color
fr: Couleur de superposition du fond

en: Background Pattern
fr: Motif de fond

en: Background Preview:
fr: Aperçu de l’arrière-plan :

en: Background Settings
fr: Paramètres D’Arrière-Plan

en: Background Video
fr: Vidéo de fond .MP4

en: Background Video Height
fr: Hauteur de la vidéo de fond

en: Background Video MP4
fr: Vidéo de fond .MP4

en: Background Video Webm
fr: Vidéo de fond .WEBM

en: Background Video Width
fr: Largeur de la vidéo de fond

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
fr: Les images d'arrière-plan peuvent être mélangées avec la couleur d'arrière-plan, en fusionnant les deux et en créant des effets uniques.

en: Backup Exists
fr: Sauvegarde Existante

en: Backward
fr: Vers L’Arrière

en: Bar Background Color
fr: Couleur de fond de la barre

en: Bar Counter
fr: Compteur en barre

en: Bar Counters
fr: Compteur barre

en: Base Device
fr: Appareil De Base

en: Based on
fr: Basé sur

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
fr: Soyez le premier à laisser votre avis sur &ldquo;%s&rdquo;

en: Bean
fr: Haricot

en: Before
fr: Avant

en: Before Image
fr: Image Avant

en: Before Label
fr: Libellé Avant

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
fr: Avant de pouvoir télécharger des mises en page prédéfinies depuis la bibliothèque Divi, vous devez authentifier votre abonnement Elegant Themes.

en: Before/After Image
fr: Image Avant/Après

en: Before/After Images
fr: Images Avant/Après

en: Below
fr: En Dessous

en: Below Title
fr: Titre en dessous

en: Best Selling Products
fr: Les meilleures ventes

en: Binary
fr: Binaire

en: Biography
fr: Biographie

en: Blades
fr: Lames

en: Blend Mode
fr: Enregistré Module

en: Block
fr: Bloc

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
fr: Les guillemets ont une bordure pour les séparer du texte normal. Choisissez une couleur à utiliser pour cette bordure.

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
fr: Les guillemets ont une bordure pour les séparer du texte normal. Vous pouvez augmenter ou diminuer la taille de cette bordure à l’aide de ce paramètre.

en: Blockquote Border Color
fr: Couleur de la bordure du champ en surbrillance

en: Blockquote Border Weight
fr: Poids à la frontière

en: Blogs
fr: Les blogs

en: Blue
fr: Bleu

en: Blur
fr: Résumé

en: Blur by this amount.
fr: Flou de ce montant.

en: Blurb
fr: Résumé

en: Blurb Content
fr: Contenu de l'argumentaire

en: Blurb Image
fr: Image de l'argumentaire

en: Blurb Title
fr: Titre de l'argumentaire

en: Body
fr: Texte Principal

en: Body Area
fr: Zone du corps

en: Body Link
fr: Lien du corps

en: Body Template
fr: Modèle De Corps

en: Body Templates
fr: Modèles De Corps

en: Body Text
fr: Le corps du texte

en: Body Text Color
fr: Couleur Du Texte Principal

en: Body: %s
fr: Texte Principal : %s

en: Bold
fr: Texte en gras

en: Bold 700
fr: Gras 700

en: Border
fr: Bordure

en: Border Bottom
fr: Bordure Inférieure

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Left
fr: Bordure Gauche

en: Border Radius
fr: Rayon De Bordure

en: Border Right
fr: Bordure Droite

en: Border Style
fr: Style de la bordure

en: Border Styles
fr: Style de la bordure

en: Border Top
fr: Bordure Supérieure

en: Border Weight
fr: Épaisseur De Bordure

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
fr: Les bordures prennent en charge différents styles, chacun modifiant la forme de l'élément de bordure.

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom Border Color
fr: Couleur du bouton et de la bordure

en: Bottom Border Style
fr: Style de la bordure

en: Bottom Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Bottom Center
fr: En Bas Au Centre

en: Bottom Left
fr: En Bas À Gauche

en: Bottom Right
fr: En Bas À Droite

en: Bottom Sticky Limit
fr: Limite collante inférieure

en: Bottom To Top
fr: De bas en haut

en: Bottom of Element
fr: Bas de l'élément

en: Bounce
fr: Rebondissements

en: Box Shadow
fr: Boîte ombre

en: Box Shadow Horizontal Position
fr: Position horizontale de l'ombre de la boîte

en: Box Shadow Position
fr: Position de départ

en: Box Shadow Spread Strength
fr: Box Shadow Spread Force

en: Box Shadow Vertical Position
fr: Position de départ

en: Brand New
fr: Tout neuf

en: Breakpoint
fr: Point De Rupture

en: Breakpoint Enter
fr: Entrée Du Point De Rupture

en: Breakpoint Exit
fr: Sortie Du Point De Rupture

en: Breakpoints
fr: Points De Rupture

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Browser
fr: Navigateur

en: Build Custom Body
fr: Créer Un Corps Personnalisé

en: Build Custom Footer
fr: Créer Un Pied De Page Personnalisé

en: Build Custom Header
fr: Créer Un En-Tête Personnalisé

en: Build From Scratch
fr: Créer À Partir De Zéro

en: Build Global Body
fr: Créer Un Corps Global

en: Build Global Footer
fr: Créer Un Pied De Page Global

en: Build Global Header
fr: Créer Un En-Tête Global

en: Build New Template
fr: Créer Un Nouveau Modèle

en: Build On The Front End
fr: Créer Sur Le Front End

en: Build With AI
fr: Construire avec l'IA

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
fr: Créez votre page à partir de zéro. Ne vous inquiétez pas, vous pouvez accéder à nos mises en page prédéfinies à tout moment.

en: Builder Default Interaction Mode
fr: Mode D’Interaction Par Défaut Du Builder

en: Builder Default View Mode
fr: Mode d'affichage par défaut du générateur

en: Builder History
fr: Historique Du Builder

en: Builder Interface
fr: Interface Du Constructeur

en: Builder Interface Animations
fr: Animations De L’Interface Du Builder

en: Builder Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis Clavier Du Builder

en: Builder Settings
fr: Paramètres Du Builder

en: Bullet
fr: Puce

en: Bullet Color
fr: Couleur des points

en: Button
fr: Bouton

en: Button #1
fr: Bouton #1

en: Button #1 Link URL
fr: Lien Du Bouton #1 URL

en: Button #2
fr: Bouton #2

en: Button #2 Link URL
fr: Lien Du Bouton #2 URL

en: Button Alignment
fr: Alignement des boutons

en: Button Box Shadow
fr: Boutons Ombre

en: Button Icon
fr: Icône Du Bouton

en: Button Icon Color
fr: Couleur De L’icône Du Bouton

en: Button Icon Placement
fr: Placement De L’icône Du Bouton

en: Button One
fr: Un Bouton

en: Button Text
fr: Texte Du Bouton

en: Button Two
fr: Bouton À Deux

en: Button and Border Color
fr: Couleur du bouton et de la bordure

en: Buttons
fr: Boutons

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
fr: En ajustant la position de fin du dégradé, vous pouvez contrôler la rapidité ou la lenteur de chaque transition de couleur et le début de la transition.

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
fr: En ajustant la position de départ du dégradé, vous pouvez contrôler la rapidité ou la lenteur de chaque transition de couleur et le début de la transition.

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
fr: Par défaut, les animations ne seront lues qu'une fois. Si vous souhaitez boucler votre animation en continu, vous pouvez choisir l'option Boucle ici.

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
fr: Par défaut, les icônes de boutons sont affichées en survol. Si vous souhaitez que les icônes de boutons soient toujours affichées, vous pouvez activer cette option.

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
fr: Par défaut, les éléments étendront toute la largeur de leur élément parent. Si vous souhaitez définir une largeur statique personnalisée, vous pouvez le faire en utilisant cette option.

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
fr: Par défaut, votre canvas principal et tous les canvas locaux seront exportés, ainsi que tous les canvas globaux ajoutés à votre canvas principal ou ciblés par votre canvas principal via l’interactivité.

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
fr: En augmentant l'opacité de départ, vous pouvez réduire ou supprimer l'effet de fondu appliqué à tous les styles d'animation.

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: CSS ID
fr: ID CSS

en: CSS ID & Classes
fr: ID et classes CSS

en: CSS Snippet
fr: Extrait CSS

en: CSS added here will target the following class: %s
fr: Le CSS ajouté ici ciblera la classe suivante : %s

en: CSS syntax error.
fr: Erreur De Syntaxe CSS.

en: Call
fr: Appel

en: Call To Action
fr: Appel d'action

en: Call To Actions
fr: Appel à des actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Changes
fr: Annuler Les Modifications

en: Cannot create a revision of a revision
fr: Impossible de créer une révision d’une révision

en: Cannot hook block to itself.
fr: Impossible d’accrocher un bloc à lui-même.

en: Canvas Grid View
fr: Affichage en grille du canevas

en: Canvas ID is required.
fr: L’ID du canevas est requis.

en: Canvas Name
fr: Nom Du Canvas

en: Canvas Portal
fr: Portail Canvas

en: Canvas Portals
fr: Portails Canvas

en: Canvas Settings
fr: Paramètres du canevas

en: Capitalize
fr: Mettre En Capitales

en: Captcha Field
fr: Champ du captcha

en: Captcha Text
fr: Texte du captcha

en: Caption
fr: Légende

en: Caption Text
fr: Texte De Légende

en: Carousel
fr: Carrousel

en: Carousel Active Slide
fr: Diapositive Active Du Carrousel

en: Carousel Arrows
fr: Flèches Du Carrousel

en: Carousel Container
fr: Conteneur Du Carrousel

en: Carousel Dots
fr: Points Du Carrousel

en: Carousel Item
fr: Élément Du Carrousel

en: Carousel Item Title
fr: Titre De L’Élément Du Carrousel

en: Carousel Item Title Text
fr: Texte Du Titre De L’Élément Du Carrousel

en: Carousel Settings
fr: Paramètres Du Carrousel

en: Carousel Slide
fr: Diapositive Du Carrousel

en: Carousel Title
fr: Titre Du Carrousel

en: Carousel Track
fr: Piste Du Carrousel

en: Cart
fr: Chariot

en: Cart Contents
fr: Contenu du panier

en: Cart Quantity
fr: Quantité du panier

en: Cart Quantity Text
fr: Texte de la quantité du panier

en: Cart Totals Table
fr: Tableau des totaux du panier

en: Cart Totals Table Cell
fr: Cellule du tableau des totaux du panier

en: Cart Totals Table Row
fr: Ligne du tableau des totaux du panier

en: Cart totals
fr: Totaux du panier

en: Categories
fr: Catégories

en: Categories Separator
fr: Séparateur de catégories

en: Category
fr: Catégorie

en: Category 1
fr: Catégorie 1

en: Category 2
fr: Catégorie 2

en: Category 3
fr: Catégorie 3

en: Category Description
fr: Description de la catégorie

en: Category Image
fr: Image De Catégorie

en: Category Page
fr: Page de catégorie

en: Category Type
fr: Type de catégorie

en: Center
fr: Centre

en: Center Center
fr: Centre Centre

en: Center Left
fr: Centre Gauche

en: Center Mode
fr: Mode Centré

en: Center Right
fr: Au Centre À Droite

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
fr: Centrer la diapositive active et afficher des diapositives partielles de chaque côté.

en: Centered
fr: Centré

en: Centimeters (cm)
fr: Centimètres (cm)

en: Change API Key
fr: Changer la clé API

en: Change Column Structure
fr: Changer la structure de la colonne

en: Change Gutter Width
fr: Modifier la largeur de la marge

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
fr: Changez la direction du dégradé en choisissant une position de départ dans une plage de 360 degrés.

en: Changed Column Structure
fr: Structure De Colonnes Modifiée

en: Changed Flex Column Structure
fr: Structure De Colonnes Flex Modifiée

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
fr: Les modifications apportées aux variables affecteront toutes les occurrences sur l’ensemble de votre site. Voulez-vous continuer ?

en: Character
fr: Caractère

en: Checkbox
fr: Case À Cocher

en: Checkboxes
fr: Case

en: Checkerboard
fr: Damier

en: Checkout
fr: Commander

en: Checkout Button
fr: Bouton de paiement

en: Child Module
fr: Module Enfant

en: Children
fr: Enfants

en: Children of Specific %1$s
fr: Enfants Du %1$s Spécifique

en: Choose Column
fr: Choisir La Colonne

en: Choose File
fr: Choisissez un fichier

en: Choose Files
fr: Choisir des fichiers

en: Choose Font Files
fr: Choisissez un fichier

en: Choose Layout
fr: Choisir la mise en page

en: Choose Library
fr: Choisir La Bibliothèque

en: Choose a Background Image
fr: Choisir une image de fond

en: Choose a Background Video MP4 File
fr: Choisir un fichier vidéo de fond .MP4

en: Choose a Background Video WEBM File
fr: Choisir un fichier vidéo de fond .WEBM

en: Choose a Premade Layout
fr: Choisir Une Mise En Page Prédéfinie

en: Choose a color for the carousel arrows.
fr: Choisissez une couleur pour les flèches du carrousel.

en: Choose a color for the dot navigation.
fr: Choisissez une couleur pour la navigation par points.

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
fr: Choisissez Une Couleur Pour Les Flèches Du Curseur À L’intérieur Du Cercle.

en: Choose a color for the slider circle and line.
fr: Choisissez Une Couleur Pour Le Cercle Et La Ligne Du Curseur.

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
fr: Choisissez un champ personnalisé. Les champs personnalisés doivent être définis dans votre compte auprès du fournisseur d’e-mail.

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
fr: Choisissez une police personnalisée à utiliser pour %s. Toutes les polices web Google sont disponibles, ou vous pouvez importer vos propres fichiers de police personnalisés.

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
fr: Choisissez une police personnalisée à utiliser pour le bouton. Toutes les polices Web de Google sont disponibles, ou vous pouvez télécharger vos propres fichiers de polices personnalisés.

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
fr: Choisissez une police personnalisée à utiliser pour le texte. Toutes les polices web Google sont disponibles, ou vous pouvez importer vos propres fichiers de police personnalisés.

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
fr: Choisissez une liste AWeber. Si vous ne voyez aucune liste, cliquez sur « Ajouter » pour ajouter un compte AWeber.

en: Choose a preset for the selected module
fr: Choisissez Un Préréglage Pour Le Module Sélectionné

en: Choose a service provider.
fr: Choisissez un fournisseur de service.

en: Choose a title of your login box.
fr: Choisissez un titre pour votre case connexion.

en: Choose an Image
fr: Choisir une image

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
fr: Choisissez un compte ou cliquez sur "Ajouter" pour ajouter un nouveau compte.

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
fr: Choisissez une icône pour la flèche de navigation gauche.

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
fr: Choisissez une icône pour la flèche de navigation droite.

en: Choose an icon for this list item.
fr: Choisissez une icône pour cet élément de liste.

en: Choose an icon for your link.
fr: Choisissez une icône pour votre lien.

en: Choose an icon to display
fr: Choisissez une icône à afficher

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
fr: Choisissez une icône à afficher pour le bouton de défilement vers le bas.

en: Choose an icon to display with your blurb.
fr: Choisissez une icône qui s'affiche avec le résumé.

en: Choose an icon to display.
fr: Choisissez une icône à afficher.

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
fr: Choisissez parmi des centaines de mises en page prédéfinies, démarrez à partir de n'importe laquelle de vos mises en page enregistrées ou clonez une page existante.

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
fr: Choisissez le dimensionnement des colonnes de la grille. Les colonnes à largeur égale créent des colonnes uniformes, les colonnes automatiques s’adaptent au contenu, et manuel vous donne un contrôle total avec une syntaxe de grille CSS personnalisée.

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
fr: Choisissez comment dimensionner les rangées de la grille. La hauteur automatique s’ajuste au contenu, la hauteur égale crée des rangées uniformes, la hauteur minimale définit une base, et la hauteur fixe conserve des dimensions de rangées constantes.

en: Choose how many columns to display.
fr: Choisir combien de colonnes à afficher

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
fr: Choisissez combien de posts vous voulez voir dans le curseur de défilement.

en: Choose how many posts you would like to offset by
fr: Choisissez le nombre de postes pour la valeur de décalage.

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
fr: Choisissez le nombre de messages que vous souhaitez ignorer. Ces publications ne seront pas affichées dans le flux.

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
fr: Choisissez le nombre de produits que vous souhaitez ignorer. Ces produits ne seront pas affichés dans le flux.

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
fr: Choisissez combien de fois le séparateur de forme doit se répéter. Régler à 1x enlèvera toute répétition.

en: Choose how much posts you would like to display per page.
fr: Choisissez le nombre de postes à afficher par page.

en: Choose how the animation should play.
fr: Choisissez la façon dont l’animation doit se lire.

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
fr: Choisissez Comment Le Menu Déroulant Doit Être Aligné Par Rapport Au Module Parent.

en: Choose how the dropdown should be positioned.
fr: Choisissez Comment La Liste Déroulante Doit Être Positionnée.

en: Choose how the target element responds to mouse movement
fr: Choisissez Comment L’élément Cible Réagit Aux Mouvements De La Souris

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
fr: Choisissez comment comparer la valeur meta. Les options incluent égal, différent, supérieur à, inférieur à, et d’autres opérateurs de comparaison pour filtrer les articles.

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
fr: Choisissez comment trier les publications dans votre boucle. Sélectionnez le champ qui sera utilisé pour déterminer l’ordre du contenu affiché.

en: Choose how your products should be ordered.
fr: Choisissez le mode de tri de vos produits.

en: Choose posts of which post type you would like to display.
fr: Choisissez les publications de type de publication que vous souhaitez afficher.

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
fr: Choisissez la propriété de grille CSS à appliquer aux éléments ciblés

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
fr: Choisissez la classe de colonne pour ce module lorsqu’il est dans une mise en page flex.

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
fr: Choisissez l’élément HTML5 à utiliser pour l’enveloppe de l’élément.

en: Choose the alignment of the dot navigation.
fr: Choisissez l’alignement de la navigation par points.

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
fr: Choisissez le sens de tri de vos publications. Le tri décroissant affiche d’abord les plus récentes ou les valeurs les plus élevées, tandis que le tri croissant affiche d’abord les plus anciennes ou les valeurs les plus faibles.

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
fr: Choisissez les poids de police pris en charge par votre police. Sélectionnez "Tous" si vous ne connaissez pas cette information ou si votre police comprend tous les poids.

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
fr: Choisissez les images que vous souhaitez voir apparaître dans la galerie d'images.

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
fr: Choisissez le style de mise en page pour cet élément. Flexbox permet des options de mise en page avancées avec des contrôles de direction, d’alignement et d’espacement.

en: Choose the playback direction of the animation.
fr: Choisissez le sens de lecture de l’animation.

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
fr: Choisissez le point d’origine de toutes les transformations. Cela affecte le point autour duquel l’objet est pivoté, déplacé et redimensionné.

en: Choose the position of the carousel arrows.
fr: Choisissez la position des flèches du carrousel.

en: Choose the position of the dot navigation.
fr: Choisissez la position de la navigation par points.

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
fr: Choisissez la portée de recherche des champs correspondants.

en: Choose the scope of where to look for target modules.
fr: Choisissez la portée de recherche des modules cibles.

en: Choose the social network
fr: Choisir un réseau social

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
fr: Choisissez la taille de miniature à utiliser pour l’image mise en avant.

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
fr: Choisissez le type de contenu à interroger pour votre boucle. Sélectionnez Type De Publication pour afficher des éléments comme des articles de blog et des produits, Termes pour afficher des éléments comme des catégories et des étiquettes, Utilisateurs pour afficher des listes d’utilisateurs, ou Menu pour parcourir en boucle les éléments de menu WordPress.

en: Choose the type of field
fr: Choisir le type de champ

en: Choose the width of each sidebar widget.
fr: Choisissez la largeur de chaque widget de la barre latérale.

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
fr: Choisissez de faire en sorte que cet élément reste à une distance fixe du bord supérieur ou inférieur de la fenêtre du navigateur lorsque l'utilisateur fait défiler

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
fr: Choisissez de maintenir cet élément à une distance fixe du bord supérieur ou inférieur de la fenêtre du navigateur lors du défilement.

en: Choose what action should be performed
fr: Choisissez Quelle Action Doit Être Exécutée

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
fr: Choisissez les données (le cas échéant) à inclure dans l'URL de redirection en tant qu'arguments de requête.

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
fr: Choisissez ce qui se passe lorsqu'un visiteur du site a été abonné avec succès à votre liste.

en: Choose when the animation should be triggered.
fr: Choisissez quand l’animation doit se déclencher.

en: Choose when the dropdown should be displayed.
fr: Choisissez Quand La Liste Déroulante Doit Être Affichée.

en: Choose when this interaction should be triggered
fr: Choisissez Quand Cette Interaction Doit Être Déclenchée

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
fr: Choisissez quand afficher cet élément en fonction d'un ensemble de conditions. Plusieurs conditions peuvent être ajoutées. La condition de date et d'heure est basée sur vos paramètres de fuseau horaire dans vos <a href="%1$s" target="_blank" title="Paramètres généraux WordPress">Paramètres généraux WordPress</a>

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
fr: Choisissez l'emplacement où l'icône du bouton doit être affichée dans le bouton.

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
fr: Choisissez Où Le Menu Déroulant Doit Être Positionné Par Rapport Au Module Parent.

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
fr: Choisissez l'emplacement où vous souhaitez que l'image d'arrière-plan soit positionnée dans cet élément. Vous souhaiterez peut-être positionner l'arrière-plan en fonction du point de focalisation de l'image.

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
fr: Choisissez si l’une ou l’ensemble des règles doivent être vérifiées

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
fr: Choisissez si oui ou non l'icône citation doit être visible.

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
fr: Choisir si oui ou non la bascule doit démarrer en état ouvert ou fermé.

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
fr: Choisissez Si Le Curseur Se Déplace Horizontalement Ou Verticalement.

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
fr: Choisissez si ce canvas doit être ajouté au-dessus ou au-dessous du contenu principal sur le front-end.

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
fr: Choisissez si vous souhaitez que l'ombre apparaisse en dehors de votre module, en soulevant le module de la page ou à l'intérieur du module, en plaçant le module vers le bas dans la page.

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
fr: Choisissez Quel Point De Rupture Doit Déclencher Cette Interaction

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
fr: Choisissez quelles catégories vous voulez inclure dans la publication.

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
fr: Choisissez quelles catégories vous voulez inclure dans le curseur de défilement.

en: Choose which categories you would like to include.
fr: Choisir les catégories que vous souhaitez inclure.

en: Choose which element to extend attributes from.
fr: Choisissez depuis quel élément étendre les attributs.

en: Choose which element to find and replace values from.
fr: Choisissez depuis quel élément rechercher et remplacer les valeurs.

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
fr: Choisissez quels champs modifiés étendre depuis l’élément source.

en: Choose which module should receive the effect
fr: Choisissez Quel Module Doit Recevoir L’effet

en: Choose which option group to extend from the source elements.
fr: Choisissez depuis quels éléments sources étendre le groupe d’options.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
fr: Choisissez le côté de la page où se trouve la barre latérale. Ce paramètre contrôle l'orientation du texte et la position de la bordure.

en: Choose which type of products you would like to display.
fr: Choisissez le type de produits que vous souhaitez afficher.

en: Choose which types of attributes to copy.
fr: Choisissez quels types d’attributs copier.

en: Choose which types of elements to extend to.
fr: Choisissez vers quels types d’éléments étendre.

en: Choose which types of elements to search within.
fr: Choisissez dans quels types d’éléments effectuer la recherche.

en: Choose your desired portfolio layout style.
fr: Choisissez le style du modèle de votre portefeuille.

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
fr: Le choix de "Couverture" obligera l'image à remplir toute la zone d'arrière-plan, en coupant l'image si nécessaire. Si vous choisissez "Ajuster", toute l'image est toujours visible, mais peut laisser des espaces vides autour de l'image. Lorsque réglé sur "Taille réelle", l'image ne sera pas du tout redimensionnée.

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
fr: Navigateurs Chromium (Chrome, Edge, etc.)

en: Circle
fr: Cercle

en: Circle Background Color
fr: Couleur de fond du cercle

en: Circle Background Opacity
fr: Opacité du fond du cercle

en: Circle Color
fr: Couleur du cercle

en: Circle Counter
fr: Compteur cercle

en: Circle Counter Title
fr: Titre du compteur circulaire

en: Circle Counters
fr: Cercle Compteurs

en: Circular
fr: Circulaire

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear , Save to Library, Import, Export
fr: Effacer, Enregistrer Dans La Bibliothèque, Importer, Exporter

en: Clear Layout
fr: Effacer La Mise En Page

en: Cleared Layout
fr: Mise En Page Effacée

en: Click
fr: Clic

en: Click Here
fr: Cliquez Ici

en: Click Mode
fr: Mode Clic

en: Click here
fr: Clics

en: Click here to login
fr: Cliquez ici pour vous connecter

en: Clone
fr: Dupliquer

en: Cloned %s
fr: %s Dupliqué

en: Cloned Column
fr: Colonne Dupliquée

en: Close
fr: Fermer

en: Close Active Tab
fr: Fermer L’onglet Actif

en: Close All
fr: Tout Fermer

en: Close Edit Canvas Modal
fr: Fermer La Fenêtre Modale De Modification Du Canevas

en: Close Extend Attributes Modal
fr: Fermer La Fenêtre Modale D’Extension Des Attributs

en: Close History Modal
fr: Fermer La Fenêtre Modale D’historique

en: Close Modal
fr: Fermer le modal

en: Close Page Settings Modal
fr: Fermer La Fenêtre Des Paramètres De La Page

en: Close Responsive & State Picker
fr: Fermer Le Sélecteur Responsive Et D’état

en: Close Right Click Options
fr: Fermer Les Options Du Clic Droit

en: Close Search
fr: Fermer La Recherche

en: Close Tab
fr: Fermer L’onglet

en: Close Tab Group
fr: Fermer Le Groupe D’onglets

en: Closed Icon
fr: Icône fermée

en: Closed Title
fr: Titre fermé

en: Closed Title Text
fr: Texte Du Titre Fermé

en: Closed Title Text Color
fr: Titre fermé Couleur du texte

en: Closed Toggle Background Color
fr: Couleur de fond du menu fermé

en: Clouds
fr: Des nuages

en: Clouds 2
fr: Nuages 2

en: Code AI
fr: IA De Code

en: Code Snippet
fr: Extrait de code

en: Code With AI
fr: Coder avec l'IA

en: Collapse
fr: L'effondrement

en: Collapse All
fr: Tout Réduire

en: Collapse Empty Columns
fr: Réduire Les Colonnes Vides

en: Collapse Table Gutters and Borders
fr: Réduire les gouttières et les bordures du tableau

en: Collapse Table Gutters and Borders.
fr: Réduire les gouttières et les bordures du tableau.

en: Color
fr: Couleur

en: Color Burn
fr: Densité couleur +

en: Color Dodge
fr: Densité couleur -

en: Color Filters
fr: Filtres De Couleur

en: Color Palette
fr: Palette de couleur

en: Color Palette Settings
fr: Paramètres De Palette De Couleurs

en: Color Picker
fr: Sélecteur De Couleurs

en: Color Scheme
fr: Palette De Couleurs

en: Colors
fr: Couleurs

en: Column
fr: Colonne

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
fr: Rapport d'aspect du masque d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Mask Blend Mode
fr: Mode de fusion du masque d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Mask Color
fr: Couleur du masque d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Mask Height
fr: Colonne %s Hauteur du masque d'arrière-plan

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
fr: Décalage horizontal du masque d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Mask Position
fr: Colonne %s Position du masque d'arrière-plan

en: Column %s Background Mask Size
fr: Taille du masque d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Mask Style
fr: Style de masque d'arrière-plan de colonne %s

en: Column %s Background Mask Transform
fr: Transformation du masque d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
fr: Décalage vertical du masque d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Mask Width
fr: Colonne %s Largeur du masque d'arrière-plan

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
fr: Mode de fusion du motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Color
fr: Couleur du motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Height
fr: Hauteur du motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
fr: Décalage horizontal du motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Repeat
fr: Répétition du motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
fr: Origine de la répétition du motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Size
fr: Taille du motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Style
fr: Style de motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Transform
fr: Transformation du motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
fr: Décalage vertical du motif d'arrière-plan de la colonne %s

en: Column %s Background Pattern Width
fr: Colonne %s Largeur du motif d'arrière-plan

en: Column 1
fr: Colonne 1

en: Column 1 Before
fr: Avant La Colonne 1

en: Column 1 Main Element
fr: Élément Principal De La Colonne 1

en: Column 2
fr: Colonne 2

en: Column 2 Before
fr: Avant La Colonne 2

en: Column 2 Main Element
fr: Élément Principal De La Colonne 2

en: Column 3
fr: Colonne 3

en: Column 3 Before
fr: Avant La Colonne 3

en: Column 3 Main Element
fr: Élément Principal De La Colonne 3

en: Column Class
fr: Classe De Colonne

en: Column End
fr: Fin de colonne

en: Column Inner
fr: Colonne Interne

en: Column Label
fr: Étiquette de colonne

en: Column Layout
fr: Disposition de la colonne

en: Column Link Target
fr: Cible de lien de colonne

en: Column Link URL
fr: URL du lien de colonne

en: Column Minimum Width
fr: Largeur Minimale De Colonne

en: Column Reverse
fr: Colonne Inversée

en: Column Span
fr: Étendue de colonne

en: Column Start
fr: Début de colonne

en: Column Width
fr: Largeur De Colonne

en: Column Widths
fr: Largeurs De Colonnes

en: Columns
fr: Les colonnes

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
fr: Liste des types de publication séparés par des virgules pour lesquels récupérer les taxonomies. Si vide, renvoie les taxonomies pour tous les types de publication.

en: Command Center
fr: Centre de commande

en: Commands
fr: Commandes

en: Comment
fr: Commentaires

en: Comment Avatar
fr: Avatar de commentaires

en: Comment Body
fr: Corps de commentaire

en: Comment Content
fr: Contenu de commentaires

en: Comment Count
fr: Nombre De Commentaires

en: Comment Count Text
fr: Texte Du Nombre De Commentaires

en: Comment Meta
fr: Méta de commentaires

en: Comment Text
fr: Texte Du Commentaire

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments Count
fr: Nombre de commentaires

en: Common
fr: Commun

en: Company
fr: Société

en: Company Link Target
fr: Cible de lien de société

en: Company Link URL
fr: URL du lien de l'entreprise

en: Company Text
fr: Texte De L’Entreprise

en: Compare
fr: Comparaison

en: Compare: %s
fr: Comparaison : %s

en: Comparison operator.
fr: Opérateur de comparaison.

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
fr: Finalisez votre achat via la fenêtre contextuelle pour mettre à niveau Divi Cloud.

en: Conditional Logic
fr: Logique conditionnelle

en: Conditions
fr: Les conditions

en: Confetti
fr: Confettis

en: Configuration Error: Invalid data.
fr: Erreur De Configuration : Données Invalides.

en: Configuration Error: Invalid provider.
fr: Erreur De Configuration : Fournisseur Invalide.

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
fr: Erreur De Configuration : Aucune liste n’a été sélectionnée pour ce formulaire.

en: Configure import options for your layout.
fr: Configurez les options d’importation de votre mise en page.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Conical
fr: Conique

en: Contact Button
fr: Bouton du formulaire de contact

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: Contact Forms
fr: Formulaires de contact

en: Contact Title
fr: Titre du formulaire de contact

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
fr: Contacter votre hôte et lui demander d'augmenter les variables PHP suivantes peut aider : memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. En outre, l'audit du journal d'erreur de votre pare-feu (tel que ModSecurity) peut révéler des faux positifs qui empêchent les sauvegardes de se terminer.

en: Container
fr: Conteneur

en: Contains
fr: Contient

en: Contains (LIKE)
fr: Contient (LIKE)

en: Content
fr: Contenu

en: Content Area
fr: Zone de contenu

en: Content Area Background Color
fr: Couleur de fond de l’aire de contenu

en: Content Attributes
fr: Attributs De Contenu

en: Content Display
fr: Affichage du contenu

en: Content Length
fr: Longueur du contenu

en: Content Max Width
fr: Contenu Largeur Max

en: Content Settings
fr: Réglages De Contenu

en: Content Width
fr: Contenu

en: Content cannot be empty.
fr: Le contenu ne peut pas être vide.

en: Content conversion encountered a fatal error.
fr: Une erreur fatale s’est produite lors de la conversion du contenu.

en: Content conversion failed: %s
fr: Échec de la conversion du contenu : %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
fr: Le contenu saisi ici apparaîtra sous le sous-titre.

en: Content migration encountered a fatal error.
fr: Une erreur fatale s’est produite lors de la migration du contenu.

en: Content migration failed: %s
fr: Échec de la migration du contenu : %s

en: Continue
fr: Continuez

en: Continue Automatic Slide on Hover
fr: Continuer Automatique de Diapositives sur le vol Stationnaire

en: Continue Editing
fr: Continuer La Modification

en: Contrast
fr: Contrôles

en: Contributor
fr: Contributeur

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
fr: Contrôlez l’alignement des éléments enfants. Pour les mises en page flex, cela aligne les éléments sur l’axe transversal. Pour les mises en page en grille, cela aligne verticalement les éléments dans leurs cellules.

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
fr: Contrôlez la manière dont les éléments enfants sont répartis le long de l’axe principal. Pour les mises en page flex, cela répartit les éléments sur l’axe principal. Pour les mises en page en grille, cela aligne toute la grille horizontalement dans son conteneur.

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
fr: Contrôlez l’alignement du contenu sur l’axe transversal. Pour les mises en page flex, cela aligne les lignes renvoyées lorsqu’il y a de l’espace supplémentaire. Pour les mises en page en grille, cela aligne verticalement l’ensemble de la grille dans son conteneur.

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
fr: Contrôlez la façon dont les éléments de la grille remplissent les espaces vides. Le remplissage dense tente de combler les trous avec des éléments plus petits, tandis que le remplissage clairsemé conserve l’ordre naturel du document.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
fr: Contrôle le nombre de projets affichés. Laissez le champ vide ou tapez 0 pour un nombre illimité.

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
fr: Contrôlez le comportement de cet élément dans un conteneur flexbox. Choisissez « Réduire pour s’adapter » pour permettre à l’élément de se réduire lorsque l’espace est limité, « Agrandir pour remplir » pour l’étendre et remplir l’espace disponible, ou « Personnalisé » pour un contrôle manuel.

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
fr: Contrôlez l’algorithme de placement automatique des éléments de la grille. Choisissez rangée pour remplir d’abord les rangées, ou colonne pour remplir d’abord les colonnes. Cela détermine comment les éléments s’enchaînent automatiquement lorsqu’ils ne sont pas positionnés explicitement.

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
fr: Contrôlez la direction selon laquelle les éléments enfants sont disposés. Choisissez rangée pour une disposition horizontale, colonne pour une disposition verticale, ou leurs variantes inversées.

en: Control the playback speed of the animation.
fr: Contrôlez la vitesse de lecture de l’animation.

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
fr: Contrôlez la taille de l’icône en augmentant ou en diminuant la taille de la police

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
fr: Contrôlez la taille de l'icône en augmentant ou en diminuant la taille de la police.

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
fr: Contrôlez l’ordre d’empilement de ce canvas. Les canvas avec une valeur de z-index plus élevée apparaîtront au-dessus de ceux avec une valeur de z-index plus faible.

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
fr: Contrôlez si les éléments enfants doivent passer à la ligne lorsqu’ils dépassent la largeur du conteneur. Sans retour à la ligne garde les éléments sur une seule ligne, retour à la ligne permet de passer sur de nouvelles lignes, et retour à la ligne inversé renvoie dans l’ordre inverse.

en: Controls
fr: Contrôles

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
fr: Contrôle l’ordre de rendu CSS. Les valeurs plus élevées sont générées en dernier et sont prioritaires.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
fr: Contrôle l’affichage du champ appartement (address_2) lors du paiement.

en: Controls the display of the company field in checkout.
fr: Contrôle l’affichage du champ société lors du paiement.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
fr: Contrôle l’affichage du champ téléphone lors du paiement.

en: Conversion Failed
fr: Échec de la conversion

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
fr: Conversion terminée. Élément déplacé vers la bibliothèque Lignes.

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
fr: Conversion terminée. Élément déplacé vers la bibliothèque Sections.

en: Convert Module To Row
fr: Convertir le module en ligne

en: Convert Module To Section
fr: Convertir un module en section

en: Convert Row To Section
fr: Convertir une ligne en section

en: Convert Selected Modules To Group
fr: Convertir Les Modules Sélectionnés En Groupe

en: Convert To Global
fr: Convertir en global

en: Cookie
fr: Biscuit

en: Cookie Does Not Exist
fr: Le cookie n'existe pas

en: Cookie Exists
fr: Le cookie existe

en: Cookie Name
fr: Nom du cookie

en: Cookie Value
fr: Valeur des cookies

en: Cookie Value Does Not Equal
fr: La valeur du cookie n'est pas égale

en: Cookie Value Equals
fr: La valeur du cookie est égale à

en: Copied %s
fr: %s Copié

en: Copied Modules
fr: Modules Copiés

en: Copy
fr: Copie

en: Copy %1$s
fr: Copier %1$s

en: Copy %1$s Attributes
fr: Copier Les Attributs %1$s

en: Copy All Attributes
fr: Copier Tous Les Attributs

en: Copy Attributes
fr: Copier Les Attributs

en: Copy Children
fr: Copier Les Enfants

en: Copy From Template
fr: Copier Depuis Le Modèle

en: Copy Item Styles
fr: Copier Les Styles De L’élément

en: Copy Module
fr: Copier le module

en: Copy Module Style
fr: Copier Le Style Du Module

en: Copy Parent
fr: Copier Le Parent

en: Copy-Paste Module
fr: Copier-Coller Le Module

en: Corner Blob
fr: Goutte d'angle

en: Corner Lake
fr: Lac du coin

en: Corner Paint
fr: Peinture d'angle

en: Corner Pill
fr: Pilule d'angle

en: Corner Square
fr: Carré d'angle

en: Count
fr: Nombre

en: Countdown Timer
fr: Compteur à rebours

en: Countdown Timers
fr: Compte à rebours

en: Counter Amount
fr: Nombre du compteur

en: Counter Container
fr: Conteneur du compteur

en: Counter Title
fr: Titre du compteur

en: Coupon Form
fr: Formulaire de coupon

en: Coupon code
fr: Code promo

en: Coupon:
fr: Code promo :

en: Coupon: DIVI
fr: Code promo : DIVI

en: Cover
fr: Couvrir

en: Create New Category
fr: Créer Une Nouvelle Catégorie

en: Create New Category/Categories
fr: Créer une nouvelle catégorie/catégories

en: Create New Tag
fr: Créer Un Nouveau Tag

en: Create New Tag(s)
fr: Créer de nouvelles balises

en: Create Template
fr: Créer Un Modèle

en: Create Your Page
fr: Créez Votre Page

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
fr: Créez des règles pour cibler et styliser des éléments enfants spécifiques de la grille à l’aide de sélecteurs nth-child. Définissez un positionnement, un chevauchement et des propriétés de mise en page personnalisés pour des éléments de grille individuels afin de créer des mises en page en grille complexes et asymétriques.

en: Created Group
fr: Groupe Créé

en: Creating Preview Link...
fr: Création du lien d’aperçu...

en: Crosses
fr: Des croix

en: Currency
fr: Monnaie

en: Currency & Frequency
fr: Devise Et Fréquence

en: Currency & Frequency Text
fr: Texte De Devise Et De Fréquence

en: Current %1$s Link
fr: Lien %1$s actuel

en: Current Category
fr: Catégorie actuelle

en: Current Date
fr: Date Actuelle

en: Current Element
fr: Élément Actuel

en: Current Element & Children
fr: Élément Actuel Et Enfants

en: Current Element & Descendants
fr: Élément Actuel Et Descendants

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
fr: URL De La Page Actuelle Pour Déterminer Le Contexte De Boucle current_page Dans Visual Builder.

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
fr: Type De Boucle Principale De La Page Actuelle À Partir Du Contexte Des Paramètres Pour La Résolution De La Requête current_page.

en: Current page number.
fr: Numéro de la page actuelle.

en: Current:
fr: Actuel :

en: Curve
fr: Courbe

en: Curve 2
fr: Courbe 2

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Body
fr: Corps Personnalisé

en: Custom CSS
fr: Personnaliser CSS

en: Custom CSS Settings
fr: Paramètres CSS Personnalisés

en: Custom Condition
fr: Condition personnalisée

en: Custom Date Format
fr: Format De Date Personnalisé

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Custom Field Value
fr: Valeur de champ personnalisé

en: Custom Fields
fr: Champs Personnalisés

en: Custom Footer
fr: Pied De Page Personnalisé

en: Custom Header
fr: En-Tête Personnalisé

en: Custom Link Text
fr: Texte de lien personnalisé

en: Custom Order (WooCommerce)
fr: Ordre Personnalisé (WooCommerce)

en: Custom Size
fr: Format personnalisé

en: Custom Taxonomy Name
fr: Nom taxonimique personnalisé

en: Custom field name
fr: Nom du champ personnalisé

en: Custom field value
fr: Valeur du champ personnalisé

en: Custom nth-child Rule
fr: Règle nth-child personnalisée

en: Customize Builder Settings Toolbar
fr: Personnaliser La Barre D’Outils Des Paramètres Du Builder

en: Customize Settings Toolbar
fr: Personnaliser La Barre D’Outils Des Paramètres

en: Cut
fr: Coupé

en: Cut %1$s
fr: Couper %1$s

en: Cut Children
fr: Couper Les Enfants

en: Cut Module
fr: Couper le module

en: Cut Parent
fr: Couper Le Parent

en: D
fr: J

en: Daily
fr: Quotidien

en: Dark
fr: Foncé

en: Dark Text Color
fr: Couleur de texte foncée

en: Darken
fr: Assombrir

en: Dashboard
fr: Tableau De Bord

en: Dashed
fr: En tirets

en: Date
fr: Rendez-vous amoureux

en: Date & Time
fr: Date et heure

en: Date Archive
fr: Archives des dates

en: Date Format
fr: Format De Date

en: Date archive pages do not have editable page settings.
fr: Les pages d’archives par date ne disposent pas de paramètres de page modifiables.

en: Date: new to old
fr: Date : du plus récent au plus ancien

en: Date: old to new
fr: Date : du plus ancien au plus récent

en: DateTime
fr: Date/Heure

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Day: %s
fr: Jour : %s

en: Days
fr: Journées

en: Decimal
fr: Décimal

en: Decrease
fr: Diminuer

en: Decrease Font Size
fr: Diminuer la taille de la police

en: Decrease Module Bottom Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Bas Du Module

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Bas Du Module De 10px

en: Decrease Module Left Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Gauche Du Module

en: Decrease Module Left Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Gauche Du Module De 10px

en: Decrease Module Padding
fr: Diminuer le rembourrage du module

en: Decrease Module Padding By 10px
fr: Diminuer le rembourrage du module de 10px

en: Decrease Module Right Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Droit Du Module

en: Decrease Module Right Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Droit Du Module De 10px

en: Decrease Module Top Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Haut Du Module

en: Decrease Module Top Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Haut Du Module De 10px

en: Decrease Row Bottom Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Bas De La Ligne

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Bas De La Ligne De 10px

en: Decrease Row Left Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Gauche De La Ligne

en: Decrease Row Left Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Gauche De La Ligne De 10px

en: Decrease Row Padding
fr: Diminuer le remplissage des lignes

en: Decrease Row Padding By 10px
fr: Diminuer le remplissage d'une ligne de 10 px

en: Decrease Row Right Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Droit De La Ligne

en: Decrease Row Right Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Droit De La Ligne De 10px

en: Decrease Row Top Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Haut De La Ligne

en: Decrease Row Top Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Haut De La Ligne De 10px

en: Decrease Section Bottom Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Bas De La Section

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Bas De La Section De 10px

en: Decrease Section Left Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Gauche De La Section

en: Decrease Section Left Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Gauche De La Section De 10px

en: Decrease Section Padding
fr: Diminuer le remplissage des sections

en: Decrease Section Padding By 10px
fr: Diminuer le remplissage d'une section de 10 px

en: Decrease Section Right Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Droit De La Section

en: Decrease Section Right Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Droit De La Section De 10px

en: Decrease Section Top Padding
fr: Diminuer Le Rembourrage Haut De La Section

en: Decrease Section Top Padding by 10px
fr: Diminuer Le Rembourrage Haut De La Section De 10px

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
fr: Diminuez l'opacité de l'espace non rempli du cercle pour que la couleur se fonde dans l'arrière-plan.

en: Default
fr: Par défaut

en: Default (Menu ordering + name)
fr: Par défaut (Ordre du menu + nom)

en: Default Interaction Mode
fr: Mode d’Interaction Par Défaut

en: Default Preset
fr: Préréglage par défaut

en: Default Sorting
fr: Triage par défaut

en: Default State
fr: État Par Défaut

en: Default Website Template
fr: Modèle de Site Web Par Défaut

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
fr: Définissez un nombre pour le compteur de cercle. (N'incluez pas le signe de pourcentage, utilisez l'option ci-dessous.). <strong>Remarque : Vous ne pouvez utiliser que des nombres naturels de 0 à 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
fr: Définissez un nombre pour le compteur. (Ne pas inclure le signe pourcentage, utilisez l'option ci-dessous).

en: Define a percentage for this bar.
fr: Définissez un pourcentage pour cette barre.

en: Define a sub title for the table if desired.
fr: Définissez, si vous le souhaitez, un sous-titre pour la table.

en: Define a title for the pricing table.
fr: Définissez un titre pour la table de détermination des prix.

en: Define a title for your contact form.
fr: Définissez un titre pour votre formulaire de contact.

en: Define a title.
fr: Définissez un titre.

en: Define an album name.
fr: Définissez le nom de l'album.

en: Define an artist name.
fr: Définissez le nom de l'artiste.

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
fr: Définissez un texte personnalisé pour le lien suivant. Vous pouvez utiliser la variable %title% pour inclure le titre de l’article. Laissez vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
fr: Définir le texte personnalisé pour le lien suivant. Vous pouvez utiliser la variable <strong>%title</strong> pour inclure le titre du post. Laissez vierge pour l'option par défaut.

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
fr: Définissez un texte personnalisé pour le lien précédent. Vous pouvez utiliser la variable %title% pour inclure le titre de l’article. Laissez vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
fr: Définir le texte personnalisé pour le lien précédent. Vous pouvez utiliser la variable <strong>%title</strong> pour inclure le titre du post. Laissez vierge pour l'option par défaut.

en: Define how bright the colors should be.
fr: Définissez le texte du titre de votre diapo.

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
fr: Définissez à quel point les zones claires et sombres doivent être distinctes.

en: Define how intense the color saturation should be.
fr: Définissez le texte du titre de votre diapo.

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
fr: Définissez dans quelle mesure cet élément doit grandir par rapport aux autres éléments flex lorsqu’il y a de l’espace disponible. Une valeur plus élevée signifie que l’élément occupera davantage de l’espace disponible par rapport aux autres éléments. Définissez sur 0 pour empêcher l’extension.

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
fr: Définissez dans quelle mesure cet élément doit se rétrécir par rapport aux autres éléments flex lorsqu’il n’y a pas assez d’espace. Une valeur plus élevée signifie que l’élément se rétrécira davantage par rapport aux autres éléments. Définissez sur 0 pour empêcher la réduction.

en: Define how transparent or opaque this should be.
fr: Définissez le degré de transparence ou d’opacité que cela devrait avoir.

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
fr: Définissez les paramètres d’animation qui seront appliqués lorsque l’utilisateur fait défiler la page. L’animation commence lorsque l’élément entre dans le viewport du navigateur et se termine lorsqu’il quitte le viewport.

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
fr: Défini le fichier audio à utiliser dans le module. Pour supprimer un fichier audio du module, simplement effacez l'URL du champ paramètres.

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
fr: Définissez le modèle de colonnes en utilisant la syntaxe CSS grid-template-columns. Utilisez des valeurs comme "1fr 2fr 1fr" pour des colonnes proportionnelles, "200px auto 100px" pour des unités mixtes, ou "repeat(3, 1fr)" pour des motifs répétés.

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
fr: Définir la longueur des extraits générés automatiquement. Laissez vierge pour l'option par défaut (270)

en: Define the length you want your gradient to span in a unit of your choice. If the length of the gradient is at any time less than the size of the container, the last color stop in the gradient will fill the remaining space.
fr: Définissez la longueur sur laquelle vous souhaitez étendre votre dégradé, dans l’unité de votre choix. Si la longueur du dégradé devient inférieure à la taille du conteneur, la dernière étape de couleur du dégradé remplira l’espace restant.

en: Define the method, used for the parallax effect.
fr: Définissez la méthode utilisée pour l'effet de parallaxe.

en: Define the number of images that should be displayed per page.
fr: Définissez le nombre d'images à afficher par page.

en: Define the number of products that should be displayed per page.
fr: Définissez le nombre de projets à afficher par page.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
fr: Définissez le nombre de projets à afficher par page.

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
fr: Définissez le modèle de rangées en utilisant la syntaxe CSS grid-template-rows. Utilisez des valeurs comme "auto 200px auto" pour un dimensionnement mixte, "repeat(3, 1fr)" pour des proportions égales, ou des mesures spécifiques pour un contrôle précis.

en: Define the text for the slide button
fr: Définissez le texte du bouton diapo

en: Define the text of the form submit button.
fr: Définir le texte du bouton de soumission de formulaire

en: Define the text which will be displayed on the login button.
fr: Définissez le texte qui sera affiché sur le bouton de connexion.

en: Define the title text for your slide.
fr: Définissez le texte du titre de votre diapo.

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
fr: Définir l'ID unique de ce champ. Vous devez utiliser des caractères anglais sans caractères spéciaux ni espaces.

en: Define the units of your gradient stop positions.
fr: Définissez les unités de vos positions d'arrêt de dégradé.

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
fr: Définir la distance de décalage vertical à partir du bord inférieur de la fenêtre du navigateur

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
fr: Définissez la distance de décalage vertical depuis le bord inférieur de la fenêtre du navigateur.

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
fr: Définir la distance de décalage vertical à partir du bord supérieur de la fenêtre du navigateur

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
fr: Définissez la distance de décalage vertical depuis le bord supérieur de la fenêtre du navigateur.

en: Define whether or not the field should be visible.
fr: Définissez si le champ doit être visible ou non.

en: Define whether the field should be required or optional
fr: Définir si le champ doit être obligatoire ou optionnel

en: Delay before the effect is executed
fr: Délai Avant L’exécution De L’effet

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete %1$s
fr: Supprimer %1$s

en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: Delete Canvas
fr: Supprimer le canevas

en: Delete Global Color
fr: Supprimer la couleur globale

en: Delete Global Layout
fr: Supprimer la Mise En Page Globale

en: Delete Gradient
fr: Supprimer Le Dégradé

en: Delete Grid Offset Rule
fr: Supprimer la règle de décalage de grille

en: Delete Item
fr: Supprimer l’élément

en: Delete Module
fr: Supprimer le module

en: Delete Preset
fr: Supprimer le préréglage

en: Delete Template
fr: Supprimer le Modèle

en: Deleted template
fr: Modèle supprimé

en: Descending
fr: Décroissant

en: Design
fr: Style

en: Design Attributes
fr: Attributs De Conception

en: Design Settings
fr: Paramètres De Design

en: Design Settings and Advanced Module Settings
fr: Paramètres de conception et paramètres de module avancés

en: Desktop
fr: Ordinateur

en: Desktop View
fr: Vue Bureau

en: Detach From Global
fr: Détacher du global

en: Detach From Variable
fr: Détacher De La Variable

en: Device
fr: Appareil

en: Diagonal
fr: Diagonale

en: Diagonal Bars 2
fr: Barres diagonales 2

en: Diagonal Lines
fr: Lignes diagonales

en: Diagonal Pills
fr: Pilules diagonales

en: Diagonal Stripes
fr: Rayures diagonales

en: Diagonal Stripes 2
fr: Rayures diagonales 2

en: Diamonds
fr: Diamants

en: Difference
fr: Différence

en: Disable Builder
fr: Désactiver Le Builder

en: Disable Global
fr: Désactiver global

en: Disable Item
fr: Désactiver L’Élément

en: Disable Preset
fr: Désactiver le préréglage

en: Disable Template
fr: Désactiver le Modèle

en: Disable on
fr: Désactiver actif

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
fr: Désactiver cette option si vous voulez ignorer les extraits définis manuellement et en générer toujours automatiquement.

en: Disabled Button
fr: Bouton désactivé

en: Disabled On
fr: Désactivé Sur

en: Disabled template
fr: Modèle désactivé

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
fr: La désactivation des puces supprimera les points qui apparaissent en regard de chaque élément de la liste dans la zone de fonctions du tableau de tarification.

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
fr: La désactivation de l'avatar de l'auteur supprimera la photo de profil du module.

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
fr: La désactivation du séparateur de bordure supprimera la ligne continue qui apparaît à gauche ou à droite des widgets de la barre latérale.

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
fr: Désactiver le nombre de commentaires supprimera le nombre de commentaires en haut du module.

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
fr: La désactivation du bouton de réponse empêchera les visiteurs de créer des commentaires liés.

en: Disc
fr: Disque

en: Discard & Exit
fr: Rejeter et quitter

en: Discard All Changes
fr: Annuler toutes les modifications

en: Display Again After
fr: Afficher À Nouveau Après

en: Display Conditions
fr: Conditions d'affichage

en: Display Name
fr: Nom D’Affichage

en: Display Only If
fr: Afficher uniquement si

en: Display Only If Author
fr: Afficher Uniquement Si Auteur

en: Display Only If Browser
fr: Afficher uniquement si navigateur

en: Display Only If Category Page
fr: Afficher uniquement si la page de catégorie

en: Display Only If Current Date
fr: Afficher uniquement si la date actuelle

en: Display Only If Logged In Status
fr: Afficher Uniquement Si Statut Connecté

en: Display Only If Operating System
fr: Afficher uniquement si le système d'exploitation

en: Display Only If Post Category
fr: Afficher uniquement si la catégorie de publication

en: Display Only If Post Tag
fr: Afficher uniquement si balise de publication

en: Display Only If Post Type
fr: Afficher uniquement si le type de publication

en: Display Only If Tag Page
fr: Afficher uniquement si la page de balise

en: Display Only If User
fr: Afficher uniquement si l'utilisateur

en: Display Only If User Role
fr: Afficher uniquement si rôle d'utilisateur

en: Display Only If User's Cart
fr: Afficher uniquement si le panier de l'utilisateur

en: Display Only on
fr: Afficher Uniquement Sur

en: Display Only on Date Archives
fr: Afficher uniquement sur les archives de date

en: Display Order
fr: Ordre D’Affichage

en: Display a message.
fr: Afficher Captcha

en: Display dot navigation for the carousel.
fr: Afficher la navigation par points pour le carrousel.

en: Display if all conditions are true
fr: Afficher si toutes les conditions sont vraies

en: Display if any condition is true
fr: Afficher si une condition est vraie

en: Display navigation arrows on the carousel.
fr: Afficher les flèches de navigation sur le carrousel.

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
fr: Afficher les articles pour la page en cours. Utile sur les pages d'archives et d'index.

en: Divi Builder Layout
fr: Mise En Page Divi Builder

en: Divi Builder Layouts
fr: Mises En Page Divi Builder

en: Divi Documentation
fr: Documentation Divi

en: Divi Icons
fr: Icônes Divi

en: Divi Library
fr: Bibliothèque Divi

en: Divi Role Editor
fr: Éditeur de Rôles Divi

en: Divi Role Editor Settings
fr: Paramètres de l’Éditeur de Rôles Divi

en: Divi Theme Builder Set
fr: Ensemble Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Template
fr: Modèle Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Templates
fr: Modèles Divi Theme Builder

en: Divider
fr: Séparateur

en: Divider Arrangement
fr: Largeur de l'élément diviseur

en: Divider Color
fr: Couleur de la bordure

en: Divider Flip
fr: Séparateur

en: Divider Height
fr: Largeur de l'élément diviseur

en: Divider Horizontal Repeat
fr: Séparateur Horizontal Répéter

en: Divider Style
fr: Style de l'élément diviseur

en: Divider Weight
fr: Largeur de l'élément diviseur

en: Dividers
fr: Séparateur

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
fr: Les diviseurs peuvent être placés au-dessus ou au-dessous du contenu de la section. S'ils sont placés au-dessus du contenu de la section, les modules et les lignes de cette section seront cachés derrière le séparateur lorsqu'ils se chevaucheront.

en: Division require one value to be unitless
fr: La Division Nécessite Une Valeur Sans Unité

en: Do Not Stick
fr: Ne colle pas

en: Does Not Contain
fr: Ne contient pas

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
fr: Ne Contient Pas (NOT LIKE)

en: Does Not Have a Specific Product
fr: N'a pas de produit spécifique

en: Does not Contain
fr: Ne contient pas

en: Does not Equal
fr: N'est pas égal

en: Does not Exist
fr: N'existe pas

en: Don't Append
fr: Ne Pas Ajouter

en: Don't Restore
fr: Ne Pas Restaurer

en: Don't display on
fr: Ne pas afficher sur

en: Don't display on posts authored by
fr: Ne pas afficher sur les messages rédigés par

en: Don't display on search results for
fr: Ne pas afficher dans les résultats de recherche pour

en: Don't display to
fr: Ne pas afficher à

en: Don't display to users who have
fr: Ne pas afficher pour les utilisateurs qui ont

en: Don't display to users who have visited
fr: Ne pas afficher pour les utilisateurs qui ont visité

en: Dot Alignment
fr: Alignement Des Points

en: Dot Color
fr: Couleur Des Points

en: Dot Navigation
fr: Navigation Par Points

en: Dot Navigation Color
fr: Couleur de navigation des points

en: Dot Position
fr: Position Des Points

en: Dot Size
fr: Taille Des Points

en: Dotted
fr: Pointillée

en: Down
fr: Vers le bas

en: Download Backup
fr: Télécharger la sauvegarde

en: Download Backup Before Importing
fr: Télécharger Une Sauvegarde Avant L’Importation

en: Downwards
fr: Vers le bas

en: Draft
fr: Brouillon

en: Drag n Drop
fr: Glisser-Déposer

en: Drag to resize
fr: Glisser pour redimensionner

en: Draggable On Mobile
fr: Glissable sur mobile

en: Dragged module
fr: Module Glissé

en: Dropdown
fr: Liste Déroulante

en: Dropdown Alignment
fr: Alignement De La Liste Déroulante

en: Dropdown Direction
fr: Direction De La Liste Déroulante

en: Dropdown Menu
fr: Liens du menu déroulant

en: Dropdown Menu Active Link Color
fr: Menu déroulant Couleur du lien actif

en: Dropdown Menu Animation
fr: Animation du menu déroulant

en: Dropdown Menu Background Color
fr: Couleur de fond du menu déroulant

en: Dropdown Menu Container
fr: Conteneur du menu déroulant

en: Dropdown Menu Direction
fr: Menu déroulant

en: Dropdown Menu Line Color
fr: Couleur de la ligne du menu déroulant

en: Dropdown Menu Links
fr: Liens du menu déroulant

en: Dropdown Menu Text Color
fr: Couleur du texte du menu déroulant

en: Dropdown Menus
fr: Menus déroulants

en: Dropdown Offset
fr: Décalage De La Liste Déroulante

en: Dropdown Position
fr: Position De La Liste Déroulante

en: Dropdowns
fr: Listes Déroulantes

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate %1$s
fr: Dupliquer %1$s

en: Duplicate %s
fr: Dupliquer %s

en: Duplicate Canvas
fr: Dupliquer le canevas

en: Duplicate Grid Offset Rule
fr: Dupliquer la règle de décalage de grille

en: Duplicate Item
fr: Dupliquer l’élément

en: Duplicate Module
fr: Copier le module

en: Duplicate Preset
fr: Dupliquer le préréglage

en: Duplicate Template
fr: Dupliquer le Modèle

en: Duplicate property "%s" found.
fr: Propriété Dupliquée « %s » Détectée.

en: Duplicated layout
fr: Mise en page dupliquée

en: Duplicated template
fr: Modèle dupliqué

en: Dynamic Content
fr: Contenu dynamique

en: Dynamic Content Custom Fields
fr: Champs Personnalisés De Contenu Dynamique

en: Dynamic Posts
fr: Publications dynamiques

en: Ease
fr: Facilité

en: Ease-In
fr: Facilité dans

en: Ease-In-Out
fr: Facilité d'entrée

en: Ease-Out
fr: Facilité

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %1$s Layout
fr: Modifier la Mise En Page %1$s

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit Attribute
fr: Modifier L’Attribut

en: Edit Body Template
fr: Modifier le Modèle du Contenu Principal

en: Edit Borders
fr: Modifier Les Bordures

en: Edit Buttons
fr: Modifier Les Boutons

en: Edit Canvas
fr: Modifier Le Canevas

en: Edit Canvas Settings
fr: Modifier Les Paramètres Du Canevas

en: Edit Colors
fr: Modifier Les Couleurs

en: Edit Configuration
fr: Modifier La Configuration

en: Edit Content
fr: Modifier Le Contenu

en: Edit Element Above
fr: Modifier L’élément Au-Dessus

en: Edit Element Below
fr: Modifier L’élément En Dessous

en: Edit First Child Element
fr: Modifier Le Premier Élément Enfant

en: Edit Fonts
fr: Modifier Les Polices

en: Edit Footer Template
fr: Modifier le Modèle de Pied de Page

en: Edit Global Canvas
fr: Modifier Le Canevas Global

en: Edit Global Color
fr: Modifier la couleur globale

en: Edit Global Items
fr: Modifier Les Éléments Globaux

en: Edit Grid Offset Rule
fr: Modifier la règle de décalage de grille

en: Edit Header Template
fr: Modifier le Modèle d’En-Tête

en: Edit Image With AI
fr: Modifier l'image avec l'IA

en: Edit Interaction
fr: Modifier L’interaction

en: Edit Item
fr: Modifier l’élément

en: Edit Layout
fr: Modifier La Mise En Page

en: Edit Page
fr: Modifier La Page

en: Edit Parent Element
fr: Modifier L’élément Parent

en: Edit Post
fr: Modifier L’article

en: Edit Preset
fr: Modifier Le Préréglage

en: Edit Profile
fr: Modifier Le Profil

en: Edit Responsive Values
fr: Modifier Les Valeurs Responsive

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
fr: Modifier L’Ensemble

en: Edit Snippet
fr: Modifier l’extrait

en: Edit Template
fr: Modifier le Modèle

en: Edit Template Layout
fr: Modifier la Mise En Page du Modèle

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
fr: Modifier Le Modèle

en: Edit Theme Builder
fr: Modifier Theme Builder

en: Edit Theme Builder Item
fr: Modifier l’Élément Theme Builder

en: Edit With Divi
fr: Modifier Avec Divi

en: Edit With Theme Builder
fr: Modifier Avec Theme Builder

en: Edit with the Divi Builder
fr: Modifier Avec Le Divi Builder

en: Edited %s
fr: %s Modifié

en: Edited %s Child Modules
fr: Modules Enfants De %s Modifiés

en: Edited Local Attributes
fr: Attributs Locaux Modifiés

en: Editing: %s
fr: Modification : %s

en: Editor
fr: Éditeur

en: Effect Action
fr: Action D’effet

en: Effects
fr: Effets

en: Elegant Themes Support
fr: Assistance Elegant Themes

en: Element
fr: Élément

en: Element Label
fr: Libellé De L’élément

en: Element Type
fr: Type D’Élément

en: Elements
fr: Éléments

en: Elliptical
fr: Elliptique

en: Email
fr: E-mail

en: Email Account
fr: Compte de messagerie

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Email Field
fr: Champ email

en: Email Fullwidth
fr: Page Plein écran

en: Email Optin
fr: email Optin

en: Email Provider Account Setup Documentation
fr: Documentation de configuration du compte de fournisseur de messagerie

en: Enable
fr: Activer

en: Enable %s
fr: Activer %s

en: Enable Admin Bar
fr: Activer La Barre D’Administration

en: Enable Condition
fr: Activer la condition

en: Enable Raw HTML
fr: Activer Le HTML Brut

en: Enable Redirect URL
fr: Activer le redirection vers un URL

en: Enable Template
fr: Activer le Modèle

en: Enable Title
fr: Activer le titre

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
fr: Activez la fonctionnalité de boucle pour afficher dynamiquement du contenu en boucle depuis la base de données en fonction des paramètres de requête.

en: Enable or disable pagination for this feed.
fr: Active ou désactive la pagination pour cette publication.

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
fr: Activez ceci pour que l’animation boucle indéfiniment.

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
fr: Activer les transitions animées entre les styles par défaut et Sticky lorsque l’élément devient « collé ».

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
fr: Activation des transitions animées entre les styles par défaut et collants lorsque l'élément devient "bloqué"

en: Enabled template
fr: Modèle activé

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
fr: Activer la logique conditionnelle rend ce champs visible seulement lorsque l’une ou l’ensemble des règles ci-dessous est vérifiée<br><strong>Note :</strong> Seuls les champs disposant d’un numéro de champs unique et non-vide peuvent être utilisés

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
fr: L'activation de cette option ajoutera des bordures aux champs de saisie lors de la mise au point.

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
fr: Activer ceci étendra le champ d'entrée à 100% de la largeur du module.

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
fr: Activer cette option fera défiler automatiquement le carrousel à travers toutes les diapositives.

en: End
fr: Fin

en: End Position
fr: Position de fin

en: Ending
fr: Fin

en: Ending %s
fr: Fin %s

en: Ending Blur
fr: Fin du flou

en: Ending Offset
fr: Décalage de fin

en: Ending Opacity
fr: Opacité finale

en: Ending Rotation
fr: Fin de la rotation

en: Ending Scale
fr: Échelle finale

en: Enhance
fr: Améliorer

en: Enter Custom Attribute
fr: Saisir Un Attribut Personnalisé

en: Enter Custom Meta Key
fr: Saisir Une Clé Meta Personnalisée

en: Enter Preview Mode
fr: Entrer en mode aperçu

en: Enter a name for your %s.
fr: Saisissez un nom pour votre %s.

en: Enter a name for your canvas.
fr: Saisissez un nom pour votre canvas.

en: Enter a name for your exported file.
fr: Saisissez un nom pour votre fichier exporté.

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
fr: Entrez une adresse pour le point central de la carte, l'adresse sera géo-codée et affichée sur la carte ci-dessous.

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
fr: Entrez une adresse pour le marqueur sur la carte, l'adresse sera géo-codée et affichée sur la carte ci-dessous.

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
fr: Saisissez un modèle nth-child personnalisé (ex. : 3n+1, 4n-1, 2n+3)

en: Enter meta key
fr: Saisir la clé meta

en: Enter meta value
fr: Saisir la valeur meta

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
fr: Saisissez Le Nom De L’attribut HTML (par Ex., class, id, data-state, aria-expanded)

en: Enter the URL for the Button.
fr: Entrez l'URL pour le bouton.

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
fr: Saisissez La Valeur De L’attribut À Activer/Désactiver/Ajouter/Supprimer

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
fr: Saisissez Le Nom Du Cookie (par Ex., user_preference, theme_mode, cart_items)

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
fr: Saisissez La Valeur Du Cookie À Activer/Désactiver/Ajouter/Supprimer

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
fr: Saisissez le nom du champ personnalisé (clé meta) à interroger. Il s’agit de la clé stockée dans la table post_meta qui identifie votre champ personnalisé.

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
fr: Saisissez la valeur du champ personnalisé à comparer. Il s’agit de la valeur stockée dans la table post_meta que vous souhaitez utiliser pour filtrer les articles.

en: Enter the new value that will replace the found value.
fr: Saisissez la nouvelle valeur qui remplacera la valeur trouvée.

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
fr: Saisissez la valeur numérique pour la propriété de grille (ex. : étendue de colonne : 1)

en: Enter the text for the Button.
fr: Entrez le texte pour le bouton.

en: Enter the text for this list item.
fr: Saisissez le texte de cet élément de liste.

en: Enter the value you want to find and replace.
fr: Saisissez la valeur que vous souhaitez rechercher et remplacer.

en: Enter your address to view shipping options.
fr: Saisissez votre adresse pour afficher les options de livraison.

en: Enter your page title here.
fr: Tapez ici le titre de la page.

en: Entire Page
fr: Page Entière

en: Equal Columns
fr: Colonnes Égales

en: Equal Fixed Width Columns
fr: Colonnes À Largeur Fixe Égale

en: Equal Height Rows
fr: Rangées À Hauteur Égale

en: Equal Minimum Width Columns
fr: Colonnes À Largeur Minimale Égale

en: Equal Width Columns
fr: Colonnes À Largeur Égale

en: Equalize Column Heights
fr: Harmoniser les hauteurs des colonnes

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
fr: L’égalisation de la hauteur des colonnes forcera toutes les colonnes à prendre la hauteur de la plus grande colonne de la ligne. Toutes les colonnes auront la même hauteur, pour une apparence uniforme.

en: Equals
fr: Équivaut à

en: Equals (=)
fr: Égal À (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
fr: Erreur lors du rendu du module Shortcode avec le nom de shortcode %1$s et le contenu de shortcode %2$s

en: Even Items
fr: Éléments pairs

en: Events
fr: Événements

en: Every Eighth Item
fr: Chaque huitième élément

en: Every Fifth Item
fr: Chaque cinquième élément

en: Every Fourth Item
fr: Chaque quatrième élément

en: Every Ninth Item
fr: Chaque neuvième élément

en: Every Other
fr: Tous les autres

en: Every Seventh Item
fr: Chaque septième élément

en: Every Sixth Item
fr: Chaque sixième élément

en: Every Tenth Item
fr: Chaque dixième élément

en: Every Third Item
fr: Chaque troisième élément

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Excerpt Length
fr: Longueur de l'extrait

en: Exclude Categories
fr: Exclure les catégories

en: Exclude Current %s
fr: Exclure Le %s Actuel

en: Exclude Current Post
fr: Exclure La Publication Actuelle

en: Exclude From
fr: Exclure De

en: Exclude From: %1$s
fr: Exclure De : %1$s

en: Exclude Pages
fr: Exclure les pages

en: Exclude Posts
fr: Exclure les posts

en: Exclude Posts With Specific Terms
fr: Exclure Les Articles Avec Des Termes Spécifiques

en: Exclude Specific Posts
fr: Exclure Des Articles Spécifiques

en: Excluded Item
fr: Objet exclu

en: Excluded Item Text
fr: Texte Des Éléments Exclus

en: Excluded Search Queries
fr: Requêtes de recherche exclues

en: Execute Selected Option
fr: Exécuter L’option Sélectionnée

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
fr: Exécuter L’option Sélectionnée Du Sélecteur Responsive Et D’état

en: Exist
fr: Exister

en: Existing Page Layout
fr: Mise En Page Existante de Page

en: Existing Post Layout
fr: Mise En Page Existante d’Article

en: Exit
fr: Quitter

en: Exit Builder
fr: Quitter le Builder

en: Exit Dropdown
fr: Quitter le menu déroulant

en: Exit Preview
fr: Quitter L’Aperçu

en: Exit Preview Mode
fr: Quitter le mode aperçu

en: Exit To Dashboard
fr: Quitter Vers Le Tableau De Bord

en: Exit To Editor
fr: Quitter Vers L’éditeur

en: Exit To Front End
fr: Quitter Vers Le Front-End

en: Exit To WordPress Dashboard
fr: Quitter Vers Le Tableau De Bord WordPress

en: Exit To WordPress Editor
fr: Quitter Vers L’Éditeur WordPress

en: Exit Visual Builder
fr: Quitter le Visual Builder

en: Exit to Backend
fr: Quitter vers le Back-End

en: Exit to Backend Builder
fr: Quitter vers Backend Builder

en: Expand
fr: Étendre

en: Expand All
fr: Tout Développer

en: Expand And Fill
fr: Développer et remplir

en: Expand Modal
fr: Étendre le modal

en: Export
fr: Exporter

en: Export & Import
fr: Exporter et importer

en: Export Canvas
fr: Exporter le canevas

en: Export File Name
fr: Nom du fichier d’exportation

en: Export Layout
fr: Mise en page d'exportation

en: Export Options
fr: Options d'exportation

en: Export Presets
fr: Exporter Des Préréglages

en: Export Templates
fr: Exporter les Modèles

en: Export Variables
fr: Exporter Des Variables

en: Extend %1$s Attributes
fr: Étendre Les Attributs %1$s

en: Extend %1$s Content Attributes
fr: Étendre Les Attributs De Contenu %1$s

en: Extend %1$s Design Attributes
fr: Étendre Les Attributs De Design %1$s

en: Extend %1$s Preset
fr: Étendre Le Préréglage %1$s

en: Extend %1$s Presets
fr: Étendre Les Préréglages %1$s

en: Extend %1$s Style Attributes
fr: Étendre Les Attributs De Style %1$s

en: Extend All %1$s Attributes
fr: Étendre Tous Les Attributs %1$s

en: Extend Attributes
fr: Étendre Les Attributs

en: Extend From Element
fr: Étendre Depuis L’Élément

en: Extend Select Content Attributes
fr: Étendre Certains Attributs De Contenu

en: Extend Select Design Attributes
fr: Étendre Certains Attributs De Design

en: Extend Select Presets
fr: Étendre Certains Préréglages

en: Extend Select Style Attributes
fr: Étendre Certains Attributs De Style

en: Extend To Element Type
fr: Étendre Vers Le Type D’Élément

en: Extend To Location
fr: Étendre Vers L’Emplacement

en: Extended Attributes
fr: Attributs Étendus

en: External Article
fr: Article Externe

en: External Link
fr: Lien Externe

en: Facebook Profile Url
fr: URL profil Facebook

en: Fade
fr: Fondu

en: Fade In
fr: Fondu

en: Fading In and Out
fr: Fondu entrant et sortant

en: Fading in & Out
fr: Fondu Entrant Et Sortant

en: Failed to create post.
fr: Échec de la création du contenu.

en: Failed to create your layout. Please try again later.
fr: Échec de la création de votre mise en page. Veuillez réessayer plus tard.

en: Failed to delete global canvas.
fr: Échec de la suppression du canevas global.

en: Failed to duplicate post.
fr: Échec de la duplication de l’article.

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
fr: Échec de la duplication de votre mise en page. Veuillez réessayer plus tard.

en: Failed to load the Theme Builder.
fr: Échec du chargement de Theme Builder.

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
fr: Échec du chargement de vos éléments existants. Veuillez réessayer plus tard.

en: Failed to move post to trash.
fr: Échec du déplacement de l’article vers la corbeille.

en: Failed to update breakpoints.
fr: Échec de la mise à jour des points de rupture.

en: Featured Background Color
fr: Couleur de fond en vedette

en: Featured Body Text Color
fr: Couleur du texte du corps

en: Featured Bullet Color
fr: Couleur de balle en vedette

en: Featured Currency & Frequency Text Color
fr: Couleur Du Texte De Devise Et De Fréquence En Vedette

en: Featured Excluded Item Color
fr: Couleur de l'article exclue

en: Featured Header Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'en-tête

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Featured Image Alt Text
fr: Texte alternatif de l’image mise en avant

en: Featured Image Height
fr: Hauteur de l'image en vedette

en: Featured Image Max Height
fr: Hauteur maximale de l'image en vedette

en: Featured Image Max Width
fr: Largeur maximale de l'image en vedette

en: Featured Image Overlay
fr: Image superposée présentée

en: Featured Image Placement
fr: Position de l'image associée

en: Featured Image Title Text
fr: Texte du titre de l’image mise en avant

en: Featured Image Width
fr: Largeur de l'image en vedette

en: Featured Price Text Color
fr: Couleur du texte du prix en vedette

en: Featured Pricing Area Background Color
fr: Couleur de fond de la zone de tarification

en: Featured Products
fr: Produits vedettes

en: Featured Subtitle Text Color
fr: Couleur du texte des sous-titres

en: Featured Table
fr: Tableau associé

en: Featured Title Text Color
fr: Titre du texte en couleur

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
fr: Les tableaux de prix en vedette ont une ombre portée qui les distingue des autres. Cette ombre peut être désactivée si vous le souhaitez.

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
fr: Rendre une table vedette la met en évidence par rapport aux autres.

en: Fetch
fr: Récupérer

en: Field
fr: Champ

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
fr: Le Champ N’existe Pas (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
fr: Le Champ Existe (EXISTS)

en: Field ID
fr: ID du champ

en: Field Information
fr: Informations Sur Le Champ

en: Field Label
fr: Étiquette de champ

en: Field Labels
fr: Étiquettes de champ

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Field Options
fr: Options des champs

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
fr: Champ selon lequel trier les résultats (transmis directement à la requête WordPress)

en: Fields
fr: Champs

en: Fields Label Position
fr: Position de l'étiquette des champs

en: Fields Placeholder
fr: Espace réservé aux champs

en: Fields Width
fr: Largeur des champs

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter Color
fr: Couleur Du Filtre

en: Filter Criteria
fr: Critères de filtrage

en: Filter Criteria Text
fr: Texte Des Critères De Filtrage

en: Filter Global Color
fr: Filtrer Les Couleurs Globales

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
fr: Filtrez les publications en fonction des valeurs des métadonnées. Utilisez ceci pour créer des requêtes complexes correspondant à des publications avec des données de champ personnalisé spécifiques, comme n’afficher que les publications ayant une valeur de métadonnée particulière.

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
fr: Filtrez la boucle pour exclure les articles qui possèdent les termes de taxonomie spécifiques que vous indiquez. Utilisez ceci pour retirer de vos résultats le contenu associé à des catégories, étiquettes ou autres taxonomies particulières.

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
fr: Filtrez la boucle pour inclure uniquement les articles qui possèdent les termes de taxonomie spécifiques que vous indiquez. Utilisez ceci pour affiner vos résultats vers du contenu associé à des catégories, étiquettes ou autres taxonomies particulières.

en: Filterable Portfolio
fr: Portefeuille filtrable

en: Filterable Portfolios
fr: Portfolios filtrables

en: Filters
fr: Filtre

en: Find
fr: Trouver

en: Find & Replace
fr: Rechercher et remplacer

en: Find And Replace
fr: Rechercher Et Remplacer

en: Find And Replace Complete
fr: Rechercher Et Remplacer Terminé

en: Find And Replace In Element Type
fr: Rechercher Et Remplacer Dans Le Type D’Élément

en: Find And Replace In Location
fr: Rechercher Et Remplacer Dans L’Emplacement

en: Find Value
fr: Valeur À Rechercher

en: First & Last Name
fr: Prénom Et Nom

en: First Instance of Every Month
fr: Première instance de chaque mois

en: First Item
fr: Premier élément

en: First Name
fr: Prénom

en: First Name Fullwidth
fr: Passer en mode pleine largeur

en: Fit
fr: Ajustement

en: Fixed
fr: Fixé

en: Fixed Height Rows
fr: Rangées À Hauteur Fixe

en: Fixed Left Sidebar
fr: Page Barre latérale gauche

en: Fixed Right Sidebar
fr: Page Barre latérale droite

en: Flip
fr: Basculer

en: Flip Horizontal
fr: Retourner horizontalement

en: Flip Vertical
fr: Retourner verticalement

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
fr: Retournez le séparateur horizontalement ou verticalement pour changer la forme et sa direction.

en: Floating
fr: Flottant

en: Floating Minimum Size
fr: Taille minimale flottante

en: Floating Squares
fr: Carrés flottants

en: Fold
fr: Plier

en: Follow
fr: Suivre

en: Follow Button
fr: Bouton Suivez-nous

en: Follow on %s
fr: Suivre sur %s

en: Font
fr: Police de caractère

en: Font Does not Exist.
fr: La Police N’existe Pas.

en: Font Families
fr: Familles De Polices

en: Font Name
fr: Nom De Compte

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
fr: Le Nom De La Police Ne Peut Pas Être Vide Et Ne Peut Pas Contenir De Caractères Spéciaux.

en: Font Name Cannot be Empty.
fr: Le Nom De La Police Ne Peut Pas Être Vide.

en: Font Size (em)
fr: Taille De Police (em)

en: Font Style
fr: Copier le style

en: Font Weight
fr: Lumière tamisée

en: Font Weights
fr: Graisses De Police

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
fr: Une Police Avec Ce Nom Existe Déjà. Veuillez Utiliser Un Nom Différent.

en: Fonts
fr: Polices

en: Footer
fr: Pied De Page

en: Footer Template
fr: Modèle de Pied de Page

en: Footer Templates
fr: Modèles de Pied de Page

en: Force Fullwidth
fr: Passer en mode pleine largeur

en: Force Visible
fr: Forcer L’Affichage

en: Force the element to be visible in specific contexts.
fr: Forcez l’élément à être visible dans des contextes spécifiques.

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Form
fr: Formulaire

en: Form Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan Du Formulaire

en: Form Fields
fr: Champs du formulaire

en: Form Notice
fr: Avis de formulaire

en: Form Notice Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan De L’Avis De Formulaire

en: Form Title
fr: Titre du formulaire

en: Form Title Text
fr: Texte Du Titre Du Formulaire

en: Forward
fr: Vers L’Avant

en: Free Divi Cloud Limit Reached
fr: Limite Gratuite de Divi Cloud Atteinte

en: Free Form CSS
fr: CSS Libre

en: Free-Form CSS
fr: CSS de forme libre

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Friday
fr: Vendredi

en: From Hour
fr: De l'heure

en: From Minute
fr: À partir de la minute

en: Full Size (Original)
fr: Taille Réelle (Originale)

en: Fullwidth
fr: Pleine Largeur

en: Fullwidth Code
fr: Code en pleine largeur

en: Fullwidth Codes
fr: Codes pleine largeur

en: Fullwidth Image
fr: Image en pleine largeur

en: Fullwidth Images
fr: Images en pleine largeur

en: Fullwidth Map
fr: Carte plein écran

en: Fullwidth Maps
fr: Cartes en pleine largeur

en: Fullwidth Menu
fr: Menu plein écran

en: Fullwidth Menus
fr: Menus pleine largeur

en: Fullwidth Module
fr: Module en pleine largeur

en: Fullwidth Post Content
fr: Contenu du message en pleine largeur

en: Fullwidth Post Contents
fr: Contenu De L’Article Pleine Largeur

en: Fullwidth Post Slider
fr: Curseur de défilement de post pleine largeur

en: Fullwidth Post Sliders
fr: Poteaux pleine largeur

en: Fullwidth Post Title
fr: Titre du poste en pleine largeur

en: Fullwidth Post Titles
fr: Titres de poste pleine largeur

en: Fullwidth Section
fr: Section Pleine Largeur

en: Fullwidth Slider
fr: Curseur de défilement plein écran

en: Fullwidth Sliders
fr: Curseurs pleine largeur

en: Galleries
fr: Galeries

en: Gallery
fr: Galerie

en: Gallery Item
fr: Élément de la galerie

en: Gallery Item Caption
fr: Sous titre de l'objet de la galerie

en: Gallery Item Title
fr: Titre de l'élément de la galerie

en: Gallery Pagination
fr: Pagination de la galerie

en: General
fr: Général

en: General Functionality
fr: Fonctionnalités Générales

en: Generate & Replace
fr: Générer et remplacer

en: Generate Automatically
fr: Générer automatiquement

en: Generate Content With AI
fr: Générer du contenu avec l'IA

en: Generate From Video
fr: Générer à partir de la vidéo

en: Generate Section With AI
fr: Générer une section avec l'IA

en: Generate With AI
fr: Générer avec l'IA

en: Geocoder failed due to %s
fr: Le géocodage a échoué en raison de %s

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
fr: Obtenir un Stockage Divi Cloud Illimité

en: Give Me A Choice
fr: Donne moi un choix

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
fr: Donnez à cet élément un effet de flou afin qu'il se déplace dans et hors de la mise au point lorsque le spectateur fait défiler la page.

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
fr: Donnez à cet élément un effet d'échelle afin qu'il s'agrandisse et rétrécisse au fur et à mesure que le spectateur parcourt la page.

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
fr: Donnez à cet élément un effet d'opacité afin qu'il apparaisse et disparaisse au fur et à mesure que le spectateur parcourt la page.

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
fr: Donnez à cet élément un mouvement horizontal afin qu'il glisse vers la gauche ou vers la droite lorsque le spectateur fait défiler la page.

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
fr: Donnez à cet élément un mouvement de rotation pour qu'il tourne lorsque le spectateur fait défiler la page.

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
fr: Donnez à cet élément un mouvement vertical afin qu'il se déplace plus rapidement ou plus lentement que les éléments qui l'entourent lorsque le spectateur fait défiler la page.

en: Global Body
fr: Contenu Principal Global

en: Global Canvas
fr: Canevas Global

en: Global Canvases
fr: Canevas Globaux

en: Global Colors
fr: Couleurs Globales

en: Global Fonts Weights
fr: Graisses Des Polices Globales

en: Global Footer
fr: Pied de Page Global

en: Global Header
fr: En-Tête Global

en: Global Variables
fr: Variables Globales

en: Global canvas not found.
fr: Canevas global introuvable.

en: Go Back
fr: Revenir

en: Go To
fr: Aller À

en: Go To A Module
fr: Aller à un Module

en: Go To A Row
fr: Aller à une Rangée

en: Go To A Section
fr: Aller à une Section

en: Go To Layer
fr: Aller au calque

en: Go To a Section, Row or Module
fr: Aller à une Section, une Rangée ou un Module

en: Go to Dashboard
fr: Aller Au Tableau De Bord

en: Go to Editor
fr: Aller À L’Éditeur

en: Good
fr: Bien

en: Google API Key
fr: Clé Google API

en: Google Maps script is not available on this page.
fr: Le script Google Maps n’est pas disponible sur cette page.

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Gradient Direction
fr: Direction du dégradé

en: Gradient End
fr: Fin du dégradé

en: Gradient Length
fr: Longueur Du Dégradé

en: Gradient Position
fr: Position du dégradé

en: Gradient Start
fr: Début du dégradé

en: Gradient Stops
fr: Arrêts de dégradé

en: Gradient Type
fr: Type de dégradé

en: Gradient Unit
fr: Unité de dégradé

en: Graph
fr: Graphique

en: Graph 2
fr: Graphique 2

en: Graph 3
fr: Graphique 3

en: Graph 4
fr: Graphique 4

en: Grayscale Filter Amount (%)
fr: Quantité de filtre de niveaux de gris (%)

en: Greater Than (>)
fr: Supérieur À (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
fr: Supérieur Ou Égal À (>=)

en: Green
fr: Vert

en: Grid
fr: Grille

en: Grid Auto Columns
fr: Colonnes Auto De La Grille

en: Grid Auto Rows
fr: Rangées Auto De La Grille

en: Grid Column Template
fr: Modèle De Colonnes De Grille

en: Grid Density
fr: Densité De La Grille

en: Grid Direction
fr: Direction De La Grille

en: Grid Layout
fr: Disposition de la grille

en: Grid Mode
fr: Mode Grille

en: Grid Offset Rule
fr: Règle de décalage de grille

en: Grid Offset Rules
fr: Règles De Décalage De Grille

en: Grid Row Template
fr: Modèle De Rangées De La Grille

en: Grid Template Columns
fr: Colonnes du modèle de grille

en: Grid Tile Background Color
fr: Couleur de fond des carreaux de quadrillage de la grille

en: Grid View
fr: Vue Grille

en: Groove
fr: Rainure

en: Group
fr: Groupe

en: Group Carousel
fr: Carrousel Groupé

en: Group Carousels
fr: Carrousels Groupés

en: Group Settings Into Closed Toggles
fr: Paramètres de groupe en fermés

en: Groups
fr: Groupes

en: Grow
fr: Extension

en: Grow to Fill
fr: Agrandir Pour Remplir

en: Gutter
fr: Gouttière

en: Gutter Width
fr: Espacement des colonnes

en: HTML After
fr: HTML Après

en: HTML Before
fr: HTML Avant

en: HTML/JS Snippet
fr: Extrait HTML/JS

en: Hamburger Menu Icon Color
fr: Hamburger Menu Icon Couleur

en: Hamburger Menu Icon Font Size
fr: Hamburger Menu Icon Taille de la police

en: Hard Light
fr: Lumière crue

en: Has Bought a Product
fr: A acheté un produit

en: Has Bought a Specific Product
fr: A acheté un produit spécifique

en: Has No Value
fr: N'a aucune valeur

en: Has Not Bought a Product
fr: N'a pas acheté de produit

en: Has Not Bought a Specific Product
fr: N'a pas acheté un produit spécifique

en: Has Not Visited a Specific Page
fr: N'a pas visité une page spécifique

en: Has Not Visited a Specific Post
fr: N'a pas visité un poste spécifique

en: Has Products
fr: A des produits

en: Has Visited a Specific Page
fr: A visité une page spécifique

en: Has Visited a Specific Post
fr: A visité un poste spécifique

en: Has a Specific Product
fr: A un produit spécifique

en: Header
fr: En-tête

en: Header Container
fr: L'En-Tête Contenant

en: Header Image
fr: Image de l'en-tête

en: Header Template
fr: Modèle d’En-Tête

en: Header Templates
fr: Modèles d’En-Tête

en: Heading
fr: En-tête

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Heading 2
fr: En-tête

en: Heading 3
fr: En-tête

en: Heading 4
fr: En-tête

en: Heading 5
fr: En-tête

en: Heading 6
fr: En-tête

en: Heading Container
fr: Conteneur de titre

en: Heading Level
fr: Niveau de titre

en: Heading Text
fr: Texte sous-titre

en: Heading Text Color
fr: Couleur Du Texte Des Titres

en: Heading Text H1
fr: Texte De Titre H1

en: Heading Text H2
fr: Texte De Titre H2

en: Heading Text H3
fr: Texte De Titre H3

en: Heading Text H4
fr: Texte De Titre H4

en: Heading Text H5
fr: Texte De Titre H5

en: Heading Text H6
fr: Texte De Titre H6

en: Headings
fr: Titres

en: Headings: %s
fr: Titres : %s

en: Heavy
fr: Lourd

en: Heavy 900
fr: Noir 900

en: Height
fr: Hauteur

en: Help
fr: Aide

en: Help Video
fr: Vidéo d’Aide

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
fr: Ici, vous pouvez ajouter l’élément actuel à votre bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure.

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
fr: Ici, vous pouvez ajuster la méthode d'accélération de votre animation. En facilitant l’animation de votre animation, vous obtiendrez un effet plus fluide par rapport à une courbe de vitesse linéaire.

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
fr: Ici, vous pouvez ajuster la position de l'élément à gauche ou à droite de son emplacement de départ, qui peut différer en fonction de son origine décalée.

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
fr: Ici, vous pouvez ajuster la position de l'élément vers le haut ou vers le bas à partir de son emplacement de départ, qui peut différer en fonction de son origine décalée.

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
fr: Ici, vous pouvez ajuster l'emplacement de départ de l'élément dans son conteneur parent. Vous pouvez ajuster davantage la position de l'élément à l'aide des commandes de décalage.

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
fr: Vous pouvez ajuster ici l'ordre dans lequel sont affichés les posts.

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
fr: Ici, vous pouvez choisir la mise en page de la page produit pour WooCommerce.

en: Here you can choose between Description and short description to display.
fr: Ici, vous pouvez choisir entre Description et description courte à afficher.

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
fr: Ici, vous pouvez choisir à partir de quel coin cet élément est décalé. Les ajustements de décalage vertical et horizontal seront affectés en fonction de l'origine du décalage de l'élément.

en: Here you can choose how to position the product meta.
fr: Ici, vous pouvez choisir comment positionner la méta du produit.

en: Here you can choose icon size.
fr: Ici, vous pouvez choisir la taille de l’icône.

en: Here you can choose icon width.
fr: Ici, vous pouvez choisir la largeur de l'icône.

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
fr: Ici, vous pouvez choisir la direction d'ouverture des sous-menus. Vous pouvez choisir entre une ouverture vers le bas ou vers le haut.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
fr: Ici, vous pouvez choisir le type de position de l’élément. Les éléments positionnés en absolu flottent à l’intérieur de leurs éléments parents. Les éléments positionnés en fixe flottent dans le viewport du navigateur. Les éléments positionnés en relatif restent statiques dans leur conteneur parent, mais peuvent tout de même être décalés sans perturber les éléments environnants.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
fr: Ici, vous pouvez choisir le type de position de l'élément. Les éléments en position absolue flotteront à l'intérieur de leurs éléments parents. Les éléments positionnés fixes flotteront dans la fenêtre du navigateur. Les éléments relativement positionnés reposent statiquement dans leur conteneur parent, mais peuvent toujours être décalés sans perturber les éléments environnants.

en: Here you can choose the image alignment.
fr: Ici, vous pouvez choisir l'alignement de l'image

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
fr: Ici, vous pouvez choisir la taille de toutes les icônes de cette liste.

en: Here you can choose to display the title.
fr: Ici, vous pouvez choisir d’afficher le titre.

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
fr: Ici, vous pouvez choisir quand les effets de mouvement sont déclenchés : lorsque le haut de l'élément apparaît, lorsque le milieu de l'élément apparaît ou lorsque le bas de l'élément apparaît.

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
fr: Ici, vous pouvez choisir où placer l’image à la une.

en: Here you can choose where to place the icon.
fr: Ici, vous pouvez choisir l'emplacement de l'icône.

en: Here you can choose where to place the reviews link.
fr: Ici, vous pouvez choisir où placer le lien de commentaires.

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
fr: Ici vous pouvez décider d’utiliser ou non les paramètres de couleur de fond ci-dessus

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
fr: Ici, vous pouvez choisir si les icônes configurées ci-dessous doivent être utilisées.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
fr: Ici, vous pouvez choisir d’afficher ou non le nom de l’auteur dans les métadonnées de l’article.

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher les catégories dans les métadonnées du poste Note : Cette option ne fonctionne pas avec les types de poste personnalisés

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
fr: Ici, vous pouvez choisir ou non d'afficher le nombre de commentaires dans les métadonnées du poste

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
fr: Ici, vous pouvez choisir d’afficher ou non la date dans les métadonnées de l’article.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
fr: Ici, vous pouvez choisir d’afficher ou non l’image à la une.

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
fr: Ici, vous pouvez choisir d’afficher ou non les métadonnées de l’article.

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
fr: Ici, vous pouvez choisir d’afficher ou non le titre de l’article.

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
fr: Vous pouvez choisir ici si l'image possède ou non un espace en-dessous.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
fr: Vous pouvez choisir ici si l'image s'ouvre en forme de mosaïque ou non. Note : si vous choisissez l'ouverture de l'image en mosaïque, les options URL ci-dessous seront ignorées.

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
fr: Vous pouvez choisir ici si la carte sera ou non utilisée sur les appareils portables.

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher ou non le code promo.

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher ou non l'image du produit.

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher ou non l'icône de suppression d'élément.

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'afficher ou non le bouton Mettre à jour le panier.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'inclure ou non un bouton Suivez-nous à côté de l'icône.

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
fr: Ici, vous pouvez choisir d’utiliser ou non la couleur d’arrière-plan pour le texte du titre/des métadonnées.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
fr: Vous pouvez définir ici si votre lien s'ouvre dans une nouvelle fenêtre.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
fr: Ici, vous pouvez choisir si votre lien s’ouvre ou non dans une nouvelle fenêtre.

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
fr: Ici, vous pouvez choisir si les catégories doivent être ajoutées.

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le SKU doit être ajouté.

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
fr: Ici, vous pouvez choisir si les balises doivent être ajoutées.

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le lien des commentaires personnalisés doit être ajouté.

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
fr: Ici, vous pouvez choisir si l'en-tête est étendu en mode plein écran.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le signe pourcentage doit être ajouté après le nombre défini plus haut.

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le champ de quantité doit être ajouté avant le bouton Ajouter au panier.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le bouton de défilement vers le bas est affiché.

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
fr: Ici, vous pouvez choisir d'ajouter le classement par étoiles.

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le stock (affiché lorsque la gestion d’inventaire des produits est activée) doit être visible ou non.

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
fr: Ici, vous pouvez choisir si l’utilisateur doit être redirigé vers la page en cours après la connexion.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
fr: Ici, vous pouvez choisir si oui ou non le niveau d'agrandissement est contrôlé par la roulette de la souris.

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
fr: Ici, vous pouvez choisir si votre couleur doit être claire ou foncée. Si vous utilisez un arrière-plan foncé, la couleur des contrôles doit être claire. Si votre arrière-plan est clair, la couleur des contrôles doit être réglée sur foncé.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
fr: Vous pouvez choisir ici le texte en clair ou foncé. Si vous travaillez avec un fond foncé, vous devez choisir un texte clair. Si votre arrière-plan est clair, choisissez un texte foncé.

en: Here you can choose which action to execute on button click.
fr: Ici, vous pouvez choisir l’action à exécuter lors du clic sur le bouton.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
fr: Ici, vous pouvez choisir quels types de caractères sont utilisés pour distinguer chaque élément dans %s.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
fr: Ici, vous pouvez choisir quels types de caractères sont utilisés pour distinguer chaque élément de la liste.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
fr: Ici, vous pouvez choisir les types de caractères utilisés pour distinguer chaque élément de la liste ordonnée.

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
fr: Ici, vous pouvez choisir si le badge Promo doit être affiché ou non.

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
fr: Ici, vous pouvez choisir si l’image du produit doit être affichée ou non.

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
fr: Ici, vous pouvez choisir si la galerie du produit doit être affichée ou non.

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
fr: Ici, vous pouvez contrôler le dépassement d’élément sur l’axe %s. Si cette option est définie sur scroll, le contenu qui dépasse les largeurs ou hauteurs statiques déclenchera une barre de défilement du navigateur. S'il est défini sur masqué, le débordement de contenu sera tronqué.

en: Here you can control element overflow on the X axis.
fr: Ici, vous pouvez contrôler le débordement de l’élément sur l’axe X.

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
fr: Ici, vous pouvez contrôler le débordement de l’élément sur l’axe Y.

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
fr: Ici, vous pouvez contrôler la position de l'élément sur l'axe z. Les éléments ayant des valeurs d'indice z plus élevées seront placés au sommet des éléments ayant des valeurs d'indice z plus faibles.

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
fr: Ici, vous pouvez contrôler le rayon de coin de cet élément. Activez l'icône de lien pour contrôler les quatre coins à la fois ou désactivez-la pour définir des valeurs personnalisées pour chacun.

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
fr: Ici, vous pouvez créer le texte du fil d'Ariane pour la page d'accueil.

en: Here you can create the content that will be used within the module
fr: Ici, vous pouvez créer le contenu qui sera utilisé dans le module

en: Here you can create the content that will be used within the module.
fr: Ici, vous pouvez créer le contenu qui sera utilisé dans le module.

en: Here you can create the link for the Home page.
fr: Ici, vous pouvez créer le lien pour la page d'accueil.

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour toutes les icônes de cette liste.

en: Here you can define a custom color for the button icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour l'icône du bouton.

en: Here you can define a custom color for the icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour l'icône.

en: Here you can define a custom color for the overlay
fr: Vous pouvez définir ici une couleur personnalisée pour la superposition

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
fr: Vous pouvez définir ici une couleur personnalisée pour l'icône de superposition

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour l’icône de superposition.

en: Here you can define a custom color for the overlay.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour la superposition.

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour l'icône de défilement.

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour l'icône de réseau social.

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour l’icône de zoom.

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour l’icône de menu de votre hamburger.

en: Here you can define a custom color for your icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour votre icône.

en: Here you can define a custom color for your search icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour votre icône de recherche.

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
fr: Ici, vous pouvez définir une couleur personnalisée pour l’icône de votre panier.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
fr: Vous pouvez définir ici une icône personnalisée pour la superposition

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
fr: Ici, vous pouvez définir une icône personnalisée pour la superposition.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
fr: Ici, vous pouvez définir le format de date dans les métadonnées de l’article. La valeur par défaut est « M j, Y ».

en: Here you can define the Icon alignment.
fr: Ici, vous pouvez définir l’alignement des icônes.

en: Here you can define the alignment of Button.
fr: Ici, Vous Pouvez Définir L’alignement Du Bouton.

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
fr: Ici, vous pouvez définir le contenu qui sera utilisé dans l'onglet actuel.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
fr: Ici, vous pouvez définir le contenu qui sera placé dans le cadre d'information pour le marqueur.

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
fr: Vous pouvez ici définir le modèle personnalisé pour le message email. Les champs devraient inclus dans le format suivant - <strong>%%field_id%%</strong>. Par exemple, si vous voulez inclure le champ avec l'id = <strong>phone</strong> et le champ avec l'id = <strong>message</strong>, vous pouvez alors écrire : <strong>Mon message est %%message%% et le numéro de téléphone est %%phone%%</strong>. Laissez vierge pour l'option par défaut.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
fr: Ici, vous pouvez définir si les publications précédente et suivante doivent appartenir au même terme de taxonomie que la publication actuelle.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
fr: Ici, vous pouvez définir la vitesse de rotation du carrousel, si vous avez sélectionné plus haut l'option 'Rotation Automatique du carrousel'. Plus le chiffre est grand plus la pause entre chaque rotation est longue. (Ex. 1000 = 1 sec)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
fr: Ici, vous pouvez définir la vitesse de disparition du curseur de défilement entre chaque diapo, si vous avez sélectionné plus haut 'Animation Automatique' Plus le chiffre est grand plus la pause entre chaque rotation est longue.

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
fr: Ici, vous pouvez enregistrer l’élément actuel et l’ajouter à votre bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure.

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
fr: Ici, vous pouvez consulter une liste de packs de mises en page préconçus fournis avec le Divi Builder. Vous pouvez également accéder aux mises en page que vous avez enregistrées dans votre bibliothèque Divi. Choisissez le pack de mises en page « Divi Builder Demo » pour voir les mises en page qu’il inclut.

en: Here you can select the Page type.
fr: Ici, vous pouvez sélectionner le type de page.

en: Here you can select the Product.
fr: Ici, vous pouvez sélectionner le produit.

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
fr: Ici, vous pouvez sélectionner les onglets que vous souhaitez afficher.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
fr: Vous pouvez sélectionner ici si votre section possède ou non une ombre intérieure. L'ombre intérieure donne un plus bel aspect si vous avez des fonds en couleur ou des images en arrière-plan.

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
fr: Ici, vous pouvez définir le séparateur de chapelure.

en: Here you can set the background color for the active tab.
fr: Ici, vous pouvez définir la couleur d’arrière-plan de l’onglet actif.

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
fr: Ici, vous pouvez définir la couleur d’arrière-plan de l’onglet inactif.

en: Here you can set the font for the active tab.
fr: Ici, vous pouvez définir la police de l’onglet actif.

en: Here you can set the separator.
fr: Ici vous pouvez définir le séparateur.

en: Hero
fr: Bannière Principale

en: Heroes
fr: Bannières Principales

en: Hidden
fr: Caché

en: Hidden Field
fr: Champ Masqué

en: Hide Element
fr: Masquer L’élément

en: Hide On Front End
fr: Masquer Sur le Front-End

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
fr: Masquez automatiquement les colonnes vides dans la grille. Lorsqu’elle est activée, les colonnes sans contenu sont retirées de la mise en page, permettant au contenu restant de remplir l’espace disponible.

en: History
fr: Historique

en: History State Interval
fr: Intervalle D’État De L’Historique

en: Home
fr: Accueil

en: Home Link
fr: Lien d'accueil

en: Home Text
fr: Texte d'accueil

en: Homepage
fr: Page d’Accueil

en: Homepage Link
fr: Lien De La Page D’Accueil

en: Homepage does not have editable page settings.
fr: La page d’accueil ne dispose pas de paramètres de page modifiables.

en: Honeycomb
fr: Rayon de miel

en: Horizontal Gap
fr: Espacement Horizontal

en: Horizontal Gutters
fr: Gouttières horizontales

en: Horizontal Motion
fr: Mouvement horizontal

en: Horizontal Offset
fr: Décalage horizontal

en: Horizontal Overflow
fr: Débordement horizontal

en: Hour
fr: Heure

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Hourly
fr: Horaire

en: Hours
fr: Heures

en: Hover
fr: Flotter

en: Hover Icon Picker
fr: Sélecteur d'icône en survol

en: Hover Mode
fr: Mode Survol

en: Hover Overlay Color
fr: Couleur de superposition en survol

en: Hover State
fr: État Au Survol

en: Hovered
fr: Survolé

en: How Does It Look?
fr: De quoi ça a l'air?

en: How do you want to load this Template?
fr: Comment souhaitez-vous charger ce Modèle ?

en: Hr
fr: H

en: Hue
fr: Teinte

en: IP Address
fr: Adresse marqueur carte

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Alignment
fr: Alignement des icônes

en: Icon Color
fr: Couleur de l'icône

en: Icon Element
fr: Élément d'icône

en: Icon Font Size
fr: Taille de la police de l'icône

en: Icon List
fr: Liste D’Icônes

en: Icon List Item
fr: Élément De Liste D’Icônes

en: Icon List Items
fr: Éléments De Liste D’Icônes

en: Icon Lists
fr: Listes D’Icônes

en: Icon Picker
fr: Sélecteur D’icônes

en: Icon Size
fr: Taille de l'icône

en: Icon Type
fr: Type D’icône

en: Icon Unicode
fr: Unicode De L’icône

en: Icon Weight
fr: Graisse De L’icône

en: Icons
fr: Icônes

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
fr: S'il est défini, cet élément collera au bas de ce conteneur, remplaçant son adhérence au bord du navigateur

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
fr: Si défini, cet élément se collera en bas de ce conteneur, remplaçant son adhérence au bord du navigateur.

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
fr: S'il est défini, cet élément collera au sommet de ce conteneur, remplaçant son bord d'adhérence du navigateur

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
fr: Si défini, cet élément se collera en haut de ce conteneur, remplaçant son adhérence au bord du navigateur.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
fr: Si définie, cette image diapo s'affichera à gauche du texte diapo. Chargez une image ou laissez le champ vide pour un texte diapo uniquement.

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
fr: Si définie, cette vidéo diapo s'affichera à gauche du texte diapo. Entrez l'URL de la page Youtube ou Vimeo, ou laissez le champ vide pour un texte diapo uniquement.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
fr: Si activé, une couleur et icône apparaîtra en superposition lorsqu'un visiteur passera sur l'image d'un post.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
fr: Si activer, une couleur et une icône superposées seront affichées quand des visiteurs passeront sur l'image

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
fr: Si activé, les arrêts de dégradé définis seront répétés jusqu'à ce que la limite extérieure de l'arrière-plan soit atteinte.

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
fr: Si activé, le dégradé sera positionné au dessus de l'image d'arrière-plan

en: If enabled, the background will be a gradient.
fr: Si activé, l’arrière-plan sera un dégradé.

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
fr: Si activé, le dégradé sera placé au-dessus de l’image d’arrière-plan.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
fr: Si elle est activée, l'image de fond reste fixe lorsque vous défilez, ce qui crée un agréable effet de parallaxe.

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
fr: Si l'image d'arrière-plan est inférieure à la taille de l'élément, vous souhaiterez peut-être que l'image se répète. Ce résultat entraînera un motif d'image d'arrière-plan.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
fr: Si vous avez déjà acheté chez nous, veuillez saisir vos informations ci-dessous. Si vous êtes un nouveau client, veuillez passer à la section Facturation.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
fr: Si vous avez choisi l'option modèle carrousel, et vous souhaitez que le carrousel glisse automatiquement, sans que le visiteur n'ait à cliquer sur le bouton suivant, activez cette option, ensuite réglez la vitesse de rotation ci-dessous, le cas échéant.

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
fr: Si vous souhaitez que le curseur de défilement glisse automatiquement, sans que le visiteur n'ait à cliquer sur le bouton suivant, activez cette option, ensuite réglez la vitesse de rotation ci-dessous, le cas échéant.

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
fr: Si vous souhaitez ajouter un délai avant l’exécution de votre animation, vous pouvez le définir ici en millisecondes. Cela peut être utile lorsque vous utilisez plusieurs modules animés ensemble.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
fr: Si vous souhaitez régler le format de la date, tapez la date PHP correcte ici.

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
fr: Si vous souhaitez contrôler la taille de l'icône, vous devez d'abord activer cette option.

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
fr: Si vous souhaitez personnaliser l'apparence du bouton de ce module, vous devez d'abord activer les styles de bouton personnalisés.

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
fr: Si vous souhaitez que votre logo devienne un lien, entrez votre URL de destination ici.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
fr: Si vous souhaitez ajouter un sous-titre, tapez-le ici. Votre sous-titre apparaîtra en-dessous du titre en caractères plus petits.

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
fr: Si vous souhaitez que votre image soit un lien, saisissez l'URL de la destination ici. Aucun lien ne sera créé si ce champ est vide.

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
fr: Si vous souhaitez une version entièrement compatible avec Divi 5, pensez à en informer le développeur tiers.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
fr: Si votre prix est basé sur la souscription, tapez le cycle de paiement de la souscription ici.

en: Ignore Sticky Posts
fr: Ignorer Les Publications Épinglées

en: Image & Icon
fr: Image et icône

en: Image & Video
fr: Image et vidéo

en: Image Alignment
fr: Alignement des images

en: Image Animation
fr: Animation d'image

en: Image Count
fr: Nombre d'images

en: Image Height
fr: hauteur de l'image

en: Image Horizontal Offset
fr: Décalage Horizontal De L’image

en: Image Link Target
fr: Cible de lien d'image

en: Image Link URL
fr: URL du lien de l'image

en: Image Order
fr: Commande d'image

en: Image Overlay
fr: Superposition d'image

en: Image Vertical Offset
fr: Décalage Vertical De L’image

en: Image Width
fr: Largeur maximale de l'image

en: Image or Icon
fr: Image Ou Icône

en: Image/Icon
fr: Image/Icône

en: Image/Icon Animation
fr: Animation image/icône

en: Image/Icon Placement
fr: Placement image/icône

en: Import
fr: Importer

en: Import & Export
fr: Importer Et Exporter

en: Import & Export Presets
fr: Importer et exporter les préréglages

en: Import & Export Variables
fr: Importer et exporter les variables

en: Import Canvas
fr: Importer Le Canvas

en: Import Design Presets?
fr: Importer les préréglages de conception ?

en: Import Divi Builder Templates
fr: Importer des Modèles Divi Builder

en: Import Layout
fr: Mise en page d'importation

en: Import Options
fr: Options D’importation

en: Import Presets
fr: Importer Les Préréglages

en: Import Templates
fr: Importer des Modèles

en: Import To New Canvas
fr: Importer Vers Un Nouveau Canvas

en: Import Variables
fr: Importer Des Variables

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
fr: Importez-les comme mises en page statiques depuis le site web d’où ils ont été exportés. Cela peut prendre plusieurs minutes selon le nombre de références importées.

en: Imported Content
fr: Contenu Importé

en: Imported templates
fr: Modèles importés

en: Improve With AI
fr: Améliorez-vous avec l'IA

en: In A New Tab
fr: Dans Un Nouvel Onglet

en: In List (IN)
fr: Dans La Liste (IN)

en: In Stock
fr: En stock

en: In Stock Text
fr: Texte en stock

en: In The Current Tab
fr: Dans L’Onglet Actuel

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
fr: Pour régler correctement la taille de la vidéo, vous devez saisir la hauteur exacte (en pixels) de votre vidéo ici.

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
fr: Pour régler correctement la taille de la vidéo, vous devez saisir la largeur exacte (en pixels) de votre vidéo ici.

en: Inactive Tab Background Color
fr: Couleur de fond des onglets inactifs

en: Inches (in)
fr: Pouces (po)

en: Include Advanced Design settings
fr: Inclure Les Paramètres De Design Avancés

en: Include All Global Canvases
fr: Inclure Tous Les Canvas Globaux

en: Include All Templates
fr: Inclure Tous Les Modèles

en: Include IP Address
fr: Inclure les catégories

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
fr: Incluez l'adresse IP de l'abonné dans les données envoyées à votre fournisseur de messagerie.

en: Included Categories
fr: Catégories incluses

en: Included Tabs
fr: Onglets Inclus

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
fr: Données de fragments incomplètes reçues. %1$d fragments attendus, %2$d fragments reçus.

en: Increase
fr: Augmenter

en: Increase Font Size
fr: Augmenter la taille de la police

en: Increase Module Bottom Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Bas Du Module

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Bas Du Module De 10px

en: Increase Module Left Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Gauche Du Module

en: Increase Module Left Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Gauche Du Module De 10px

en: Increase Module Padding
fr: Augmenter le rembourrage du module

en: Increase Module Padding By 10px
fr: Augmenter le rembourrage du module de 10px

en: Increase Module Right Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Droit Du Module

en: Increase Module Right Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Droit Du Module De 10px

en: Increase Module Top Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Haut Du Module

en: Increase Module Top Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Haut Du Module De 10px

en: Increase Row Bottom Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Bas De La Ligne

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Bas De La Ligne De 10px

en: Increase Row Left Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Gauche De La Ligne

en: Increase Row Left Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Gauche De La Ligne De 10px

en: Increase Row Padding
fr: Augmenter le remplissage des lignes

en: Increase Row Padding By 10px
fr: Augmenter le remplissage d'une ligne de 10 px

en: Increase Row Right Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Droit De La Ligne

en: Increase Row Right Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Droit De La Ligne De 10px

en: Increase Row Top Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Haut De La Ligne De 10px

en: Increase Section Bottom Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Bas De La Section

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Bas De La Section De 10px

en: Increase Section Left Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Gauche De La Section

en: Increase Section Left Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Gauche De La Section De 10px

en: Increase Section Padding
fr: Augmenter le remplissage des sections

en: Increase Section Padding By 10px
fr: Augmenter le remplissage d'une section de 10 px

en: Increase Section Right Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Droit De La Section

en: Increase Section Right Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Droit De La Section De 10px

en: Increase Section Top Padding
fr: Augmenter Le Rembourrage Haut De La Section

en: Increase Section Top Padding by 10px
fr: Augmenter Le Rembourrage Haut De La Section De 10px

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
fr: Augmenter ou diminuer la hauteur du séparateur de forme.

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
fr: Augmente ou diminue la taille du texte %1$s.

en: Increase or decrease the size of the %s text.
fr: Augmentez ou diminuez la taille du texte %s.

en: Increase or decrease the size of the button text.
fr: Augmente ou diminue la taille du texte du bouton.

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
fr: Augmentez ou diminuez la taille de la flèche de défilement qui apparaît vers le bas du module.

en: Increase or decrease the size of the text.
fr: Augmentez ou diminuez la taille du texte.

en: Increase or decrease the size of this element.
fr: Augmenter ou diminuer la taille de cet élément.

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
fr: Augmentez ou diminuez l'épaisseur de la bordure autour du bouton. Si vous définissez cette valeur sur 0, la bordure sera entièrement supprimée.

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
fr: L'augmentation de l'indentation poussera les éléments de la liste plus loin vers le centre du contenu du texte, ce qui lui donnera une séparation plus visible du reste du texte.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
fr: L'augmentation du rayon de la bordure augmentera la rondeur des coins du bouton. Si vous définissez cette valeur sur 0, les coins seront carrés.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
fr: L'augmentation du rayon de la bordure augmentera la rondeur des coins de superposition. Si vous définissez cette valeur sur 0, les coins seront carrés.

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
fr: L'augmentation du poids du diviseur augmentera l'épaisseur de la ligne de division.

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
fr: L'augmentation de la force de propagation augmentera la densité de l'ombre de la boîte. Une densité plus élevée donne une ombre plus intense.

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
fr: Augmenter la largeur de la bordure augmentera sa taille / son épaisseur.

en: Inherited Rule (Non-editable)
fr: Règle héritée (non modifiable)

en: Inline
fr: En ligne

en: Inline Centered Logo
fr: Logo centré en ligne

en: Inner Column
fr: Colonne Interne

en: Inner Columns
fr: Colonnes Internes

en: Inner Max Width
fr: Largeur maximale intérieure

en: Inner Row
fr: Rangée Interne

en: Inner Rows
fr: Rangées Internes

en: Inner Shadow
fr: Afficher l'ombre intérieure

en: Inner Width
fr: Largeur intérieure

en: Input
fr: Entrée

en: Input Facebook Profile Url.
fr: Saisissez l'URL du profile sur Facebook.

en: Input Field
fr: Champ d'entrée

en: Input Fields
fr: Champs de saisie

en: Input LinkedIn Profile Url.
fr: Saisissez l’URL du profil LinkedIn.

en: Input Placeholder
fr: Placeholder d'entrée

en: Input X Profile Url.
fr: Saisissez l’URL du profil X.

en: Input a title for the circle counter.
fr: Tapez le titre du cercle compteur.

en: Input a title for the counter.
fr: Tapez le titre du compteur.

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
fr: Saisissez L’adresse E-mail À Laquelle Les Messages Doivent Être Envoyés.<br /><br /> Remarque : La Délivrabilité Des E-mails Et La Prévention Du Spam Sont Des Processus Complexes. Nous Vous Recommandons D’utiliser Un Service D’envoi Tel Que <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a> Ou Un Service Similaire Afin D’assurer La Délivrabilité Des Messages Envoyés Via Ce Formulaire

en: Input the job title.
fr: Saisissez le titre de l'emploi.

en: Input the main text content for your module here.
fr: Saisissez ici le contenu du texte principal pour votre module.

en: Input the name of the company.
fr: Saisissez le nom de la société.

en: Input the name of the person.
fr: Saisissez le nom de la personne.

en: Input the name of the testimonial author.
fr: Saisissez le nom de l'auteur du témoignage.

en: Input the person's position.
fr: Saisissez le poste de la personne.

en: Input the value of the product here.
fr: Tapez la valeur du produit ici.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
fr: Saisissez le texte de bouton de votre choix, ou laissez le champs vide si vous ne souhaitez pas de bouton.

en: Input your desired button text.
fr: Entrez le texte du bouton désiré.

en: Input your desired link text.
fr: Saisissez le texte du lien souhaité.

en: Input your main slide text content here.
fr: Tapez votre texte diapo principal ici.

en: Input your value to action title here.
fr: Saisissez la valeur pour le titre de l'action ici.

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert %s
fr: Insérer %s

en: Insert %s Module
fr: Insérer Le Module %s

en: Insert Dynamic Content
fr: Insérer Du Contenu Dynamique

en: Insert Existing Page Layout
fr: Insérer Une Mise En Page De Page Existante

en: Insert Existing Post Layout
fr: Insérer Une Mise En Page D’article Existante

en: Insert Layout
fr: Insérer une mise en page

en: Insert Media
fr: Insérez média

en: Insert Module
fr: Insérer un module

en: Insert Module Or Row
fr: Insérer Un Module Ou Une Rangée

en: Insert Premade Layout
fr: Insérer Une Mise En Page Prête À L’emploi

en: Insert Row
fr: Insérer la rangée

en: Insert Saved Layout
fr: Insérer Une Mise En Page Enregistrée

en: Insert Saved Module
fr: Insérer Un Module Enregistré

en: Insert Saved Row
fr: Insérer Une Ligne Enregistrée

en: Insert Saved Section
fr: Insérer Une Section Enregistrée

en: Insert Section
fr: Insérer la sélection

en: Insert Theme Builder Set
fr: Insérer Un Ensemble Theme Builder

en: Insert Theme Builder Template
fr: Insérer Un Modèle Theme Builder

en: Inset
fr: Appliquée à l'intérieur

en: Inside
fr: À l'intérieur

en: Inspect
fr: Inspecter

en: Inspector
fr: Inspecteur

en: Insufficient permission.
fr: Autorisations insuffisantes.

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
fr: L'intensité détermine à quel point votre animation sera subtile ou agressive. Réduire l'intensité créera une animation plus douce et plus subtile, tandis que l'augmentation de l'intensité créera une animation plus agressive et plus vive.

en: Interface Animations
fr: Animations De L’interface

en: Interface Mode
fr: Mode D’Interface

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
fr: Format de fichier non valide. Vous devez téléverser un fichier JSON.

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
fr: Donnée Pin et adresse invalides. Veuillez recommencer.

en: Invalid Post ID.
fr: ID d’article invalide.

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
fr: Nom D’attribut Invalide. Les Noms D’attribut Doivent Contenir Uniquement Des Lettres, Des Chiffres, Des Traits D’union, Des Tirets Bas Et Des Deux-Points.

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
fr: Requête fragmentée non valide : paramètres de fragmentation requis manquants.

en: Invalid context parameter.
fr: Paramètre de contexte invalide.

en: Invalid email
fr: E-mail invalide

en: Invalid layout save target for current context.
fr: Cible D’enregistrement De Mise En Page Invalide Pour Le Contexte Actuel.

en: Invalid library item type.
fr: Type d’élément de bibliothèque non valide.

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
fr: Requête non fragmentée non valide : les paramètres de fragmentation ne doivent pas être présents.

en: Invalid nonce
fr: Nonce invalide

en: Invalid nonce.
fr: Nonce invalide.

en: Invalid parent setting specified.
fr: Paramètre parent spécifié non valide.

en: Invalid post ID.
fr: ID d’article invalide.

en: Invalid post type.
fr: Type de contenu non valide.

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
fr: Requête invalide. Paramètres requis manquants : %s.

en: Invalid unit is being used for calculation
fr: Une Unité Invalide Est Utilisée Pour Le Calcul

en: Invert
fr: Inverser

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
fr: Inversez la teinte, la saturation et la luminosité de cette valeur.

en: Inverted Chevrons
fr: Chevrons inversés

en: Inverted Chevrons 2
fr: Chevrons inversés 2

en: Is
fr: Est

en: Is After
fr: Est après

en: Is Any Value
fr: Est n'importe quelle valeur

en: Is Before
fr: Est avant

en: Is Empty
fr: Est vide

en: Is Greater Than (numeric values only)
fr: Est supérieur à (valeurs numériques uniquement)

en: Is Less Than (numeric values only)
fr: Est inférieur à (valeurs numériques uniquement)

en: Is Not
fr: N'est pas

en: Is Not On a Specific Date
fr: N’est Pas À Une Date Précise

en: Is On Specific Day(s) of the Week
fr: Est un ou plusieurs jours spécifiques de la semaine

en: Is On a Specific Date
fr: Est à une date précise

en: Is in stock
fr: Est en stock

en: Is out of stock
fr: Est en rupture de stock

en: Is the First Day of the Month
fr: Est le premier jour du mois

en: Is the Last Day of the Month
fr: Est le dernier jour du mois

en: Italic
fr: Italique

en: Item
fr: Élément

en: Item Defaults
fr: Valeurs Par Défaut Des Éléments

en: Item Indent
fr: Retrait De L’Élément

en: Item Overlay
fr: Superposition d'objet

en: Item Title
fr: Titre de l'objet

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
fr: Données Des Paramètres De La Boucle Principale Encodées En JSON À Partir Du Contexte Des Paramètres Pour La Résolution De La Requête current_page.

en: Job Title
fr: Titre de l'emploi

en: Justified
fr: Justifié

en: Justify
fr: Justifier

en: Justify Content
fr: Justifier Le Contenu

en: Justify Items
fr: Justifier Les Éléments

en: Justify Self
fr: Justifier Soi-Même

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis Clavier

en: Label
fr: Étiquette

en: Label Text
fr: Texte Des Libellés

en: Label for the "after" image.
fr: Libellé Pour L’image « Après ».

en: Label for the "before" image.
fr: Libellé Pour L’image « Avant ».

en: Labels
fr: Libellés

en: Landscape
fr: Paysage

en: Large
fr: Grand

en: Last Instance of Every Month
fr: Dernière instance de chaque mois

en: Last Item
fr: Dernier élément

en: Last Modified Date
fr: Date De Dernière Modification

en: Last Name
fr: Nom

en: Last Name Fullwidth
fr: Page Plein écran

en: Last Used
fr: Dernière Utilisation

en: Last Used Position
fr: Position de départ

en: Last, First Name
fr: Nom, Prénom

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
fr: Enfin, il est recommandé de désactiver temporairement tous les plugins de WordPress et les extensions du navigateur, puis d’essayer de sauvegarder à nouveau pour déterminer si quelque chose cause un conflit.

en: Latest %1$s
fr: Dernier %1$s

en: Latest Products
fr: derniers produits

en: Layer Blob
fr: Couche Blob

en: Layers
fr: Couches

en: Layout
fr: Mise en page

[ctx: Layout]
en: Add New
fr: Ajouter Nouveau

en: Layout Details
fr: Modèles

en: Layout Direction
fr: Direction De Mise En Page

en: Layout Style
fr: Style De Mise En Page

en: Layout Wrapping
fr: Renvoi De La Mise En Page

en: Layout, Section, Row, Module
fr: Mise En Page, Section, Ligne, Module

en: Learn More
fr: En Savoir Plus

en: Leave a Reply to %s
fr: Répondre à %s

en: Leave at 0 to remove restriction
fr: Laisser à 0 pour supprimer la restriction

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
fr: Laissez ce champ vide si vous utilisez ce module sur un projet ou un article. Sinon, saisissez le nom de la taxonomie afin que l’option « Dans La Même Catégorie » fonctionne correctement.

en: Left
fr: Gauche

en: Left Aligned
fr: Aligné à gauche

en: Left Arrow Icon
fr: Icône De Flèche Gauche

en: Left Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Left Border Style
fr: Style de la bordure

en: Left Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Left Sidebar
fr: Barre Latérale Gauche

en: Left To Right
fr: De gauche à droite

en: Legacy
fr: Hérité

en: Less Than (<)
fr: Inférieur À (<)

en: Less Than or Equal (<=)
fr: Inférieur Ou Égal À (<=)

en: Letter Spacing
fr: Espacement Des Lettres

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
fr: L'espacement des lettres ajuste la distance entre chaque lettre dans les %1$s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
fr: L’espacement des lettres ajuste la distance entre chaque lettre dans %s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
fr: L'espacement des lettres ajuste la distance entre chaque lettre du bouton.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
fr: L’espacement des lettres ajuste la distance entre chaque lettre.

en: Letters Only (A-Z)
fr: Lettres seulement (A-Z)

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Library Item Error
fr: Erreur d’élément de bibliothèque

en: Library Item Preview
fr: Aperçu De L’élément De La Bibliothèque

en: Library Item does not exist.
fr: L’élément de bibliothèque n’existe pas.

en: Library Settings
fr: Paramètres De La Bibliothèque

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
fr: L’élément de bibliothèque n’existe pas. Cliquez sur Fermer pour fermer cette fenêtre du navigateur.

en: Library item not found
fr: Élément de bibliothèque introuvable

en: Light
fr: Clair

en: Light 300
fr: Léger 300

en: Light Text Color
fr: Couleur de texte claire

en: Lighten
fr: Éclaircir

en: Lightness
fr: Luminosité

en: Line
fr: Ligne

en: Line Color
fr: Couleur de l'étiquette

en: Line Height
fr: Hauteur De Ligne

en: Line Icons
fr: Icônes de ligne

en: Line Position
fr: Position de la ligne

en: Line Style
fr: Style de l'élément diviseur

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
fr: La hauteur de ligne ajuste la distance entre chaque ligne du texte %1$s. Cela devient visible si le %1$s est long et s’enroule sur plusieurs lignes.

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
fr: La hauteur de ligne ajuste la distance entre chaque ligne du texte %s. Cela devient visible si %s est long et se renvoie sur plusieurs lignes.

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
fr: La hauteur de ligne ajuste la distance entre chaque ligne du texte. Cela devient visible si le texte est long et se renvoie sur plusieurs lignes.

en: Linear
fr: Linéaire

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
fr: Les gradients linéaires rayonnent dans une seule direction sur un axe. Les gradients radiaux rayonnent du centre de l'arrière-plan sous la forme d'un cercle.

en: Link
fr: Lien

en: Link Color
fr: Couleur Des Liens

en: Link Destination
fr: Destination du lien

en: Link Name
fr: Nom du lien

en: Link Options
fr: Options De Lien

en: Link Target
fr: Lien cible

en: Link Text
fr: Texte du lien

en: Link To Taxonomy Pages
fr: Lien vers les pages de taxonomie

en: Link URL
fr: URL du lien

en: Link to Category Index Pages
fr: Lien vers les pages d’index de catégorie

en: Link to Comments Area
fr: Lien vers la zone de commentaires

en: Link to Tag Index Pages
fr: Lien vers les pages d’index d’étiquette

en: LinkedIn Profile Url
fr: URL Profile LinkedIn

en: Links
fr: Liens

en: Links Text
fr: Texte Des Liens

en: List
fr: Liste

en: List View
fr: Vue Liste

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
fr: Liste des fichiers sélectionnés pour l’importation. Cliquez sur l’icône X pour supprimer un fichier.

en: Load
fr: Charger

en: Load Code Snippets
fr: Charger Des Extraits De Code

en: Load From Library
fr: Charger depuis la bibliothèque

en: Load Layout
fr: Charger La Mise En Page

en: Load Premade Layout
fr: Télécharger le modèle

en: Load Template
fr: Charger Le Modèle

en: Loaded Canvas
fr: Canvas Chargé

en: Loaded Page
fr: Page Chargée

en: Loaded Preset
fr: Préréglage chargé

en: Loaded Template
fr: Modèle chargé

en: Loaded Theme Builder
fr: Theme Builder chargé

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
fr: Charger des mises en page prêtes à l’emploi est une excellente façon de démarrer votre nouvelle page. Le Divi Builder est fourni avec des dizaines de mises en page au choix, et vous pouvez aussi trouver de superbes mises en page gratuites en ligne. Vous pouvez enregistrer vos mises en page préférées dans la bibliothèque Divi et les charger sur de nouvelles pages ou les partager avec la communauté. Cliquez sur le bouton surligné pour ouvrir le menu des mises en page et sélectionner une mise en page prête à l’emploi.

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Local Canvases
fr: Canevas locaux

en: Location
fr: Emplacement

en: Lock %1$s
fr: Verrouiller %1$s

en: Lock Item
fr: Verrouiller L’Élément

en: Lock Module
fr: Verrouiller le module

en: Log In To Divi Cloud
fr: Se Connecter À Divi Cloud

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Logged In Status
fr: Statut de connexion

en: Logged in as %1$s
fr: Connecté en tant que %1$s

en: Logger
fr: Journalisation

en: Login
fr: Connexion

en: Login Button
fr: Bouton connexion

en: Login Description
fr: Description de connexion

en: Login Fields
fr: Champs de connexion

en: Login Form
fr: Formulaire de connexion

en: Login Title
fr: Logo Titre

en: Login To Divi Cloud
fr: Se Connecter à Divi Cloud

en: Logins
fr: Les connexions

en: Logo Border Radius
fr: Rayon De Bordure Du Logo

en: Logo Image
fr: Image logo

en: Logo Link URL
fr: URL du lien du logo

en: Loop
fr: Boucle

en: Loop %s Custom Field
fr: Champ Personnalisé %s De Boucle

en: Loop %s Custom Fields
fr: Champs Personnalisés %s De Boucle

en: Loop Animation
fr: Animation En Boucle

en: Loop Dynamic Content
fr: Boucler Le Contenu Dynamique

en: Loop Element
fr: Élément De Boucle

en: Loop ID
fr: ID De Boucle

en: Loop Menu CSS Classes
fr: Classes CSS Du Menu De Boucle

en: Loop Menu Description
fr: Description Du Menu De Boucle

en: Loop Menu Link
fr: Lien Du Menu De Boucle

en: Loop Menu Link Relationship
fr: Relation Du Lien Du Menu De Boucle

en: Loop Menu Order
fr: Ordre Du Menu De Boucle

en: Loop Menu Text
fr: Texte Du Menu De Boucle

en: Loop Menu Title Attribute
fr: Attribut Title Du Menu De Boucle

en: Loop Meta Keys
fr: Clés Meta De Boucle

en: Loop Position
fr: Position dans la boucle

en: Loop Post Terms
fr: Termes des articles de la boucle

en: Loop Post Title
fr: Titre de l’article de la boucle

en: Loop Product
fr: Produit de la boucle

en: Loop Product Current Price
fr: Prix actuel du produit de la boucle

en: Loop Product Link URL
fr: URL du lien du produit de la boucle

en: Loop Product Regular Price
fr: Prix normal du produit de la boucle

en: Loop Product Sale Price
fr: Prix promo du produit de la boucle

en: Loop Product Terms
fr: Termes des produits de la boucle

en: Loop Product Title
fr: Titre du produit de la boucle

en: Lost your password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Lottie Animation
fr: Animation Lottie

en: Lottie Animation File
fr: Fichier D’Animation Lottie

en: Lottie Animations
fr: Animations Lottie

en: Luminosity
fr: Luminosité

en: Made Global %s
fr: Rendu Global %s

en: Main Canvas
fr: Canevas principal

en: Main Element
fr: Élément principal

en: Main Query
fr: Requête Principale

en: Make Fullscreen
fr: Passer en mode plein écran

en: Make Fullwidth
fr: Prendre toute la largeur

en: Make Global
fr: Rendre Global

en: Make Global Color
fr: Créer une couleur globale

en: Make Main Canvas
fr: Définir Comme Canevas Principal

en: Make Menu Links Fullwidth
fr: Faire Des Liens Du Menu Fullwidth

en: Make Row Full Width
fr: Mettre La Rangée En Pleine Largeur

en: Make This Table Featured
fr: Faire cette table vedette

en: Make global module attribute local
fr: Rendre local l’attribut du module global

en: Make global module children local
fr: Rendre Les Enfants Du Module Global Locaux

en: Make sure you entered the correct captcha.
fr: Assurez-vous d’avoir saisi le captcha correct.

en: Make this canvas available across all posts.
fr: Rendre ce canvas disponible sur tous les articles.

en: Manage Global %s
fr: Gérer %s Global

en: Manage Global Colors
fr: Gérer Les Couleurs Globales

en: Manage Template Assignments
fr: Gérer Les Affectations De Modèles

en: Manual Height Rows
fr: Rangées À Hauteur Manuelle

en: Manual Input
fr: Saisie Manuelle

en: Manual Width Columns
fr: Colonnes À Largeur Manuelle

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
fr: Sélectionnez manuellement les articles spécifiques à exclure de votre boucle. Cela vous permet de retirer certains articles de vos résultats tout en conservant le reste de votre requête intact.

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
fr: Sélectionnez manuellement les articles spécifiques à inclure dans votre boucle. Cela vous permet de créer une liste de contenu organisée en choisissant des articles individuels plutôt qu’en utilisant des requêtes plus larges.

en: Map
fr: Carte

en: Map Center Address
fr: Adresse principale de la carte

en: Map Pin
fr: Repère De Carte

en: Map Pin Address
fr: Adresse marqueur carte

en: Map Pins
fr: Repères De Carte

en: Maps
fr: Plans

en: Margin
fr: Marge

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
fr: La marge ajoute un espace supplémentaire à l'extérieur de l'élément, augmentant la distance entre l'élément et les autres éléments de la page.

en: Marker
fr: Marqueur

en: Mask Aspect Ratio
fr: Rapport d'aspect du masque

en: Mask Blend Mode
fr: Mode de fusion de masque

en: Mask Color
fr: Couleur du masque

en: Mask Height
fr: Hauteur du masque

en: Mask Horizontal Offset
fr: Décalage horizontal du masque

en: Mask Position
fr: Position du masque

en: Mask Size
fr: Taille du masque

en: Mask Style
fr: Style de masque

en: Mask Transform
fr: Masque Transformer

en: Mask Vertical Offset
fr: Décalage vertical du masque

en: Mask Width
fr: Largeur du masque

en: Masonry
fr: Mosaïque

en: Max Height
fr: Hauteur maximum

en: Max Width
fr: Largeur maximale

en: Maximum Length
fr: Longueur maximum

en: Maximum length: %1$d characters.
fr: Longueur maximale : %1$d caractères.

en: Media
fr: Médias

en: Medium
fr: Moyen

en: Medium 500
fr: Moyen 500

en: Member Description
fr: Description du membre

en: Member Image
fr: Image du membre

en: Member Position
fr: Poste du membre

en: Member Social Links
fr: Liens vers les réseaux sociaux du membre

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
fr: ID du menu à interroger (lorsque query_type est menus).

en: Menu Item
fr: Élément De Menu

en: Menu Item Offset
fr: Décalage Des Éléments De Menu

en: Menu Items Per Page
fr: Éléments De Menu Par Page

en: Menu Link
fr: Lien vers le menu

en: Menu Logo
fr: Logo du menu

en: Menu Order
fr: Ordre Du Menu

en: Menu Style
fr: Style Du Menu

en: Menu Text
fr: Texte du menu

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
fr: La largeur du menu est limitée par la largeur du contenu de votre site Web. L'activation de cette option étendra le menu sur toute la largeur de la fenêtre du navigateur.

en: Menus
fr: Les menus

en: Message AI Agent...
fr: Message à l’agent IA...

en: Message Field
fr: Champ message

en: Message Pattern
fr: Modèle de message

en: Meta
fr: Métadonnées

en: Meta Key
fr: Clé Meta

en: Meta Key: %s
fr: Clé Meta : %s

en: Meta Query
fr: Requête Meta

en: Meta Text
fr: Méta-texte

en: Meta Value
fr: Valeur Meta

en: Meta Value: %s
fr: Valeur Meta : %s

en: Meta key to query.
fr: Clé meta à interroger.

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
fr: Paramètres de requête meta pour filtrer les articles par champs personnalisés. Tableau de clauses de requête meta. Plusieurs clauses sont combinées avec la relation AND.

en: Meta value to compare against.
fr: Valeur meta à comparer.

en: Meta value type.
fr: Type de valeur meta.

en: Mid
fr: Milieu

en: Mid %s
fr: Milieu %s

en: Mid Blur
fr: Flou moyen

en: Mid Offset
fr: Décalage moyen

en: Mid Opacity
fr: Opacité moyenne

en: Mid Rotation
fr: Rotation moyenne

en: Mid Scale
fr: Milieu de gamme

en: Middle of Element
fr: Milieu de l'élément

en: Millimeters (mm)
fr: Millimètres (mm)

en: Min Height
fr: Hauteur min.

en: Minimum Height Rows
fr: Rangées À Hauteur Minimale

en: Minimum Length
fr: Longueur minimum

en: Minimum Score
fr: Note minimale

en: Minimum length: %1$d characters.
fr: Longueur minimale : %1$d caractères.

en: Mirror Mouse Movement
fr: Refléter Le Mouvement De La Souris

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
fr: Paramètre requis manquant : `currentPage.id`.

en: Mobile Menu Background Color
fr: Menu Mobile, Couleur D'Arrière-Plan

en: Mobile Menu Text Color
fr: Couleur du texte du menu mobile

en: Modal
fr: Fenêtre Modale

en: Modified
fr: Modifié

en: Modified Fields To Extend
fr: Champs Modifiés À Étendre

en: Modify
fr: Modifier

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
fr: Modifiez la manière dont cet élément se fond avec les couches situées en dessous. Pour réinitialiser, choisissez l'option "Normal".

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
fr: Le module %1$s est créé à l'aide d'en-têtes HTML. Vous pouvez modifier le niveau de cap pour ce module en choisissant un élément parmi H1 à H6. Les niveaux de titre supérieurs sont plus petits et moins importants.

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
fr: Les %s du module sont créés à l’aide de titres HTML. Vous pouvez modifier le niveau de titre de ce module en choisissant de H1 à H6. Les niveaux de titre plus élevés sont plus petits et moins importants.

en: Module Alignment
fr: Alignement du texte

en: Module Elements
fr: Éléments du module

en: Module Link Target
fr: Cible du lien de module

en: Module Link URL
fr: URL du lien de module

en: Module Presets
fr: Préréglages De Module

en: Module Text
fr: Texte Du Module

en: Module Use
fr: Utilisation Des Modules

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
fr: Les niveaux de titre du module sont créés à l’aide de titres HTML. Vous pouvez modifier le niveau de titre de ce module en choisissant de H1 à H6. Les niveaux de titre plus élevés sont plus petits et moins importants.

en: Module mousetrap
fr: Piège De Souris Du Module

en: Monday
fr: Lundi

en: Month: %s
fr: Mois : %s

en: Monthly
fr: Mensuel

en: More
fr: Plus

en: More Options
fr: Plus d’options

en: Motion Effect Trigger
fr: Déclencheur d'effet de mouvement

en: Mountains
fr: contient

en: Mountains 2
fr: contient

en: Mouse Enter
fr: Survol de la souris

en: Mouse Exit
fr: Sortie De La Souris

en: Mouse Wheel Zoom
fr: Zoom roulette souris

en: Move
fr: Déplacer

en: Move Down
fr: Descendre

en: Move Item
fr: Déplacer L’Élément

en: Move Module Down
fr: Déplacer Le Module Vers Le Bas

en: Move Module To Bottom
fr: Déplacer Le Module En Bas

en: Move Module To Parent
fr: Déplacer Le Module Vers Le Parent

en: Move Module To Top
fr: Déplacer Le Module En Haut

en: Move Module Up
fr: Déplacer Le Module Vers Le Haut

en: Move To Bottom
fr: Déplacer Tout En Bas

en: Move To Parent
fr: Déplacer Vers Le Parent

en: Move To Top
fr: Déplacer Tout En Haut

en: Move Up
fr: Monter

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
fr: Déplacer l’élément dans n’importe quelle direction sans affecter les éléments autour de lui.

en: Move to Trash
fr: Déplacer Vers La Corbeille

en: Moved %s
fr: %s Déplacé

en: Moved Modules
fr: Modules Déplacés

en: Movement Type
fr: Type De Mouvement

en: Multi-Column
fr: Multi-Colonnes

en: Multi-Row
fr: Multi-Lignes

en: Multiplication require one value to be unitless
fr: La Multiplication Nécessite Une Valeur Sans Unité

en: Multiply
fr: Multiplié

en: My Cloud
fr: Mon Cloud

en: My Divi Cloud
fr: Mon Divi Cloud

en: My Global %s
fr: Mon %s Global

en: My Library
fr: Ma Bibliothèque

en: Name
fr: Nom

en: Name Field
fr: Champ de nom

en: Name Format
fr: Format Du Nom

en: Name Fullwidth
fr: Page Plein écran

en: Name Your Font
fr: Nommez votre police

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
fr: Nom, clé ou libellé du champ répéteur ACF à interroger (utilisé lorsque query_type est repeater)

en: Navigate
fr: Naviguer

en: Navigate Within Current Category
fr: Naviguer dans la catégorie actuelle

en: Navigation Arrows
fr: Flèches de navigation

en: Network
fr: Réseaux

en: Never
fr: Jamais

en: New Accordion Item
fr: Nouvel Élément D’accordéon

en: New Bar Counter
fr: Nouvelle barre compteur

en: New Body Template
fr: Nouveau Modèle De Corps

en: New Comment Title
fr: Nouveau titre de commentaire

en: New Contact Field
fr: Nouveau Champ De Contact

en: New Field
fr: Nouveau Champ

en: New Footer Template
fr: Nouveau Modèle De Pied De Page

en: New Global Canvas
fr: Nouveau Canevas Global

en: New Header Template
fr: Nouveau Modèle D’en-tête

en: New Icon List Item
fr: Nouvel Élément De Liste D’Icônes

en: New Message From %1$s%2$s
fr: Nouveau Message De %1$s%2$s

en: New Module
fr: Nouveau module

en: New Preset From Current Styles
fr: Nouveau Préréglage À Partir Des Styles Actuels

en: New Pricing Table
fr: Nouvelle table de détermination des prix

en: New Review Title
fr: Nouveau titre de révision

en: New Row
fr: Nouvelle ligne

en: New Section
fr: Nouvelle section

en: New Slide
fr: Nouvelle diapo

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: New Template
fr: Nouveau Modèle

en: New Theme Builder
fr: Nouveau Theme Builder

en: New Theme Builder Item
fr: Nouvel Élément Theme Builder

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Commentaires plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
fr: Suivant

en: Next Entries &raquo;
fr: Entrées suivantes &raquo;

en: Next Entries »
fr: Articles Suivants »

en: Next Link
fr: Lien suivant

en: Next Link Arrow
fr: Flèche de lien suivant

en: Next Page
fr: Page Suivante

en: Next Post
fr: Article suivant

en: Nice Name
fr: Nom Lisible

en: Nickname
fr: Pseudo

en: No
fr: Non

en: No Animation
fr: Pas d'animation

en: No Canvas
fr: Aucun Canvas

en: No Column Class
fr: Aucune Classe De Colonne

en: No File Selected.
fr: Aucun Fichier Sélectionné.

en: No Font File Provided.
fr: Aucun Fichier De Police Fourni.

en: No Matches Found
fr: Aucune Correspondance Trouvée

en: No Modules Found
fr: Aucun Module Trouvé

en: No Preset
fr: Aucun Préréglage

en: No Presets Applied
fr: Aucun Préréglage Appliqué

en: No Repeat
fr: Pas de répétition

en: No Results Found
fr: Aucun Résultat Trouvé

en: No Results Found.
fr: Aucun Résultat Trouvé.

en: No Sidebar
fr: Aucune Barre Latérale

en: No Thanks
fr: Non merci

en: No Wrap
fr: Sans Retour À La Ligne

en: No commands found
fr: Aucune commande trouvée

en: No entries found.
fr: Aucune entrée trouvée.

en: No entry found.
fr: Aucune entrée trouvée.

en: No field is selected
fr: Aucun champ n’est sélectionné

en: No field selected
fr: Aucun champ sélectionné

en: No fields found
fr: Aucun Champ Trouvé

en: No fields were found that match the specified find value.
fr: Aucun champ correspondant à la valeur de recherche spécifiée n’a été trouvé.

en: No gallery images found for this product.
fr: Aucune image de galerie trouvée pour ce produit.

en: No global canvases found
fr: Aucun canevas global trouvé

en: No global canvases found in Trash
fr: Aucun canevas global trouvé dans la corbeille

en: No layers exist for this search query.
fr: Aucun calque n’existe pour cette requête de recherche.

en: No library item found
fr: Aucun élément de bibliothèque trouvé

en: No matching options found
fr: Aucune option correspondante trouvée

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
fr: Aucune option correspondante. Appuyez sur Entrée pour l’ajouter en tant que tag personnalisé.

en: No modules found matching the selected criteria.
fr: Aucun module trouvé correspondant aux critères sélectionnés.

en: No option groups available.
fr: Aucun groupe d’options disponible.

en: No options added.
fr: Aucune option ajoutée.

en: No options available
fr: Aucune option disponible

en: No options found
fr: Aucune option trouvée

en: No post ID or content provided.
fr: Aucun ID d’article ni contenu fournis.

en: No products were found matching your selection.
fr: Aucun produit ne correspond à votre sélection.

en: No results found
fr: Aucun résultat

en: No results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: Non-Standard Meta Keys
fr: Clés Meta Non Standard

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
fr: La vérification du nonce a échoué. Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: None
fr: Aucun

en: Not Equals (!=)
fr: Différent De (!=)

en: Not In List (NOT IN)
fr: Pas Dans La Liste (NOT IN)

en: Not that bad
fr: Pas si mal

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
fr: Remarque : cette action peut prendre plusieurs minutes selon le nombre de modèles utilisant cette mise en page.

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
fr: Note : ce champ est utilisé pour désactiver le remplissage automatique du navigateur pendant l'édition du formulaire dans VB

en: Nothing found
fr: Aucun résultat

en: Nothing found in Trash
fr: Rien trouvé dans la corbeille

en: Number
fr: Nombre

en: Number Counter
fr: Compteur nombre

en: Number Counter Title
fr: Titre du compteur

en: Number Counters
fr: Nombre de compteurs

en: Number Of Views
fr: Nombre De Vues

en: Number Text
fr: Texte Du Nombre

en: Number of Columns
fr: Nombre De Colonnes

en: Number of Rows
fr: Nombre De Rangées

en: Number of Views
fr: Nombre de vues

en: Number of Words
fr: Nombre de mots

en: Number of items per page
fr: Nombre d’éléments par page

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
fr: Nombre d’éléments de menu par page (utilisé lorsque query_type est menus)

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
fr: Nombre de publications par page (utilisé lorsque query_type est post_type)

en: Number of posts per page.
fr: Nombre de publications par page.

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
fr: Nombre d’éléments du répéteur par page (utilisé lorsque query_type est repeater)

en: Number of slides to scroll at once.
fr: Nombre de diapositives à faire défiler à la fois.

en: Number of slides to show at once.
fr: Nombre de diapositives à afficher en même temps.

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
fr: Nombre de termes par page (utilisé lorsque query_type est terms)

en: Number of users per page (used when query_type is users)
fr: Nombre d’utilisateurs par page (utilisé lorsque query_type est users)

en: Numbers
fr: Nombres

en: Numbers Only (0-9)
fr: Nombres seulement (0-9)

en: Numbers Text
fr: Texte Des Nombres

en: Numeric
fr: Numérique

en: Odd Items
fr: Éléments impairs

en: Off
fr: Désactivé

en: Offset Columns
fr: Décalage Des Colonnes

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
fr: Décalage des éléments collants environnants

en: Offset Number
fr: Nombre de décalage

en: Offset Origin
fr: Décalage de l'origine

en: Offset Rule
fr: Règle De Décalage

en: Offset Value
fr: Valeur De Décalage

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
fr: Décalage pour la requête des éléments de menu (remplace le calcul des pages)

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
fr: Décalage pour la requête des publications (remplace le calcul de page)

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
fr: Décalage pour la requête du répéteur (remplace le calcul de page)

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
fr: Décalage pour la requête des termes (remplace le calcul de page)

en: Offset for users query (overrides page calculation)
fr: Décalage pour la requête des utilisateurs (remplace le calcul de page)

en: Ok
fr: OK

en: Old Price
fr: Ancien prix

en: On
fr: Activé

en: On Backorder
fr: En rupture de stock

en: On Backorder Text
fr: Texte en attente

en: On Click
fr: Au Clic

en: On Hover
fr: Au Survol

en: On Load
fr: Au Chargement

en: On Top Of Section Content
fr: Au sommet du contenu de la section

en: On View
fr: À L’Affichage

en: Once
fr: Une fois que

en: One or more posts not found.
fr: Un ou plusieurs contenus introuvables.

en: Only Display This Many Times
fr: N'afficher que cela plusieurs fois

en: Only Include Posts With Specific Terms
fr: Inclure Uniquement Les Articles Avec Des Termes Spécifiques

en: Only Include Specific Posts
fr: Inclure Uniquement Des Articles Spécifiques

en: Only Replace Identical Fields
fr: Remplacer Uniquement Les Champs Identiques

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
fr: Seulement Afficher l'Icône Sur le vol Stationnaire pour %1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
fr: Afficher L’icône Uniquement Au Survol Pour %s

en: Only Show Icon On Hover for Button
fr: Afficher L’icône Uniquement Au Survol Pour Le Bouton

en: Only display
fr: Afficher uniquement

en: Only display after
fr: N'afficher qu'après

en: Only display before
fr: Afficher uniquement avant

en: Only display if
fr: N'afficher que si

en: Only display on
fr: Afficher uniquement sur

en: Only display on date archives after
fr: Afficher uniquement sur les archives de date après

en: Only display on date archives before
fr: Afficher uniquement sur les archives de date avant

en: Only display on first day of month
fr: Afficher uniquement le premier jour du mois

en: Only display on last day of month
fr: Afficher uniquement le dernier jour du mois

en: Only display on posts authored by
fr: Afficher uniquement sur les messages rédigés par

en: Only display on posts where
fr: Afficher uniquement sur les messages où

en: Only display on search results for
fr: Afficher uniquement dans les résultats de recherche pour

en: Only display to
fr: Afficher uniquement pour

en: Only display to logged in visitors
fr: Afficher uniquement pour les visiteurs connectés

en: Only display to logged out visitors
fr: Afficher uniquement pour les visiteurs déconnectés

en: Only display to users who have
fr: Afficher uniquement pour les utilisateurs qui ont

en: Only display to users who have visited
fr: Afficher uniquement pour les utilisateurs qui ont visité

en: Only display to users who have visited
fr: Afficher uniquement aux utilisateurs ayant visité

en: Only letters allowed.
fr: Seules les lettres sont autorisées.

en: Only letters and numbers allowed.
fr: Seules les lettres et les chiffres sont autorisés.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
fr: Seuls les clients connectés ayant acheté ce produit peuvent laisser un avis.

en: Only numbers allowed.
fr: Seuls les chiffres sont autorisés.

en: Onsale
fr: Promotion

en: Oops! An Error Has Occurred
fr: Oops! Une erreur est survenue

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
fr: Oups, il semble que la mise en page du contenu principal du modèle Theme Builder actuel soit désactivée.

en: Opacity
fr: Opacité

en: Opacity Range
fr: Plage d’opacité

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open %s
fr: Ouvrir %s

en: Open Add to Library
fr: Ouvrir Ajouter À La Bibliothèque

en: Open All
fr: Tout Ouvrir

en: Open Clear Layout
fr: Ouvrir Effacer La Mise En Page

en: Open Command Center
fr: Ouvrir Le Centre De Commandes

en: Open Help Panel
fr: Ouvrir Le Panneau D’aide

en: Open History
fr: Ouvrir L’historique

en: Open Icon
fr: Icône Ouvrir

en: Open Layers
fr: Ouvrir Les Calques

en: Open Page Settings
fr: Ouvrir les paramètres de la page

en: Open Portability Window
fr: Ouvrir La Fenêtre De Portabilité

en: Open Recent
fr: Ouvrir Les Récentes

en: Open Search
fr: Ouvrir La Recherche

en: Open Settings
fr: Ouvrir Les Paramètres

en: Open Title Text Color
fr: Ouvrir titre couleur du texte

en: Open Toggle
fr: Menu ouvert

en: Open Toggle Background Color
fr: Couleur de fond du menu ouvert

en: Open in Lightbox
fr: Ouvrir dans une visionneuse

en: Operating System
fr: Système opérateur

en: Opt-in Description
fr: Description de connexion

en: Opt-in Form
fr: Formulaire de connexion

en: Opt-in Form Fields
fr: Champs du formulaire

en: Opt-in Title
fr: Titre du tableau des tarifs

en: Option Enter
fr: Valider L’option

en: Option Group
fr: Groupe D’options

en: Option Group Presets
fr: Préréglages De Groupe D’options

en: Option Group To Extend
fr: Groupe D’Options À Étendre

en: Option Move Down
fr: Déplacer L’option Vers Le Bas

en: Option Move Left
fr: Déplacer L’option Vers La Gauche

en: Option Move Right
fr: Déplacer L’option Vers La Droite

en: Option Move Up
fr: Déplacer L’option Vers Le Haut

en: Optional label for identification
fr: Libellé facultatif pour l’identification

en: Optional label for identification in the rule list
fr: Libellé facultatif pour l’identification dans la liste des règles

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
fr: ID d’article facultatif pour le contexte de modèle de module global (active la conversion de synchronisation sélective).

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
fr: Superposition Modale De Confirmation Des Préréglages De Groupe D’options

en: Order
fr: Ordre

en: Order By
fr: Commandé par

en: Order direction (ascending or descending)
fr: Sens de tri (croissant ou décroissant)

en: Ordered List
fr: Insérer une liste ordonnée

en: Ordered List Item Indent
fr: Ordre de la liste ordonnée

en: Ordered List Style Position
fr: Style de la liste ordonnée

en: Ordered List Style Type
fr: Type de style de liste ordonnée

en: Other
fr: Autre

en: Out Of Stock
fr: En rupture de stock

en: Out Of Stock Text
fr: Texte Rupture De Stock

en: Out of Stock Text
fr: Texte en rupture de stock

en: Outer Shadow
fr: Afficher l'ombre intérieure

en: Outset
fr: Appliquée à l'extérieur

en: Outside
fr: Appliquée à l'extérieur

en: Overflow
fr: Débordement

en: Overlay
fr: Superposition

en: Overlay Background Color
fr: Couleur de fond de superposition

en: Overlay Icon
fr: Icône de superposition

en: Overlay Icon Color
fr: Couleur de l'icône en superposition

en: Overlay Image
fr: Image de superposition

en: Override Active Global Templates
fr: Remplacer Les Modèles Globaux Actifs

en: Override Existing Assignments
fr: Remplacer Les Affectations Existantes

en: Override Existing Default Website Template
fr: Remplacer Le Modèle De Site Par Défaut Existant

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
fr: Remplacez l’alignement par défaut pour cet élément spécifique dans son conteneur flex. Cela permet d’aligner des éléments individuellement différemment du réglage align-items du conteneur.

en: Padding
fr: Marge interne

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
fr: Le rembourrage ajoute un espace supplémentaire à l'intérieur de l'élément, augmentant la distance entre le bord de l'élément et son contenu interne.

en: Page Background Settings
fr: Paramètres D’arrière-plan De Page

en: Page Bar Icons
fr: Icônes De La Barre De Page

en: Page Color Palette Settings
fr: Paramètres De Palette De Couleurs De Page

en: Page Creation Flow
fr: Flux De Création De Page

en: Page Custom CSS Settings
fr: Paramètres CSS Personnalisés De Page

en: Page Manager
fr: Gestionnaire de pages

en: Page Menu
fr: Menu de la page

en: Page Options
fr: Options De Page

en: Page Performance Settings
fr: Paramètres De Performance De Page

en: Page Settings
fr: Paramètres De La Page

en: Page Spacing Settings
fr: Paramètres D’espacement De Page

en: Page Title
fr: Titre De Page

en: Page Type
fr: Type de page

en: Page Visit
fr: Visite de la page

en: Pagenavi
fr: Navigation entre les pages

en: Pages
fr: pages

en: Pagination
fr: Afficher la pagination

en: Pagination Active Page
fr: Page active pagination

en: Pagination Navigation
fr: Navigation De Pagination

en: Pagination Text
fr: Texte De Pagination

en: Paint
fr: Peindre

en: Panel
fr: Panneau

en: Parallax Method
fr: Méthode parallaxe

en: Parent Action Icons On Hover
fr: Icônes D’Action Du Parent Au Survol

en: Parent Action Icons On Hover
fr: Icônes d’action parent au survol

en: Parent Column
fr: Colonne Parente

en: Parent Container
fr: Conteneur Parent

en: Parent Group
fr: Groupe Parent

en: Parent Row
fr: Rangée Parente

en: Parent Section
fr: Section Parente

en: Parentheticals must be closed
fr: Les Parenthèses Doivent Être Fermées

en: Password
fr: Mot de passe

en: Paste %1$s
fr: Coller %1$s

en: Paste %1$s %2$s Attributes
fr: Coller Les Attributs %1$s %2$s

en: Paste %1$s Above
fr: Coller %1$s Au-Dessus

en: Paste %1$s Attributes
fr: Coller Les Attributs %1$s

en: Paste %1$s Below
fr: Coller %1$s En Dessous

en: Paste %1$s Content Attributes
fr: Coller Les Attributs De Contenu %1$s

en: Paste %1$s Design Attributes
fr: Coller Les Attributs De Design %1$s

en: Paste %1$s Inside
fr: Coller %1$s À L’Intérieur

en: Paste %1$s Preset
fr: Coller Le Préréglage %1$s

en: Paste %1$s Presets
fr: Coller Les Préréglages %1$s

en: Paste %1$s Style Attributes
fr: Coller Les Attributs De Style %1$s

en: Paste All %1$s Attributes
fr: Coller Tous Les Attributs %1$s

en: Paste All Attributes
fr: Coller Tous Les Attributs

en: Paste Attributes
fr: Coller Les Attributs

en: Paste Design Attributes
fr: Coller Les Attributs De Design

en: Paste Item Style
fr: Coller Le Style De L’élément

en: Paste Module
fr: Coller le module

en: Paste Module Style
fr: Coller Le Style Du Module

en: Paste Select Content Attributes
fr: Coller Certains Attributs De Contenu

en: Paste Select Design Attributes
fr: Coller Certains Attributs De Design

en: Paste Select Presets
fr: Coller Certains Préréglages

en: Paste Select Style Attributes
fr: Coller Certains Attributs De Style

en: Paste to %1$s
fr: Coller Dans %1$s

en: Pattern Blend Mode
fr: Mode de fusion de motifs

en: Pattern Color
fr: Couleur du motif

en: Pattern Height
fr: Hauteur du motif

en: Pattern Horizontal Offset
fr: Décalage horizontal du motif

en: Pattern Repeat
fr: Répétition de motif

en: Pattern Repeat Origin
fr: Origine de la répétition du motif

en: Pattern Size
fr: Taille du motif

en: Pattern Style
fr: Style de motif

en: Pattern Transform
fr: Transformation de modèle

en: Pattern Vertical Offset
fr: Décalage vertical du motif

en: Pattern Width
fr: Largeur du motif

en: Pause %s Video When Another Video Plays
fr: Mettre En Pause La Vidéo %s Lorsqu’une Autre Vidéo Est Lue

en: Pause %s Video While Not In View
fr: Mettre En Pause La Vidéo %s Lorsqu’elle N’est Pas Visible

en: Pause Video When Another Video Plays
fr: Pause vidéo lors de la lecture d'une autre vidéo

en: Pause Video While Not In View
fr: Mettre la vidéo en pause en l'absence de vue

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
fr: Mettre en pause la rotation automatique au survol du carrousel.

en: Pause on Hover
fr: Pause Au Survol

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Percent Container
fr: Conteneur pourcent

en: Percent Sign
fr: Signe de pourcentage

en: Percent Text
fr: Texte pourcent

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Percentage Text
fr: Texte Du Pourcentage

en: Perfect
fr: Parfait

en: Performance Settings
fr: Paramètres De Performance

en: Person
fr: Personne

en: Persons
fr: Personnes

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone View
fr: Vue Téléphone

en: Phone Wide
fr: Téléphone Large

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Picas (pc)
fr: Pica (pc)

en: Pick a Color
fr: Choisir Une Couleur

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
fr: Choisissez un style d'ombre de boîte pour activer l'ombre de boîte pour cet élément. Une fois activé, vous pourrez personnaliser votre style d'ombre de boîte. Pour désactiver le style d'ombre de zone personnalisée, choisissez l'option Aucune.

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
fr: Choisissez une couleur à appliquer à l'arrière-plan des menus déroulants. Les menus déroulants apparaissent lorsque vous survolez des liens avec des sous-éléments.

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour les liens actifs dans les menus déroulants. Les menus déroulants apparaissent lorsque vous survolez des liens avec des sous-éléments.

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour les liens dans les menus déroulants. Les menus déroulants apparaissent lorsque vous survolez des liens avec des sous-éléments.

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour les liens dans les menus mobiles.

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour le texte %1$s.

en: Pick a color to be used for the %s text
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour le texte %s

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour les %1$s alternés

en: Pick a color to be used for the background of button.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour l’arrière-plan du bouton.

en: Pick a color to be used for the border.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour la bordure.

en: Pick a color to be used for the button border.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour la bordure du bouton.

en: Pick a color to be used for the button text.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour le texte du bouton.

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour séparer les liens dans les menus déroulants. Les menus déroulants apparaissent lorsque vous survolez des liens avec des sous-éléments.

en: Pick a color to be used for the remove icon.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour l'icône de suppression.

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour l'indicateur de champ requis.

en: Pick a color to be used for the text
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour le texte

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour le texte écrit dans les champs de saisie.

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
fr: Choisissez une couleur à utiliser dans l'espace non rempli du cercle.

en: Pick a color to fill the module's input fields.
fr: Choisissez une couleur pour remplir les champs de saisie du module.

en: Pick a color to fill the module's notice.
fr: Choisissez une couleur pour remplir la notice du module.

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
fr: Choisissez une couleur pour remplir les boutons radio du module.

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
fr: Choisissez une couleur pour remplir l'icône de suppression du module.

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
fr: Choisissez une couleur pour remplir le bouton radio sélectionné du module.

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
fr: Choisissez une couleur pour remplir la cellule alternée du tableau du module.

en: Pick a color to fill the module's table cell.
fr: Choisissez une couleur pour remplir la cellule du tableau du module.

en: Pick a color to fill the module's table header.
fr: Choisissez une couleur pour remplir l'en-tête du tableau du module.

en: Pick a color to fill the module's table row.
fr: Choisissez une couleur pour remplir la ligne du tableau du module.

en: Pick a color to fill the module's table.
fr: Choisissez une couleur pour remplir le tableau du module.

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
fr: Choisissez une couleur pour remplir l'info-bulle du module.

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
fr: Choisissez une couleur à utiliser derrière le texte du titre du message. Réduire l'opacité de la couleur permettra à l'image d'arrière-plan de transparaître tout en améliorant la lisibilité du texte.

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour la zone d'arrière-plan qui apparaît derrière le texte de tarification.

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour l'arrière-plan derrière les titres du tableau des prix.

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour la superposition d'arrière-plan. Diminuer l'opacité permettra aux images d'arrière-plan et aux dégradés de rester visibles tout en gardant le texte lisible.

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour les puces qui apparaissent en regard de chaque élément de la liste dans la zone de fonctions du tableau de tarification.

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour la zone d'arrière-plan circulaire derrière l'icône de citation.

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour la navigation par points qui apparaît au bas du curseur pour désigner la diapositive active.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour l’icône qui apparaît au survol d’un élément du carrousel.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour l'icône qui apparaît lorsque vous survolez un produit.

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour la superposition qui apparaît derrière l'icône de lecture lorsque vous survolez la vidéo.

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour le badge Promo qui apparaît sur les produits en promotion.

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour le tableau de vente qui apparaît sur les produits en vente.

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour le diviseur de section. Par défaut, il prend la couleur de la section située au-dessus ou au-dessous de cette section pour assurer une transition en douceur.

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
fr: Choisissez une couleur à utiliser pour les flèches du curseur utilisées pour naviguer dans chaque diapositive.

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
fr: Choisissez un style d'ombre de texte pour activer l'ombre de texte pour cet élément. Une fois activé, vous pourrez personnaliser davantage votre style d'ombre de texte. Pour désactiver le style d'ombre de texte personnalisé, choisissez l'option Aucun.

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour l'arrière-plan des tableaux de prix en vedette. Cela aide les tables présentées à se démarquer du reste.

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour la couleur d'arrière-plan du menu lors de l'affichage sur un appareil mobile.

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour le corps du texte dans les tableaux de prix en vedette. Des couleurs uniques peuvent aider les articles en vedette à se démarquer.

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour le texte en devise et à la fréquence dans les tableaux de prix en vedette. Des couleurs uniques peuvent aider les articles en vedette à se démarquer.

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour les éléments de liste exclus dans les tableaux de prix en vedette. Des couleurs uniques peuvent aider les articles en vedette à se démarquer.

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour le texte de prix dans les tableaux de prix en vedette. Des couleurs uniques peuvent aider les articles en vedette à se démarquer.

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour les sous-titres dans les tableaux de prix en vedette. Des couleurs uniques peuvent aider les articles en vedette à se démarquer.

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour la zone d'arrière-plan qui apparaît derrière le texte de tarification dans les tableaux en vedette. Des couleurs uniques peuvent aider les articles en vedette à se démarquer.

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour l'arrière-plan derrière les titres des tableaux de prix dans les tableaux de prix en vedette. Des couleurs uniques peuvent aider les articles en vedette à se démarquer.

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour les puces qui apparaissent à côté de chaque élément de la liste dans les onglets présentés. Des couleurs uniques peuvent aider les articles en vedette à se démarquer.

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
fr: Choisissez une couleur unique à utiliser pour le texte du titre dans les tableaux de prix en vedette. Des couleurs uniques peuvent aider les articles en vedette à se démarquer.

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
fr: Choisissez un style d'animation pour activer les animations pour cet élément. Une fois activé, vous pourrez personnaliser davantage votre style d'animation. Pour désactiver les animations, choisissez l'option Aucune.

en: Pick an icon to be used for the button.
fr: Choisissez une icône à utiliser pour le bouton.

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
fr: Choisissez parmi cinq directions d'animation différentes, chacune d'entre elles permettant d'ajuster la position de départ et d'arrivée de votre élément animé.

en: Pills
fr: Pilules

en: Pin
fr: Épingle

en: Pinwheel
fr: Moulinet

en: Place Gradient Above Background Image
fr: Image de fond du titre

en: Placeholder
fr: Texte indicatif

en: Placeholder Text
fr: Texte Du Placeholder

en: Play Button
fr: Bouton lecture

en: Play Icon
fr: Jouer l'icône

en: Play Mode
fr: Mode De Lecture

en: Player Buttons
fr: Boutons du lecteur

en: Player Sliders
fr: Défilements du lecteur

en: Player Sliders Current
fr: sliders du lecteur actuels

en: Player Timer
fr: Timer du lecteur

en: Please %s
fr: Veuillez %s

en: Please enter a %s
fr: Veuillez saisir un %s

en: Please enter your valid google map API key.
fr: Veuillez saisir une clé API Google Maps valide.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
fr: Veuillez renseigner vos informations ci-dessus pour voir les moyens de paiement disponibles.

en: Please input a valid email address.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
fr: Veuillez vous connecter à Divi Cloud pour enregistrer votre mise en page.

en: Please select at least one file.
fr: Veuillez sélectionner au moins un fichier.

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
fr: Veuillez vérifier les champs ci-dessous pour vous assurer d’avoir saisi les bonnes informations.

en: Please, fill in the following fields:
fr: Veuillez renseigner les champs suivants :

en: Please, fix the following errors:
fr: Veuillez corriger les erreurs suivantes :

en: Plugin Options
fr: Options D’Extension

en: Polka Dots
fr: Pois

en: Popularity (Sales)
fr: Popularité (Ventes)

en: Portability
fr: Portabilité

en: Portfolio
fr: Portefeuille

en: Portfolio Filters
fr: Filtres de l'album

en: Portfolio Image
fr: Image de l'album

en: Portfolio Pagination
fr: Pagination du portfolio

en: Portfolio Pagination Active
fr: Pagination Du Portfolio Active

en: Portfolio Post Meta
fr: Métadonnées de l'album

en: Portfolio Title
fr: Titre du portefeuille

en: Portfolios
fr: Portefeuilles

en: Position
fr: Poste

en: Position Text
fr: Texte Du Poste

en: Post
fr: Article

en: Post Carousel
fr: Carrousel D’Articles

en: Post Carousels
fr: Carrousels D’Articles

en: Post Category
fr: Catégorie de publication

en: Post Content
fr: Publier un contenu

en: Post Contents
fr: Contenu Des Publications

en: Post Count
fr: Nombre D’Articles

en: Post ID is required.
fr: L’ID de l’article est requis.

en: Post IDs array is required.
fr: Le tableau d’ID d’articles est requis.

en: Post Info
fr: Infos de la publication

en: Post Meta
fr: Métadonnées du poste

en: Post Name
fr: Nom De L’Article

en: Post Offset
fr: Décalage D’Articles

en: Post Offset Number
fr: Numéro de décalage postérieur

en: Post Slider
fr: Curseur de défilement des posts

en: Post Status
fr: Statut De Publication

en: Post Tag
fr: Balise de publication

en: Post Title
fr: Titre du poste

en: Post Titles
fr: Titres post

en: Post Type
fr: Type De Publication

en: Post Type Archive
fr: Archive du type de publication

en: Post Types
fr: Types de publication

en: Post Visit
fr: Après la visite

en: Post not found.
fr: Article introuvable.

en: Post type "%s" does not exist.
fr: Le type de publication "%s" n’existe pas.

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
fr: Les pages d’archives de type de publication ne disposent pas de paramètres de page modifiables.

en: Post type is required.
fr: Le type de contenu est requis.

en: Post type mismatch.
fr: Le type de contenu ne correspond pas.

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
fr: Type de publication à interroger (lorsque query_type est post_type). Peut être un type unique ou une liste séparée par des virgules. Si vide, interroge tous les types de publication.

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
fr: Type de publication à interroger. Peut être un type unique ou une liste séparée par des virgules (p. ex., "post", "post,product,media"). Si vide, interroge tous les types de publication.

en: Posts
fr: Des postes

en: Posts For Current Page
fr: Messages pour la page en cours

en: Posts Per Page
fr: Articles Par Page

en: Posts by %s
fr: Articles par %s

en: Posts for Current Page
fr: Articles De La Page Actuelle

en: Premade Layout
fr: Mise En Page Prête À L’emploi

en: Premade Layouts
fr: Mises en pages prédéfinies

en: Preset
fr: Préréglé

en: Preset 1
fr: Préréglage 1

en: Preset 2
fr: Préréglage 2

en: Preset 3
fr: Préréglage 3

en: Preset 4
fr: Préréglage 4

en: Preset 5
fr: Préréglage 5

en: Preset 6
fr: Préréglage 6

en: Preset 7
fr: Préréglage 7

en: Preset Manager
fr: Gestionnaire de préréglages

en: Preset Name
fr: Nom du préréglage

en: Preset Preview
fr: Aperçu Du Préréglage

en: Preset Settings
fr: Paramètres prédéfinis

en: Presets
fr: Préréglages

en: Presets cannot be empty.
fr: Les préréglages ne peuvent pas être vides.

en: Presets conversion encountered a fatal error.
fr: Une erreur fatale s’est produite lors de la conversion des préréglages.

en: Presets conversion failed: %s
fr: Échec de la conversion des préréglages : %s

en: Prev
fr: Préc.

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
fr: Empêchez les publications épinglées d’apparaître en haut des résultats de votre boucle. Lorsque cette option est activée, les publications épinglées sont traitées comme des publications normales et triées selon vos autres critères d’ordre.

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
fr: Empêchez la publication actuelle d’apparaître dans les résultats de la boucle. C’est utile lors de l’affichage de publications associées pour éviter d’afficher la même publication que le visiteur consulte actuellement.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview Dropdown
fr: Menu déroulant d’aperçu

en: Preview On Front End
fr: Aperçu sur le front-end

en: Preview Page
fr: Aperçu De La Page

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Link
fr: Lien précédent

en: Previous Link Arrow
fr: Flèche de lien précédent

en: Previous Page
fr: Page Précédente

en: Previous Post
fr: Article Précédent

en: Price
fr: Prix

en: Price Text
fr: Texte de prix

en: Pricing Area Background Color
fr: Couleur de fond de la zone de tarification

en: Pricing Button
fr: Bouton d'achat du tableau

en: Pricing Content
fr: Contenu du tableau des tarifs

en: Pricing Heading
fr: Sous-titre du tableau des tarifs

en: Pricing Item
fr: Tarif des objets

en: Pricing Subtitle
fr: Sous titres des tarifs

en: Pricing Table
fr: Table de détermination des prix

en: Pricing Table Items
fr: Éléments De Tableau De Tarifs

en: Pricing Tables
fr: Tableaux des tarifs

en: Pricing Title
fr: Titre du tableau des tarifs

en: Pricing Top
fr: Sommet du tableau des tarifs

en: Primary Color
fr: Couleur Principale

en: Priority
fr: Priorité

en: Privacy
fr: Intimité

en: Product
fr: Produit

en: Product 1
fr: Produit 1

en: Product 2
fr: Produit 2

en: Product 3
fr: Produit 3

en: Product 4
fr: Produit 4

en: Product 5
fr: Produit 5

en: Product 6
fr: Produit 6

en: Product Additional Information
fr: Informations supplémentaires du produit

en: Product Breadcrumb
fr: Fil d’Ariane du produit

en: Product Category
fr: Catégorie De Produit

en: Product Content
fr: Contenu Du Produit

en: Product Count
fr: Compte des produits

en: Product Description
fr: Description du produit

en: Product Gallery Preview Unavailable
fr: Aperçu De La Galerie Produit Indisponible

en: Product ID
fr: ID du produit

en: Product ID.
fr: ID Du Produit.

en: Product Image
fr: Image du produit

en: Product Layout
fr: Mise En Page Du Produit

en: Product Name
fr: Nom Du Produit

en: Product Offset Number
fr: Numéro de décalage du produit

en: Product Price
fr: Prix du produit

en: Product Purchase
fr: Achat de produit

en: Product Reviews
fr: Avis sur le produit

en: Product Reviews Count
fr: Nombre d’avis sur le produit

en: Product Row Layout
fr: Disposition des rangées de produits

en: Product SKU
fr: UGS du produit

en: Product Short Description
fr: Description courte du produit

en: Product Stock
fr: Stock de produits

en: Product Stock Quantity
fr: Quantité en stock du produit

en: Product Stock Status
fr: État du stock du produit

en: Product Title
fr: Titre du produit

en: Product Title Text
fr: Texte Du Titre Du Produit

en: Product Type
fr: Type De Produit

en: Product image
fr: Image du produit

en: Product long description
fr: Description longue du produit

en: Product name
fr: Nom du produit

en: Product not found.
fr: Produit introuvable.

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
fr: Qté

en: Progress bar
fr: Barre de progression

en: Promo Button
fr: Bouton

en: Promo Description
fr: Description

en: Promo Title
fr: Titre de promo

en: Public Display Name
fr: Nom D’Affichage Public

en: Publish
fr: Publier

en: Publish Date
fr: Date De Publication

en: Publish Page
fr: Publier La Page

en: Published
fr: Publié

en: Purple
fr: Violet

en: Quantity
fr: Quantité

en: Query Type
fr: Type De Requête

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
fr: Mettez des éléments/préréglages en file d’attente avec %1$s et exploitez les opérateurs ^>*+. Filtrez à la volée avec :filter.

en: Quick Actions
fr: Actions rapides

en: Quote Icon
fr: Icône citation

en: Quote Icon Background Color
fr: Color d’arrière-plan de l’icône de citation

en: Radio Button
fr: Bouton radio

en: Radio Button Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan Du Bouton Radio

en: Radio Buttons
fr: Boutons radiaux

en: Ramp
fr: Rampe

en: Ramp 2
fr: Rampe 2

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Order
fr: Ordre aléatoire

en: Rate&hellip;
fr: Noter&hellip;

en: Rating
fr: Note

en: Rating Container
fr: Conteneur d'évaluation

en: Rating Layout
fr: Mise en page d'évaluation

en: Read More
fr: Lire plus

en: Read More Button
fr: Bouton Pour en savoir plus

en: Read More Text
fr: Texte Lire la suite

en: Read more
fr: Lire plus

en: Recent
fr: Pourcentage

en: Red
fr: Rouge

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Redirect To The Current Page
fr: Rediriger vers la page actuelle

en: Redirect URL
fr: Rediriger l'URL

en: Redirect URL Query
fr: Rediriger l'URL

en: Redirect to a custom URL.
fr: Rediriger l'URL

en: Redirect users after successful form submission.
fr: Rediriger les utilisateurs après une soumission réussie.

en: Redo
fr: Rétablir

en: Registration Date
fr: Date D’Inscription

en: Regular
fr: Normal

en: Regular 400
fr: Normal 400

en: Regular Section
fr: Section Standard

en: Reimagine
fr: Réimaginer

en: Relationship
fr: Relation

en: Relative
fr: Relatif

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
fr: Les relier à l’en-tête, au contenu principal et/ou au pied de page globaux de ce site.

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove Attribute
fr: Supprimer L’attribut

en: Remove Cookie
fr: Supprimer Le Cookie

en: Remove Icon
fr: Supprimer l'icône

en: Remove Icon Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan De L’Icône Supprimer

en: Remove Icon Color
fr: Couleur De L’Icône Supprimer

en: Remove Icon Font Size
fr: Taille De Police De L’Icône Supprimer

en: Remove Preset
fr: Supprimer Le Préréglage

en: Remove Variable
fr: Supprimer La Variable

en: Remove tag
fr: Supprimer le tag

en: Remove this item
fr: Retirer cet article

en: Removed %s
fr: %s Supprimé

en: Removed Column
fr: Colonne Supprimée

en: Removed Group Preset
fr: Préréglage De Groupe Supprimé

en: Removed Module Attribute
fr: Attribut De Module Supprimé

en: Removed Module Preset
fr: Préréglage De Module Supprimé

en: Removed layout from template
fr: Mise en page supprimée du modèle

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename Template
fr: Renommer Le Modèle

en: Renamed template
fr: Modèle renommé

en: Repeat
fr: Répétition

en: Repeat End
fr: Répéter Fin

en: Repeat Frequency
fr: Fréquence de répétition

en: Repeat Gradient
fr: Répéter le dégradé

en: Repeat X (horizontal)
fr: Répétition en X (horizontale)

en: Repeat Y (vertical)
fr: Répétition en Y (verticale)

en: Repeat and Stretch
fr: Répéter et étirer

en: Repeat with space between
fr: Répéter avec un espace entre

en: Repeater Offset
fr: Décalage Du Répéteur

en: Repeaters Per Page
fr: Répéteurs Par Page

en: Replace Existing Content.
fr: Remplacer Le Contenu Existant.

en: Replace Existing Preset
fr: Remplacer Le Préréglage Existant

en: Replace Global Color
fr: Remplacer la couleur globale

en: Replace Value
fr: Valeur De Remplacement

en: Replaced Group Preset
fr: Préréglage De Groupe Remplacé

en: Replaced Module Attributes
fr: Attributs De Module Remplacés

en: Replaced Module Preset
fr: Préréglage De Module Remplacé

en: Reply Button
fr: Bouton répondre

en: Report This Error
fr: Signaler cette erreur

en: Required Field
fr: Champ requis

en: Required Field Indicator Color
fr: Couleur de l'indicateur de champ obligatoire

en: Reset
fr: Réinitialiser Les Rôles

en: Reset %1$s %2$s
fr: Réinitialiser %1$s %2$s

en: Reset %1$s %2$s Attributes
fr: Réinitialiser Les Attributs %1$s %2$s

en: Reset %1$s Attributes
fr: Réinitialiser Les Attributs %1$s

en: Reset %1$s Preset
fr: Réinitialiser Le Préréglage %1$s

en: Reset %s Column Structure
fr: Réinitialiser La Structure De Colonne %s

en: Reset After Duration
fr: Réinitialiser après la durée

en: Reset All Attributes
fr: Réinitialiser Tous Les Attributs

en: Reset All Templates
fr: Réinitialiser Tous Les Modèles

en: Reset Attributes
fr: Réinitialiser Les Attributs

en: Reset Content Attributes
fr: Réinitialiser Les Attributs De Contenu

en: Reset Design Attributes
fr: Réinitialiser Les Attributs De Design

en: Reset Exclude From Filters
fr: Réinitialiser Exclure Des Filtres

en: Reset Field
fr: Réinitialiser Le Champ

en: Reset Filters
fr: Réinitialiser Les Filtres

en: Reset Presets
fr: Réinitialiser Les Préréglages

en: Reset Roles
fr: Réinitialiser Les Rôles

en: Reset Select Content Attributes
fr: Réinitialiser Certains Attributs De Contenu

en: Reset Select Design Attributes
fr: Réinitialiser Certains Attributs De Design

en: Reset Select Presets
fr: Réinitialiser Certains Préréglages

en: Reset Select Style Attributes
fr: Réinitialiser Certains Attributs De Style

en: Reset Style Attributes
fr: Réinitialiser Les Attributs De Style

en: Reset Template Assignments
fr: Réinitialiser Les Affectations De Modèles

en: Reset Use On Filters
fr: Réinitialiser Utiliser Sur Les Filtres

en: Reset search input
fr: Réinitialiser la recherche

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Resize window
fr: Redimensionner la fenêtre

en: Responsive Editor
fr: Éditeur Responsive

en: Responsive Zoom In
fr: Agrandissement réactif

en: Responsive Zoom Out
fr: Rétrécissement réactif

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore Variable
fr: Restaurer La Variable

en: Restored draft
fr: Brouillon restauré

en: Result Message
fr: Message de succès

en: Result Message Text
fr: Texte Du Message De Résultat

en: Results for "%1$s"
fr: Résultats Pour "%1$s"

en: Return To Theme Builder
fr: Retourner Au Theme Builder

en: Returning customer?
fr: Déjà client ?

en: Review Avatar
fr: Avatar de revue

en: Review Body
fr: Corps de révision

en: Review Count
fr: Nombre d'avis

en: Review Count Text
fr: Texte Du Nombre D’Avis

en: Review Meta
fr: Revoir Meta

en: Review Rating
fr: Note d'évaluation

en: Reviews
fr: Avis

en: Reviews Count
fr: Avis compte

en: Ridge
fr: Arête

en: Right
fr: Droite

en: Right Arrow Icon
fr: Icône De Flèche Droite

en: Right Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Right Border Style
fr: Style de la bordure

en: Right Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Right Click
fr: Clic Droit

en: Right Click Options Overlay
fr: Superposition Des Options Au Clic Droit

en: Right Sidebar
fr: Barre Latérale Droite

en: Right To Left
fr: De droite à gauche

en: Rock Stack
fr: Pile de pierres

en: Role Editor
fr: Éditeur De Rôles

en: Roles
fr: Rôles

en: Roll
fr: Rouleau

en: Root
fr: Racine

en: Root Container
fr: Conteneur Racine

en: Root-level Font Size (rem)
fr: Taille De Police Racine (rem)

en: Rotate
fr: Pivoter

en: Rotate 90 Degree
fr: Rotation de 90 degrés

en: Rotate 90 degree
fr: Tourner à 90 degrés

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
fr: Faire pivoter l’élément sur différents axes pour le faire tourner dans l’espace 3D.

en: Rotating
fr: Tournant

en: Round
fr: Rond

en: Rounded Corners
fr: Rectangle arrondi

en: Routing
fr: Routage

en: Row
fr: Ligne

en: Row Alignment
fr: Alignement

en: Row End
fr: Fin de ligne

en: Row Height
fr: Hauteur Des Rangées

en: Row Heights
fr: Hauteurs De Rangées

en: Row Inner
fr: Rangée Interne

en: Row Link URL
fr: URL du lien de la ligne

en: Row Minimum Height
fr: Hauteur Minimale Des Rangées

en: Row Reverse
fr: Ligne Inversée

en: Row Span
fr: Étendue de ligne

en: Row Start
fr: Début de ligne

en: Rows
fr: Lignes

en: Rules
fr: Règles

en: Sale Badge
fr: Badge de vente

en: Sale Badge Color
fr: Couleur du badge de promotion

en: Sale New Price
fr: Vente Nouveau Prix

en: Sale New Price Text
fr: Texte Du Nouveau Prix En Promo

en: Sale Old Price
fr: Vente Ancien Prix

en: Sale Old Price Text
fr: Texte De L’Ancien Prix En Promo

en: Sale Price
fr: Prix de vente

en: Sale Price Text
fr: Texte Du Prix En Promo

en: Sale Products
fr: Produits en solde

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save & Exit
fr: Sauvegarder et quitter

en: Save & Publish
fr: Enregistrer et publier

en: Save & Set Pending
fr: Enregistrer et mettre en attente

en: Save & Set Private
fr: Enregistrer et définir comme privé

en: Save & Set To Draft
fr: Enregistrer et définir comme brouillon

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Save Cloud Item
fr: Enregistrer l'élément cloud

en: Save Divi Roles
fr: Enregistrer Les Rôles Divi

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Save Dropdown
fr: Menu déroulant d’enregistrement

en: Save Individual Items
fr: Enregistrer des éléments individuels

en: Save Layout to Library
fr: Enregistrer la mise en page dans la bibliothèque

en: Save Page
fr: Enregistrer La Page

en: Save Page As Draft
fr: Enregistrer la page en tant que brouillon

en: Save Preset
fr: Enregistrer Le Préréglage

en: Save Template To Library
fr: Enregistrer le modèle dans la bibliothèque

en: Save Theme Builder Set
fr: Enregistrer l’ensemble Theme Builder

en: Save Theme Builder Template
fr: Enregistrer le modèle Theme Builder

en: Save To Divi Cloud
fr: Enregistrer Dans Divi Cloud

en: Save To Divi Library
fr: Enregistrer dans la bibliothèque Divi

en: Save To Library
fr: Enregistrer Dans La Bibliothèque

en: Save Variables
fr: Enregistrer Les Variables

en: Save and Reload
fr: Sauvegarder et recharger

en: Save as Global
fr: Sauvegarder en tant que Global

en: Save of Global Presets Has Failed
fr: L'enregistrement des préréglages globaux a échoué

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
fr: Enregistrez cet ensemble de modèles dans la bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure

en: Save this template to the Divi Library for later use
fr: Enregistrez ce modèle dans la bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure

en: Save to Divi Cloud
fr: Enregistrer dans Divi Cloud

en: Save to Library
fr: Enregistrer Dans La Bibliothèque

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
fr: Enregistrez votre %1$s actuel(le) dans la bibliothèque Divi pour l’utiliser plus tard.

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
fr: Enregistrez votre module actuel dans la bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure.

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
fr: Enregistrez votre page actuelle dans la bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure.

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
fr: Enregistrez votre ligne actuelle dans la bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure.

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
fr: Enregistrez votre section actuelle dans la bibliothèque Divi pour une utilisation ultérieure.

en: Saved
fr: Sauvegarder

en: Saved Layout
fr: Mise En Page Enregistrée

en: Saved Module
fr: Module enregistré

en: Saved Row
fr: Ligne enregistrée

en: Saved Section
fr: Section enregistrée

en: Saving
fr: Enregistrement

en: Saving To Divi Cloud
fr: Enregistrement dans Divi Cloud

en: Saving and loading from the library
fr: Sauvegarde et chargement depuis la bibliothèque

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
fr: Enregistrer et charger des mises en page depuis la bibliothèque Divi

en: Saving to Cloud
fr: Enregistrement dans le cloud

en: Saving...
fr: Enregistrement...

en: Scale
fr: Mettre À L’échelle

en: Scaling Up and Down
fr: Mise à l'échelle vers le haut et vers le bas

en: Scaling up & down
fr: Agrandissement Et Réduction

en: Scallops
fr: Coquilles saint-jacques

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Scheduled Date
fr: Date De Planification

en: Screen
fr: Écran

en: Scroll
fr: Faire défiler

en: Scroll Down Button
fr: Bouton défiler vers le bas

en: Scroll Down Icon
fr: Icône de défilement vers le bas

en: Scroll Down Icon Color
fr: Couleur de l'icône de défilement vers le bas

en: Scroll Down Icon Size
fr: Taille de l'icône de défilement vers le bas

en: Scroll Effects
fr: Effets de défilement

en: Scroll To Animate
fr: Défilement Pour Animer

en: Scroll To Element
fr: Faire Défiler Jusqu’à L’élément

en: Scroll Transform Effects
fr: Défilement des effets de transformation

en: Search
fr: Rechercher

en: Search %1$s
fr: Rechercher %1$s

en: Search &hellip;
fr: Rechercher &hellip;

en: Search Body Templates
fr: Rechercher des modèles de contenu principal

en: Search Documentation or Get Support
fr: Rechercher dans la documentation ou obtenir de l’assistance

en: Search Fonts
fr: Rechercher dans les modèles

en: Search Footer Templates
fr: Rechercher des modèles de pied de page

en: Search Global Canvases
fr: Rechercher Des Canevas Globaux

en: Search Header Templates
fr: Rechercher des modèles d’en-tête

en: Search Icon Color
fr: Couleur de l'icône de recherche

en: Search Icon Font Size
fr: Icône de recherche Taille de la police

en: Search Icons
fr: Icônes de recherche

en: Search Layout
fr: Rechercher Une Mise En Page

en: Search Queries separated by commas
fr: Requêtes de recherche séparées par des virgules

en: Search Results
fr: Résultats de Recherche

en: Search Templates
fr: Rechercher des modèles

en: Search Theme Builder Items
fr: Rechercher des éléments Theme Builder

en: Search Theme Builders
fr: Rechercher des Theme Builders

en: Search attributes...
fr: Rechercher Des Attributs...

en: Search commands...
fr: Rechercher des commandes...

en: Search element types...
fr: Rechercher des types d’élément...

en: Search elements...
fr: Rechercher des éléments...

en: Search fields...
fr: Rechercher des champs...

en: Search for a module
fr: Rechercher un module

en: Search for:
fr: Rechercher :

en: Search groups...
fr: Rechercher des groupes...

en: Search modules...
fr: Rechercher Des Modules...

en: Search option groups...
fr: Rechercher des groupes d’options…

en: Search pages...
fr: Rechercher des pages…

en: Search presets...
fr: Rechercher Des Préréglages...

en: Search results for: %s
fr: Résultats De Recherche Pour : %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
fr: Les pages de résultats de recherche ne disposent pas de paramètres de page modifiables.

en: Search settings...
fr: Rechercher dans les paramètres...

en: Search term
fr: Terme de recherche

en: Search term to filter posts by title only.
fr: Terme de recherche pour filtrer les publications par titre uniquement.

en: Search variables...
fr: Rechercher des variables…

en: Search...
fr: Rechercher...

en: Searches
fr: Recherches

en: Second(s)
fr: Seconde(s)

en: Secondary Color
fr: Couleur Secondaire

en: Section Area Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan De La Zone De Section

en: Section Link Target
fr: Lien de section cible

en: Section Link URL
fr: URL du lien de section

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
fr: Les séparateurs de section vous permettent d'ajouter des transitions de formes créatives entre différentes sections de votre page.

en: Select A Preset
fr: Sélectionnez un préréglage

en: Select All In Container
fr: Tout Sélectionner Dans Le Conteneur

en: Select Child Option
fr: Sélectionner L’option Enfant

en: Select Custom Field
fr: Sélectionner Un Champ Personnalisé

en: Select Down Icon
fr: Sélectionner l’icône bas

en: Select Dropdown
fr: Menu déroulant de sélection

en: Select Icon
fr: Sélectionnez l'icône

en: Select Left Icon
fr: Sélectionner l’icône gauche

en: Select Menu
fr: Sélectionner Un Menu

en: Select Next Option
fr: Sélectionner L’option Suivante

en: Select Next Responsive State Picker Option
fr: Sélectionner L’option Suivante Du Sélecteur Responsive Et D’état

en: Select Parent Option
fr: Sélectionner L’option Parente

en: Select Prev Responsive State Picker Option
fr: Sélectionner L’option Précédente Du Sélecteur Responsive Et D’état

en: Select Previous Option
fr: Sélectionner L’option Précédente

en: Select Right Icon
fr: Sélectionner l’icône droite

en: Select Templates
fr: Sélectionner des modèles

en: Select a Network
fr: Sélectionner un réseau

en: Select a canvas to display
fr: Sélectionnez Un Canvas À Afficher

en: Select a canvas to display in this portal.
fr: Sélectionnez Un Canvas À Afficher Dans Ce Portail.

en: Select a layout file (.json) to import.
fr: Sélectionnez un fichier de mise en page (.json) à importer.

en: Select a list
fr: Sélectionnez une liste

en: Select a menu
fr: Sélectionner un menu

en: Select a target module first to see available presets
fr: Sélectionnez D’abord Un Module Cible Pour Voir Les Préréglages Disponibles

en: Select an account
fr: Sélectionnez un compte

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
fr: Sélectionnez une animation à utiliser lorsque les menus déroulants apparaissent. Les menus déroulants apparaissent lorsque vous survolez des liens avec des sous-éléments.

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
fr: Sélectionnez une méthode de commande pour la galerie. Ceci contrôle les éléments de la galerie qui apparaissent en premier dans la liste.

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
fr: Choisissez parmi des milliers de mises en page prédéfinies conçues pour chaque type de site

en: Select grid property...
fr: Sélectionner une propriété de grille...

en: Select how you would like to display the featured image in slides
fr: Sélectionnez comment vous voulez afficher l'image dans les listes défilantes

en: Select target offset...
fr: Sélectionner un décalage cible...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
fr: Sélectionnez les catégories que vous souhaitez exclure des résultats de recherche.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
fr: Sélectionnez les catégories vous voulez inclure dans la publication.

en: Select the date and time to publish this page.
fr: Sélectionnez la date et l’heure de publication de cette page.

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
fr: Sélectionnez la forme de séparation que vous souhaitez utiliser. Les formes sont représentées visuellement dans la liste.

en: Select the post type for this page.
fr: Sélectionnez le type de contenu pour cette page.

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
fr: Sélectionnez la forme de la ligne de séparation utilisée pour le diviseur.

en: Select the status for this page.
fr: Sélectionnez le statut de cette page.

en: Select up Icon
fr: Sélectionner l’icône haut

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
fr: Sélectionnez les éléments enfants à cibler (ex. : pairs, impairs, chaque 3e)

en: Select which element to apply this attribute to
fr: Sélectionnez l’élément auquel appliquer cet attribut

en: Selected Files:
fr: Fichiers sélectionnés :

en: Selected Font Files:
fr: Fichiers de police sélectionnés :

en: Selected Radio Button
fr: Bouton radio sélectionné

en: Selected Radio Button Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan Du Bouton Radio Sélectionné

en: Selectors
fr: Sélecteurs

en: Semi Bold
fr: Semi Gras

en: Semi Bold 600
fr: Demi-Gras 600

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Sensitivity
fr: Sensibilité

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separator Text
fr: Texte Du Séparateur

en: Separator between breadcrumb items.
fr: Séparateur entre les éléments du fil d’Ariane.

en: Sepia
fr: Sépia

en: Service Provider
fr: Fournisseur de service

en: Set
fr: Ensemble

en: Set %s
fr: Définir %s

en: Set As Background
fr: Définir comme papier peint

en: Set As Background Video
fr: Définir comme vidéo de fond

en: Set Details
fr: Détails de l’ensemble

en: Set Name
fr: Nom de l’ensemble

en: Set as Default Preset
fr: Définir Comme Préréglage Par Défaut

en: Set as Main Canvas
fr: Définir comme canevas principal

en: Set background to Primary Color
fr: Définir l’arrière-plan sur la couleur principale

en: Set background to Secondary Color
fr: Définir l’arrière-plan sur la couleur secondaire

en: Set how many columns this item should span horizontally.
fr: Définissez le nombre de colonnes que cet élément doit couvrir horizontalement.

en: Set how many rows this item should span vertically.
fr: Définir le nombre de lignes que cet élément doit occuper verticalement.

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
fr: Définissez la hauteur fixe de chaque rangée dans la grille. Toutes les rangées conserveront exactement cette hauteur, quel que soit leur contenu, créant une structure de grille uniforme.

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
fr: Définissez la largeur fixe de chaque colonne dans la grille. Toutes les colonnes conserveront exactement cette largeur, quelle que soit leur contenu ou la taille du conteneur.

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
fr: Définissez la hauteur minimale de chaque rangée dans la grille. Les rangées ne seront jamais plus courtes que cette hauteur, garantissant suffisamment d’espace pour le contenu et maintenant la cohérence de la mise en page.

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
fr: Définissez la largeur minimale de chaque colonne dans la grille. Les colonnes ne seront jamais plus petites que cette largeur, garantissant que le contenu reste lisible et correctement mis en forme.

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
fr: Définissez le nombre de colonnes dans la grille. Cela détermine combien de colonnes verticales votre mise en page en grille aura sur la largeur du conteneur.

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
fr: Définissez le nombre de publications à afficher par page dans votre boucle. Cela contrôle le nombre d’éléments affichés avant que la pagination ne soit nécessaire.

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
fr: Définissez le nombre de publications à ignorer au début des résultats de votre requête. Utilisez ceci pour exclure les premières publications et démarrer votre boucle à un autre endroit.

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
fr: Définissez le nombre de rangées dans la grille. Cela détermine le nombre de rangées horizontales que votre mise en page en grille aura sur la hauteur du conteneur.

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
fr: Définissez La Distance De Décalage Du Menu Déroulant.

en: Set the position of the field labels.
fr: Définissez la position des étiquettes de champ.

en: Set the position of the slider (0-100).
fr: Définissez La Position Du Curseur (0-100).

en: Set the row layout.
fr: Définissez la disposition des lignes.

en: Set the width of the fields.
fr: Définissez la largeur des champs.

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
fr: Définir où cet élément doit se terminer horizontalement dans la grille. Les valeurs négatives sont prises en charge.

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
fr: Définir où cet élément doit se terminer verticalement dans la grille. Les valeurs négatives sont prises en charge.

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
fr: Définir où cet élément doit commencer horizontalement dans la grille. Les valeurs négatives sont prises en charge.

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
fr: Définir où cet élément doit commencer verticalement dans la grille. Les valeurs négatives sont prises en charge.

en: Setting
fr: Paramètre

en: Setting States
fr: États Des Paramètres

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
fr: Définir une hauteur maximale empêchera votre élément de dépasser la valeur de hauteur définie. Au fur et à mesure que le contenu de votre module augmente et dépasse la hauteur maximale, il débordera du wrapper d'élément.

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
fr: Définir une largeur maximale empêchera votre élément de dépasser la valeur de largeur définie. La largeur maximale peut être utilisée en combinaison avec le réglage de largeur standard. La largeur maximale remplace la valeur de largeur normale.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings Modal Default Position
fr: Position Par Défaut De La Fenêtre Des Paramètres

en: Settings Tabs
fr: Onglets De Paramètres

en: Settings Types
fr: Types De Paramètres

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
fr: Paramètres, arrière-plan, palette de couleurs, gouttières, CSS personnalisé, performances

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
fr: Paramètres, historique, quitter, raccourcis

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
fr: Paramètres, pages, articles, types de publication personnalisés

en: Shadow Color
fr: Couleur de la police du sous-titre

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
fr: La distance horizontale de Shadow par rapport à l'élément. Une valeur négative place l'ombre à gauche de l'élément.

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
fr: La distance horizontale de Shadow par rapport au texte. Une valeur négative place l'ombre à gauche du texte.

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
fr: La distance verticale de Shadow par rapport à l'élément. Une valeur négative place l'ombre au-dessus de l'élément.

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
fr: La distance verticale de Shadow par rapport au texte. Une valeur négative place l'ombre au-dessus du texte.

en: Shapes
fr: Formes

en: Shift all colors by this amount.
fr: Décalez toutes les couleurs de ce montant.

en: Shipping
fr: Livraison

en: Shopping Cart Icon Color
fr: Couleur de l'icône du panier

en: Shopping Cart Icon Font Size
fr: Panier Icône Taille de la police

en: Short Description
fr: brève description

en: Shortcode Module
fr: Module Shortcode

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
fr: Le nom du raccourci doit être unique. Un raccourci existe déjà avec ce nom :

en: Show %1$s Icon
fr: %1$s Icône

en: Show %s Icon
fr: Afficher L’icône %s

en: Show Arrows
fr: Afficher les flèches

en: Show Author
fr: Afficher l'auteur

en: Show Author Avatar
fr: Montrer l'auteur Avatar

en: Show Border Separator
fr: Supprimer la bordure

en: Show Bullets
fr: Montrer des balles

en: Show Button
fr: Bouton Suivez-nous

en: Show Button Icon
fr: Afficher L’icône Du Bouton

en: Show CTA On Mobile
fr: Montrer l'image sur les mobiles

en: Show Cart Quantity
fr: Afficher la quantité du panier

en: Show Categories
fr: Afficher les catégories

en: Show Child Elements
fr: Afficher Les Éléments Enfants

en: Show Comment Count
fr: Afficher Le Nombre De Commentaires

en: Show Comments Count
fr: Afficher le nombre de commentaires

en: Show Content
fr: Montrer le contenu

en: Show Content On Mobile
fr: Cacher le contenu sur Mobile

en: Show Controls
fr: Montrer les contrôles

en: Show Coupon Code
fr: Afficher le code promo

en: Show Customer Reviews Count
fr: Afficher les commentaires des clients

en: Show Date
fr: Afficher la date

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
fr: Afficher Les Modules Désactivés À 50 % D’Opacité

en: Show Divider
fr: Afficher le séparateur

en: Show Dot Navigation
fr: Afficher La Navigation Par Points

en: Show Dropdown On
fr: Afficher La Liste Déroulante Sur

en: Show Element
fr: Afficher L’élément

en: Show Excerpt
fr: Montrer un extrait

en: Show Featured Drop Shadow
fr: Afficher l'ombre portée

en: Show Featured Image
fr: Montrer l'image principale

en: Show First Name Field
fr: Afficher le champ du prénom

en: Show Gallery Images
fr: Afficher les images de la galerie

en: Show Image
fr: Afficher l'image

en: Show Image / Video On Mobile
fr: Afficher l'image/la vidéo sur Mobile

en: Show Image On Mobile
fr: Montrer l'image sur les mobiles

en: Show Image Overlays on Main Video
fr: Afficher les superpositions d'image sur la vidéo principale

en: Show Inner Shadow
fr: Afficher l'ombre intérieure

en: Show Last Name Field
fr: Afficher le champ Nom

en: Show Meta
fr: Afficher les métadonnées

en: Show Name
fr: Afficher le nom

en: Show Next Post Link
fr: Cacher le lien vers le post suivant

en: Show On Front End
fr: Afficher sur le front-end

en: Show Only
fr: Montrer les contrôles

en: Show Pagination
fr: Afficher la pagination

en: Show Percentage
fr: Afficher le pourcentage

en: Show Post Categories
fr: Afficher les catégories du poste

en: Show Post Meta
fr: Montrer la meta du post

en: Show Previous Post Link
fr: Cacher le lien vers le post précédent

en: Show Price
fr: Afficher le prix

en: Show Product Image
fr: Afficher l'image du produit

en: Show Quantity Field
fr: Afficher le champ de quantité

en: Show Quote Icon
fr: Icône citation

en: Show Rating
fr: Afficher la note

en: Show Read More Button
fr: Montrer le bouton En Lire Plus

en: Show Remove Item Icon
fr: Afficher l'icône de suppression d'élément

en: Show Reply Button
fr: Afficher le bouton de réponse

en: Show SKU
fr: Afficher le SKU

en: Show Sale Badge
fr: Afficher un insigne de vente

en: Show Scroll Down Button
fr: Afficher le bouton de défilement vers le bas

en: Show Search Icon
fr: Afficher l'icône de recherche

en: Show Shopping Cart Icon
fr: Afficher l'icône du panier

en: Show Space Below The Image
fr: Supprimer l'espace sous l'image.

en: Show Star Rating
fr: Afficher le classement par étoiles

en: Show Stock
fr: Afficher le stock

en: Show Tags
fr: Voir les étiquettes

en: Show Theme Builder Layouts
fr: Afficher Les Mises En Page Du Theme Builder

en: Show Title
fr: Afficher le titre

en: Show Title and Caption
fr: Afficher le titre et la légende

en: Show Update Cart Button
fr: Afficher le bouton Mettre à jour le panier

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
fr: Montrer le contenu en entier ne tronquera pas vos posts dans le curseur de défilement. Montrer les extraits ne montrera que le texte d'extrait.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
fr: Montrer le contenu intégral, ne tronque pas vos postes dans la page des matières. Montrer l'extrait, affiche uniquement votre texte résumé.

en: Shrink
fr: Réduction

en: Shrink to Fit
fr: Réduire Pour Ajuster

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Sidebar Layout
fr: Disposition De La Barre Latérale

en: Sidebars
fr: Barres latérales

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
fr: Connectez-vous à votre compte Elegant Themes via la fenêtre pop-up pour activer Divi Cloud.

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
fr: Connectez-vous à votre compte Elegant Themes via la fenêtre contextuelle pour activer Divi Cloud.

en: Signed
fr: Signé

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
fr: Décrivez simplement le contenu de votre page, détendez-vous, et laissez Divi AI créer votre page en un clic.

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
fr: Décrivez simplement votre page, asseyez-vous, détendez-vous et laissez Divi AI la créer pour vous

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
fr: Étant donné que votre navigateur ne prend pas en charge JavaScript, ou qu’il est désactivé, veuillez vous assurer de cliquer sur le bouton %1$sMettre à jour les totaux%2$s avant de passer votre commande. Vous pourriez être facturé plus que le montant indiqué ci-dessus si vous ne le faites pas.

en: Singular
fr: Singulier

en: Site Logo
fr: Logo du site

en: Site Tagline
fr: Slogan du site

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
fr: Les visiteurs du site abonnés à votre liste seront redirigés vers cette URL.

en: Size
fr: Taille

en: Sizes
fr: Tailles

en: Sizing
fr: Dimensionnement

en: Skype Button Action
fr: Skype Bouton D'Action

en: Slant
fr: Incliner

en: Slant 2
fr: Incliné 2

en: Slide
fr: Diapo

en: Slide Active Controller
fr: Contrôleur de la diapo active

en: Slide Active Controllers
fr: Contrôleurs Actifs Du Diaporama

en: Slide Arrows
fr: Flèche de défilement

en: Slide Button
fr: Bouton de la diapo

en: Slide Controllers
fr: Contrôleurs de diapo

en: Slide Description
fr: Description de la diapo

en: Slide Description Container
fr: Contenant de la description en diapositive

en: Slide Image
fr: Image diapo

en: Slide Meta
fr: Titre de la diapo

en: Slide Title
fr: Titre de la diapo

en: Slider
fr: Diapo

en: Slider Arrows
fr: Flèche de défilement

en: Slider Arrows Color
fr: Couleur des flèches du curseur

en: Slider Color
fr: Couleur Du Curseur

en: Slider Controls
fr: Contrôles du curseur de défilement

en: Slider Controls Color
fr: Couleur des contrôles du curseur de défilement

en: Slides
fr: Les diapositives

en: Slides to Scroll
fr: Diapositives À Faire Défiler

en: Slides to Show
fr: Diapositives À Afficher

en: Smiles
fr: Sourires

en: Social Follow
fr: Suivi sur les réseaux sociaux

en: Social Icon
fr: Icône des réseaux sociaux

en: Social Media Follow
fr: Suivez-nous sur les réseaux sociaux

en: Social Media Follows
fr: Les médias sociaux suivent

en: Social Network
fr: Réseau social

en: Social Networks
fr: Réseaux sociaux

en: Soft Light
fr: Lumière tamisée

en: Solid
fr: Pleine

en: Solid Icons
fr: Icônes solides

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
fr: Désolé, il semble qu’aucun moyen de paiement ne soit disponible pour votre région. Veuillez nous contacter si vous avez besoin d’aide ou si vous souhaitez convenir d’autres modalités.

en: Sort By Date: Newest To Oldest
fr: Trier par date : Plus récent au plus ancien

en: Sort By Date: Oldest To Newest
fr: Trier par date : Plus ancien au plus récent

en: Sort By Popularity
fr: Trier par popularité

en: Sort By Price: High To Low
fr: Trier par prix : Du plus cher au moins cher

en: Sort By Price: Low To High
fr: Trier par prix : Du moins cher au plus cher

en: Sort By Rating
fr: Trier par notation

en: Sort by Menu Order
fr: Trier par ordre du menu

en: Source Element
fr: Élément Source

en: Space
fr: Espace

en: Space Around
fr: Espace Autour

en: Space Between
fr: Espace Entre

en: Space Evenly
fr: Espace Uniforme

en: Spacing
fr: Espacement

en: Spacing Settings
fr: Paramètres d’espacement

en: Spam Protection
fr: Protection contre les spams

en: Specialty
fr: Spécialité

en: Specialty Column
fr: Colonne Spécialisée

en: Specialty Section
fr: Section Spéciale

en: Specific %1$s
fr: %1$s spécifique

en: Specific %1$s Pages
fr: Pages %1$s spécifiques

en: Specific Author Page
fr: Page auteur spécifique

en: Specific Author Page By Role
fr: Page auteur spécifique par rôle

en: Specific Search Queries
fr: Requêtes de recherche spécifiques

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
fr: ID de publication spécifique à exclure lorsque exclude_current_post est activé. Peut être un ID unique ou une liste séparée par des virgules.

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
fr: ID d’articles spécifiques à exclure de la requête. Peut être un seul ID ou une liste séparée par des virgules.

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
fr: ID d’articles spécifiques à inclure dans la requête. Peut être un seul ID ou une liste séparée par des virgules.

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
fr: Spécifiez le type de données de la valeur meta pour une comparaison correcte. Choisissez CHAR (texte), NUMERIC (nombres), DECIMAL (nombres décimaux), ou d’autres types de données.

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
fr: Spécifiez la valeur de l'attribut <em>rel</em> de vos liens  L'attribut <em>rel</em> spécifie la relation entre le document actuel et le document lié. <br><strong>Astuce :</ strong> les moteurs de recherche peuvent utiliser cet attribut pour obtenir plus d'informations sur un lien.

en: Spectrum Picker
fr: Sélecteur de spectre

en: Spectrum Range
fr: Plage du spectre

en: Speculation Rule
fr: Règle De Spéculation

en: Speculation Rules
fr: Règles De Spéculation

en: Speed Up The Builder With Prerendering
fr: Accélérer Le Builder Avec Le Prérendu

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
fr: Accélérez ou ralentissez votre animation en ajustant sa durée. Les unités sont en millisecondes et la durée d'animation par défaut est d'une seconde.

en: Split Testing
fr: Test fractionné

en: Split Testing Statistics
fr: Statistiques De Split Testing

en: Square
fr: Carré

en: Square Stripes
fr: Rayures carrées

en: Squares
fr: Carrés

en: Stacked
fr: Empilés

en: Standard Meta Keys
fr: Clés Meta Standard

en: Star Rating
fr: Évaluation étoilée

en: Start
fr: Début

en: Start Position
fr: Position de départ

en: Start Typing
fr: Commencer à construire

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
fr: Démarrez à partir d’une mise en page de votre bibliothèque Divi ou dupliquez une page existante

en: Starting
fr: Départ

en: Starting %s
fr: Début %s

en: Starting Blur
fr: Flou de départ

en: Starting Offset
fr: Décalage de départ

en: Starting Opacity
fr: Opacité de départ

en: Starting Rotation
fr: Rotation de départ

en: Starting Scale
fr: Échelle de départ

en: State
fr: État

en: Static
fr: Statique

en: Status
fr: État

en: Stick to Bottom
fr: Coller au fond

en: Stick to Top
fr: Rester en haut

en: Stick to Top and Bottom
fr: Tenez-vous en au haut et au bas

en: Sticky
fr: Fixé

en: Sticky Bottom Offset
fr: Décalage inférieur collant

en: Sticky Position
fr: Position collante

en: Sticky State
fr: État Collant

en: Sticky Top Offset
fr: Décalage supérieur collant

en: Stop
fr: Arrêter

en: Store State
fr: État du stockage

en: Store States
fr: États du stockage

en: Stretch
fr: Étirer

en: Stretch to Fill
fr: Étirer pour remplir

en: Strikethrough
fr: Taux de clics

en: Strings
fr: Chaînes

en: Style
fr: Styles

en: Style Attributes
fr: Attributs De Style

en: Style Position
fr: Position Du Style

en: Style Settings
fr: Paramètres De Style

en: Style Type
fr: Type De Style

en: Sub Agent
fr: Sous-agent

en: Submit
fr: Envoyer

en: Submit Button
fr: Bouton envoyer

en: Submit Comment
fr: Envoyer le commentaire

en: Submit a Comment
fr: Envoyer un commentaire

en: Subscribe Button
fr: Bouton envoyer

en: Subscription Error:
fr: Erreur D’abonnement :

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Subtitle Goes Here
fr: Votre Sous-Titre Ici

en: Subtitle Text
fr: Texte Du Sous-Titre

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Success Action
fr: Section

en: Success Message
fr: Message de succès

en: Success!
fr: Succès !

en: Successfully updated %d field(s).
fr: %d champ(s) mis à jour avec succès.

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Support Center
fr: Centre D’Assistance

en: Supported File Formats:
fr: Formats de fichier pris en charge :

en: Supported Font Weights
fr: Pondérations de police prises en charge

en: Switch Back To Classic Editor
fr: Revenir À L’éditeur Classique

en: Switch Tab
fr: Changer D’onglet

en: Sync children to global module
fr: Synchroniser Les Enfants Avec Le Module Global

en: Sync values
fr: Valeurs de synchronisation

en: Tab
fr: Onglet

en: Tab Text
fr: Texte De L’Onglet

en: Table Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan Du Tableau

en: Table Cell
fr: Cellule de tableau

en: Table Cell Alternating Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan alternée des cellules du tableau

en: Table Cell Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan De Cellule Du Tableau

en: Table Header
fr: En-tête de tableau

en: Table Header Background Color
fr: Couleur de fond de l'en-tête du tableau

en: Table Header Row
fr: Ligne d'en-tête de tableau

en: Table Row
fr: Ligne de tableau

en: Table Row Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan De Ligne Du Tableau

en: Table Rows
fr: Lignes du tableau

en: Tablet
fr: Tablette

en: Tablet View
fr: Vue Tablette

en: Tablet Wide
fr: Tablette Large

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tabs Content
fr: Contenu des tables

en: Tabs Controls
fr: Contrôles des onglets

en: Tag
fr: Étiquette

en: Tag 1
fr: Étiquette 1

en: Tag 2
fr: Étiquette 2

en: Tag 3
fr: Étiquette 3

en: Tag Page
fr: Marquer la page

en: Tag input container
fr: Conteneur de saisie des tags

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Tags Separator
fr: Séparateur d’étiquettes

en: Target
fr: Cible

en: Target Element
fr: Élément Cible

en: Target Loop
fr: Boucle Cible

en: Target Module
fr: Module Cible

en: Target Offset
fr: Décalage Cible

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
fr: Ciblez des sélecteurs prédéfinis dans cet élément sans avoir à écrire le nom des sélecteurs. Par ex. : %s

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
fr: Taxonomie à interroger (lorsque query_type est terms). Peut être une taxonomie unique ou une liste séparée par des virgules.

en: Template
fr: Modèle

en: Template Details
fr: Détails du modèle

en: Template Name
fr: Nom du modèle

en: Template Settings
fr: Paramètres du modèle

en: Templates
fr: Modèles

en: Term
fr: Terme

en: Term Count
fr: Nombre De Termes

en: Term Description
fr: Description Du Terme

en: Term ID
fr: ID Du Terme

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
fr: ID du terme pour filtrer (lorsque query_type est post_type). Peut être un ID unique ou une liste séparée par des virgules.

en: Term Link
fr: Lien Du Terme

en: Term Name
fr: Nom Du Terme

en: Term Offset
fr: Décalage De Termes

en: Term Order
fr: Ordre Du Terme

en: Terms
fr: Termes

en: Terms Groups
fr: Groupes de termes

en: Terms Per Page
fr: Termes Par Page

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Testimonial Author
fr: Auteur du témoignage

en: Testimonial Description
fr: Description du témoignage

en: Testimonial Meta
fr: Métadonnées du témoignage

en: Testimonial Portrait
fr: Portrait du témoin

en: Testimonials
fr: Témoignages

en: Text
fr: Texte

en: Text & Logo Alignment
fr: Alignement du texte et du logo

en: Text Alignment
fr: Alignement du texte

en: Text Background Color
fr: Couleur de fond du texte

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Overlay Border Radius
fr: Rayon bordure superposition de texte

en: Text Overlay Color
fr: Couleur du texte superposé

en: Text Shadow
fr: Ombre de texte

en: Text Shadow Blur Strength
fr: Force du flou de texte

en: Text Shadow Color
fr: Couleur du texte

en: Text Shadow Horizontal Length
fr: Longueur du texte ombre horizontale

en: Text Shadow Vertical Length
fr: Alignement vertical du texte

en: Text Size
fr: Taille Du Texte

en: Text Vertical Alignment
fr: Alignement vertical du texte

en: Text for the home link in the breadcrumb.
fr: Texte du lien d’accueil dans le fil d’Ariane.

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Texts
fr: Des textes

en: Thanks for contacting us
fr: Merci de nous avoir contactés

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
fr: Les données de préréglages D4 à convertir au format D5 et à migrer.

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
fr: Le script Google Maps API est actuellement désactivé dans les <a href="%s" target="_blank">Options Du Thème</a>. Ce module ne fonctionnera pas correctement sans Google Maps API.

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
fr: Nom de l’attribut HTML (p. ex., class, data-custom)

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
fr: ID de la publication actuelle (utilisé pour exclude_current_post)

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
fr: La définition de la route de l’API REST pour %s ne contient pas l’argument requis permission_callback.

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
fr: La définition de la route de l’API REST ne contient pas l’argument requis permission_callback.

en: The Skype account name.
fr: Le nom de compte Skype.

en: The URL for this social network link.
fr: L'URL du lien de ce réseau social.

en: The account ID.
fr: L’ID du compte.

en: The account data.
fr: Les données du compte.

en: The account name.
fr: Le nom du compte.

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
fr: La mise en page du contenu principal d’un modèle ne doit pas être désactivée si vous souhaitez afficher et modifier le contenu de chaque article avec cette mise en page.

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
fr: La puce qui commence chaque élément de la liste peut être placée à l'intérieur ou à l'extérieur du wrapper de la liste parente. En plaçant des éléments de la liste à l'intérieur, ils seront indentés davantage dans la liste.

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
fr: Les caractères qui commencent chaque élément de liste peuvent être placés à l’intérieur ou à l’extérieur du conteneur de liste parent. Placer les éléments à l’intérieur les indentera davantage dans la liste.

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
fr: Les caractères qui commencent chaque élément de la liste peuvent être placés à l'intérieur ou à l'extérieur du wrapper de la liste parente. En plaçant des éléments de la liste à l'intérieur, ils seront indentés davantage dans la liste.

en: The color of the shadow.
fr: La couleur de l'ombre.

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
fr: La ligne de séparation peut être placée au-dessus, au-dessous ou au centre du module.

en: The following account will be removed:
fr: Le compte suivant sera supprimé :

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
fr: Plus la valeur est élevée, plus le flou est important, plus l'ombre devient large et claire.

en: The item you are trying to convert is empty.
fr: L’élément que vous essayez de convertir est vide.

en: The library item type is not attached to a given item.
fr: Le type d’élément de bibliothèque n’est pas associé à un élément donné.

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
fr: Le message qui sera montré aux visiteurs du site qui s'abonnent à votre liste.

en: The page you requested could not be found.
fr: La page que vous avez demandée est introuvable.

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
fr: Les données du preset sont trop volumineuses pour être enregistrées en une seule requête. Cela se produit généralement lorsque vous avez un grand nombre de presets. Le système va automatiquement diviser les données en segments plus petits et réessayer. Veuillez réessayer d’enregistrer.

en: The provider slug.
fr: Le slug du fournisseur.

en: The selected canvas no longer exists
fr: Le Canvas Sélectionné N’existe Plus

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
fr: La vitesse à laquelle le carrousel défile automatiquement.

en: The speed of the slide transition animation.
fr: La vitesse de l’animation de transition des diapositives.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
fr: Le titre de votre résumé s'affichera en gras sous le résumé de l'image.

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
fr: Le titre apparaîtra au-dessus du contenu et lorsque l’accordéon est fermé.

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
fr: Le titre basculer apparaîtra au-dessus du contenu et lorsque le mode bascule est fermé.

en: The title will be used within the tab button for this tab.
fr: Le titre sera utilisé dans le bouton onglet pour cet onglet.

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
fr: Valeur de cet attribut (p. ex., my-class, custom-value)

en: Theme Builder Item
fr: Élément Theme Builder

en: Theme Builder Items
fr: Éléments Theme Builder

en: Theme Builder Library Templates
fr: Modèles de bibliothèque Theme Builder

en: Theme Builder Template Editing
fr: Édition de modèles Theme Builder

en: Theme Customizer
fr: Personnalisation du thème

en: Theme Options
fr: Options du thème

en: There are no reviews yet.
fr: Il n’y a pas encore d’avis.

en: There must be operators between values
fr: Des Opérateurs Sont Requis Entre Les Valeurs

en: There must be spaces around operators
fr: Des Espaces Sont Requis Autour Des Opérateurs

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’envoi de votre message. Veuillez réessayer plus tard.

en: There was no response.
fr: Aucune réponse.

en: Thin
fr: Mince

en: Thin 100
fr: Fin 100

en: Thinking...
fr: Réflexion...

en: This %1$s
fr: Ce %1$s

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
fr: Ce module Divi 4 s’exécute en mode de compatibilité descendante car des réglages personnalisés y ont été appliqués par une extension Divi tierce qui n’est pas encore compatible avec Divi 5. Vous pouvez modifier directement le shortcode ou recréer le module avec Divi 5.

en: This Layout Is Built With Divi
fr: Cette Mise En Page Est Créée Avec Divi

en: This Loop %1$s
fr: Cette Boucle %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
fr: Cela applique des effets de mouvement à des éléments individuels dans le module plutôt qu'au module dans son ensemble. Par exemple, à chaque image d'une galerie, plutôt qu'au conteneur de la galerie.

en: This attribute exists in the following presets:
fr: Cet Attribut Existe Dans Les Préréglages Suivants :

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
fr: Ce contenu n'a pas pu être affiché. Cliquez sur le bouton ci-dessous pour enregistrer et recharger le générateur.

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
fr: Ce contenu n'a pas pu être affiché. Veuillez signaler cette erreur à notre équipe afin que nous puissions la réparer, puis enregistrer et recharger le générateur.

en: This content will appear below the subscribe button.
fr: Le contenu saisi ici apparaîtra sous le sous-titre.

en: This content will appear below the title.
fr: Le contenu saisi ici apparaîtra sous le sous-titre.

en: This controls how your text is aligned within the module.
fr: Ceci contrôle l'alignement de votre texte dans le module.

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
fr: Ceci contrôle la direction de l'animation.

en: This controls the orientation of the image within the module.
fr: Cela contrôle l'orientation de l'image dans le module.

en: This controls the transition delay of the hover animation.
fr: Ceci contrôle le délai de transition de l'animation de survol.

en: This controls the transition duration of the hover animation.
fr: Ceci contrôle la durée de transition de l'animation de survol.

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
fr: Ceci contrôle la courbe de vitesse de transition de l'animation de survol.

en: This field is disabled
fr: Ce champ est désactivé

en: This file should not be imported in this context.
fr: Ce fichier ne doit pas être importé dans ce contexte.

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
fr: Cet import contient des références à l’en-tête, au contenu principal et/ou au pied de page globaux du site depuis lequel ils ont été exportés. Comment souhaitez-vous importer ces références ?

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
fr: Ceci est un module Divi 4 hérité exécuté en mode de compatibilité descendante. Dans la plupart des cas, les modules hérités devraient apparaître comme dans Divi 4. Cependant, ces modules ne sont pas aussi performants ni aussi complets que les modules Divi 5.

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
fr: C’est La Date Jusqu’à Laquelle Le Compte À Rebours Décompte.

en: This is the title displayed for the countdown timer.
fr: Ceci est le titre affiché pour le compteur à rebours.

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
fr: Cet élément est attribué à un autre modèle. L’enregistrement remplacera et supprimera son attribution actuelle.

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
fr: Cette mise en page contient des préréglages de conception globaux. Cochez la case ci-dessous pour importer ces styles en tant que préréglages ou laissez-la décochée pour les importer en tant que styles statiques.

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
fr: Ce module hérité s’exécute en mode de compatibilité descendante. Les modules hérités nécessitent un rechargement lors de la modification et entraînent des temps de chargement plus lents sur le front-end.

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
fr: Ce module ne fonctionnera pas correctement sur l’interface publique de votre site, car il ne s’agit pas de la page de paiement assignée.

en: This number of columns cannot be used on this row.
fr: Ce nombre de colonnes ne peut pas être utilisé sur cette ligne.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
fr: Cette option cache l'interface du lecteur sur la vidéo principale. Cette image peut être chargée sur chaque vidéo configurée ou auto-générée par Divi.

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
fr: Un modèle a été attribué à cet article via le Theme Builder, toutefois le modèle utilisé ne contient pas de module Contenu de l’article.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr: Cet article est protégé par mot de passe. Saisissez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
fr: Ceci définit une valeur de hauteur statique pour votre élément. Une fois défini, la hauteur de l'élément ne sera plus déterminée par son contenu interne. Le contenu dépassant la hauteur statique de l'élément débordera le wrapper d'élément.

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
fr: Ce paramètre ajuste la forme de la puce qui commence chaque élément de la liste.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
fr: Ce paramètre détermine l'alignement vertical de votre contenu. Votre contenu peut soit être centré verticalement, ou aligné sur la partie inférieure.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
fr: Ce paramètre défini l'alignement vertical de votre image diapo. Votre image peut être centrée verticalement, ou alignée en bas de votre diapo.

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
fr: Ce paramètre vous permet de choisir le mode de contrôle par vignette en-dessous du curseur de défilement ou la navigation par points en bas du curseur.

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
fr: Ce paramètre a pour effet de régler la couleur des flèches du curseur de défilement, claire ou foncée.

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
fr: Ce réglage activera/désactivera la visibilité du CTA sur les appareils mobiles.

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
fr: Ce réglage activera/désactivera la visibilité des images/vidéos sur les appareils mobiles.

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
fr: Ce réglage activera/désactivera la visibilité du contenu sur les appareils mobiles.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
fr: Ce paramètre active et désactive les boutons ronds situés en bas du curseur de défilement.

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
fr: Cette option activera ou désactivera l'image présentée dans le curseur de défilement.

en: This setting will turn on and off the meta section.
fr: Cette option activera ou désactivera la section meta.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
fr: Ce paramètre affiche ou masque les flèches de navigation.

en: This setting will turn on and off the read more button.
fr: Cette option activera et désactivera le bouton En Lire Plus

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
fr: Ces paramètres activent et désactivent la ligne de séparation 1px, mais n'affectent pas la hauteur du séparateur.

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
fr: Ceci réglera la couleur de la ligne de séparation 1px.

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
fr: Cela affectera tous les Groupes <strong>%1$s</strong> utilisant le <strong>%2$s</strong> sur l’ensemble de votre site. Voulez-vous continuer ?

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
fr: Cela affectera tous les Modules <strong>%1$s</strong> utilisant le <strong>%2$s</strong> sur l’ensemble de votre site. Voulez-vous continuer ?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
fr: Cela définira <strong>%1$s</strong> comme <strong>Préréglage Par Défaut %2$s</strong> sur l’ensemble de votre site. Tous les Modules <strong>%2$s</strong> qui utilisent le <strong>Préréglage Par Défaut %2$s</strong> seront affectés. Voulez-vous continuer ?

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
fr: Cela définira <strong>%1$s</strong> comme <strong>%2$s</strong> par défaut sur l’ensemble de votre site. Tous les éléments qui utilisent <strong>%2$s</strong> par défaut seront affectés. Voulez-vous continuer ?

en: This will change the Display Order of the module.
fr: Cela modifiera l’ordre d’affichage du module.

en: This will change the fill color for the bar.
fr: Ceci changera la couleur de remplissage de la barre.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
fr: Ceci changera l'étiquette titre du module dans la structure pour faciliter l'identification.

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
fr: Cela supprimera et désassociera le préréglage <strong>%1$s</strong> sur l’ensemble de votre site, et attribuera le <strong>Préréglage Par Défaut %2$s</strong> partout. Voulez-vous continuer ?

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
fr: Cela supprimera et désattribuera ce préréglage <strong>%1$s</strong> sur l'ensemble de votre site, et attribuera le <strong>préréglage %2$s par défaut</strong> dans toutes les instances. Voulez-vous continuer?

en: This will disable the module on selected devices
fr: Cela désactivera le module sur les appareils sélectionnés

en: This will disable the module on selected devices.
fr: Cela désactivera le module sur les appareils sélectionnés.

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
fr: Cela réinitialisera tous les paramètres du Theme Builder et supprimera tous les modèles. Voulez-vous vraiment faire cela ?

en: This will turn thumbnails on and off.
fr: Ceci active ou désactive les vignettes.

en: This will update all instances across your entire site.
fr: Cela mettra à jour toutes les occurrences sur l’ensemble de votre site.

en: This would create an infinite loop
fr: Cela créerait une boucle infinie

en: Three values are required
fr: Trois Valeurs Sont Requises

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Thumbnail Item
fr: Élément de la vignette

en: Thumbnail Orientation
fr: Orientation de la vignette

en: Thumbnail Overlay Color
fr: Couleur de superposition de la vignette

en: Thumbnail Size
fr: Taille de la miniature

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Tilt
fr: Inclinaison

en: Time Delay
fr: Délai

en: Time:
fr: Heure :

en: Timer Section
fr: Section du chronomètre

en: Title
fr: Titre

en: Title Link
fr: Lien du titre

en: Title Text
fr: Titre du texte

en: Title displayed above the portfolio.
fr: Titre affiché au-dessus du portefeuille.

en: Title is required.
fr: Le titre est requis.

en: Title/Meta Background Image
fr: Image de fond du titre

en: Title: a-z
fr: Titre : a-z

en: Title: z-a
fr: Titre : z-a

en: To Hour
fr: Jusqu’à l’heure

en: To Minute
fr: Jusqu’à la minute

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
fr: Pour utiliser le module Paiement du paiement, vous devez d’abord ajouter un module Facturation du paiement et un module Livraison du paiement à cette page.

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
fr: Pour utiliser le module Paiement du paiement, vous devez d’abord ajouter un module Facturation du paiement à cette page.

en: Toggle
fr: Bascule

en: Toggle %s
fr: Afficher/Masquer %s

en: Toggle Attribute
fr: Basculer L’attribut

en: Toggle Content
fr: Contenu du menu

en: Toggle Cookie
fr: Basculer Le Cookie

en: Toggle Divi Builder
fr: Activer/Désactiver Divi Builder

en: Toggle Gradient
fr: Activer Le Dégradé

en: Toggle Icon
fr: Icône du menu

en: Toggle Mask
fr: Afficher/Masquer Le Masque

en: Toggle Options
fr: Options De Basculement

en: Toggle Pattern
fr: Afficher/Masquer Le Motif

en: Toggle Preset
fr: Basculer Le Préréglage

en: Toggle Responsive View
fr: Basculer En Vue Responsive

en: Toggle Title
fr: Titre du menu

en: Toggle Visibility
fr: Basculer La Visibilité

en: Toggle between the various gallery layout types.
fr: Basculez entre les différents types de mise en page de la galerie.

en: Toggle dropdown
fr: Afficher/masquer la liste déroulante

en: Toggled layout visibility
fr: Visibilité de la mise en page basculée

en: Toggles
fr: Bascule

en: Tool Call
fr: Appel d’outil

en: Tooltip
fr: Info-bulle

en: Tooltip Background Color
fr: Couleur D’Arrière-Plan Des Info-Bulles

en: Top
fr: Sommet

en: Top Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Top Border Style
fr: Style de la bordure

en: Top Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Top Center
fr: En Haut Au Centre

en: Top Left
fr: En Haut À Gauche

en: Top Rated Products
fr: Produits les mieux notés

en: Top Right
fr: En Haut À Droite

en: Top Sticky Limit
fr: Limite d'adhérence supérieure

en: Top To Bottom
fr: De haut en bas

en: Top of Element
fr: Haut de l'élément

en: Trackbacks/Pingbacks
fr: Rétroliens/Pingbacks

en: Transform
fr: Transformer

en: Transform Origin
fr: Transformer l'origine

en: Transform Rotate
fr: Transformer tourner

en: Transform Scale
fr: Échelle de transformation

en: Transform Skew
fr: Transformer le biais

en: Transform Translate
fr: Transformer Traduire

en: Transforms
fr: Transformations

en: Transition Default and Sticky Styles
fr: Styles de transition par défaut et collants

en: Transition Delay
fr: Délai de transition

en: Transition Duration
fr: Durée de la transition

en: Transition Speed
fr: Vitesse De Transition

en: Transition Speed Curve
fr: Courbe de vitesse de transition

en: Transitions
fr: Les transitions

en: Translate
fr: Traduire

en: Travel back in time by this amount.
fr: Remontez dans le temps de ce montant.

en: Trigger Animation
fr: Déclenchement De L’Animation

en: Trigger Event
fr: Événement Déclencheur

en: Trigger:
fr: Déclencheur :

en: True Parallax
fr: Parallaxe réelle

en: Try Again
fr: Essayer à nouveau

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
fr: Essayez d’affiner votre recherche ou utilisez la navigation ci-dessus pour trouver l’article.

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tuesday, Aug 06 (l, M d)
fr: mardi 06 août (l, M d)

en: Tufted
fr: Huppé

en: Turn comment count on and off.
fr: Tournez le nombre de commentaires sur et en dehors.

en: Turn excerpt on and off.
fr: Activer et désactiver l'extrait.

en: Turn image on or off
fr: Activer ou désactiver l’image

en: Turn image on or off.
fr: Activer ou désactiver l'image.

en: Turn meta on or off.
fr: Activez ou désactivez la méta.

en: Turn name on or off
fr: Activer ou désactiver le nom

en: Turn name on or off.
fr: Activez ou désactivez le nom.

en: Turn on or off the author link.
fr: Active ou désactive le lien vers l'auteur.

en: Turn pagination on and off.
fr: Active et désactive la pagination.

en: Turn pagination on or off
fr: Activer ou désactiver la pagination

en: Turn price on or off
fr: Activer ou désactiver le prix

en: Turn price on or off.
fr: Activez ou désactivez le prix.

en: Turn project titles on or off.
fr: Active ou désactive les titres des projets.

en: Turn rating on or off
fr: Activer ou désactiver la note

en: Turn rating on or off.
fr: Activez ou désactivez la notation.

en: Turn sale badge on or off
fr: Activer ou désactiver le badge Promo

en: Turn sale badge on or off.
fr: Activez ou désactivez le badge de vente.

en: Turn the captcha on or off using this option.
fr: Activer ou désactiver Captcha à l'aide de cette option.

en: Turn the category links on or off.
fr: Active ou désactive les liens vers les catégories.

en: Turn the date display on or off.
fr: Active ou désactive l'affichage de la date.

en: Turn the date on or off.
fr: Active ou désactive la date.

en: Turn the pagination on or off.
fr: Activez ou désactivez la pagination.

en: Turn this on to exclude pages from search results.
fr: Activez cette option pour exclure les pages des résultats de recherche.

en: Turn this on to show the Search Button.
fr: Activez cette option pour afficher le bouton de recherche.

en: Turn this on to show the next post link.
fr: Activez cette option pour afficher le lien vers la publication suivante.

en: Turn this on to show the previous post link.
fr: Activez cette option pour afficher le lien vers la publication précédente.

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
fr: Si vous désactivez les pourcentages, le texte en pourcentage sera supprimé de la partie remplie de la barre.

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
fr: En activant cette option permettra coulissantes automatiques pour continuer sur la souris passe dessus.

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
fr: Activer cette option exclura les articles des résultats de recherche.

en: Two values are required
fr: Deux Valeurs Sont Requises

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
fr: Tapez > puis recherchez pour imbriquer, Cmd+Entrée pour ajouter, Entrée pour tout insérer

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
fr: Type de requête à exécuter (post_type, terms, users, current_page, repeater, ou repeater_field_name)

en: Type the Redirect URL
fr: Taper l'URL redirigé

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
fr: Taper le message que vous voulez voir apparaître après une soumission réussie de formulaire. Laissez vierge pour l'option par défaut.

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
fr: Taper le texte que vous souhaitez utiliser en tant que terme générique pour le champ de recherche.

en: Type: %s
fr: Type : %s

en: URL Parameter
fr: Paramètre d'URL

en: URL Parameter Name
fr: Nom du paramètre d'URL

en: URL Parameter Value
fr: Valeur du paramètre d'URL

en: URL for the home link in the breadcrumb.
fr: URL du lien d’accueil dans le fil d’Ariane.

en: URLs
fr: URL

en: Ultra Bold
fr: Ultra gras

en: Ultra Bold 800
fr: Ultra Gras 800

en: Ultra Light
fr: Lumière crue

en: Ultra Light 200
fr: Ultra Léger 200

en: Ultra Wide
fr: Ultra Large

en: Unassigned
fr: Non attribué

en: Unclosed block: missing closing brace.
fr: Bloc non fermé : accolade de fermeture manquante.

en: Underline
fr: Texte souligné

en: Underneath Section Content
fr: Insérer la sélection

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo/Redo
fr: Annuler/Rétablir

en: Undock Active Tab
fr: Détacher L’onglet Actif

en: Undock Tab
fr: Détacher L’onglet

en: Unexpected closing brace.
fr: Accolade de fermeture inattendue.

en: Unknown Field
fr: Champ Inconnu

en: Unknown Module
fr: Module Inconnu

en: Unknown Target
fr: Cible Inconnue

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unlock %1$s
fr: Déverrouiller %1$s

en: Unlock %s
fr: Déverrouiller %s

en: Unlock Module
fr: Déverrouiller Le Module

en: Unlock module
fr: Déverrouiller Le Module

en: Unlock parent module first
fr: Déverrouillez D’abord Le Module Parent

en: Unordered List
fr: Insérer une liste désordonnée

en: Unordered List Item Indent
fr: Centrer les éléments de la liste

en: Unordered List Style Position
fr: Position du style de liste non ordonnée

en: Unordered List Style Type
fr: Insérer une liste désordonnée

en: Unsaved Changes
fr: Modifications Non Enregistrées

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
fr: Les modifications non enregistrées seront perdues si vous quittez le Theme Builder maintenant.

en: Unsigned
fr: Non Signé

en: Unsupported
fr: Non Pris En Charge

en: Unsupported post type.
fr: Type d’article non pris en charge.

en: Until Date
fr: Jusqu'à ce jour

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update All Presets
fr: Mettre À Jour Tous Les Préréglages

en: Update Preset With Current Styles
fr: Mettre à jour le préréglage avec les styles actuels

en: Update Presets?
fr: Mettre À Jour Les Préréglages ?

en: Update cart
fr: Mettre à jour le panier

en: Update this value in all detected locations.
fr: Mettre À Jour Cette Valeur Dans Tous Les Emplacements Détectés.

en: Update totals
fr: Mettre à jour les totaux

en: Updated template settings
fr: Paramètres du modèle mis à jour

en: Updated templates order
fr: Ordre des modèles mis à jour

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
fr: La mise à jour des points de rupture prendra effet sur l’ensemble de votre site. Lors de la désactivation d’un point de rupture, ses styles seront conservés. Lors de l’activation d’un point de rupture, tous les styles existants pour ce point de rupture seront restaurés.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
fr: La mise à jour des points de rupture prendra effet sur l’ensemble de votre site.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
fr: La mise à jour des points de rupture prendra effet sur l’ensemble de votre site. Lors de la désactivation d’un point de rupture, ses styles seront conservés.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
fr: La mise à jour des points de rupture prendra effet sur l’ensemble de votre site. Lors de l’activation d’un point de rupture, tous les styles existants pour ce point de rupture seront restaurés.

en: Upgrade Your Divi Cloud
fr: Mettre à niveau votre Divi Cloud

en: Upload
fr: Mettre en ligne

en: Upload Font
fr: Mettre en ligne

en: Upload a video
fr: Charger une vidéo

en: Upload an image
fr: Charger une image

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
fr: Chargez une image à afficher au-dessus de votre résumé.

en: Upload an image to display beside your menu.
fr: Téléchargez une image à afficher à côté de votre menu.

en: Upload an image.
fr: Téléverser une image.

en: Upload the "after" image.
fr: Téléchargez L’image « Après ».

en: Upload the "before" image.
fr: Téléchargez L’image « Avant ».

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
fr: Chargez la version .WEBM de votre vidéo ici. Toutes les vidéos doivent être chargées dans les formats .MP4 et .WEBM pour garantir une compatibilité optimale avec tous les navigateurs.

en: Upload your Lottie JSON animation file.
fr: Téléversez votre fichier d’animation Lottie JSON.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
fr: Chargez l'image de votre choix, ou tapez l'URL de l'image que vous voulez afficher par-dessus la vidéo. Vous pouvez aussi générer une image fixe à partir de votre vidéo.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
fr: Chargez votre image préférée, ou tapez l'URL de l'image que vous voulez afficher.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
fr: Téléversez la vidéo souhaitée au format .MP4, ou saisissez l’URL de la vidéo à afficher.

en: Upload/Remove Fonts
fr: Téléverser/Supprimer Des Polices

en: Uppercase
fr: Majuscules

en: Upscale
fr: Haut de gamme

en: Upwards
fr: Vers le haut

en: Use A Spam Protection Service
fr: Utiliser un service de protection anti-spam

en: Use Background Color
fr: Utiliser la couleur de l'arrière-plan

en: Use Background Color Gradient
fr: Utiliser un dégradé de couleur en fond

en: Use Background Overlay
fr: Utiliser le fond en superposition

en: Use Basic Captcha
fr: Utiliser le captcha de base

en: Use Current Loop
fr: Utiliser La Boucle Actuelle

en: Use Custom %s Size
fr: Utiliser Une Taille %s Personnalisée

en: Use Custom Fields
fr: Utiliser la largeur personnalisée.

en: Use Custom Icon Size
fr: Utiliser la taille de l'icône personnalisée

en: Use Custom Styles For %1$s
fr: Utiliser des styles personnalisés pour %1$s

en: Use Dot Navigation
fr: Utiliser la navigation par points

en: Use Focus Borders
fr: Utiliser la couleur de la bordure du champ en surbrillance

en: Use Global Body
fr: Utiliser le contenu principal global

en: Use Global Footer
fr: Utiliser le pied de page global

en: Use Global Header
fr: Utiliser l’en-tête global

en: Use Grayscale Filter
fr: Utiliser le filtre de niveaux de gris

en: Use Icon
fr: Utiliser les icônes

en: Use On
fr: Utiliser sur

en: Use Parallax Effect
fr: Utiliser l'effet de parallaxe

en: Use Post Excerpts
fr: Utiliser des extraits

en: Use Single Name Field
fr: Champ de nom

en: Use Text Background Color
fr: Utiliser la couleur de fond du texte

en: Use Text Overlay
fr: Utiliser le texte superposé

en: Use Thumbnail Track
fr: Utiliser des vignettes

en: Use Visual Builder
fr: Utiliser Visual Builder

en: Use With Global Templates From This Website
fr: Utiliser avec les modèles globaux de ce site

en: Use the Divi Builder
fr: Utiliser Le Divi Builder

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
fr: Utiliser la ponction de couleur pour choisir une couleur pour le fond.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
fr: Utiliser la ponction de couleur pour choisir une couleur pour le texte superposé.

en: Use the current loop context for displaying products.
fr: Utiliser le contexte de la boucle actuelle pour afficher les produits.

en: Use the fields below to add a new account.
fr: Utilisez les champs ci-dessous pour ajouter un nouveau compte.

en: User
fr: Utilisateur

en: User IDs separated by commas
fr: ID utilisateur séparés par des virgules

en: User Link
fr: Lien Utilisateur

en: User Login
fr: Identifiant Utilisateur

en: User Offset
fr: Décalage D’Utilisateurs

en: User Role
fr: Rôle d'utilisateur

en: User is Logged In
fr: L'utilisateur est connecté

en: User is Logged Out
fr: L'utilisateur est déconnecté

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
fr: Rôle utilisateur à filtrer (lorsque query_type est users). Peut être un rôle unique ou une liste séparée par des virgules.

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Username or email
fr: Nom d’utilisateur ou e-mail

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users Groups
fr: Groupes D’Utilisateurs

en: Users Per Page
fr: Utilisateurs Par Page

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
fr: À l'aide des effets de défilement, vous pouvez transformer des éléments de votre page au fur et à mesure que vous faites défiler. La transition de l'animation est basée sur le comportement de défilement de l'utilisateur. Une fois que l'élément entre dans la fenêtre du navigateur (en haut), l'animation commence, et une fois qu'il quitte la fenêtre (en bas), l'animation se termine.

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
fr: En utilisant l’onglet CSS Personnalisé, vous pouvez soit générer des styles libres, soit générer des styles avant / après / sur l’élément.

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
fr: Avec l’éditeur de rôles Divi, vous pouvez limiter les types d’actions pouvant être effectuées par les utilisateurs WordPress selon leur rôle. C’est un excellent moyen de limiter les fonctionnalités accessibles à vos clients ou à des auteurs invités, afin qu’ils ne disposent que des options nécessaires.

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
fr: Avec les commandes de transformation, vous pouvez effectuer des ajustements visuels sur n’importe quel élément en combinant les réglages d’échelle, de translation, de rotation et d’inclinaison. Cela vous permet de créer des effets de design avancés sans avoir besoin d’un logiciel de conception graphique distinct.

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
fr: À l'aide des commandes de transformation, vous pouvez effectuer des réglages visuels en fonction de la performance de tout élément à l'aide d'une combinaison de paramètres Echelle, Traduction, Rotation et Inclinaison. Cela vous permet de créer des effets de conception avancés sans recourir à un programme de conception graphique séparé.

en: Values must be comma separated
fr: Les Valeurs Doivent Être Séparées Par Des Virgules

en: Variable Manager
fr: Gestionnaire de variables

en: Variable Settings
fr: Paramètres De Variable

en: Variables Manager
fr: Gestionnaire De Variables

en: Variation Label
fr: Étiquette de variante

en: Vertical
fr: Verticale

en: Vertical Gap
fr: Espacement Vertical

en: Vertical Gutters
fr: Gouttières verticales

en: Vertical Motion
fr: Mouvement vertical

en: Vertical Offset
fr: Décalage vertical

en: Vertical Overflow
fr: Débordement vertical

en: Vertically Centered
fr: Centré verticalement

en: Very poor
fr: Très mauvais

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Icon
fr: Icône de vidéo

en: Video MP4 File Or Youtube URL
fr: Fichier vidéo MP4 ou URL Youtube

en: Video Play
fr: Lecture Vidéo

en: Video Slider
fr: Curseur de défilement vidéo

en: Video Slider Item
fr: Élément Du Slider Vidéo

en: Video Slider Items
fr: Éléments Du Slider Vidéo

en: Video Sliders
fr: Sliders vidéo

en: Video WEBM File
fr: Fichier vidéo WEBM

en: Videos
fr: Vidéos

en: View
fr: Afficher

en: View Body Template
fr: Voir Le Modèle Du Corps De Page

en: View Footer Template
fr: Voir Le Modèle Du Pied De Page

en: View Front End
fr: Voir le front-end

en: View Global Canvas
fr: Voir Le Canevas Global

en: View Header Template
fr: Voir Le Modèle De L’En-Tête

en: View Page
fr: Afficher La Page

en: View Split Testing Stats
fr: Afficher Les Statistiques De Split Testing

en: View Template
fr: Voir Le Modèle

en: View Theme Builder
fr: Voir Le Theme Builder

en: View Theme Builder Item
fr: Voir L’Élément Du Theme Builder

en: Viewport Bottom
fr: Bas de la fenêtre

en: Viewport Enter
fr: Entrée Dans La Fenêtre D’affichage

en: Viewport Exit
fr: Sortie De La Fenêtre D’affichage

en: Viewport Height (vh)
fr: Hauteur de la fenêtre (vh)

en: Viewport Maximum (vmax)
fr: Fenêtre d'affichage maximale (vmax)

en: Viewport Minimum (vmin)
fr: Fenêtre d'affichage minimale (vmin)

en: Viewport Top
fr: Haut de la fenêtre

en: Viewport Width (vw)
fr: Largeur de la fenêtre (vw)

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visual
fr: Illustration

en: Wave
fr: Vague

en: Wave 2
fr: Vague 2

en: Waves
fr: Vagues

en: Waves 2
fr: Vagues 2

en: Wavy
fr: Ondulé

en: Website Field
fr: Champ de site web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weights
fr: Graisses

en: WhatsApp
fr: Whatsapp

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
fr: Lorsqu'une hauteur minimale est définie, l'élément aura toujours une hauteur d'au moins le montant défini. Ceci remplace les valeurs de hauteur statiques plus petites. Contrairement à la hauteur, la hauteur minimale ne provoque pas de débordement de contenu et permet à la hauteur de votre élément de rester dynamique.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
fr: Lorsqu'un visiteur clique sur un champ de saisie, celui-ci devient ciblé. Vous pouvez choisir une couleur à utiliser pour l'arrière-plan du champ de saisie lorsque la mise au point est effectuée.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
fr: Lorsqu'un visiteur clique sur un champ de saisie, celui-ci devient ciblé. Vous pouvez choisir une couleur à utiliser pour le texte saisi pendant la mise au point.

en: When clicked the module will link to this URL.
fr: Une fois cliqué, le module renverra à cette URL.

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
fr: Lors d’un clic, ce lien redirigera vers l’URL spécifiée.

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
fr: Lorsque activé, une couleur de fond est ajoutée derrière le texte du curseur de défilement pour le rendre plus lisible au dessus des images de fond.

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
fr: Lorsque activé, une couleur personnalisée sera ajouté en superposition de l'image de fond et derrière le contenu de votre curseur de défilement.

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
fr: Lorsque Cette Option Est Activée, Toute Classe De Préréglage Existante Sera Supprimée Lors De L’application Du Préréglage

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
fr: Lorsque cette option est activée, remplacez uniquement les valeurs dans les champs ayant le même type que le champ source. Lorsqu’elle est désactivée, remplacez les valeurs correspondantes dans n’importe quel type de champ.

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
fr: Lorsque cette option est activée, une icône personnalisée est ajoutée dans le bouton.

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
fr: Lorsque cette option est activée, votre image sera étendue à 100% de la largeur de la colonne dans laquelle elle se trouve.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
fr: Lorsque vous enregistrez des mises en page sur Divi Cloud, elles deviennent disponibles sur tous les sites web que vous créez.

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
fr: Indiquez si le champ Prénom doit être inclus dans le formulaire d'adhésion.

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
fr: Indiquez si le champ Nom doit être inclus ou non dans le formulaire d’inscription.

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
fr: Si oui ou non le champ Nom doit être inclus dans le formulaire d'opt-in.

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
fr: Afficher ou non la pagination pour la galerie.

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
fr: Pour indiquer ou non le titre et la légende des images (si disponible).

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
fr: Que ce soit pour utiliser ou non un service de protection anti-spam tiers comme Google reCAPTCHA.

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
fr: Utiliser ou non un seul champ Nom dans le formulaire d'inscription.

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
fr: Exclure ou non la publication actuelle des résultats (utilisé lorsque query_type est post_type, sauf pour les pièces jointes)

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
fr: Ignorer ou non les publications épinglées dans l’ordre des résultats (utilisé uniquement lorsque query_type est post_type et post_type est post)

en: While Editing Element
fr: Lors De La Modification De L’Élément

en: While In Builder
fr: Dans Le Builder

en: Widescreen
fr: Écran Large

en: Widget Area
fr: Zone widget

en: Width
fr: Largeur maximale

en: Wireframe Mode
fr: Mode Maquette

en: Wireframe View
fr: Affichage filaire

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
fr: Maquette Fil De Fer, Bureau, Tablette, Téléphone, Mode Clic, Mode Grille, Mode Survol, Zoom

en: Woo Breadcrumbs
fr: Woo miettes de pain

en: Woo Cart Products
fr: Produits Woo Cart

en: Woo Cart Totals
fr: Totaux du panier Woo

en: Woo Checkout Billing
fr: Woo Paiement Facturation

en: Woo Checkout Details
fr: Détails de la caisse Woo

en: Woo Checkout Information
fr: Informations de paiement Woo

en: Woo Checkout Payment
fr: Paiement à la caisse Woo

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
fr: Le module de paiement de commande Woo peut être utilisé sur une page et ne peut pas être prévisualisé.

en: Woo Checkout Shipping
fr: Woo Caisse Expédition

en: Woo Cross Sells
fr: Woo les ventes croisées

en: Woo Notice
fr: Avis Woo

en: Woo Product Add To Cart
fr: Woo au panier

en: Woo Product Description
fr: Woo du produit

en: Woo Product Gallery
fr: Galerie de produits Woo

en: Woo Product Images
fr: Images de produits Woo

en: Woo Product Information
fr: Informations sur le produit Woo

en: Woo Product Meta
fr: Méta produit Woo

en: Woo Product Price
fr: Prix du produit Woo

en: Woo Product Rating
fr: Évaluation du produit Woo

en: Woo Product Reviews
fr: Avis sur les produits Woo

en: Woo Product Stock
fr: Stock de produits Woo

en: Woo Product Tabs
fr: Onglets de produits Woo

en: Woo Product Title
fr: Titre du produit Woo

en: Woo Product Upsell
fr: Vente incitative de produits Woo

en: Woo Product Upsells
fr: Ventes Incitatives De Produits Woo

en: Woo Products
fr: Produits Woo

en: Woo Related Products
fr: Woo Produits connexes

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
fr[0]: Article %1$s
fr[1]: Articles %1$s

en: WooCommerce must be active for this module to appear
fr: WooCommerce doit être actif pour que ce module apparaisse

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
fr: Taille d’image WordPress à utiliser pour les miniatures (p. ex., thumbnail, medium, large, full).

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
fr: Souhaitez-vous enregistrer ces polices et couleurs pour les futures mises en page Divi AI ?

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
fr: Souhaitez-Vous Aussi Mettre À Jour Cet Attribut Dans Tous Ces Préréglages ?

en: Wrap
fr: Retour À La Ligne

en: Wrap Reverse
fr: Retour À La Ligne Inversé

en: Write & Replace
fr: Écrire et remplacer

en: Write Automatically
fr: Écrire automatiquement

en: Write With AI
fr: Écrire avec l'IA

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
fr: Écrivez du CSS libre en utilisant le mot-clé %s pour cibler ce module. Par ex. : %s

en: X Profile Url
fr: URL du profil X

en: X-Height (ex)
fr: Hauteur X (ex)

en: X-Ray
fr: Rayons X

en: X-Ray Mode
fr: Mode Rayon X

en: Year: %s
fr: Année : %s

en: Yes
fr: Oui

en: Yes Please!
fr: Oui s'il vous plait!

en: You Have Unsaved Changes
fr: Vous Avez Des Modifications Non Enregistrées

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer une mise en page globale. Cela déconnectera tous les modèles qui utilisent cette mise en page globale et en dupliquera une copie à la place. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
fr: Vous pouvez ajouter des bordures à n'importe quel élément, personnaliser leur apparence et attribuer des styles uniques à chaque bord.

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
fr: Vous pouvez trouver votre clé API <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">ici</a>.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
fr: Vous pouvez choisir des couleurs d'arrière-plan uniques pour les bascules lorsqu'elles sont dans leurs états ouvert et fermé. Choisissez la couleur de fond d'état fermé ici.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
fr: Vous pouvez choisir des couleurs d'arrière-plan uniques pour les bascules lorsqu'elles sont dans leurs états ouvert et fermé. Choisissez la couleur d'arrière-plan de l'état ouvert ici.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
fr: Vous pouvez choisir des couleurs de texte uniques pour les titres alternés lorsqu'ils sont ouverts et fermés. Choisissez la couleur du titre de l'état fermé ici.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
fr: Vous pouvez choisir des couleurs de texte uniques pour les titres alternés lorsqu'ils sont ouverts et fermés. Choisissez la couleur du titre de l'état ouvert ici.

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser l’espace de noms `divi`. L’espace de noms `divi` est réservé au module intégré créé par Elegant Themes.

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
fr: Vous n’avez pas l’autorisation d’accéder à cette page du Theme Builder.

en: You do not have permission to create posts of this type.
fr: Vous n’avez pas l’autorisation de créer des contenus de ce type.

en: You do not have permission to duplicate this post.
fr: Vous n’avez pas l’autorisation de dupliquer cet article.

en: You do not have permission to edit one or more posts.
fr: Vous n’avez pas l’autorisation de modifier un ou plusieurs contenus.

en: You do not have permission to edit this post.
fr: Vous n’avez pas l’autorisation de modifier cet article.

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
fr: Vous n’avez pas l’autorisation de réordonner les contenus de ce type.

en: You do not have permission to trash this post.
fr: Vous n’avez pas l’autorisation de mettre cet article à la corbeille.

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
fr: Vous n’avez pas les autorisations nécessaires pour modifier cette catégorie.

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
fr: Vous n’avez pas les autorisations nécessaires pour modifier cette étiquette.

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
fr: Vous n’avez pas les autorisations nécessaires pour modifier ce terme de taxonomie.

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
fr: Vous n’avez pas les autorisations nécessaires pour accéder à ce contenu.

en: You entered the wrong number in captcha.
fr: Vous avez saisi un nombre incorrect dans le captcha.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
fr: Vous n’avez encore enregistré aucun élément dans votre bibliothèque Divi. Une fois un élément enregistré dans votre bibliothèque, il apparaîtra ici pour une utilisation facile.

en: You may be interested in&hellip;
fr: Vous pourriez être intéressé par&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
fr: Vous devez être %1$sconnecté%2$s pour publier un avis.

en: You must be a human to submit this form.
fr: Vous devez être humain pour envoyer ce formulaire.

en: You must be logged in to checkout.
fr: Vous devez être connecté pour passer commande.

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
fr: Vous avez apporté des modifications aux paramètres du préréglage de groupe <strong>%1$s</strong>. Cela affectera tous les groupes <strong>%1$s</strong> sur l’ensemble de votre site. Souhaitez-vous continuer ?

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
fr: Vous avez modifié les paramètres du préréglage de module <strong>%1$s</strong>. Cela affectera tous les modules <strong>%1$s</strong> sur l’ensemble de votre site. Voulez-vous continuer ?

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
fr: Le Titre Dynamique De Votre Publication S’affichera Ici

en: Your Existing Pages
fr: Vos pages existantes

en: Your Save Has Failed
fr: Votre enregistrement a échoué

en: Your Saved Layouts
fr: Télécharger le modèle

en: Your Title Goes Here
fr: Votre Titre Ici

en: Your cart is currently empty.
fr: Votre panier est actuellement vide.

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
fr: Votre contenu va ici. Modifiez ou supprimez ce texte en ligne ou dans les paramètres Contenu du module. Vous pouvez également styliser chaque aspect de ce contenu dans les paramètres Design du module et même appliquer du CSS personnalisé à ce texte dans les paramètres Avancés du module.

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
fr: Votre biographie d’auteur dynamique s’affichera ici. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
fr: Votre description de catégorie dynamique s’affichera ici. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
fr: Votre extrait d’article dynamique s’affichera ici. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
fr: Votre commande

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
fr: Votre page contient des modifications qui n'ont pas été enregistrées. Si vous fermez le constructeur sans enregistrer, ces modifications seront perdues. Si vous souhaitez quitter le constructeur et enregistrer tous les changements, veuillez sélectionner <strong>Enregistrer et quitter</strong>. Si vous souhaitez rejeter toutes les modifications récentes, choisissez <strong>Rejeter et quitter</ strong>.

en: Your rating
fr: Votre note

en: Your review
fr: Votre avis

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
fr: Votre session est terminée. Veuillez vous reconnecter, actualiser cet onglet, puis relancer l’exportation.

en: Zero-width (ch)
fr: Largeur nulle (ch)

en: Zoom
fr: Zoom arrière

en: Zoom Icon Color
fr: Couleur de l'icône du zoom

en: Zoom In
fr: Zoom Avant

en: Zoom Out
fr: Zoom Arrière

en: Zoom to 25%
fr: Zoom à 25 %

en: Zoom to 50%
fr: Zoom à 50 %

en: Zoom to 75%
fr: Zoom à 75 %

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
fr: «\"Créer À Partir De Zéro\"» charge une mise en page WooCommerce préconçue, sur laquelle vous construisez lorsque le Divi Builder est activé. L’option «\"Par défaut\"» vous permet d’utiliser la mise en page de page WooCommerce par défaut.

en: bottom
fr: bas

en: by
fr: par

en: by
fr: par

en: by %s
fr: par %s

en: center
fr: centre

en: close Modal
fr: fermer la fenêtre modale

en: color
fr: couleur

en: colors
fr: couleurs

en: comments
fr: commentaires

en: contains
fr: contient

en: cookie
fr: biscuit

en: cookie with
fr: biscuit avec

en: css var
fr: var CSS

en: custom field
fr: champ personnalisé

en: default
fr: défaut

en: delay
fr: délai

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: does not equal
fr: n’est pas égal à

en: e.g., 3n+1
fr: ex. : 3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
fr: Sélectionnez une zone de widgets à afficher. Vous pouvez créer de nouvelles zones de widgets dans l’onglet Apparence > Widgets.

en: enter a %s
fr: saisir un %s

en: equals
fr: est égal à

en: fonts
fr: polices

en: has been added to cart.
fr: a été ajouté au panier.

en: has no value
fr: n'a aucune valeur

en: invalid payment method
fr: mode de paiement non valide

en: is any value
fr: est n'importe quelle valeur

en: is empty
fr: est vide

en: is equal to
fr: est égal à

en: is greater than
fr: est plus grand que

en: is less than
fr: est plus petit que

en: is not empty
fr: n’est pas vide

en: is not equal to
fr: n'est pas égal à

en: left
fr: gauche

en: links
fr: liens

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
fr[0]: %s Commentaire
fr[1]: %s Commentaires

en: numbers
fr: nombres

en: product is in stock
fr: le produit est en stock

en: product is out of stock
fr: le produit est en rupture de stock

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
fr: reCAPTCHA v3 renvoie un score entre 0 et 1 où 1 est très probablement une bonne interaction et 0 est très probablement un bot. Avec ce paramètre, vous pouvez choisir le score minimum qui doit être considéré comme une bonne interaction.

en: read more
fr: lire plus

en: read more...
fr: lire la suite...

en: right
fr: droite

en: select a %s
fr: sélectionner un %s

en: string
fr: chaîne

en: terms data cannot be empty.
fr: les données de termes ne peuvent pas être vides.

en: text
fr: texte

en: times
fr: fois

en: to clear your search filters.
fr: pour effacer vos filtres de recherche.

en: top
fr: haut

en: upload an %s
fr: téléverser un %s

en: url
fr: URL

en: value
fr: évaluer

en: {{entity}} Offset
fr: Décalage {{entity}}

en: {{entity}} Per Page
fr: {{entity}} Par Page

en: « Older Entries
fr: « Articles Plus Anciens
